Feladó Zsolt
Címzett Göbölyös Zsolt
Dátum 2018.05.20.
Tárgy Kinyírták a Toyotát
Kedves Zsolt,
érdeklődve olvastam cikkét az 1,33-as Toyota motor javításáról. Mi tavaly áprilisban vásároltunk egy ugyanilyen motorral felszerelt 2009-es Yarist. Bő fél évet kerestük, nagyon örültünk, gondoltuk, ezzel nem lehet gond: 100 000 km alatt volt, számlákkal igazoltan minden évben (évi ~10 ezer kilométer futás), így évente szerviz, gyári fényezés, stb. A vásárlást követő egy hónap múlva azonban felgyulladt a kis piros olaj lámpa. Kiderült, ez bizony szépen eszi az olajat, azóta mérve, körülbelül 1 l/1000 km. Emiatt, vélhetően a cikkben szereplő Aurisnál sem a karbantartás hiánya okozta a gondokat, hanem a rossz használat (tudom is én, hidegen padlózták sokat), vagy a rossz minőségű olaj cseréje, vagy ki tudja. Mindenesetre ezt típushibának (inkább gyengeségnek) is nevezhetjük.
Üdvözlettel,
Zsolt
Korábbi cikkünk kapcsán több hasonló olvasói levelet is kapunk, melyekben szintén ismert előéletű, de rendesen karbantartott Toyotáknál tapasztalt nagy olajfogyasztásról számoltak be. Nem szeretem ezt a kifejezést, de nevezhetjük akár típushibának is az 1NR-FE motorkódú 1,33 literes, dual VVT-i motor megnövekvő olajfogyasztását, hiszen úgy tűnik, hogy a jelenség a normálisnál nagyobb számban fordul elő.

Ismét rákérdeztünk az Auris motorfelújítását végző ToyoTeam Garage szerviznél a hibák lehetséges okára, ahol elmondták, hogy az elmúlt évben 3-4 ilyen problémával keresték meg őket, ezért is tudták kapásból a cikkben szereplő Auris nagy olajfogyasztásának okát.
A dugattyún lévő legalsó, úgynevezett olajáteresztő gyűrű egyik funkciója eltávolítani az olajat a hengerfalról, majd bevezetni azt a dugattyú belseje felé és végül a forgattyúsházba. Ezen a gyűrűn apró, körülbelül 0,5 milliméteres furatok vannak, melyek idővel szeretnek eltömődni, így a gyűrű nem tudja ellátni a funkcióját, vagyis nem húzza le az olajat a hengerfalakról.
A gyűrűfuratok eltömődését az olajkoksz okozza, ez a megbontásnál a mi esetünkben is egyértelműen látszott. Az ilyen jellegű olajkoksz, szennyeződés két módon szokott felhalmozódni a kenőanyagban: jellemzően az égésből közvetlenül kerül be, amikor a motor tömítetlen, kopott. Ilyenkor általában a dugattyú felső kompressziógyűrűje szokott megragadni, megszorulni, a motor veszti a kompressziót, ezért egyre jobban erősíti magát a folyamat.

A másik, termikus okokra visszavezethető probléma már új motornál is előfordulhat. Esetünkben, valamint a levélíró Yarisának motorja esetében is ez valószínűsíthető. Optimális esetben van egy úgynevezett termikus ablak, amelyben az alkatrészek normál üzemi körülmények között működnek. Ezek olyan lokális hőmérsékletek, amelyek nagyon különböznek, mert 60-90 Celsius foktól egészen több száz fokig terjedhetnek. Ha ebből a hőmérsékleti tartományból akár lefelé, akár felfelé eltérünk, a motorüzemet nem tekinthetjük optimálisnak, ami számos problémát vethet fel. Ilyen problémák lehetnek a megnövekedett kopás, zaj, vagy az olaj esetében a kokszolódás.
A dugattyúnak is van egy ilyen optimális üzemi hőmérséklete, amelyet normál üzemi körülmények alatt elér. A hő elsősorban az égésből, másodsorban pedig a súrlódásból adódik. A dugattyú és a hengerfal részében átadja a hőjét a gyűrűknek és itt van a probléma.

