Valamire már jó lehet, de nem lomizásra

Bemutató: Fiat eDucato BEV 3.5t LH2

2021.11.26. 15:30 Módosítva: 2021.11.26. 15:30

Az eDucato hatótávja (bel)városi használatra már jó lenne. Lehet, hogy elég menő dolog is egy villanyfurgon, de vannak ennél fontosabb kérdések is a műfajban, mint a terhelhetőség és az ár. Vagyis hogy elterjedjen, nem ártana egy kis hátszél. Vagy kényszer.

Ha van terület, ahol bármi áron, akár súlyos állami támogatásokkal tolni kellene az elektromosítás szekerét, az a háromtonnás SUV-oké – ja nem, bocs. A taxiknál meg a városi áruszállítóknál, na ott van igazán értelme, mert ezek sokat mennek, főleg lakott területen. Ráadásul pont olyan tartományban használják őket, ahol a belső égésű motorok rosszul fogyasztanak, rossz az emissziójuk és még gyorsan bele is döglenek a használatba, részecskeszűrő, AdBlue-rendszer, satöbbi.

Pont ma reggel törtem ilyeneken a fejemet, amikor a UPS furgonja nyélgázon elgyorsulva megszórta grafittal és kellemes aromás vegyületekkel a kertvárost, hogy a 80-100 méterre lévő macisajtnál megállhasson. Majd szétnézzen, és kiokádjon magából még pár gramm PM-et. A fejlett világban legalább a nagy cégek ügyelnek a reputációjukra, de Magyarország szemmel láthatóan nem az a piac, ahol ezt erőltetnék. Más világcégek furgonjait is látjuk lógó béllel, kormot ontva a forgalomban, ez csöppet sem a lomis furgonok gondja: a két réteg között bármelyik szinten mindennapos.

Az eDucato létezése tehát önmagában is jó hír, már Magyarországon is kapható – még jobb hír. Eláruljam az árát? Azzal még várjunk egy kicsit. Viszont ez a járgány a jelenleg elérhető furgonokhoz képest egészen jó hatótávra képes. Hivatalosan 271 km a WLPT szabvány szerint mérve, bár tény, hogy a WLTP sem tévedhetetlen. Ráadásul arra nem ad választ, hogy ugyanez mennyi mondjuk -10 fokban, netán domborzatot leküzdve, autópályán vagy épp maximális terheléssel. Az elektromos hajtás esetében a jó hatásfok és a kicentizett energiaraktár miatt felnagyítva jelentkeznek az ilyen jellegű különbségek, míg egy dízelnél, a döbbenetes energiatartalmú folyadékból a hatásfok oltárán bemutatott áldozatok mellett a hatótáv ingadozása szinte fel sem tűnik.

A Fiat magyarországi importőre a forgalmazás megkezdésére behozott az országba demózni két olasz rendszámú példányt, ebből kaptuk meg az egyiket péntektől hétfőig egy rövid kipróbálásra. Esetünkben ez az LH2, vagyis a hosszú tengelytávú (4035 mm), magas, de nem a legmagasabb verzió volt. A hossza 5,4 méter, ennél az XL változatok hosszabbak, és van még egy magasabb tetőszint is. Esetünkben 13 köbméter a raktér, elöl három ülés volt, tolóajtó a jobb oldalon, hátul pedig 250 fokig kitárhatók az ajtószárnyak. Valójában tök ugyanolyan, mint bármelyik másik, hasonló Ducato.

Ez igaz a fülkére is, ami főbb vonalaiban változatlan, de van pár újítás. A digitális klíma panelje a Lineából ismerős, a váltókar helyén egy irányváltó kar van, és az A oszlopra ráépítettek egy erősen utólagos hatású, de informatív kijelzőt Control Unit álnéven. Ez mutatja ez elektromos rendszer állapotát, a fogyasztást, a várható töltési időt, statisztikákat. Azt túlzás lenne állítani, hogy érintős képernyő, mert elég határozottan kell masszírozni: itt állítható például a töltési teljesítmény is. A műszeregységben lévő mutatós műszerek tök feleslegesek mellé, főleg az Eco-indikátor, de az energiamutató körműszer is csak ugrál és mutatja a semmit.

