Rulettkerék 3.

Rulettkerék: A porladó luxus nyomában

Harmadik rész

2016.01.24. 06:45

Ilyenkor illik úgy kezdeni – mint minden jó sorozatnál -, hogy Az előző részek tartalmából. Aki nem tudja, hol áll most éppen, annak nincs nehéz dolga, csak olvassa el itt, alul a két előzménycikket.

Kapcsolódó
Rulettkerék: Csillogás és luxus négy kilóért

Rulettkerék: Csillogás és luxus négy kilóért

A kezdeti felparaméterezés után nekivágtunk az országnak. A vadászat elkezdődött.

Kapcsolódó
Rulettkerék: Megvesszük, amit nem mersz

Rulettkerék: Megvesszük, amit nem mersz

Elérkezett az idő, hogy merjünk nagyban gondolkodni. Ennyi pénzért már miénk a világ. Sírni fogunk, és valószínűleg önök is.

Otthagytuk a bűnös bálnát a Mammut I. mélygarázsában és elindultunk Miskolc felé, ahol várt ránk a kéziváltós, 2.8 V6 quattro Audi A8. Amit tudtunk róla, az annyi, hogy meg volt húzva az oldala és a fekete autón öt elemet cseréltek emiatt sötétkékre. Sokkal több mondjuk, nincs is rajta, és leginkább az Eiffel-tornyot kell meghúzni ahhoz, hogy sikerüljön, de üsse kő, egy megnézést megér. A klímája nem működik, de friss vizsgával 440-ért vihető, napi használatban van. Ezt még lemasszíroztuk volna 400 ezerre. Hajrá, hívom az eladót, majd...

Bumm, ez leforrázott. Nem csak engem, hanem Bandit is, hiszen már láttuk magunkat, ahogy a visontai gokartpályán lóbáljuk csutka kettőn a kanyar előtt a hatalmas testet, hogy a veleszületett alulkormányzottság helyett négy kerékkel csúszva essünk ki a pályáról, mintegy gyakorlásképpen.

De nem lesz A8-asunk.

Kicsit elszontyolodva folytattuk utunkat, hiszen kinéztünk még egy másik Audit, igaz, némiképp más súlycsoportból, de mindenképpen érdemes volt arra, hogy az legyen a szerkesztőségi projektautó. Valószínűleg dinamizmusban és ügyességben felülmúlja mindet, viszont közel sem akkora flash, mint bármelyik másik. Audi A4, 2.8 V6 quattro kéziváltóval, LPG-vel. És ez utóbbi erős hívószó volt, hiszen a Rulettkerék-alap véges, a gázzal pedig meg lehetett volna fogni a pénzt. Még úgy is, hogy a Hajdú bojler-méretű gáztartálynak köszönhetően az amúgy sem túl nagy csomagtartó lényegében megszűnt. Ide nem pakoljuk be több ember háromnapi cuccát, az biztos.

Korán érkeztünk Pásztóra, volt még időnk, mire a tulajdonos is befutott volna, így engedélyeztünk magunknak egy ebédet. Nem mondom, hogy hatalmas nyüzsgés lett volna arrafelé dél körül, de meglepően sokáig kellett így is gurulnunk a főutcán, mire rátaláltunk egy büfére. Valamiféle gyrosos volt, de sok köze nem volt hozzá. A hideg és teljesen üres kis büfében egy idősebb néni volt a pultos, aki nagyon kedves volt, fel is vette a rendelést, majd persze mást hozott, innivaló nincs, csak csapvíz, vagy féldecis pohárban török teának nevezett valami. Mindegy, éhesek voltunk, ettük, amit kaptunk.

Közben folyamatosan pörgött az agyunk, mert így nem lesz túl hatékony a nap. Legalább 3-4 autót meg kellene nézni ahhoz, hogy azzá váljon, nem lehet így elcseszni a munkaidőt.

