Már az előző Yarisból is a hibrid változat volt a legnépszerűbb, és a Toyota ebből továbbra sem tervez engedni. De miért is engedne?

Egyrészt a hibridezés a Toyotának hazai pálya. A hajtás elterjedésének képzeletbeli ösvényét taposták ki sok évvel ezelőtt. Ennek egyik hozománya, hogy most nem kell fejvesztve kapkodniuk a közeljövőben életbelépő környezeti normák miatt, és nem a nulláról kell valamit nagyon gyorsan összedobniuk, hanem tudnak az eddigiekre építeni. Mindezt viszonylag elérhető formában teszik.
Másfelől a Yaris fontos modelljük, 2019-ben Európában ez volt a legeladottabb Toyota. De egyébként nemcsak tavaly, hanem folyamatosan meghatározó mennyiségű Yarist adtak el a kontinensen. Ezt elvileg figyelembe is vették az új generáció fejlesztésekor olyan formában, hogy nagy hangsúlyt fordítottak az európai piac igényeire. A másik, korábban említett releváns adat a Toyota kisautójával kapcsolatban, hogy a harmadik generáción belül a hibrid eladások száma meghaladta a 60%-ot, így ténylegesen ez volt a legnépszerűbb változat.

A két legfontosabb tulajdonság, a hibridség és az elérhetőség hagyományos hibrid formájában fért el egymás mellett az új Yarisban, csakúgy, mint az előzőben. Másfajta hajtásról, plug-in hibridről vagy teljesen elektromos változatról egyelőre szó sincs, ezekkel ugyanis a relatív olcsóságnak könnyes búcsút inthetnének. Ellenben a hajtásláncot alaposan felforgatták, és minden elemén változtattak, noha a működési elv a régi.

Van két villanymotor, melyek közül az egyik a generátor szerepét tölti be, a másik a hajtásért felel, és erősebb, mint korábban, és ezek dolgoznak együtt az 1,5 literes, háromhengeresre csonkolt Atkinson-ciklusú benzinmotorral. Ezen kívül van még a hátsó tengelynél egy akkumulátor, ami szintén új lett, és az inverteren is frissítettek. Tehát minden új, de ez a Yaris összes porcikájáról elmondható.
Mi változott? Minden.
Mivel az új Yarisról volt már számos bemutatónk és tesztünk, így nem részletezném, hogy mi hogyan változott, de nagyvonalakban itt vannak az újdonságok:
- • Új a padlólemez, már a Toyota TNGA modulrendszerére építik a Yarist, illetve a teljes hibrid hajtás is új, de erről a későbbiekben.
- • 37%-al merevebb a karosszéria, és a hátsó csatolt lengőkar hídja is merevebb.
- • Kicsit rövidebb, laposabb és szélesebb a karosszéria, a Swifttel karöltve a négy méter alatti kisautók táborát erősítik.
- • Az ülések pozíciója is változott, hátrébb és lejjebb kerültek, és a kormány is közelebb van a vezetőhöz. Az utastér helykínálatán mindez sokat nem segít, annak ellenére sem, hogy papírion öt centivel nagyobb a tengelytáv: nem lehet kényelmesen elférni hátul, és a csomagtartó sem tágas a maga 286 literével.
- • Rengeteg biztonsági funkció került bele.
- • A biztonság egyik legnagyobb erényévé vált, ezt igazolja az ötcsillagos NCAP teszt.
-
Tehát rengeteget változott a Yaris, és összeségében egy sokkal szerethetőbb, aranyosabb valami lett, mint volt. Ezért persze elsősorban az új forma és az olyan belső megoldások a felelősek, mint a kretén műszeregység és a furcsa filcborítást, de ez a lényegen nem változtat: izgalmasabb lett a Toyota kisautója.