Nagyon úgy tűnik, hogy a karosszéria kialakítása miatt az akkucsomag fellógatásával sem kellett sokat szenvedniük a műszakiaknak, nem hinném, hogy magasabb a padlója a normál Ducatóénál, ahogy például az MAN eTGE (aka Volkswagen e-Crafter) esetében az elektromos változaté 10 centivel lett magasabb. De mint látni fogjuk, itt amúgy sem a raktérfogat a szűk keresztmetszet, kivéve ha az adott járművet nem tollpihe vagy pattogatott kukorica szállítására akarják használni.

A raktér közepe alatti szakaszon, alul van a hatalmas, hosszú fém dobozban az akkupakk, amelynek a kapacitása 79 kWh (azt, hogy nettó vagy bruttó, nem tudni), de létezik egy 47 kWh-s verzió is. Drámaian befolyásolja a Ducato terhelhetőségét, melyiket választja az ember. Tehát a mi karosszériaváltozatunk esetében vagy 165 (WLTP) kilométer és 1060 kiló, vagy 271 km és 765 kiló a kombináció. És itt kezdődnek a bajok.

Ha ugyanis a terhelhetőségi adatokat nézzük, azok a mezítlábas autóra vonatkoznak. És ennél mezítebb már nem nagyon lehetne egy alap haszongépjármű, vagyis sem a tetőpolc, sem az USB-csati, sem az ülés alatti tároló, de még az utaslégzsák sem(!!!) része az alapfelszereltségnek. Vagyis ha elkezdünk belepakolni mindent a kocsiba, máris elérjük a tesztautó 690 kilós terhelhetőségét. Tovább rontható a helyzet bal oldali tolóajtóval vagy a hátsó ajtók beüvegezésével. Mivel az e-Ducato nem képes egyelőre V. szintű önvezetésre, ezért kell egy sofőr is rá, de még a nyüzügébb is megvan ruhástul 70 kiló. Máris a legkisebb terhelhetőségű Doblo (705 kiló, mínusz vezető) szintje alatt vagyunk. Az eDucatóból így biztosan nem lesz lomis jármű.

Nincs is ezzel baj, vannak feladatok, amikre ennyi is elég. A motor teljesítménye is annak tűnik, 90 kW a maximum (122 LE), a nyomatékból meg 280 Nm, bár ez az áttétel ismerete nélkül elég semmitmondó infó. Azonban menet közben kiderül, hogy a szédítő teljesítmény csak néhány másodpercig annyi: a gázpedál (csakazértsem hívom menetpedálnak) letiprásakor 3-4 másodpercig előcsalható a Contol Unitra, de után jön a kegyetlen szembesülés a ténnyel, miszerint a pár másodperces csúcsteljesítmény nagyon nem ugyanaz, mint a tartósan leadott: ez alulról nyaldossa a 40 kilowattot (54,4 LE), a végsebesség pedig erősen limitált: 100 km/óra (óra szerint 105)

Mármint Power módban. Mert a Normál üzemmódban óra szerint 95 km/h (gondolom 90), Eco módban pedig 85 (80) km/óra a végsebesség. Sokkal egyszerűbb ezt kilowattban megmondani, tehát az üzemmódok 20, 30 és 40 kW-os csúcsteljesítményt engedélyeznek. Ebből látszik, hogy mennyit számít a légellenállás: 80-ról 100-ra növelve a tempót gyakorlatilag duplázunk. A klimatizálás/fűtés is be tud nyalni pár kilowattot, ezt nehéz kilométerre vetíteni: ha lassan mész, fajlagosan több, ha gyorsan, kevesebb.

Ezek a korlátozások nagyon kellenek ahhoz, hogy elfogadható legyen a hatótáv, mert ha autóútra/pályára téved a ducatós, tudjuk mi a reflex: parkettagáz. A beépített fékek és ellensúlyok finoman jelzik, hogy az e-Ducato főleg városba való, de ha nem ott használod, mindent megtesz, hogy ne szívasd üresre az aksikat és eljuss oda, ahová indultál.

Városi használatnál, 20-30 km/órás átlagtempóval a klíma 4-7 kWh-ja már érdemben tudja rontani a hatótávot. Én a hadonizmus híve vagyok és fűtöttem az eDucatóban, viszont az általam szállítgatott forgatási cuccok nem feszegették a jármű terhelhetőségét, de 220 km a csípős időben is megvolt vele, nyilván én indokolatlanul nyomkodtam a gázt, próbálgattam. Jó esetben a 250-et is meg lehet csinálni vele, már ha a terhelés és a domborzat is úgy akarja. Egyenletes 90-nél egyébként úgy 24-27 kWh fogyott, 60-nál viszont csak 12-13, vagyis a lassúság fokozottan megtérül hatótávban.

