Megér plusz egy milliót a Ford-alapú Volvo?
Használtteszt: Volvo V40 D3 Geartronic, Kinetic - 2015.
A második generációs Volvo V40-ről sokan úgy tartják, hogy csak egy kicsinosított Focus, ami nem véletlen. Azonos alapokra építették őket, nyomokban, érzetre is hordoznak némi hasonlóságot, de Volvónál azért megvolt az igyekezet. Mennyit kopott a prémium felár 160 ezer kilométer elteltével?

Nem vagyok oda a bársonypapírba csomagolt autókért. Nem csak mert megúszós munkának érzem őket, de sokszor maga a végeredmény sem sikerül úgy, hogy valóban megérje a prémium változatért elkért felár. Ízlések és pofonok, de én előbb vágnék bele egy Škoda Octavia vásárlásába vagy egy Volkswagen Golféba, mint egy Audi A3-aséba, még annak ellenére is, hogy az Audik belterével kevesen tudnak versenyre kelni manapság.
Innen nézve nem indult túl jó pozícióból nálam a Volvo V40, hiszen a lemezek alatt ez is csak egy harmadik generációs Ford Focus, de a svédek azért elég komolyan kitettek magukért. Éppen csak látszódott a fény a válság nevű alagút végén, mikor 2012-ben megjelent a V40, mint az utolsó Ford-alapokra fejlesztett Volvo (ekkor már három éve a kínai Geely tulajdonában voltak). Finoman feminin vonalaival sokan megelőlegezték neki a sikert, a szigorodó gyalogosvédelmi normák világában elbumfordisodó orrú autók világában egyedi megjelenésű volt a V40 és hamar ki is derült, hogy nem pusztán formai gegről van szó.
A V40 orra azért lehetett laposabb, mint a legtöbb kategóriatársáé, mert baleset esetén pirotechnika pattintja feljebb a motorháztetőt, így kevésbé üti meg magát a szerencsétlenül járt gyalogos, ha elütjük. Kap a feje alá egy légzsákot is, ami 30-50 km/h-s sebesség között a szélvédő aljának vonalában fúvódik fel. Abszolút világújdonság volt a gyalogoslégzsák, ráadásul a Volvo nem spórolt, minden V40-esbe belerakta, ezzel a típus korának legbiztonságosabbja volt.
Mennyire biztonságos?
A 2012-2019 között gyártott Volvo V40 ötcsillagos minősítést kapott az EuroNCAP töréstesztjén, de nem csak azért, mert jókor volt jó helyen (ekkor kezdték el jobban jutalmazni az aktív menetbiztonsági elektronikát a szervezetnél). Amellett, hogy rendkívül gazdag aktív menetbiztonsági arzenállal rendelkezett (ABS, ESP, ASR, Isofix, automata vészfék, gyalogoslégzsák), maga a karosszéria is elég biztonságos.
A felnőttek védelmére 97%-ot kapott az autó, ami sokáig a legmagasabb érték volt, csupán 2019-ben tudta megelőzni az új Mazda 3-as. Ezzel szemben némiképp meglepő, hogy a gyerekek biztonságára csak 75%-ot kapott, ami kevesebb, mint a platformtárs Ford Focus értéke. A gyalogosok védelmére 88%-ot kapott, ami még mindig dobogós helyre lenne elegendő, ha a szervezet nem ítélné már idejétmúltnak az értékelést.
Ennek ellenére a V40 sosem lett a kedvencem, inkább furcsán néz ki, mint szépen. Persze hozzá kell tenni, hogy amikor átvettem ezt a 164 ezer kilométert futott, 2015-ös autót, kicsit változott a véleményem. Élőben valahogy jobban mutatnak ezek a mandulavágású szemek, de továbbra sem sorolnám a szebb Volvók közé. Valószínűleg a használója inkább a rajongók közé tartozott, a kocsi négy év múltán is épnek látszik kívülről.
