Ha ekképp feltüzelve akarunk elindulni a Zafira CDTI-vel a közlekedés csatamezejére, ne feledjük a középkonzolon benyomni a Sport gombot. Az Opel titkos doppingszere ilyenkor megkeményíti a lengéscsillapítókat, átállítja az elektronikus gázpedál érzékenységét, csökkenti a motor reakcióidejét, és tesztautónk esetében az automata váltót is sportosabbra hangolja.
A 120 lóerő ilyenkor sem lesz több, de a motor, klasszikus dízeleket idéző, rémes hangszínű kerregését, zakatolását és fújtatását dinamikus gyorsulás és gyors váltások kompenzálják. Félre ne értsenek: a Zafira egyáltalán nem volt hangos, csak az a kevés nesz, ami beszűrődött a kabinba, na az szörnyű.
Csináltam két videót is, 0-100 sport gombbal meg anélkül, hogy látsszon a különbség. Aztán letöröltem őket, mert tizedre ugyanannyit gyorsult az autó. A hatsebességes váltó padlógázzal ilyenkor is ugyanott vált, de kíméletes gyorsításnál 2500 helyett 3000-nél vált feljebb, illetve tartós haladásnál sem kapcsol magasabb fokozatba.
Ez a váltó egyetlen hibája, alapállásban 100-nál tempomattal sem akart hatodikba kapcsolni. Sport gomb hatása alatt ilyenkor négyesben maradt. Autópályán 130-nál is tojt a gazdaságosságra, és szépen kitartotta az ötödiket. Idióta.
Ilyenkor áttoltam kézi üzemmódba a kart, és pöccintettem rajta egyet. A néha érthetetlen pörgetés mellett is az Opelé minden elismerésem: életem első autója, ami D állásban is mindig tudatja, hányadikban van a váltó (a szerkesztőségben természetesen sokan láttak már ilyeneket - a szerk.). Apróság, tudom, és érdektelen információ, de valahogy jó látni, hogy na, most ugrottunk háromból négybe.
A Zafira simán, egészen kevés erőlködéssel érte el sztrádán a 160-at. Aztán utolért egy kocka Kadett. Elkezdtem tolni neki, a Kadett 180-nál lemaradt. Bevártam, figyeltem, a vénség kilométereken át tartotta a 170-et. Mármint ennyit mutatott nálam az óra. A GPS-es ellenőrzés végül elmaradt, de igen kíváncsi lennék, hány százalék a csalás.
A számítógép viszont nem csalt. A meg nem engedett tartományban való kísérletezés idejére 9 liter feletti fogyasztásról beszélt, de aztán ahogy visszatértem a normális hétköznapi tempóhoz, végül 7,9 liter lett az átlag, és ezt a kútnál a számológép-böködés is igazolta. Ekkora monstrum és sok Sport gombozás mellett ez jó eredmény.
Autózgatás közben feleslegessé vált jobb kezem ujjaival a sivár középkonzolon játszadozva meglepő dologra lettem figyelmes. Ha szól a rádió, de hirtelen fázni kezdek, és - menüből, persze - kikapcsolom a klímát, utána csak úgy tudom rávenni a kijelzőt, hogy megint a rádió adatait mutassa, ha megnyomom az FM/AM gombot. Ilyenkor viszont sávot is vált a készülék. Apróság, de fájt.
Cosmo, azaz közepes felszereltségű tesztautónk listaára 6 667 000 forint, ugyanez automata nélkül 538 000-rel kerülne kevesebbe. Az árak különben 4,07 milliónál kezdődnek (az 1,6-os benzinmotor szolgáltatta dinamizmusba bele sem merek gondolni) és 7,16 milliónál végződnek (ahogy a kétliteres benzines turbó fogyasztásába sem). A motorválaszték zavarba ejtően széles, benzinesek és dízelek 100, 105, 120, 140, 150, 155 és 200 lóerős lépcsőfokokon kerülgetik egymást.
Átlagos igényű többgyermekes családapák és családanyák nem választanak rosszul, ha ezt a 120 lóerős dízelt rendelik. A nyolcliteres átlagfogyasztás mellett marad pénz ennivalóra is, a kényelmes automatával anyu is gond nélkül terelgetheti az 1,7 tonnát, a gyerekek pedig kibújkálva biztonsági ülésük szíjai alól (az enyém már kezdi, pedig csak 13 hónapos) vígan elfogócskázhatnak hátul a hatalmas térben.
Amikor viszont apu már mindenkit kirakott az oviban, suliban, munkahelyen, és egyedül autózik tovább a dolgozó felé, óhatatlanul fel fog sóhajtani: de jó lenne valami kevésbé unalmasban ülni. Mondjuk egy Grand Scénicben .