A dugattyú gyűrűi mindenképpen elérik azt a hőfokot, amikor az idekerült olaj kokszosodásba kezd. Fontos, hogy ne legyen itt sokáig olaj, valamint a hőfok annyira megemelkedjen, hogy az öntisztulás is bekövetkezzen.
Ezeknek a motoroknak itt van a gyenge pontjuk. A gyűrű bizonyos, normálisnak tekinthető üzemi körülmények között nem melegszik fel annyira, hogy öntisztulása megkezdődjön, de a kokszosodás már megindul rajta. Ahogy a piciny furatok egyre nehezebben eresztik át a kenőanyagot, az odakerült mennyiség egyre több időt tölt abban a hőmérséklet tartományban, ahol kémiai alkotóláncai szétbomlanak, megégnek, az eredmény pedig az, hogy az olaj lerakódik a gyűrűn.

Ezt tekinthetjük egy konstrukciós hibának, hiszen például egy Yaris esetében a városi üzem és a vele járó hőmérsékletek még bőven a normál üzemi körülmények közé tartoznak, mégsem indul meg a tisztulás, a gyűrű berakódik olajkoksszal.
Mit tudunk tenni, hogy ez velünk ne forduljon elő? A motor tervezésekor fontos pont volt a belső súrlódás csökkentése, ennek érdekében például nagyon vékony dugattyúgyűrűket használnak, amelyek a dugattyúról és a hengerfalról kevesebb hőt tudnak átvenni. Ez is egy a lehetséges okok közül. Erre csak az lehet a megoldás, hogy néha megterheljük a motort, jobban pörgetjük, autópályán használjuk és a gyűrű így jobban melegszik, ezért tisztulni tud.