Belül szerencsére a szokványos Volvo-belső fogad a számomra kedves részlettel, a lebegő középkonzollal. A kezelőszervek elhelyezése általában logikus és közben úgy ízléses, hogy egy percig sem hivalkodó az összhatás. Kellemes tapintású a műszerfal borítása és egyelőre úgy tűnik, bírja a gyűrődést is. A szálcsiszolt felületek is jól néznek ki, öt év használat után sem borítják karcok egyiket sem. Ha létezik autó, amiben jól mutat a fabetét és a világos belső, az a V40 és a kortárs Volvo-modellek. Érdemes körbenézni és bevállalni egy ilyen kinézetű kocsit, mérhetetlenül otthonossá teszi a benne eltöltött kilométereket.
Az infotainment kezelése elsőre kissé fura, külön bajuszkapcsolóval léptetjük az előttünk lévő menüsort és egy másik tekerőgomb felel a középkonzolon történő eseményekért. Ez sok gyártónál van így, de a Volvónál kicsit nyakatekertebb a dolog: a vissza gombot, vagy a nullázót nehezen találtam meg (a bajuszkapcsolón van), de utána minden rendben ment. A rendszer egyébként gyors és könnyen átlátható, pillanatok alatt párosodik a telefonnal is.
Ahogy az egész autóra, így a menüpontokra is jellemző egyfajta hülyebiztosság. Például, ha magunktól nem tudnánk, hogyan kell környezettudatosan vezetni, egy fél bibliát végignyálazhatunk a középső kijelzőn. Ugyanígy a hátsó ülések rögzítését felirat és színes műanyagpöcök is jelzi, hogy véletlenül se hibázzunk. Persze, ez csak az én élcelődésem, valójában jó tudni, hogy a Volvo komolyan veszi az identitását és tényleg igyekszik minél biztonságosabb autókat gyártani.
Ha már az ülésekről volt szó, kiemelném, hogy még mindig a Volvókban a legjobb ülni, hasonlót mások csak feláras székekkel tudnak. A helykínálat elöl rendeben is van, hátul viszont kicsit mindenhogy szűk, és az elöl még határozottan tömöttnek tűnő ülések abban a méretben és szögben egyszerűen nem kényelmesek már. Maximum két személynek, középen csak az utazzon a V40-ben, aki büntiben van. A csomagoknak se jut sokkal több hely, 335 liter és mindezt úgy, hogy ebbe már beleszámoltuk a padlószint alatti csempészrekeszt is. Az ülések ledöntésével (és mínusz három személlyel) javíthatunk, de a raktérben lesz egy nagy lépcső a lehajtott székek mögött. Jó hír, hogy a szűkösebb hátsóért cserébe kapunk igényesebb (multilink) hátsó futóművet és egyes Cross Country (álterepjárós, körbeműanyagozott kivitelek) modellek esetében összkerékhajtást is. Ettől tágasabb nem lesz a V40, de a valamit valamiért elv kipipálva.
A V40-esnek hivatalosan csak egy faceliftje volt (ekkor, 2016-ban jelent meg Thor ledes pörölye az első fényszórókban), de az igazi változást 2015 hozta, amikor nyugdíjba küldték az öthengeres motorokat. Kicsit sajnáltam, hogy az általam kipróbált D3-as is ebből a korszakból származik, de négy hengerből ugyanúgy 150 lóerőt kihozni csak gazdaságosabb dolog, mint ötből, nem?
Használtteszt: Volvo V40 D3 Geartronic, Kinetic - 2015. forgalomba helyezési és honosítási költségek [Ft] | |
Vagyonszerzési illeték | 71 500 |
Forgalmi | 6 000 |
Törzskönyv | 6 000 |
Eredetiségvizsgálat | 18 500 |
Regadó | 60 979 |
Rendszám | 8 500 |
Kötelező biztosítás (27 éves férfi, 3 éves jogsi) | 115 686 Ft-tól |
Egyébként a hangja sem sokkal rosszabb. Persze, nincs már meg benne az az egyediség, de látszik, hogy törekedtek arra, hogy a megfelelő zajokat halljuk meg belőle - feltéve, ha az automata nem dönt úgy, hogy 1200-as fordulaton brummogtatja a motort. Amúgy ügyes lenne ez a váltó, mindenféle duplakuplungos bűvészkedés nélkül egész gyorsan reagál, nem csinál hülyeséget, de talán a kelleténél jobban igyekszik spórolni. Nyilván szüksége is van rá a kocsinak, hiszen bő másfél tonnájával nem tartozik a könnyű atléták közé. A menetdinamikával nincs baj, 150 ló bőven elég, de csodák nincsenek: miközben cipeli ezt a nagy terhet, simán megeszik vegyesben hat litert, ami nem kiugróan jó érték egy modern dízeltől.
