Volt már nálunk az új Superb, ráadásul az egyik legnépszerűbb kivitelben, kombiként, dízelmotorral – ez a tipikus, sok kilométerre hitelesített középvezetői cégautó, a gyártó elmondása szerint vásárlók 85 százaléka nem magánszemély. Most viszont nem a kombi, hanem a – még mindig hatalmas csomagterű – limuzin kivitelt próbáltuk ki, méghozzá a gyártó központjának közelében, Csehországban.

2011-ben, amikor az újkori első Superb megszületett, az olcsóbb Octavia még viszonylag szűk volt hátul, és általánosságban jóval szerényebb is volt a beltere, így nagyon adta magát, hogy kerüljön fölé egy csúcsmodell, ami semmiben nem jelent komoly kompromisszumot.
Azóta eltelt két évtized, az Octaviát rendesen kikupálták, a Superb kategóriája kicsit meg is öregedett, egyre többen választanak hobbiterepjárókat a hagyományos ferdehátúk és a kombik helyett. A Superb viszont hozza azokat az értékeket, amelyekért a régi vágású autókat szeretjük, praktikus megoldásaival és jól bevált technikájával pedig olyan kiszámítható és kimért, mint szinte semmi más a mai, turbulens világban.
Superb kontra Superb: mit tud a vadiúj a tizenéveshez képest?
Kíváncsi vagy, hogy mennyit fejlődött a Superb másfél évtized alatt? Kiderítjük!
Hatalmas beltér, meggyőző hatótáv
Arányait megtartotta, de nagyot nőtt az új Superb, 4,91 méter hosszú és 1,85 méter széles, de nem csak kívülről nagy, belülről is az E osztályú Mercedesek helykínálatát idézi, brutális lábtér mellé sok fejtér tartozik hátul, még a 190 centi körüli magasságú Bessenyey Peti is tökéletesen elfért mögöttem a tesztút alatt, a csomagtartó pedig 645 literes, ami szintén elképesztő, tényleg már-már visszhangzik, ha túl közel beszélsz hozzá, a végéhez kézzel elérni konkrétan tornamozdulatot igényel, kényelmesebben dobáltuk bele négy ember utazós cuccát, mint abba a Multivanbe, amivel Prágáig autóztunk előtte.
Hagyományos motorkínálatára büszke a Skoda, és bár jövőre érkezik plug-in hibrid Superb, most még a sima benzines és dízelmotorok mennek, a 150 lóerős 1,5 TSI benzines alapmotor a mild hibrid rendszerrel, 5,2-5,8 literes gyári fogyasztással akár 1100 kilométer fölötti hatótávot ígér, míg a kétliteres dízel ugyanezzel a teljesítménnyel, 4,9-5,3 litert fogyaszt hivatalosan és ideális esetben 1200 kilométer fölött autózható egy tankkal.
Hosszú utazásoknál nagy előny a légellenállás, ilyen téren 15 százalékot fejlődött elődjéhez képest a Superb, 0,23-as Cd értékével a legjobb légellenállású Skoda, ami valaha készült. Érkeznek erősebb változatok is, benzinesből 265 lóerős, dízelből 192 lóerő a csúcs, mindkét esetben összkerékhajtással. Kézi váltó most már egyáltalán nincs, a fokozatválasztó pedig felkerült jobb oldalra bajuszkapcsolóként.
Simply Clever, Simply Clever mindenhol
A Skoda néhány éve nagyon ráment az egyszerű, de praktikus megoldásokra, a Superb minden eddiginél több puskaporral robbantja a Simply Clever-bombát, könyöklőbe épített képernyő-tisztító, USB-C csatlakozó a belső tükör mellett a fedélzeti kamera beépítéséhez, mobilzseb az első ülések mögött, tablettartó a fejtámlában, külön mosóval rendelkező tolatókamera, kihajtható tölcsér az ablakmosótartály tetején, QR-kódos használati utasítás és külön táskatartó háló a hátsó a csomagtartóban, hogy csak néhányat említsek.