Intermezzo

Bandival magunk elé bámulunk, beszélgetünk ugyan az autóban felületesen mindenféléről, de pontosan tudom – ahogy ő is -, hogy valójában folyamatosan a mélygarázsban hagyott Mercedesen jár az agyunk. Nagyon beégett a retinánkba, tökéletes választás lenne, de a mérleg másik oldalát súlyosan nyomja az összevissza beszélő nepper és a tény, hogy annak idején ezekkel az autókkal döntöttek meg biztosítózási-rekordokat és úgy cserélték rajtuk az alvázszámokat (ha cserélték egyáltalán), mint más a zokniját. Egyszerűen nem volt kerek a történet, az üvegekben más gravírozott rendszám volt, mint az autó sajátja, és az sem alapozta meg a bizalmat, hogy folyamatosan siettetett. Jól jelzi a helyzeti káoszt, hogy még a forgalmit sem néztük meg. Vagy elkértük, csak nem volt ott? Nem emlékeztünk már, de az biztos, hogy az egyik csókos cége vette meg a másiktól, annak a tulajdonát képezi és próbaútra nem lehetett elvinni.

Bandi elővette a laptopját, isteni ötlete támadt: ott a fényképeken a rendszám, kérdezzük le a KEKKH-tól, hogy egyáltalán mi ez és nem körözik-e véletlenül. Miért áll hetek óta egy mélygarázsban? Így is történt, 625 forintért cserébe (kösz Bandi!) lekérdeztük a Mercit és az A4-est is. Ki is derültek dolgok, ez mutatja, hogy még ez a korlátozott információtartalmú, korántsem tökéletes rendszerecske is milyen hasznos tud lenni.

Az általunk tudott és bevitt adatok alapján gyorsan kiderült, hogy az A4-es simán benzinüzemű, a forgalmiban nincs benne a gáz (pedig hirdetve úgy volt), nem 96-os és ideiglenesen ki van vonva a forgalomból, magyarán vizsga nincs rajta.

A bálna volt az érdekesebb, mert a papírjai szerint nem 1993-as (hogy mikor, azt a rendszer nem mondja meg, hiszen csak igen-nem viszonylatban kommunikál, üdv 2016-ban), ráadásul fekete és 300 SEL, nem 320 (ez már az évjáratból leszűrhető, mert későbbi nem lehetett, csak korábbi). Bumm, márpedig az az autó még a porréteg alatt sem volt fekete, nem 320-as, ahogy a nepper mondja és az évjárat sem okés. Forgalomban van és nem körözik, mondjuk ez már valami. Azt már nem is kommentáltuk, hogy 2014. augusztus 19-én egy nap alatt 50 ezer kilométert tolatott. Hívnám a neppert, hogy nézzen rá a forgalmira, de már nem veszi. Lélekben összetörtünk, Bandi becsukta a laptopot.

Idő van, megyünk megnézni a kicsi Audit. Sajnos már ott járatják az utca végében a srácok, akikről hamar kiderül, hogy Totalcar-olvasók és sejtik, mihez kell. Illetve kellene, de szegénykém elég ramaty állapotban van. Ha finoman kéne fogalmaznom, akkor az örök élet meg egy nap-ból neki már az egy nap pörög. Mondta a tulaj a telefonba, hogy meg van ütve a küszöb, de ez már erősen mohás is, a B-oszlop alja odalett, egy cinkfürdős bódén elég szomorú látvány.

Benne van a gáz, megvan a bizonylat és minden, ami kell, elmondás szerint eddig elég volt a rendőrnek, de az "eddig"-et kezeljük tágan, mert 2014-ben lejárt róla a vizsga, azóta nem mozdult. A gázrendszer önmagában ér annyit, mint az autó, szekvenciális, profi és nyolchengeres, a két munkátlan injektor csak fityeg.

A motor jár, aránylag szépen, de nagyon lomhán veszi a gázt, és amint Bandi elfordítja a kormányt, lefullad. Én húznék tovább Miskolc felé, akad arra néhai luxusautó olcsón mindig, de látom, hogy Bandi elmenne egy próbakörre. Én azonban nem, bármennyire is kedvesek a fiúk és bármilyen jót is dumáltunk. De nem vinne rá a lelkiismeret, hogy ezt az autót friss vizsgával vigyem el innen.

Valószínűleg be is ázik, mert a beltér erősen penészes, az ára képlékeny, de annyi munka lenne vele, amennyit nem ér az, hogy a végén ott állunk egy A4-es Audival. És? Elköszönünk.