Benzinesekből csak turbósat talál, ha szeretne az életben még egy jót autózni egy átlagautóval, a 2,5 literes öthengeres T5 változat a vérmes hangjával igazi csemege. Amúgy a 2015-ös motorcserehullám a benzineseket sem kímélte, így jobb ha nem az autó hátulján lévő T és D jelöléseket nézi, hanem az évjáratot és a motorkódot, mert sokszor csak ebből derül ki, hogy pontosan milyen kivitelről van szó.
Vezetni a focusos alapoknak köszönhetően egész kellemes a Volvót. Viszonylag új autó és a villanyszervó ellenére a kanyarokban úgy érezhetjük, tényleg van közünk ahhoz, ami történik. Engem nem zavart, de ez a feszesség néha már a komfort kárára megy, bele-bele tudott zöttyenni egy-egy komolyabb kátyúba. Jobb elölről jött is valami nesz, nem kizárt, hogy a szilentek, vagy a lengéscsillapító elkezdte megadni magát. Tetszett, hogy az XC70-hez hasonlóan itt sem szervózták túl a kormányt, van az egész autó kezelésében valami nem túl tolakodó, de mégis határozottan férfias érzés.
A kipróbált V40 szerviztörténetében nincsenek nagy meglepetések. A gyári ciklus alapján nagyjából harmincezrenként hordták olajcserére, fékbetétből először 57 ezernél kapott újat, ekkor szerepel a listán egy vezérlőegység-diagnosztika is, de sajnos bővebb nem derül ki az okokról. Pedig később is van nyoma a dolognak, 85 ezer kilométernél is szerepel ez a tétel a felsorolásban.
A What Car? megbízhatósági felmérésében a középkategóriás családi autók kategóriájában a mezőny középső harmadának alján szerepel a típus, a Mercedes A osztály, az Audi A3 és a BMW 1 is jobban végzett a Volvónál, bár utóbbiból ismert okok miatt csak a benzinesek előzték meg a V40-est.
A V40-nél sem hibátlan a dízel, a kipróbált autóban is olyan kétliteres motor van, ami miatt nem olyan rég 507 ezer autó visszahívását rendelte el a Volvo. A probléma a műanyag szívósornál keletkezhet, konkrétan megolvadhat a műanyag, ami kis mértékben még csak a teljesítményre veszélyes, legrosszabb esetben akár tűzet is okozhat. Öröm az ürömben, hogy a hibát elméletileg a Volvo saját belső minőségellenőrzési rendszere szúrta ki és amúgy összesen három visszahívási akciót hirdettek eddig a Volvo V40-re.
Volvo V40 visszahívási akciók:
- A központi elektronika hibája miatt a bal hátsó lámpa meghibásodhat (2013.11.23-2014.03.10. közötti gyártás)
- A légzsák egyik szenzora nem működhet megfelelően, így balesetkor nem nyílik ki a légzsák (2016.08.25-2016.10.05. közötti gyártás)
- A 2014 óta gyártott, kétliteres dízelmotorokkal szerelt autók extrém körülmények között kigyulladhatnak.
Kortárs Volvóknál még az ajtózárakkal fordulhat elő probléma, főleg a kulcs nélküli indítású kiviteleknél. Nem szabad félvállról venni ezt, a javítás nem olcsó. Ugyanígy előfordulhatnak kisebb elektromos hibák is, egyik népítélkezőnk V40-esében például az automatikus vészfék nem működött, másoknál a tempomattal akadtak gondok, de a szoftverfrissítés itt is segített.