A túlzott lerakódást okozhatja a gyengébb minőségű kenőolaj is, ebben a kérdésben viszont nagyon nehéz okosnak lenni. Adott, közel azonos minőségű és teljesítményszintű olajok között is lehetnek nagy eltérések, de nem tudjuk, melyik a jó, melyik a rosszabb, melyik hamisítvány, hitvány trafóolajjal, mosóolajjal keverve. Az azonban biztos, hogy ez a Toyota benzinmotor érzékeny a motorolaj minőségére, talán még a gyárilag megadottnál is érdemes jobbat tölteni bele és minimum időben, de inkább a gyári előírások előtt cserélni. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy ha rövid utakon használjuk az autót, akkor a megengedett leghígabb, illetve az eggyel hidegebb éghajlatra javasolt olajat kell használni. A sűrű olaj elősegíti a kokszosodást, ezért jobb az engedélyezett legvékonyabbat használni.
Még biztosabb, és eredményre vezető megelőzési módszer az időben elvégzett olajcsere és néha egy-egy autópályás üzem amikor rendesen kiforgatjuk a motort, illetve visszakapcsolva előzünk, mert így kisebb az esélye a motort károsító lerakódások kialakulásának.
Mielőtt bármilyen használt autót megvenne, kérdezze le kártörténetét a Totalcar kártörténeti adatbázisban.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Nissan: naná, hogy visszatér a GT-R, semmi kétség
Már a Nissan célpontja is megvan: a Porsche 911-et szeretnék majd megverni a jövő GT-R-ével.
- Hírek
A Huawei és a Chery közös újdonsága 1673 kilométeres hatótávot ígér
A Luxeed R7 nem csak hajtásláncot, de kiemelkedően igényes futóművet is ígér!
- Közélet
Hárommillióért minden van: szoci veterán, hodály családi és csótány limuzin is - Murvaélet #6
Három millióért kerestünk használt autókat és egy kicsit már a veteránozásba is belekóstoltunk.
- Nepperűző
Szívóbenzines után villanyautóra váltanék. Vagy egy másik szívóbenzinesre?
Tényleg 2 liter benzin áráért lehet 100 kilométert megtenni? A racionalitást vagy a kisördögöt válasszam?
- Hírek
Rengetegen vezettek ittasan a húsvéti hosszú hétvégén
Az ellenőrzések során Budapesten és Pest vármegyében akadt fenn a legtöbb ittas sofőr.
- Olajdoktor
Szivárog az olaj a Kia turbójából, a márkaszerviz szerint ez normális
Keveset futott, nem túl öreg autóról van szó. Tényleg normális, hogy szivárog az olaj turbónál?
- Hírek
Hatalmas időmérős csata után Verstappen indulhat poleból a Szaúdi Nagydíjon
Norris elmérte a falat, így csak a tizedik helyről indulhat.
- Technika
Géppornó: hány liter folyadék kell egy 150 tonnás dömperbe?
Sok, ráadásul 500 üzemóránként cserélni kell. Autókhoz szokott ésszel nehéz felfogni a Kress 200C III számait.
- Hírek
Ilyen sakktáblát is csak a Rolls-Royce csinálhatott!
Formabontó, nagyon minőségi kidolgozású, és természetesen nem árulják el az árát.
- Közélet
Nem úszod meg a bíróságot!Összetört a motor, a biztosító nem fizet mindent és még a szakértő cég is hárít
Aki komolyan szeretne valamit, az kezdjen egyből a bíróságon? Kinek jó az, ha megegyezés helyett pereskedésre kerül a sor? Legfőképpen senkinek.
- Hírek
Súlyos baleset az Üllői úton: egy Nissan 300ZX-et tarolt le a villanyoszlop
Az autó, ami annak idején annyira erős volt, hogy a japán Közlekedési Minisztérium utasította a gyártót, hogy csökkentse a teljesítményét.
- Tesztek
Méltó Transit-e az E-Transit?Menetpróba: Ford elektromos Transit termékcsalád
A napfényes Barcelonában próbáltuk ki a Transit termékcsalád villanyosított tagjait.
- Hírek
Elképesztő értékvesztés tapasztalható az Audi E-tron GT-knél
A számok nagyon csúnyák és nagyon elbizonytalaníthatják az újautó-piac szereplőit.
- Hírek
A Porsche 911 GT3 lett a leggyorsabb manuál váltós autó a Nürburgringen
Még a facelift előtti 911 GT3 idejét is megverte, pedig abban egy szupergyors PDK automata pakolgatja a fokozatokat.
- Hírek
Beperelik a Teslát, felülmérnének az autók?
Néhány Tesla-tulajdonos szerint az autójuk a valósnál több megtett kilométert számol. Szerintük azért, hogy hamarabb lejárjon a garancia.
- Hírek
Ez itt a frissített Volvo S90, de van vele egy komoly gond
Finom faceliftet kapott az S90, amiben marad a benzinmotor és megtartották az elegáns dizájnt. Beszerezni viszont nem lesz egyszerű.
- Hírek
Videó: Közveszélyes szellemi rövidnadrágok között autózunk
Chevrolet Matizzal randalírozó idiótán és F Astra kabrióval veszélyesen közlekedő kreténen is szörnyülködhetsz.
- Technika
Egyszer mindenkinek kell egy izgalmas autó!MűhelyPRN: Renault Megane RS Cup – 2013.
A Sport és RS Renault modellek gyárilag alkalmasak képesek megadni életed autózását egy szerpentinen vagy versenypályán, de jót kell venned belőle!
- Hírek
Valahova rohadtul sietett ez a motoros (de megszívta)
A tempója még autópályán is nagyon durva lenne. Nem ott ment.
- Olajdoktor
Csattog a belevaló olajtól a Chevrolet (helytelennel jó volt)
Eddig szépen járt olyan olajjal, ami elvileg nem is jó bele. Most előírt viszkozitásúval fut, és rossz hangja van. Mi a teendő?
- Technika
Autók, amikben felnőttünk III. – 1980-as évek
Sorozatunkban bemutatjuk a magyar utak legmeghatározóbb típusait, generációk álmait és rémálmait, a családok második legnagyobb értéktárgyait.
- Hírek
Néhány Ford megállíthatatlan (rossz rajtuk a fék, visszahívják őket)
A veszélyes probléma több mint 123 ezer Fordot és Lincolnt érinthet.
- Hírek
Roncsautókkal seftelő európai bűnbandára csaptak le a hatóságok, Magyarország is érintett
A bűnözők amerikai roncsautókat importáltak majd adtak el törvénytelenül Európában, többek között Magyarországon is.
- Hírek
Tragikus motorbalesetben elhunyt az első magyar Dakar-motoros, Varga Ákos
Egy figyelmetlen sofőr oszlopnak lökte. Varga Ákos 49 éves volt.