Sóshartyán nincs túl messze, Nógrád megye ezen csücske ilyenkor nem a szebbik arcát mutatja, de a 126-os már messziről látszik az utcában. Belepapírozták a sorhatos szívódízelt, ami ugyan nem erős, de a 126-os az 126-os mindig. És ez még szerelhető, Karesz keni-vágja, Csikós a plafonig ugrálna örömében, és talán még mi is jót utaznánk benne. Hű, elég betyárosak a felnik, hátul kilenccolosak, elöl hét, a bódé egészen egyben van, sőt, a kosz és a sár alatt kifejezetten jó állapotúnak tűnik. Tudják, ez az a Mercedes, amely elpusztíthatatlan. (És rendkívül jól rejti a korróziót a karosszériája - féltávig: Csikós)

Nem, nem az. Két perc múlva már ott sem voltunk. Láthatják a képeken, hogy miért. Figyeljenek a részletekre.

A tulajdonos még utánunk telefonált, hogy kétszázért is odaadná, mert meg van szorulva, de jeleztem neki, hogy nem tartunk igényt az autóra és inkább csak a bódét hirdesse, mert így nehéz lesz eladni. Sajnáltam, de nem jótékonykodhatunk, ez nem az a projekt.

Ezen a ponton úgy voltunk vele, hogy teszünk egy utolsó próbát, ha a bálnamerci-nepper hajlandó az együttműködésre és egyáltalán elérhető, akkor ránézünk még az autóra, ha nem, akkor nem: megyünk haza és még egy nap megy a levesbe.

Felvette a telefont. Diktált. 300 SEL, 1994-től magyar, fekete. Ez stimmel. Találkozzunk ugyanott két óra múlva. Kelletlenül rááll, talán nem vesz minket komolyan, ugyanakkor folyamatosan nyomaszt, hogy de akkor elviszitek, ugye? Gyorsan el kéne vinni-féle szöveggel. Nem ígérhetem meg neki, de jelzem, hogy a forgalmit és a motor- és vázszámot meg fogjuk nézni. Hogy miért nem ül a gravírozott, E-betűvel kezdődő rendszám a rajta lévővel? Átrendszámozták valamikor, szólt a válasz. Hmmm... na jó, nézzük meg alaposabban, végül is nem kötelező semmi, ha még mindig gyanús lesz, akkor nincs rizikó, mert eredetiségvizsgán megbukunk, mint a huzat és biztosak vagyunk abban, hogy ezt az embert és a pénzünket soha a büdös életben nem látjuk többet. De miért fekete?

Odamentünk ismét, vártunk egy fél órát, jól átnéztük a sérüléseit, de semmi komoly, a bódé egyben van és nem tűnik átfényezettnek. A port letörölve, a neonfényben sötétszürkének tűnik, márpedig 21 évvel ezelőtt az okmányirodában cifrábbakat is írtak már a forgalmiba, mint a sötétszürke helyett feketét. Például a mi AE86-os Toyotánk is Toyota Corolla GT Wagonként van nyilvántartva, pedig ilyen típus nem gurult le a szalagról soha.

A zárhídon a kis plakett szerint ül a VIN, de ezt két kis csavar rögzíti csak, semmit nem jelent. Hívom Kareszt, mondja sorban, hol találjuk még meg a számot. Azok is ülnek a forgalmival. Időközben kiderül, hogy a neppert nem is érdekli, mit árul, állítólag beszámította az autót, neki 93-94-es 320-asként mondták, telefonjában pörgeti a fotókat nézd, én csak így használtam, csajozni a haverokkal, bőrruhás gádzsik suhannak jobbra-balra, csillog a latex, hol a bálna előtt, hol benne, de most már nem akartak jönni, mert fáztak. Na ja, a termoüveg mögött egy fűtés nélküli Lang S-Klasse légköbmétereit aztán nem igazán melegíti a nap. Ha elviszitek most, akkor 350-ért odaadom. Fejünkben elkezd villogni egy piros lámpa: miért akarja ennyire elsózni?

Menjünk próbaútra, a kormány mögé a nepper ül, mondja, hogy ő hajtana ki innen, hiszen ott megy a jegyünk!- felkiáltással beáll egy Corsa fenekébe, amikor az a fizetős parkolóból kiállva beáll a sorompóhoz, majd vele együtt ugrik ki az utcára. Tenyerembe temetem az arcom: Istenem, ez a rögvalóság, mit keresünk mi itt?