Alkatrész megnevezése | Alkatrész márkája | Alkatrész ára |
Akkumulátor | Exide | 51 081 Ft |
Levegőszűrő | Fram | 7 275 Ft |
Pollenszűrő | Wix | 6 197 Ft |
Olajszűrő | Mann Filter | 5 133 Ft |
Kettőstömegű lendkerék | Sachs | 226 709 Ft |
Lengéscsillapító (első) | Bilstein | 48 672 Ft |
Első fékbetét garnitúra | Juratek | 10 712 Ft |
Összességében pozitív csalódás volt a második generációs Volvo V40. Tetszett, hogy nem teljesen puha, van minimális élvezet a vezetésében, kellemesen erős a négyhengeres dízele is, nem vészes az automata váltó, de ami a legfontosabb egy használt autónál: egyelőre nem tűnik betegágynak. Fontos pozitívum, hogy a Volvónál a kisebb méret a V40 esetében nem jelentett rosszabb minőségérzetet, hasonlóan éreztem magam egy XC70-esben is.
Ugyanez nem mondható el a kortárs Mercedes A osztályról, amely közel sem nyújtja azt, amit egy Mercedestől elvárunk. A BMW 1-es belterétől sem fogunk hasra esni, de ott a megfelelő célközönségnek fontos faktor lehet a hátsókerékhajtás. Az Audi A3 Sportback mellett az szól, hogy abban legalább normálisan el lehet férni hátul is.
Volvo V40-esből jelenleg elég sokat, bő 127 darabot találni a hazai hirdetési oldalakon. A kínálat nagyobb része dízel, de bőven van benzines is. Két és félmillió a beugró, ennyiért sokat futott, 1,6-os dízeleket és benzineseket találunk. A csúcs bőven tízmillió forint fölött van, hiszen még tart a szalonautók kiárusítása és a típus kivezetése. Hasonló motorral simán egy millió forinttal olcsóbb a V40-nél a platformtárs Ford Focus, így érdemes átgondolni, hogy ér-e ekkora felárat a szép design a prémium minőség és a Volvo jelvény.
Volvo V40 D3 Geartronic, Kinetic - 2015. | |
Üzemanyag | gázolaj |
Lökettérfogat (cm3) | 1969 |
Hengerek száma/elrendezése | 4/soros |
Teljesítmény kW (LE)/1/perc | 110 (150)/3750 |
Nyomaték Nm/1/perc | 350 Nm/1750 |
Könyezetvédelmi besorolás | Euro 5 |
Váltó | 6 fokozatú, automata |
Végsebesség km/óra | 205 |
Gyorsulás 0-100 km/órára mp | 9,3 |
Kombinált fogyasztás l/100 km | 5,2 |
Saját tömeg kg | 1556 |
Hosszúság mm | 4369 |
Szélesség mm | 1802 |
Magasság mm | 1445 |
Tengelytáv mm | 2647 |
Csomagtartó l | 335 |
Tank mérete (l) | 60 |
Újkori ár | 8 100 000 Ft |
A cikkben szereplő autót a CarNext by Leaseplan kínálatából választottuk. Ide kattintva kereshet még hasonló használt Volvo V40-eket.
Mielőtt bármilyen használt autót megvenne, kérdezze le kártörténetét a Totalcar kártörténeti adatbázisban.

Az oldalról ajánljuk
- Hírek
Piastri behúzta a mozgalmas Bahreini Nagydíjat, Verstappen csak a hatodik
Történésekben nem volt hiány a szezon negyedik versenyén, de Oscar Piastrit senki sem tudta zavarba hozni.
- Hírek
Büntetővámok helyett minimumár bevezetéséről tárgyal egymással Kína és az Európai Unió
Kína köszöni a közreműködést Trump elnök úrnak.
- Közélet
Alkudni, alkudni, alkudni! A próbaút alatt rángató váltó nem rejtett hiba
Ha úgy érzed a vétel előtti átnézés során, hogy valami nem jó az autón, hagyd ott, keress másikat! A szavatosság ilyen helyzetben egyáltalán nem véd.
- Hírek
12 év után újra kiosztott egy aláírást Michael Schumacher
Egy jó ügyet támogat.
- Hírek
Felborult egy kamion, lezárták az M3-as autópályát
A Budapest felé vezető oldalon az 59 és 60 kilométer között történt a baleset.
- Hírek
Kínai résztulajdon miatt nem fejleszti amerikai gyárát a Pirelli
Az Egyesült Államok vezetősége szeretné a fejlesztést, de nem nézi jó szemmel a kínai tulajdonrészt.
