Tisztelt Autójogász!
Idén májusban vásároltam egy Németországból behozott gépkocsit, melyet akkor helyeztek először forgalomba itthon. Egy horvátországi kisebb baleset miatt betörött a gépkocsi szélvédője a jobb alsó sarkában, így szinte megsemmisült a kis kör alakú, valamint a rendszámot is tartalmazó matrica. A szélvédőt még ott helyben kicserélték, a matricákat nem lehetett leszedni, és elhozni. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben jelentkeznem kell valahol, vagy legalábbis hol érdeklődhetek.
Tisztelettel:
Cs. Ákos
Tisztelt Cs. Ákos!
A hivatalos eljárás az, hogy a sérült szélvédőre ragasztott rendszám matricát ki kell vágni a szélvédőből, azaz a matrica méretében körbe kell vágni az üveget, és a kivágott üvegdarabbal, amire rá van ragasztva a matrica, be kell menni az okmányirodába, és új matricát igényelni. Ha a matrica nélkül közlekedik, szabálysértést követ el, tehát mihamarabb keresse fel az okmányirodát. A rendszámot is tartalmazó regisztrációs matrica elvesztése esetén (tehát akkor is, ha nem tudta hazahozni a törött szélvédődarabbal együtt) a járművet át kell rendszámozni, forgalmiját, törzskönyvét ki kell cserélni, ez kb. 20.000 Ft költséggel jár.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Barátom autóját vásárolnám meg úgy, hogy csak az üzembentartó lennék én. Nekem bonus 10-es besorolásom volt az előző autómra, amit 5 hónapja adtam el. Az lenne a kérdésem, hogy én mint üzembentartó köthetek-e biztosítást az autóra és vihetem-e a bonus 10 besorolásom?
Köszönöm:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Üzembentartói jog megszerzésével év közben nem válthat biztosítót, csak a biztosítási évfordulóra lehet felmondani a biztosítást és újat kötnie. Ekkor már nincs akadálya a bónuszfokozat érvényesítésének, a bónusz fokozatot két éven belül lehet érvényesíteni akár ugyanazon, akár másik biztosítónál. A korábbi évek gyakorlatához képest pozitív változás, hogy a kármentességi igazolást ezentúl nem az ügyfélnek kell beszereznie a korábbi biztosítójától és vinni az újhoz, ezt a biztosítótársaságoknak kell egymás között lebonyolítaniuk az ügyfél nyilatkozata alapján.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy mozgáskorlátozott parkolási igazolvány hol és milyen elbírálás alapján igényelhető? Segítségét előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
G. András
Tisztelt G. András!
Először a háziorvost kell felkeresni, mivel a mozgáskorlátozottság, fogyatékosság jellegétől függően vagy a háziorvos vagy szakorvos állíthatja ki a súlyos mozgáskorlátozottságot, fogyatékosságot igazoló orvosi igazolást. Ezzel az okmányirodát kell felkeresni, a parkolási igazolvány kiadását ott kell kérelmeznie. Ha az orvosi igazolás megfelelő, a parkolási engedélyt ki kell adni, azaz a hatóságnak nincs mérlegelési lehetősége. A kérelmező választása szerint postán kapja meg vagy személyesen veheti át az elkészült igazolványt, melynek kiadása ingyenes.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a gépkocsimban VW Golf I 1979. (5 személyes) típus, hátul nincs biztonsági öv gyárilag kiépítve, hogyan szállítsak 3-10 év közötti gyermeket ha hárman vannak (4, 6, 9 évesek) a Kresz szabályai szerint. Nem tudom milyen kategóriába esik az autóm(M1?)
Köszönettel:
B. Tamás
Tisztelt B. Tamás!
A KRESZ szerint továbbra sem kell a gyermeket gyermekbiztonsági rendszerben (biztonsági ülésben) rögzíteni, ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható).
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Édesapám júniusban kapott mozgáskorlátozott igazolványt, teljesítményadó mentességre jogosult-e ebben az évben (az első félévit már befizettük)!?