Az utcán cserélnek, Bandi veszi át a kormányt, én inkább hátul maradok, szólok a folyamatosan dumáló embernek, hogy kapcsolja ki a borzalmas, motoros kijelzős rádiót, mert csendet szeretnék. Bandi elöl figyel, én pedig mintha egy másik univerzumban ülnék, valahol messze mögötte próbálom elkapni a diffi és a kardán zörejeit... János meglapul a sarokban, nem hiszi el ő sem, amit hall és lát.

Kis idő múlva cserélünk, most én jövök, Bandival csak összenézni van időnk. Igen, közepesnél nagyobb terhelés mellett csúszik a kettes, vissza kell venni a gázt váltáskor, a hátsó futómű lóg, a hatalmas felnik és a peres gumik megtették a magukét, a kapcsolók néhol beesnek, a tetőablak sínjeiben áll a dzsuva, nem ajánlatos mozgatni, a spiáter kiemelő nem emel síkba becsukáskor, de működik.

Ahogy nagyjából minden, kivéve a távolsági fényszórót és a nem létező fűtést. Nepperünk szerint kiszerelték a fűtőradiátort, amit nem hiszünk, hiszen olyan embertelen munka, amire kevesen vállalkoznak, pláne, ha elég ledugózni a csöveket (műszerfal ki, szélvédő ki, kormány-ülés ki). Le is dugózták a vízcsövet valami félbevágott kormányösszekötővel, de nem tudjuk megállapítani, honnan húzták le. A tűzfal mögé bekanyarodnak a fűtéscsövek, szóval csak ott lesz az a radiátor valahol.

Fék van rajta és a 3,2 literes, hatalmas sorhatos néhai 231 lóereje egész szépen mozdítja ezt a hatalmas testet. Érzésre jobban megy, mint az S6-os Audi, de állapotra szebb, baja viszont van bőven. De valami nem kerek így sem.

Átnézzük a papírokat, az adásvételiket és a forgalmit a mélygarázsban, ahová én álltam vissza. Pár nap alatt két céget megjárt az autó, most gyorsan eladó, mert ha nem, akkor a nevére kell venniea csávónak, azt pedig nem szeretné, hiszen az illeték több mint 120 ezer forint. De miért is kéne? Hát, rövidesen be fog dőlni a cég, aztán lefoglalják - hangzik a válasz.

Hívom Kopaszt, a Becsületesneppert, vázolom neki a helyzetet, sejtésünk beigazolódik, Kopaszt nem lepi meg, nem véletlenül van ebben a szakmában 20 éve. Áfáznak a kocsikkal, aztán most hal meg az egyik cég, majd csinálnak másikat – mondja a lehetséges megfejtést.

Idegesek vagyunk mindannyian, talán csak János nem, de őt nem is nyomasztja a felelősség terhe, Bandi pedig tudja már, milyen az, amikor Rulettkerék-autót kell venni. Itt a kocsi, jó is, hatalmas buli, kellően lepattant, de ha megcsináljuk, amit akarunk, akkor az elég totalcaros lenne. Viszont ha megbukik az eredetiségvizsgán vagy az átíráskor kiderül, hogy a cég már nem létezik (hiszen mit jelent nepperül a rövidesen?), akkor fújhatjuk.

Viszont 350-ért egy hosszú S osztályt nem lehet itt hagyni ennek. Még fűtés nélkül, rossz automatával sem.

Úgyhogy köszöntsék és fogadják sok szeretettel a Totalcar praktikus, fenntartható, jól pakolható és kompakt családi autóját: a mi bálnánkat, a non plus ultra hegyomlást. Megvettük, mert meg KELLETT vennünk, ránk számíthatnak az olvasók.

Átadtuk a pénzt, aláírtuk az adásvételit, megkaptuk az előzőt, nepperünk zsebébe süllyesztette a Mareáért kapott csaknem összes pénzt, majd búcsúzóul csak annyit mondott rekedt hangon - írassátok át hamar!

Mennyi az a hamar? – kérdeztem visszafordulva.

Leginkább holnap – szólt vissza a válla felett, mint Columbo a végjátékban.