Ami az egyszeri töltést illet: az autó váltóáramú töltője 11 kW-os, de egyenáramról 50 kW-ot is fel tud venni – én az AC-t próbáltam, közepesre állított töltési teljesítménnyel (ekkor még nem mertem olyan brutálisan nyomni a Control Unit képernyőjét). Az Eon oszlopán egyébként az egyik csatlakozóból nem indult el a töltés, míg a másikról gond nélkül: utána kb. 25 perc alatt ment bele 4,064 kWh, vagyis a 7,4 kW-os töltési szint lehetett, 402 forintért.

Ezeket a melyik lyukat szereti a kocsi-típusú problémákat azért az oszlopok és a fedélzeti töltők gyártóinak meg kellene már oldaniuk, mert ez az az eset, hogy egy belső égésű járművet teletankolsz, amíg az elektromossal a töltés elindításával szívsz. Na ez a gáz.

Az elektromos Ducatót máshogy kell vezetni, mint egy sima automatát. A váltókar-szerűségen nincs P, azaz parkoló fokozat, csak egy N-H (Neutral-Hold), egy D (előremenet) meg egy R (rüki). D-ből balra pofozva a kart a visszatáplálás erősebb lesz, de itt nincs állítgatási lehetőség, egypedálos módnak ez kevés. Elképesztően zavaró, hogy nincs P fokozat. Elvileg üresben mindig kivezérel egy kis nyomást a fékekre, hogy ne guruljon el a kocsi, még levett gyújtásnál is – hát nem tűnt mindig úgy. Tanácsos behúzni a racsnist.

A másik gyilkos tulajdonság az, hogy az indíthatóságot a biztonsági öv becsatolásához köti a Ducato (plusz fék, plusz váltó üresben). De ha ráindítasz egyszer, hiába csatolod be az övet meg nyomkodod a fékpedált, sajna a műveletsort a nulláról kell újrakezdeni, mert a gyújtáskapcsolóban ott a mechanikus ráindítás elleni védelem(!!!) á la Seicento 1996, az elektronika szellemi képességeit pedig meghaladja ez az iszonyatos túlterhelés.

Az ilyen funkciókkal kapcsolatosan elég radikális vagyok: azonnal be kellene tiltani. Egy haszongépjárműnél külön kínos, amikor telephelyen kéne mozogni vele, mondjuk arrébb menni két métert, és az övvel kelljen szórakozni. De ha bármilyen olyan szituáció adódik, hogy azonnal gyorsan el kéne állni, véged. Sehol semmi nem figyelmeztet, csak annyit ír ki az autó, hogy nyomd a féket. A használatiban benne van, tudom, de nem mindenki olvassa ám, mielőtt vezetnie kell. Amúgy a bemutató jármű elég engedékeny volt, mert eleinte engedte beindítani magát, de a második nap végére 100 százalékban megkövetelte az övet.

A Ducatónak van még pár apró háklija. Például amilyen csodálatos a raktérben a led világítás (mozgásérzékelővel!), annyira tré az utastérben, ahol a sofőrnek papíroznia kell néha. Nem hiszem el, hogy a Punto II lámpájába nem lehet rendes égőt, netán ledet rakni. A tolatókamera nagy erénye, hogy azonnal működik, mást autókon a radar is másodpercekig meditál, itt meg hopp, ott a kép. Csak annyira gyenge, hogy tényleg alig látni rajta valamit. 83+áfáért az ember már nem a több a semminél kategóriát várná.

Azért ezek a dolgok jól érzékeltetik, hogy a Ducato egy nagyon jól használható haszongépjármű, amibe gond nélkül beleférne akár egy Tesla-szintű hajtáslánc, meg egy nívós kezelőrendszer. És amíg az elektromos személyautóknál a magas árat megpróbálják extrákkal is alátámasztani, mondjuk ledes külső világítás, vezetősegítő rendszerek, satöbbi, itt egyetlen légzsák jár alapból, halovány halogén pilácsol este és nulla USB jár. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a legeslegolcsóbb, legrövidebb, legalacsonyabb és legkisebb akkus eDucato 18,8 millió plusz áfa, a tesztelt változat pedig a nagy akkuval 24,9 millió+áfa, azért kicsit szomorú vagyok: ugyanez a 120 lóerős alap dízelmotorral nettó 10 millió táján kijön. Arról se feledkezzünk meg, hogy a dízel Ducatóhoz nem kell megvenni egy benzinkutat, de egy vállalkozásnak ki kell építeni a telephelyén valamilyen töltőt is az ilyen járművekhez, mert az 50 kW-os töltőkhöz rohangálva aztán végképp nem jön ki a matek.