Üdvözlettel:
K. Barbara
Tisztelt K. Barbara!
A gépjárműadóról szóló törvény 4. § (1) bekezdése szerint az adóalany körülményeiben, illetve a gépjárműben beállott olyan változást, amely az adókötelezettségre is kihatással van, e változásra okot adó körülmény bekövetkezésének időpontját követő hónap első napjától kell figyelembe venni. Tehát az első félévi adó az adóhatóságnál marad, július 1-től pedig - ha a feltételeknek megfelel - jogosult a kedvezményre.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az 1986-os Nissan Cherry járművemet kb. 2 éve teljesen kivontam a forgalomból. Most újra szeretném forgalomba helyezni, de gondolkodom, hogy megéri-e (az autó zárt helyen állt, egy akkumulátor segítségével azonnal beindult). Milyen teendőim vannak ebben az esetben és nagyjából mennyibe fog ez kerülni nekem.
Köszönettel:
Érdeklődő
Tisztelt Érdeklődő!
A felújítás műszaki költségein kívül az alábbi fix eljárási költségekkel számolhat: A forgalmi engedély illetéke 6.000 Ft, a törzskönyv illetéke 6.000 Ft, az érvényesítő címke díja 320 Ft, a rendszámtábla ára 1 pár sorozat rendszámtábla esetén 5.500 Ft. Ezek az okmányirodai ügyintézésnél merülnek fel. Előtte van még a műszaki vizsga 7.700 Ft-os díja és az integrált vizsgálat 7.200 Ft-os díja, ezeket a közlekedésfelügyelet eljárása során kell megfizetnie, valamint a környezetvédelmi felülvizsgálat díja 5-10.000 Ft gépkocsitól függően és a környezetvédelmi igazolólap és plakett díja 1.180 Ft. Műszaki és környezetvédelmi vizsgálat elvégzését, majd kötelező felelősségbiztosítás megkötését követően az okmányirodát kell felkeresnie az új okmányok és rendszám kiadása érdekében.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A rövid történetem. Esti órákban közlekedtem gépkocsimmal, amikor észrevettem, hogy a nappali menetfény - mely színe kék, most már tudom, hogy nem szabványos, mert most olvastam a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletben foglaltakat- kapcsolója fel van kapcsolva. Azonnal leoltottam a fényt, de pár száz méterrel később egy hátulról érkező rendőrautó állított meg. A rendőr a szokásos papír ellenőrzés után közölte, hogy egy kék színű fényforrást észlelt az autó elején ezért feljelentést kezdeményez. (A megállításkor a lámpa nem világított, a rendőr műszaki próbát nem végeztetett, aláírni nem írtam alá semmit.) Kérdésem mire számíthatok az eljárás során, mivel védekezhetem?
Válaszát előre is köszönöm:
N. Sándor
Tisztelt N. Sándor!
A közlekedési igazgatási szabályok megsértése esetén 30ezer Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható. Az nem számít, hogy lekapcsolta a világítást, mielőtt a rendőr megállította Önt, az elég az eljáráshoz, hogy a rendőr észlelte a szabálysértést, és annak sincs jelentősége, hogy Ön nem írt alá semmit. Arra sem hivatkozhat, hogy nem tudta, hogy nem szabványos a fényforrás, de ha van valamilyen méltányolható más körülmény, akkor ezt előadhatja a rendőrhatóságnak.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Egyik ismerősöm megvenné az autómat, csak az a gondom, hogy részletekbe tudja kifizetni. Először adna egy x összeget, majd 18 hónapig havi rendszerességgel fizetne. Szeretné átíratni a nevére, és minden mást megtenni, amit ilyenkor kell. A kérdésem az lenne, ha ez így megoldható, akkor Én, mint eladó hogyan védhetem le magam egy esetlegesen felmerülő nemfizetéssel szemben? Úgy gondolom a bizalom, ilyenkor nem játszhat szerepet.
Várom megtisztelő válaszát.