Guy Ritchie se fejezhetne be filmet szebb képpel, mint amint görcsösen szorított telefonnal a fülemnél hívom Kopaszt, állok a neonfény alatt, mögöttem egy hatalmas Mercedesszel, a nepper pedig koromból rajzol aurát körém a dízel BMW-jével.

Úton lenni a boldogság, megérkezni a halál. Na, mi most kifordultunk az útra, az biztos. Hogy mivel is pontosan? Arról szól majd a következő Rulettkerék-cikk.

Az oldalról ajánljuk

Forró helyzet: Tesla töltőt akart felgyújtani, végül ő maga is lángra kapott
  • Hírek

Forró helyzet: Tesla töltőt akart felgyújtani, végül ő maga is lángra kapott

Újabb támadás ért egy Supercharger állomást az Egyesült Államokban.

1 órája
Vicces matricával gúnyolódott Elon Muskon a norvég Kia, a Tesla részvényesei behisztiztek
  • Hírek

Vicces matricával gúnyolódott Elon Muskon a norvég Kia, a Tesla részvényesei behisztiztek

Ügyes paródiát dobott össze a Kia, de rendesen kihúzták a gyufát a Tesla rajongóinál.

március 11., 08:57
Teherautónak csapódott, majd annak platóján landolt egy motoros Amerikában
  • Hírek

Teherautónak csapódott, majd annak platóján landolt egy motoros Amerikában

Mérföldeken át vitte is tovább a szerencsétleül járt motorost.

március 11., 12:10
Bejelentették: új vezérigazgató a Nissan élén
  • Hírek

Bejelentették: új vezérigazgató a Nissan élén

Sejteni lehetett, hogy a Honda-Nissan együttműködés kudarca után Makoto Uchida repül. Megvan az utódja.

március 11., 14:36
Csoda, hogy csak ekkora bajt csinált a részeg kamionos
  • Hírek

Csoda, hogy csak ekkora bajt csinált a részeg kamionos

Az M7-es autópálya egyik pihenőjét zúzta le a horvát sofőr.

március 11., 14:35
Gigantikus befektetésre készül a Ford Európában
  • Hírek

Gigantikus befektetésre készül a Ford Európában

A cél az egyszerűsítés, a költségcsökkentés és a hatékonyság növelése.

március 11., 13:54
Jelenlegi vásárlói 85 százalékát elvesztheti a Jaguar, de ez a terv része
  • Hírek

Jelenlegi vásárlói 85 százalékát elvesztheti a Jaguar, de ez a terv része

Rawdon Glover ügyvezető igazgató szerint csupán a vevőik 15 százaléka marad majd meg.

március 11., 06:06
Utcára vitték a legújabb Jaguart, élőben sem tűnik valóságosnak
  • Hírek

Utcára vitték a legújabb Jaguart, élőben sem tűnik valóságosnak

A Jaguar Type 00 annyira megdöbbentő kint a külvilágban, hogy elsőre úgy tűnik, mintha a mesterseges intelligencia terméke lenne.

március 11., 10:54
Eszi az olajat a Hyundai, rossz olajat töltött bele a márkaszerviz?
  • Olajdoktor

Eszi az olajat a Hyundai, rossz olajat töltött bele a márkaszerviz?

A legutolsó szerviz után hirtelen megnőtt az olajfogyasztás. A beletöltött olaj, vagy más lehet a gond?

március 11., 17:11
Németországban is engedélyt kaptak a türkizkék lámpás Mercedesek
  • Hírek

Németországban is engedélyt kaptak a türkizkék lámpás Mercedesek

Eddig csak Nevadában és Kaliforniában találkozhattunk velük.

március 10., 06:03
Szeretnél egy világbajnok F1-es autót? Most vehetsz egyet magadnak!
  • Hírek

Szeretnél egy világbajnok F1-es autót? Most vehetsz egyet magadnak!