Piaci alapon nyilván nem fog ilyet venni senki amúgy sem, csak demózni, imidzset építeni vagy például költségvetési szervek végtelen büdzsével. Pedig jó lenne, ha egy kis állami hátszelet kapnának az ilyen járművek: a helyi emisszió nélküliség önmagában érv egy villanyfurgon mellett a dízel ellenében. Ezzel a gyorstöltéssel és akkuval már bizonyos városi szaladgálós feladatokra az eDucato egész tűrhetően bevethető lenne, pláne ha azt a pár ostoba hibát kigyomlálnák belőle.

Az oldalról ajánljuk

Drága a német felni a Skodára, vegyek inkább tajvanit?
  • Gumidoktor

Drága a német felni a Skodára, vegyek inkább tajvanit?

Minőségibb annyival a Dezent, hogy megérje a felárat a Hijoinhoz képest?

március 29., 11:27
A Red Bull szerint Lawson lefokozása Verstappen érdekeit is szolgálja
  • Hírek

A Red Bull szerint Lawson lefokozása Verstappen érdekeit is szolgálja

Ennek ellenére a pilótacserének maga Max Verstappen sem örült.

március 29., 12:28
5 autó, aminek őrült tempóban szállt el az ára
  • Közélet

5 autó, aminek őrült tempóban szállt el az ára

Azt hiszed, hogy értelmes áron vehetsz R5 GT Turbót vagy E46 kabriót? Gondold újra. Váratlan tempóban dráguló autók következnek.

március 29., 09:18
Fedetlen hétköznapok a jólét jegyében
  • Tesztek

Fedetlen hétköznapok a jólét jegyébenHasználtteszt: Volkswagen Golf VI Cabriolet 1.4 TSI - 2012.

Minden prózai fröcsögést hátra dobva lássuk meg a lényeget: a kabrió nem csak menőzésre, de az egészségi állapotunk javítására is alkalmas.

március 29., 15:38
Új RS Skoda érkezik
  • Hírek

Új RS Skoda érkezik

Jövő héten mondanak el minden részletet róla.

március 29., 10:10
Kimaxolták a Porsche egyedi kéréseit ezen a 911 S/T-n
  • Hírek

Kimaxolták a Porsche egyedi kéréseit ezen a 911 S/T-n

A kivitelezés 10/10, az ízlés szubjektív.

március 29., 08:23
A Nissan és a Dacia is saját verziót épít az elektromos Renault Twingóból
  • Hírek

A Nissan és a Dacia is saját verziót épít az elektromos Renault Twingóból

A Dacia változata 18 ezer euró (7,2 millió forint) alatti áron indul majd.

2 órája
Trump vámjai miatt eltűnhetnek az olcsó autók az USA piacáról
  • Hírek

Trump vámjai miatt eltűnhetnek az olcsó autók az USA piacáról

Ebben a kategóriában a tarifák miatti áremelkedés mértéke 5855 dollár, azaz 2,2 millió forint is lehet.

március 29., 14:36
Az amerikaiak 67 százaléka nem venne Teslát, Elon Musk az egyik fő indok
  • Hírek

Az amerikaiak 67 százaléka nem venne Teslát, Elon Musk az egyik fő indok

Ez derült ki a Yahoo News és a YouGov új kutatásából.

március 29., 13:30
Rajzolt magának rendszámtáblát, mert így mégiscsak „szabályosabb”
  • Hírek

Rajzolt magának rendszámtáblát, mert így mégiscsak „szabályosabb”

Támadhatatlan logikát támadtak meg a rendőrök Tapolcán.

március 28., 07:06
A szőlőtőke mellől szedtük ki
  • Technika

A szőlőtőke mellől szedtük kiMűhelyPRN: Renault 5 1,6D – 1988.