És hogy miért cserélték ki a komplett, már bevált hajtásláncot? A válasz valószínűleg ennél kicsit bonyolultabb, de alapvetően a még takarékosabb, észrevétlenebb, és egy fokkal élvezetesebb működés érdekében. És bár utóbbi finoman szólva merészen hangzik egy hibrid Toyotától, a Yaris tud élvezetes lenni, amin csak dob az új megjelenése, illetve az erősebb benzinmotor és a többet pörgő villanymotor - akár 17 000/perc -, amik együtt már 116 lóerőre és 120 Nm nyomatékra képesek.

Váratlan meglepetésekre és őrületes csapatásokra persze nem kell számítani, de ezzel a teljesítménnyel már Usain Bolt közelébe ér százon (9,7 másodperc), és induláskor érezhetően fürge az autó. Vezetés szempontjából viszont nem ez, hanem a szűk utakon való kanyargás tud szórakoztató lenni, mint általában a kisautóknál. A Yarisnál ezen a téren ráadásul érezhetőek a változások, azaz a merevebb hátsó futómű és kaszni miatt stabilabbak a kanyarok, illetve az akku miatt a súlypont is alacsonyabban van. Kényelmi szempontból ellenben ezek nem feltétlen segítenek, a kisebb úthibák is pattogósabbnak tűntek, persze a rövid rugóút eleve nem kedvez.
Az akku is teljesen új, a korábbi 120 cellából álló nikkel-fémhidridet egy kisebb és 27%-al könnyebb Li-Ion akkucsomag váltja, ami 48 cellából hoz ki 0,94 kWh-t. Ez még mindig kicsinek számít, viszont toyotásan sokat és folyamatosan képes az autó árammal menni, bár ebben a jobban terhelhető inverternek és a nagyobb teljesítményű villanymotornak is szerepe van. Elvileg egyébként 130 km/óráig tud a belső égésű motor használata nélkül haladni az autó, a gyakorlatban ehhez valószínűleg borzasztóan kedvező körülmények szükségesek, amikkel 99%-ban nem találkozni.
A hibrid rendszer viszont remekül működik. Alacsonyabb sebességtartományban szabályszerűen ritkaságnak számít, hogy rákapcsol a benzinmotor, és ehhez még nem is kell különösebb priusos mentalitás. De ha rá is kapcsol a belső égésű, nem tolakódóan teszi, ami háromhengeressége lévén annyira nem magától értetődő. Becsületére legyen; nem ráz, nem röfög, csak simán, kulturáltan bekapcsolódik a munkába.
A hangja viszont továbbra sem jó. Ez a tisztán benzines verzió után nem ért meglepetésként, annál minden gyorsítás, különösen nagy tempónál fülsüketítő zajjal járt, így itt se számítottam másra - nem is történt másképp, többnyire ugyanez a jelenség zajlott le. Összeségében talán a hibrid hajtás miatt mégis csendesebbnek tűnt, de hang szempontjából kritikus helyzetekben pont nem tud segíteni az elektromotor. Egyébként valaki a teszthét alatt az ellenkezőjét mondta, mármint hogy jó hangja van a Yarisnak, tehát elvileg az sem elképzelhetetlen, hogy valakinek ez tetszik. Csak nehéz ilyen embert találni.
Már észre lehet venni
Kis túlzással minden új lett a negyedik generációs Yarisban, de ez egyáltalán nem baj: a praktikum mellé végre izgalmat is csempésztek.
A tesztautó egy Premier Edition felszereltségű modell, azaz a legfelsőbb változaton (Selection Style) belül is a legextrább verzió, minden jóval. Értek ezalatt kormányfűtést, vezeték nélküli töltést, Head Up Displayt, és szinten felüli minőségérzetet az utastérben. Ezért elsősorban az izgalmas mintájú, piros varrással díszített ülések a felelősek, amik kényelemben nem adnak pluszt, viszont tényleg meglepően jól néznek ki, és kicsit olyan érzést keltenek, mintha nem is idevalók lennének.
