Légzsák csak a kormányoldalon van. Ezt már nem kellett feltalálni, hiszen több Citroënben is fix a kormány közepe, ezért elég egy kisebb légzsák. Az első utas viszont nem kapott. Túlélési esélyeit javítja, hogy mivel nincs műszerfal, nem is tud mit lefejelni, és a légzsák testlassító funcióinak egy részét átveszi a pirotechnikai előfeszítő. Egyébként a beltértervező szerint sok gondot okoz a biztonságiaknak, hogy mivel az első utasülés mozgatható, a légzsák sose tudhatja, mekkora távolságot kell áthidalnia.
Bezzeg fix üléssel... A C-Cactus igazi utaslégzsák-szerepálom, bár így utólag ez a légzsákkérdés az egyetlen fontos aggályom az autóval kapcsolatban. Ha légzsák nincs is, a kesztyűtartóról azért nem kell lemondani, van ott elöl egy kedves posztócekker, amit egy, a dekorációból kiemelkedő lepke szárnyára akaszthatunk fel. Az elv hasonló, mint pl. az Opel Meriva hátsó könyöktámasza, ami csak elsőre tűnik profibbnak. A műanyag sokkal hulladékabb, kevésbé előremutató dolog, mind egy jó kis posztó.
A középkonzol két oldalán aztán van egy kis furcsaság. Cathal Loughnane szentül állítja, hogy két hangszóró ebben a pozitúrában jól szól, persze elsősorban azért rakta oda, mert így alig kell drót a kábelezéshez, ellentétben az ajtóhangszórókkal. Szívesen hittem volna neki, de sajnos a hifi egyelőre nem működik, pedig az se volna semmi, hiszen a slusszkulcs a zenegép. Az autót a kormány közepébe pattintható érintőképernyős mp3-lejátszóval indíthatjuk. Elegáns, bár egy LCD kijelző sose szereti, ha leejtik, ami pedig egy slusszkulcsnál elég alapvető veszély.
„Itt hagyják az embert dolgozni.”
Cathal Loughnane a Citroën ír formatervezője. Gépészmérnöknek tanult, de az egyetemen az utolsó évben elindult egy formatervező pályázaton, amit a Citroën írt ki. Megnyerte. Olvassa el a vele készült interjút a Belsőségen!
Ezenkívül egy nagyobb, ugyancsak touch screen monitor van a középkonzolon, ami működött is! Például bekapcsoltam vele az elakadásjelzőt. De onnan vezérelhető még a klíma és a navigáció - bizony, ha egy autógyártó nem éhes, manapság simán beleférne egy olcsó navi a négymilliós alapárba.
Mellékesen az ötlet nem hülyeség: tényleg elhagyható a műszerfal. Egy átlagos (mármint nem sport) autóban tényleg elég egy sebességmérő, főleg, ha automata a váltó. Sajnos a kapcsolójához nem nyúlhattam, pedig örömest piszkálgattam volna a gusztusos zöld ZEV gombot. ZEV, mint Zero Emission Vehicle, Zéróemissziós Verda.
Frankfurt óta nem sok idejük, konkrétan két napjuk volt, hogy az elvileg működőképes autóból gyakorlatilag vezethetőt faragjanak. Az egyik mérnök a helyszínen azt mondta, ez most tényleg nem egy fényes teljesítmény, de két nap az autógyártásban elég abszurd időintervallum. Ha visszajönnénk fél év múlva, már hibátlanul menne.
Nekem azért egy kicsit formailag is retró a Kaktüsz. Mint mindenkinek, aki Frédi és Béni kalandjain nőtt fel, van benne valami furcsán ismerős. Talán hogy a Flintstones alultaposós autója is egy ZEV. Soha nem jöttem volna rá magamtól, de a Cactus az alacsony fogyasztásra utal, felesleges a formájában keresni a kaktuszságot. De így is sokkal egyértelműbb, mint a C Métisse volt, ami nőnemű meszticet jelent, így jelezve a hibridséget.
A tesztút elég tanulmányautós volt. A gyártók azért nem mutogatják a működő tanulmányautóikat, mert félnek, hogy leégnek. A C-Cactust fél év alatt rakták össze, majd a frankfurti autószalon után két napjuk volt rá, hogy akkor tényleg beüzemeljék. Nekünk a tesztelés 8. napja jutott. A Kaktüsz kasztnija jól bírta, a csomagtérajtó egész szépen csukódott, a többi is elfogadhatóan.
Az előttünk sorra került spanyol kollégák alatt még halottam surrogva, villanymotorral elosonni. Mire nekünk bedurrantották, hogy két percet járjon, hogy feltöltsék az akkumulátorokat (he?!), már volt egy kis elektriszité phöblem. Mi már csak a dízelmotorral közlekedtünk, az alapjáratról fordulatszámmérő híján nem tudok részleteket, de olyan magasnak tűnt, mint ha tökig húzták volna a szívatót.
Vezetési élmény? 21 colos kerekeken, két nap alatt összedobott hibrid rendszerrel, amiből momentán el is szállt a villanymotor, és maradt egy nyolcszelepes, 1,4-es HDI? Halmazati büntetésül az ötsebességes automatából is maradt vagy két fokozat, de hiába: ha nem is vezetési, de élmény. És nem is rossz, rendesen össze van rakva, egy prototípustól ennyi is csoda.
A szürreális testfelépítésből, meg elsősorban a nagy kerekekből kifolyólag sokkal rosszabbra számítottam, itt a nem is vészes egyenlő a fantasztikusan jóval. Meg persze az ember el se hiszi, hogy egy ilyen mókás gnómmal száguldozhat. Jó, nem nagyon gyorsan, történetesen nem is tudom, mennyivel, mert a kilométeróra elromlott, de csatlakozott hozzá az automata váltó is, valahol a kettes és hármas fokozat táján.
A tervek szerint, illetve a koncepcióautó koncepciójának értelmében tömeggyártással egy alap C4 áránál nem kerülhet többe a világ első néphibridje. 1,6 HDI, 92 LE, klímával 3 890 000 forint. Egy ilyen Kaktüsszel pillanatnyilag bárki bárhol a világ királya lehetne. Nem vagyok egy autópiaci elemző, meg ők is gyakran nyúlnak mellé, de szerintem ez még a hétmilliós Toyota Prius-áron is előjegyzéses, várólistás sláger lenne. Négyér'?! Vigyázat, valakinek még baja esik a tömegverekedésben.
Adatok
hosszúság: 4200 mm
szélesség: 1800 mm
magasság: 1490 mm
tengelytáv: 2800 mm
saját tömeg (akkumultorokkal): 1180 kg
végsebesség: 150 km/h
vegyes fogyasztás: 2,9 l / 100 km
Szén-dioxid-kibocsátás: 78 g/km motor: részecskeszűrős, 8
szelepes 1,4 HDI, 70 LE
30 lóerős villanymotor kuplungharangban