A fenntarthatóság jegyében természetesen a beltér nagyon sok eleme készül újrahasznosított műanyagból, de az általános minőségérzet elég magas szinten van, minden anyag tapintása kellemes, gyönyörűek a belső díszlécek, szépek a varrások, remek az összeszerelés, a komfortot AGR-minősítésű, masszázsfunkcióval is erősített vezető- és utasülés emeli.
Alapvetően szeretem az érintőképernyőre optimalizált autós kezelőfelületet – ha azok gyorsak, jól működnek és átlátható a kezelőfelületük. A Volkswagen-csoport autói ebben jó ideje nem túl erősek, cserébe a Skoda meghagyta a három tekerős klímavezérlőt, kijelzőt épített mindháromba, és ki is bővítette a funkcionalitást, így nem csak hőfokot, ülésfűtést és szellőzést lehet állítani tekeréssel, hanem például menetmódot is választani, ez egy villámgyorsan kezelhető és használható megoldás.
Tudtad? Az első Superb idén 90 éves!
A Skoda Superb története 1934-ig nyúlik vissza, a gyártó legmagasabb kategóriájú autójaként, kezdetben a Skoda 645-ből származó 2500 köbcentis hathengeres motorral, 55 lóerővel és 1600 kilós tömeggel.
A kiállított darab egy későbbi, 1939-es évjáratú 3000 OHV kivitel, ami már kerekdedebb, érettebb formát kapott, teljesítménye 85 lóerőre duzzadt, cserébe a tömege is közel 2 tonna lett, a 125 km/h-s végsebességét valószínűleg nem volt jó ötlet feszegetni, mert négy dobfék a kor színvonalán biztos nem hozza a ma elvárt lassulást.
Indokolt a jobbkormányos építés, ne feledjük, Magyarországon csak 1941-ben rendelték el a jobb oldali közlekedést, addig bal oldalt közlekedett az a párezer autó, ami addigra a legkiváltságosabbak kezébe kerülhetett.
A 13 colos központi kijelző hatalmas felületen jelenít meg, de kicsit lassú, a menü kissé bonyolult és hektikus, a gyári navigáció sok élőadattal dolgozik, és folyamatosan értesít is, de nem mindig aktuálisak a tájékoztatásai, legalábbis a mi rövid tesztutunk során jellemzően pont nem ott voltak a lezárások és a dugók, ahol az autó jelezte, a vezeték nélküli Android Auto és Apple Carplay telefontükrözés megmenti a helyzetet, egy idő után mi is a saját navigációnkat kezdtük el használni.
A Superb Limousine csendesebb és elegánsabb az Estate típusnevű kombinál, cserébe kevésbé egybefüggő teret kínál annál. Ára hasonlóan fog alakulni, 14,7-től 19 millió forintba kerül majd, így bizonyos konstrukciókban a 100 ezer forint körüli havidíjba is belefér a lízingje – minden bizonnyal szeretni fogják a flottakezelők. Minden további információért ott van Elvis kollégánk részletesen megírt, hosszabb tapasztalatokra épülő tesztje.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Nem fogy elég jól a Cybertruck, árkedvezmények mellett csökkentik a termelést is
Közben csoportos kereset indult a Model Y kilométerszámlálója miatt, viszont a Model 3 akkuja elég jól bírja a kilométereket.
- Hírek
Neked is kéne ez az összkerekes-terepezős Swift
A holland Suzuki képviselet követte el.
- Hírek
A kutyának sem kell? - Az orosz autópiac végzetesen bezuhant
A helyzeten valószínűleg csak az állami beavatkozás segíthet.
- Hírek
Piastri közepesen izgalmasan, de komolyabb nehézségek nélkül nyerte a Szaúdi Nagydíjat
Így már ő vezeti a világbajnokságot.
- Gumidoktor
Öreg autóra apró, de király gumi kéne. Van ilyen?
Huszonéves Hyundai-ra szeretnék olyan gumikat, amik a lehető legjobban viselkednek. Mit válasszak a szűk kínálatból?