Van, aki 50 ezer forintos autóval akar elindulni a Budapest-Bamako futamon, most kiderítjük, mennyit kell még költeni rá ahhoz, hogy rajtkész legyen.

március 29., 07:01
Menekült a rendőrök elől, halálos balesetet okozott egy nő Fejér vármegyében
  • Hírek

Menekült a rendőrök elől, halálos balesetet okozott egy nő Fejér vármegyében

Soha nem volt jogosítványa, az autón pedig nem működött a világítás.

március 30., 08:47
Szolidaritásból vásárol Teslát az Egyesült Államok Olaj- és Gázipari Szövetségének elnöke
  • Hírek

Szolidaritásból vásárol Teslát az Egyesült Államok Olaj- és Gázipari Szövetségének elnöke

Még ő is poénkodik azzal, hogy ilyen őrült világot élünk, hogy neki kell Teslát vennie.

március 29., 07:01
Édes-savanyú hírt kaptak a magyarországi akkumulátorgyártók
  • Hírek

Édes-savanyú hírt kaptak a magyarországi akkumulátorgyártók

Lassan beindulhat az akkumulátorgyártó ipar, de a fejlődés macerás lesz.

március 28., 06:00
Elvárható-e, hogy észrevedd a bajt?- Segitség, átvertek!
  • Közélet

Elvárható-e, hogy észrevedd a bajt?- Segitség, átvertek!

Erzsébet néhány hete vásárolta ezt a Nissan Micrát, de a birtoklás első pillanatától kezdve csak hibákkal találkozik.

március 30., 06:37
Brabus Merci ellen gyorsult a Porsche 911 Turbo, végül a fal nyert
  • Hírek

Brabus Merci ellen gyorsult a Porsche 911 Turbo, végül a fal nyert

A Hollandiában rendezett gyorsulási verseny egyik futama nem sikerült túl jól.

március 30., 06:43
MERCEDES: helyre áll a világ rendje?
  • Hírek

MERCEDES: helyre áll a világ rendje?TC Híradó 146.

Ez a TC Híradó 146. adása!

március 28., 08:05
Árokba csúszott egy kamion az M4-esen, az érintett lehajtót lezárták
  • Hírek

Árokba csúszott egy kamion az M4-esen, az érintett lehajtót lezárták

A főváros hivatásos tűzoltói áramtalanították a járművet.

március 28., 16:37
Félelmetesen megpúpozott, gigászi trélerekkel szállítják az autókat Kínában
  • Hírek

Félelmetesen megpúpozott, gigászi trélerekkel szállítják az autókat Kínában

Videó is készült az egyik ilyen, durván túlpakolt kamionról, ami egyszerre nagyjából 60 tonnányi autót szállít épp.

március 28., 13:01
Elektromos A3-ban gondolkodik az Audi
  • Hírek

Elektromos A3-ban gondolkodik az Audi

Elismserték, hogy az A3 méretosztályában tervez piacra dobni egy új elektromos autót.

március 28., 09:35
Az év első Parkoló Parádéján az európai büszkeségé a főszerep!
  • Események

Az év első Parkoló Parádéján az európai büszkeségé a főszerep!

Május elején az európai büszkeségektől dagadó mellkasunk mellé új programokkal is készülünk!

március 28., 17:07
Vigyázat! Veszélyes szőnyegek keserítik meg a Lucid tulajok életét!
  • Hírek

Vigyázat! Veszélyes szőnyegek keserítik meg a Lucid tulajok életét!

A gyártó szerint a probléma megoldhatatlan!

március 28., 14:57
Durva a felhozatal: itt egy csomó klassz verda, amikért megéri kimenni az AMTS-re
  • Események

Durva a felhozatal: itt egy csomó klassz verda, amikért megéri kimenni az AMTS-reAMTS 2025 – Nulladik nap

Skyline GT-R-t, S1-es Audi Quattrót, 100 éves veteránt vagy egyedi Legót keresel? Az AMTS-en mindet megtalálod!

március 28., 15:56
Az Alfa Romeo legnépszerűbb modellje a Junior, érkezik a Q4 verzió
  • Hírek

Az Alfa Romeo legnépszerűbb modellje a Junior, érkezik a Q4 verzió

A marketingigazgató szerint ez csak növeli a népszerűségét.

március 28., 11:07
Hullára tört moslék 30+ millióért
  • Belsőség

Hullára tört moslék 30+ millióért

Oda kell menni, meg kell nézni. Roadmovie 38.

március 28., 17:12
Honda Passport daru-teszt
  • Hírek

Honda Passport daru-teszt

március 29., 13:20
Porsche 911 S/T Oneman
  • Hírek

Porsche 911 S/T Oneman

március 29., 08:13
AMTS 2025 – Nulladik nap
  • Közélet

AMTS 2025 – Nulladik nap

március 28., 10:14
Neked ajánlott