- Hírek
Villanyautó-kockázat: kimatekozták
Évente kevesebb mint 2 százalékos a mínusz.
- Tesztek
Hathengeres röfröfröfTeszt: BMW 540d xDrive Touring
Édes kilók, luxusháj, disznómód megy a háromliteres dízel kombi.
- Olajdoktor
Olaj kéne a Volvóba, de Zambiában nem lehet kapni (itt élek)
Afrikában egyáltalán nem árulnak olyan olajat, ami nekem kéne. Ilyenkor mi van?
- Hírek
Hatalmas a torlódás az M1-es autópályán, kerülőutat javasol az Útinform
A tavasz általában az útfelújítások és karbantartási munkák időszaka. Ezt most a saját bőrükön tapasztalják meg az M1-esen haladó sofőrök.
- Hírek
F1: 2029-ig biztosan nem térnek vissza a V10-es motorok, de utána még van remény
Erre jutottak a sportág motorgyártói egy nagyszabású megbeszélés során.
- Hírek
Kamion és autó ütközött frontálisan az M0-son
A baleset Törökbálint közelében történt.
- Vélemény
10 sportautó, amit neked kell befejezned
Karottával összegyűjtöttük azokat az autókat, amikből szimpatikus költségvetés birtokában ütőképes sportautót lehet faragni.
- Hírek
Vámcsapás a villanyautókra: csak a villanyszámlán lehet spórolni
Megakaszthatja az elektromos autók térnyerését a vámcunami.
- Hírek
Rossz nézni, ahogy egy fa szétlapít egy Ford Kugát
A baleset durván néz ki, de akad jó hír is.
- Hírek
Kényszerszünetet rendeltek el az egyik GM-gyárban
Nem alakul valami fényesen az átállás az elektromos kisáruszállítók használatára az Egyesült Államokban.
- Tesztek
Vagány, molett macskaMenetpróba: Ford Puma Gen-E – 2025.
Az elektromos Puma papíron baromi ígéretes tárgy, de tényleg ott van benne a Ford legendás fűszerezése?
- Hírek
Második legnépszerűbb autó a Tesla
Megelőzte a Focust. Az élen pedig a Golf áll.
- Hírek
44 ezer Audit hívnak vissza, a fél modellpaletta érintett
A probléma digitális műszeregységgel kapcsolatos.
- Tesztek
Becserkésztük az új KIA EV3-at!
Megérkezett egy újabb fontosnak vélt modell a pukkadásig duzzadt elektromos autó piacon. Külsőre is kellőképpen érdekes ahhoz a KIA EV3, hogy részletesebben is foglalkozzunk vele, mégis talán használat közben derül fény az igazi értékeire.
- Hírek
A McLaren is harcba száll a Le Mans-i 24 órás megnyeréséért
Továbbra is hatalmas siker a Hypercar széria.
- Technika
Két hét után tréleren, de Csabi szereti a Model 3-atMűhelyPRN: Tesla Model 3 Long Range – 2019.
A Model 3 a használt villanyautók egyik legjobb ár/érték arányú választása, hibái viszont lehetnek, amikre lehet költeni a pénzt. Guru az adásban!
- Gumidoktor
Elcseszte a gumis a forgásirányt, lehet belőle szálszakadás?
Négy új gumi közül egyet rosszul szereltek fel, de mentem már vele párezer kilométert. Sérülhetett a gumi?
- Közélet
Ti kértétek, kipróbáltuk: Renault Scenic 370 000-ért 😱😱😱 - Murvaélet Extra
Ezt az autót ti kértétek, úgyhogy visszamentünk és leteszteltük.
- Nepperűző
Húsz év után cserélnénk családi Volkswagent, de mire?
Ezúttal is hosszú távra tervezünk, 4-4,5 millió forint a keret.
- Hírek
Újabb tanulmány jósol milliós áremelkedést az USA autópiacán
Ezúttal a Goldman Sachs készült el a saját előrejelzésével, ami 2000 és 4000 dollár közötti drágulást feltételez.
- Hírek
Végsebességet tesztelhetett egy félcédulás a 21-es főúton
Vagy a megengedett sebesség kétszeresét próbálta elérni.