Mindennek ára van, a tesztautó 7,625 millió forintba kerül. Az óriási felháborodások közepette hadd jegyezzem meg, hogy ugyanebben a felszereltségben a tisztán benzines, CVT váltóval szerelt verzió is 6,775 millió pénzbe került, tehát nem - pontosabban nem csak - a fránya hibridhajtás tehet a magas árról, hanem a sok extra. És bár tényleg mókás, hogy a Yaris is tud vetíteni a szélvédőre, sőt, a hirtelen beköszöntő rohadt hidegben megváltás volt a kormányfűtés, de meg lehet lenni nélkülük.
A fapadosabb felszereltségek is tudják a lényeget: a mokány forma ugyanaz és ugyanolyan biztonságos, minden modern vezetéssegítővel rendelkeznek - amik a pattogó sávtartón túl jól is működnek -, és szintúgy tele van ötletes megoldásokkal az utastere. Utóbbi miatt nekem például teljesen elhanyagolható volt a HUD: a műszeregység a két kipufogó közötti apró kijelzőjével eleve annyira aranyos és fura, hogy sose jutott eszembe a szélvédőt nézni az infókért, pedig ugye folyamatosan azt nézem az út miatt.
Felszereltségben lejjebb ugorva már 6,42 millióért is elvihető a hibrid Yaris, de lényegesebb különbség, hogy felszereltségtől függően bármelyik tisztán benzines (CVT) modellhez képes 800-900 ezer forint eltérés van. A kérdés az, hogy melyik éri meg jobban.

A katalógus tisztán benzines modell fogyasztására 5,3-5,7 közti átlagot ad meg, a hibrid verzióra 3,9-4,9-et. Nekem a tisztán benzines változatnál 7,6 literes átlag jött ki, ami meglepően magas volt, a hibrid verziónál pedig 5,1 liter jött ki a végére. Feltételezve, hogy a két tesztautó közti egy hétben nem lett közúti versenypilóta affinitásom, se nem lettem vérbeli toyotás, hogy notóriusan nézegessem a fogyasztást, szerintem reális lehet a 2,5 liter különbség. 370 forintos benzinárral számolva ez 925 forint száz kilométeren. Ez nagyjából azt jelenti, hogy 90-100 ezer kilométer után térül meg a hibrid változat ára.
Emberfüggő, hogy ez mennyire tartható vagy mennyire nem, de az biztos, hogy a hibrid pótolja a Yaris egyetlen különösen fájó tulajdonságát, a magas fogyasztást. És még egyszer: spórolni igazán a felszereltségi szintekkel lehet - illetve szerintem ezen is érdemes. Hosszabb távon ugyanis tényleg megtérüla hibridbe vetett hit, illetve aki HUD-ot, prémium utasteret, vagy egyéb hasonló nyalánkságokat keres, az nem a Yaris felé kacsingat. Védelmére szóljon, ezek nélkül is tök jó kisautó.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
F1: az Audi nagyon nem örülne a V10-es motorok visszatérésének
Bár a gyártó közleménye diplomatikusan fogalmaz, egyértelmű üzenetet hordoz.
- Hírek
BMW-s szakemberekkel erősít a Xiaomi Európában
Európa sem marad ki a Xiaomi autóiból.
- Hírek
Feketelista készül a szabálytalankodó autósokról
A sebességtúllépők mellett az ittas vezetők és a mobilozók is felkerülnek a visszaesők listájára.
- Hírek
Újabb kínai autómárka érkezik Európába, 1000 kereskedés megnyitása a cél
A márka 2025 végéig 10 országban nyitna kereskedéseket. Elsőként Németország, Norvégia, Dánia és Hollandia kerülhet sorra.
- Hírek
Méretes jégtáblákkal bombázta egy kamionos az autósokat az M7-esen
Valószínűleg elfelejtette indulás előtt letakarítani.