A csapat 2009-ben történelmet írt azzal, hogy fennállása egyetlen szezonjában azonnal világbajnok lett.

március 11., 15:30
Visszatér az Audi R8, de V10 nélkül
  • Hírek

Visszatér az Audi R8, de V10 nélkül

Helyette a Temerario V8-as hajtásláncát kapja.

március 11., 06:06
Így vettek autót a németek: februárban elengedték a belső égést
  • Hírek

Így vettek autót a németek: februárban elengedték a belső égést

A hibridek és az elektromosok eladást nőtt, a benzin- és dízelmotorosoknál hanyatlás látható.

március 10., 08:23
Mindenki megúszná Trump vámjait
  • Hírek

Mindenki megúszná Trump vámjait

Az Audi pórul járhat, a Volkswagen derűlátó, a BMW viszont pesszimista.

március 10., 10:08
A kötelező biztosítás mélyvize: Személyi sérüléses balesetek
  • Közélet

A kötelező biztosítás mélyvize: Személyi sérüléses balesetek

Az sem jó, ha a lemezek hajlanak egy közúti balesetben. Az viszont kifejezetten komplikált tud lenni, amikor csontok is törnek az esemény során.

március 11., 06:06
Ennél németebb új Opelt nem kaphatsz
  • Tesztek

Ennél németebb új Opelt nem kaphatszMenetpróba: Opel Grandland PHEV - 2025

Akinek kevés a háromhengeres, vagy nem akar elektromosat, tökéletes opció a PHEV, amit végre vezethettünk is.

március 12., 05:59
Máris falba csapódtak egy 1500 lóerős Xiaomival
  • Hírek

Máris falba csapódtak egy 1500 lóerős Xiaomival

Nem kellett rá sokat várni.

március 10., 11:20
Beüt a barna kód, ha melletted kap durrdefektet egy kamion az M3-ason
  • Hírek

Beüt a barna kód, ha melletted kap durrdefektet egy kamion az M3-ason

A kamion sofőrje szerencsére ura volt a helyzetnek.

március 10., 17:57
Már Musk kirúgását pedzegetik
  • Hírek

Már Musk kirúgását pedzegetik

Amióta Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója Donald Trump elnök stábjában dolgozik, folyamatosan esnek az autógyártó részvényei.

március 10., 11:14
Gyári hibás alkatrész ellen nem véd semmi
  • Belsőség

Gyári hibás alkatrész ellen nem véd semmiA tapasztalat az a tudás, amire öt perccel korábban lett volna szükségünk

Mi alapján válassza ki az egyszeri autós a jó minőségű utángyártott alkatrészeket? Igazából mindegy, a szerencsén múlik az egész.

március 10., 15:52
140 tonnás, egytengelyes, egyensúlyozó platók váltanák le a dömpereket
  • Hírek

140 tonnás, egytengelyes, egyensúlyozó platók váltanák le a dömpereket

A bányadömperek csodálatos termékek. A lehetséges utódjaik is mókásnak tűnnek.

március 10., 12:28
Megvan az első, Magyarországon is engedélyezett LED csereizzó
  • Hírek

Megvan az első, Magyarországon is engedélyezett LED csereizzó

Az OSRAM volt az első.

március 10., 14:02
Újra V10-es motorok az F1-ben? „Érdemes megvizsgálni a lehetőséget!”
  • Hírek

Újra V10-es motorok az F1-ben? „Érdemes megvizsgálni a lehetőséget!”

A döntésnek sokan örülnének.

március 10., 17:08
Most már tényleg nagyon mindjárt visszatérnek a fizikai gombok a Volkswagenekbe
  • Hírek

Most már tényleg nagyon mindjárt visszatérnek a fizikai gombok a Volkswagenekbe

Ezt Andreas Mindt, a márka dizájnfőnöke erősítette meg, aki szerint a régi-új korszak a ID.2all érkezésével kezdődik.

március 10., 13:23
Részeg kamionsofőr kontra pihenő
  • Hírek

Részeg kamionsofőr kontra pihenő

március 11., 11:19
Toyota bZ4X facelift - 2025 Kenshiki
  • Hírek

Toyota bZ4X facelift - 2025 Kenshiki

március 11., 14:04
Toyota Corolla 2025 facelift
  • Hírek

Toyota Corolla 2025 facelift

március 11., 15:22
Toyota Urban Cruiser - 2025 Kenshiki
  • Hírek

Toyota Urban Cruiser - 2025 Kenshiki

március 10., 20:53
Toyota FT-Me - Kenshiki
  • Hírek

Toyota FT-Me - Kenshiki

március 10., 19:22
Toyota C-HR+ - 2025 Kenshiki
  • Hírek

Toyota C-HR+ - 2025 Kenshiki

március 10., 17:36