Szándékosan gyorsítanak, miközben előzök. Mi a teendő?
Tisztelt Autójogász!
Egy tudtommal még fel nem tett, az ilyen helyzetekben élet-halál kérdésre szeretnék választ kapni és felhívni rá a figyelmet.
Hogyan lehet jól, és főleg élve kijönni egy helyzetből, amikor egy szabályosnak induló előzés közben az előzött jármű sofőrje szándékosan gyorsít, minél több ideig a szembesávba kényszerítve ezzel? (Az előzés megszakítása feltorlódott, szintén előzni készülő kocsisor esetén akár még veszélyesebb helyzetet is teremthet.)
Korábban egy évben egyszer tapasztaltam ilyet, most egy napon három előzésből kétszer, köztük fél óra különbséggel. Az adott távot - esetemben a 21-es és 23-as, helyismeretet megkövetelő és hegyeken átvezető úton - korábban már több százszor megtettem. Minden előzés megkezdése előtt megvártam tehát a kevés jól belátható, viszonylag hosszú egyenes szakaszok egyikét. Szabályos keretek között adott lett volna a megfelelő sebességkülönbség is, hiszen az említett járművek itt is csak legfeljebb 70-75 km/órával haladtak a megengedett legnagyobb 90 km/óra helyett. A háromból két esetben azonban az előzés megkezdése után még több gázt adtak, velem együtt 100-110 km/h-ig gyorsulva, majd az utolsó pillanatban "kegyelemből" éppen elég helyet hagyva visszatérni a jobb szélső sávba. Visszalassítva normál tempóra, majd a tükörbe pillantva láttam, hogy a helyzet elmúltával ismét a korábbi, ráérős tempóban folytatták útjukat.
Erre a szándékosságon és rosszindulaton kívül nem találok más észszerű magyarázatot. Miért birtokolhat jogosítványt, alkalmas-e pszichológiailag a vezetésre valaki, aki egy előzést személyes támadásnak, emberkedésnek vesz? Ha ez lett volna a célom, most mélyen hallgatnék az esetekről. Hogyan lehet felelősségre vonni az elkövetőket? Soha nem láttam még, hogy valaki napi szinten az autótól jobbra eső holtteret is menetrögzítővel filmezné. Legfeljebb egy hátsó kamera képén látszódna az éppen előzött autó hiánya. Tisztában vagyok vele, hogy nem enyhíti a gyorshajtás tényét egy ilyen kényszerű helyzet, ám ha egy bírság az ára, hogy egy ilyen esetnek következménye legyen az elkövetőre nézve, akkor boldogan állom.
Tisztelettel,
Zoltán
Kedves Zoltán!
A jog a közlekedéssel kapcsolatban (sem) tud minden anomáliára megfelelő válasszal szolgálni. Természetesen a KRESZ egyértelműen tiltja az előzés végrehajtásának ilyen jellegű akadályozását, erről már többször volt szó az Autójogász rovatban is.
Ez egy közlekedéspszichológiai talány és attól tartok, hogy nincs hatékony „gyógymódja”. A közlekedés sajnos veszélyes üzem. Ilyen esetben önnek az áll a hatáskörében, hogy nem fejezi be az előzést, főként ha észleli, hogy az nem hajtható végre biztonságosan. Ezzel tudja megelőzni a balesetveszélyt.
A dashcam használható ugyan, de a sebességértékek meghatározása és a teljes cselekménysor rekonstruálása valóban problémás lehet, nem éri meg a feljelentéssel bajlódnia.
Vigyázzon magára és ezzel másokra is. Kapcsoljon be valami jó zenét és érjen oda 10 perccel később.
Üdvözlettel:
Autójogász