- Tesztek
Méltó Transit-e az E-Transit?Menetpróba: Ford elektromos Transit termékcsalád
A napfényes Barcelonában próbáltuk ki a Transit termékcsalád villanyosított tagjait.
- Vélemény
10 sportautó, amit becsülettel befejeztek
Karottával összegyűjtöttük azokat az autókat, amik úgy hagyták el a gyárat, hogy neked már csak élvezned kell a tudásukat.
- Tesztek
Képes visszahozni az Opelbe vetett hitemTeszt: Opel Grandland Electric GS
Egy jókora Opel franciás stílussal és ötletekkel, az, hogy elektromos, meg már szinte természetes.
- Hírek
Elképesztő értékvesztés tapasztalható az Audi E-tron GT-knél
A számok nagyon csúnyák és nagyon elbizonytalaníthatják az újautó-piac szereplőit.
- Hírek
Élő adásban történt súlyos motoros baleset a Bajna-Héreg szerpentinen
A motoros valószínűleg nem megfelelően választotta meg a sebességét.
- Hírek
Hatalmas időmérős csata után Verstappen indulhat poleból a Szaúdi Nagydíjon
Norris elmérte a falat, így csak a tizedik helyről indulhat.
- Hírek
A Renault ananászból akar díszítőelemeket gyártani a beltereihez
Alternatívákat keresnek a bőrre és a műanyagra.
- Szerelem
Ezek voltak a kedvenc MűhelyPRN epizódjaink
Életveszélyes autók, tigrisbukfenc, személyes érintettség, és persze a Csirkecsontó! Hat év terméséből mazsoláztunk nektek.
- Hírek
Videó: Közveszélyes szellemi rövidnadrágok között autózunk
Chevrolet Matizzal randalírozó idiótán és F Astra kabrióval veszélyesen közlekedő kreténen is szörnyülködhetsz.
- Hírek
Néhány Ford megállíthatatlan (rossz rajtuk a fék, visszahívják őket)
A veszélyes probléma több mint 123 ezer Fordot és Lincolnt érinthet.
- Technika
40 féle mód, ahogy automata váltót lehet csinálni
Karok, pöckök, tekerők, pixelek, semmi nem szab határt.
- Közélet
Hárommillióért minden van: szoci veterán, hodály családi és csótány limuzin is - Murvaélet #6
Három millióért kerestünk használt autókat és egy kicsit már a veteránozásba is belekóstoltunk.
- Hírek
A Huawei és a Chery közös újdonsága 1673 kilométeres hatótávot ígér
A Luxeed R7 nem csak hajtásláncot, de kiemelkedően igényes futóművet is ígér!
- Technika
Géppornó: hány liter folyadék kell egy 150 tonnás dömperbe?
Sok, ráadásul 500 üzemóránként cserélni kell. Autókhoz szokott ésszel nehéz felfogni a Kress 200C III számait.
- Hírek
Súlyos baleset az Üllői úton: egy Nissan 300ZX-et tarolt le a villanyoszlop
Az autó, ami annak idején annyira erős volt, hogy a japán Közlekedési Minisztérium utasította a gyártót, hogy csökkentse a teljesítményét.
- Olajdoktor
Szivárog az olaj a Kia turbójából, a márkaszerviz szerint ez normális
Keveset futott, nem túl öreg autóról van szó. Tényleg normális, hogy szivárog az olaj turbónál?
- Nepperűző
Szívóbenzines után villanyautóra váltanék. Vagy egy másik szívóbenzinesre?
Tényleg 2 liter benzin áráért lehet 100 kilométert megtenni? A racionalitást vagy a kisördögöt válasszam?
- Hírek
Ilyen sakktáblát is csak a Rolls-Royce csinálhatott!
Formabontó, nagyon minőségi kidolgozású, és természetesen nem árulják el az árát.
- Hírek
Nissan: naná, hogy visszatér a GT-R, semmi kétség
Már a Nissan célpontja is megvan: a Porsche 911-et szeretnék majd megverni a jövő GT-R-ével.