- Hírek
Végre egy rendes hibrid rendszeren dolgozik a Volkswagen
A Volkswagen eddig csak plug-in hibrid és lágy hibrid rendszereket kínált.
- Hírek
H-alakú váltót szabadalmaztatott elektromos autóiba a Ford
Jó vagy felesleges ötlet?
- Hírek
Erre nem vagy félkészülve: Nissan Muranóból csinálnak GT-R-t
Valaki nagyon vágyott egy SUV GT-R-re.
- Hírek
Cukorkával csalogatják a villanyautósokat, hogy éjszaka töltsék autóikat
Havi háromezer forintot lehet spórolni az autók sz éjszakai töltéssel Floridában.
- Technika
A Ford anno csinált egy hátsókerekes Focust, 420 lóerős V8-as motorral
Azt akarták demonstrálni, hogy az új külön is megvásárolható motorjuk milyen könnyen elfér a kisebb motorterekben is.
- Hírek
Az év üzlete: ha megveszed ezt a hat Porschét, kapsz hozzá egy kamiont, amire felfér az összes
Kizárólag egy tételben lehet megvásárolni.
- Hírek
Már az FBI foglalkozik a Tesla-vandálokkal
Trump belső terrorizmusnak nevezte, úgyhogy ennek megfelelően kezelik a helyzetet.
- Hírek
Valaki épített egy RC autót, 44 köbcentis, V8-as motorral
Az apró motornak elképesztően jó hangja van és egész hevesen mozgatja az autót, amibe beszerelték.
- Közélet
Átvert a kereskedő? A legjobb bírósági eljárás az, amelyik megelőzhető!
Elkerülnéd a bíróságra járkálást, de az igazadat érvényesítnéd hibás teljesítés esetén? Van megoldás!
- Hírek
Ittasan rollereztek, a jogsijuk ment a levesbe
Két zalaegerszegi férfit is pénzbírsággal, illetve több hónapos eltiltással jutalmaztak az ittas rollerezésért.
- Hírek
Még mindig lehet foglalót tenni az új Tesla Roadsterre, pedig már öt éve hitegetnek vele
Először 2020-ra ígérték a megjelenését, utána 2021-re, majd 2022-re és így tovább 2025-ig.
- Tesztek
A legtoyotább ToyotaTeszt: Toyota Camry - 2025.
A korábbi generációknál nem ritka az egymillió fölötti futásteljesítmény, kérdés, hogy sportos hibridként is tudja-e majd.
- Hírek
Megijedt az autós, hogy oldalba vágják, ezért oldalba vágott valaki mást
Érthetetlen eseménysorozatot rögzített egy autós fedélzeti kamerája Ausztráliában.
- Hírek
Nem erősebb, de mégis gyorsabb a frissített Audi RS3
Sokat számít, hogy mennyire agilis egy autó.
- Hírek
F1 kibeszélő: válságértekezletet tart a Red Bull, inog Lawson széke, Piastri letette a névjegyét
Az ausztrál esőkáosz után egy valamivel unalmasabb futammal folytatódott a 2025-ös F1-es világbajnokság Kínában, de így is bőven van miről beszélni.
- Hírek
Hadüzenet Trumpnak: új megoldást javasolnak a kínaiak, Pekingben járt a BMW-vezér
Összehaverkodna Kína az EU-val?
- Hírek
Hatalmasat borultak a Porsche Carrera Cup időmérőjén
A pilóta sértetlenül megúszta.
- Hírek
Olcsó villany-Cupra, gyárlátogatás és nagy ígéretek
Megtekintettem a legolcsóbb elektromos Cuprát, vagyis a Ravalt, megnéztem a Seat és a Cupra gyárát és meghallgattam a két cég hangzatos ígéreteit.
- Hírek
Megbízható Ferrarit akart, építtetett egyet egy Honda NSX-ből
Egy svájci férfi szerette volna átélni a Ferrari élményt, de nem akarta az olasz autókkal járó nyűgöket a nyakába venni.
