Az IDS betűszó foglalja össze azt a nagy sereg újítást, amit vezetési fronton belegyömöszöltek, és ezek legtöbbjére égetően szükség is volt. Az IDS az Interactive Driving System rövidítése. A korszerűen csengő név az új többlengőkaros hátsó futóművet, a költői szépséggel elnevezett elektronikus jellegdiagram-vezérlésű elektrohidraulikus szervokormányt és a rugózatlan tömeget csökkentő alumínium futóműalkatrészeket tömöríti három betűbe.
Még amíg lendületben vagyunk, gyorsan elmondok néhány további hárombetűst: van négycsatornás ABS CBC-vel, EBD-vel és fékasszisztenssel kiegészítve.
Az ABS a jól ismert blokkolásgátló, a négy csatorna annyit tesz, hogy minden kerékre külön-külön hat. A CBC (cornering brake control) kanyarban segít a különböző kerekek egyenkénti fékezésével az íven tartani az autót, az EBD (electronic brake-force distribution) pedig a legjobban tapadó kerekekre küldi a legnagyobb fékhatást.
A fék a betűszavaknak hála jó is, a 100-ról mért 41 méteres fékút jó érték. És ha még a pedáloknál tartunk: ha a sztrádán hasítva váratlanul elénk omlik egy felüljáró, a pedálok szépen beesnek a padlóba, hogy ne okozzanak lábsérülést. Széria az első, oldal- és függönylégzsák, a kasztni pedig hetven százalékkal merevebb a korábbinál, ami a menettulajdonságokra, a biztonságra és a beltér nyiszogásmentességére egyaránt jótékonyan hat.
Ha már a nyiszogásmentességet emlegettük, eljött az igazság pillanata: az Opel feltehetően ragasztó- és csavarbeszállítót váltott. Az összeszerelési minőség olyat javult, mintha minden érintett munkás valamelyik vérrokonát túszul ejtette volna a MEO. A Vectra masszívnak és tartósnak hat, akár egy német autó.
A miénket kivéve minden modellben széria a kipörgésgátló; ez az erős benzineseknél és a nagy nyomatékú turbódízeleknél jól is jöhet, de az 1,6-osból legfeljebb annyira hiányzik, mint teknősbékáról a fékezőernyő. Magasabb felszereltségi szintekhez jár ESP is, ami ráadásul ügyesen akár 3 keréknél avatkozik közbe, hogy íven tartson minket, nem csak farkitörésre, de extrém alulkormányzottságra is reakcióképesen.
A 12,5 másodperces gyorsulás 100-ra nem égbekiáltóan rossz érték egy ilyen nagy testű és ilyen kis motorú autótól, de versenyezni soha senki ne próbáljon vele - hacsak nem ellenfélnek választja. Különösen, hogy a katalógusadat ellenére az istennek sem tudtunk 13,5 alá menni vele - igaz, nagyon új volt még. Emelkedőkön, vagy bármilyen észrevehető gyorsuláshoz muszáj visszaváltani - legtöbbször mindjárt kettőt. És itt hághat a tetőfokára a rutinos Opeles lelkesedése: érzésre az új váltó is őrületeset javult.
A katalógus 192 km/h-s végsebességet ad meg - mi szorgos munkával felkutattuk az ország egyik leghosszabb egyenes betoncsíkját egy üres reptéren, hogy szabálysértés nélkül kipróbálhassuk. Majdnem sikerült - óra szerint 190-ig, műszerünk szerint 181-ig jutottunk. A lomhaság konstans, de 3 személlyel, légkondival, 3-as fokozat felett egyenesen szívbemarkoló.
Viszont nem fogyaszt sokat - 9 liter körül - , a szervizfüzetet pedig garantáltan el fogjuk felejteni: 2 évente, vagy 30.000 kilométerenként kell átvizsgálásra vinni. Ilyen hosszú távra csak geológusok terveznek előre.
Aggodalomra persze semmi ok: a Vectrához kínálnak még 3 másik benzines motort: egy 1,8-as, 122 lóerős és egy 2,2-es, 147 lóerős négyhengerest, és egy igazán ínycsiklandó, 3,2 literes V6-ost 211 lóerővel a GTS nevű sportvariánshoz. Aztán van még egy 100 lóerős kétliteres és egy 125 lovas 2,2-es turbódízel, ezek pompás alternatívák, csak sajnos a kisebbik is majd' egymillióval drágább az 1,6-osnál.
Miért lenne slágerautó az új Vectra? Leginkább talán megszokásból. Mert valamiért az elődje is az volt, az új pedig mindenben jobb. Az Opel magabiztos: Az alap 1,6-os Vectra kevéssel drágább az 1,8-as Mondeónál és a szintén 1,8-as, csillogóan új Mazda6-nál is. Hogy ebből mi sül ki?
|
|
< >