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A részletfizetéses eladásnak nincs semmi akadálya, a szerződésben meg kell határozni a részletfizetés módját, időpontját, lejártát, a fizetendő összegeket. A szerződés megkötése során Ön különféle biztosítékokkal védheti magát. Pl. kérhet a vevőtől zálogtárgyat (más hasonló értékű ingóságot), amit akkor köteles visszaadni, amikor a teljes vételárat kifizette a vevő. Nagyobb érték esetében ingatlan jelzáloggal való megterhelése is szóba jöhet. A szerződésben ki lehet kötni késedelmi kamatot is, ezzel is lehet késztetni a vevőt, hogy ne maradjon el a fizetéssel. Esetleg kötbér is kiköthető meghatározott konstrukcióval.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Gépkocsimon lejárt a műszaki érvényesség 11 napja és a zöldkártya érvényessége 3 hónapja amikor rendőri igazoltatásba kerültem. Az intézkedő rendőr elvette a forgalmit és az autót kivonta a forgalomból. Azt szeretném tudni, hogy a forgalmi engedélyt elveheti-e a rendőr /tudomásom szerint nem, de tévedhetek/ és ha nem akkor hol tehetek panaszt az intézkedés ellen? Válaszát előre is köszönöm,
Tisztelettel:
F. Attila
Tisztelt F. Attila!
A rendőrnek joga van elvenni a forgalmit, sőt lejárt műszaki esetében egyenesen köteles elvenni azt. Ilyenkor az okmányirodába kell továbbítania, Ön pedig csak akkor kapja vissza az okmányt, ha a műszaki és környezetvédelmi érvényességet meghosszabbíttatta.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2007. 06. 20-án eladtam 1988-as évjáratú DACIA személygépkocsimat. Másnap az adásvételi szerződést bevittem az okmányirodába, ahol lefénymásolták, lepecsételték, dátumozták, aláírták. Még aznap a biztosítónál töröltettem a kötelező gépjármű felelősség biztosítást, és az önkormányzatnál is bemutattam az adásvételi szerződést a súlyadó (teljesítményadó) törlése miatt, itt csak lefénymásolták az adásvételi szerződést. A személygépkocsi súlyadója 2007-es évre be lett fizetve. 2007. 08. 13-án az okmányirodától levelet kaptam, hogy a vevő a járművet nem íratta át, ezért eljárást indítottak ellene. Következő a kérdésem: A jármű eladásával kapcsolatosan van-e további teendőm? 2008-as súlyadó kit terhel? A válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
K. László
Tisztelt K. László!
Nem, Ön helyesen járt el és további teendője nincs. A törvény szerint amennyiben a gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változást a korábbi tulajdonos (átruházó) bejelentette, akkor a bejelentési kötelezettség megnyíltát (szerződés megkötésének időpontját) követő év első napjától nem minősül adóalanynak. Ettől az időponttól kezdve a korábbi tulajdonostól tulajdonjogot szerző felet kell az adó alanyának tekinteni, kivéve ha ettől az időponttól a hatósági nyilvántartásban harmadik személy szerepel tulajdonosként (azaz jövőre a vevő lesz mindenképpen az adó alanya, kivéve, ha idén tovább is adja a járművet és ezt be is jelenti).
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérdésem az, hogy egy üzembentartói szerződésben lehet-e kitételként szerepeltetni, hogy az autónak esetleges forgalomból való kivonásának költségeit az üzembentartót terhelje? HA nincs ilyen külön megállapodás, akkor kit terhel ennek költsége és kötelezettsége?
Tisztelettel:
K. Lóránd
Tisztelt K. Lóránd!
Köthetnek erre megállapodást, azonban mivel az ideiglenes kivonást a tulajdonos és az üzembentartó is kérheti, az okmányirodában annak kell fizetnie, aki a kivonást kéri. A jármű végleges forgalomból kivonását pedig csak a tulajdonos kérheti, így neki kell ennek díját megfizetnie, aztán utólag egymás között kell a díjfizetés megtérítését rendezniük. Esetleg arra is van mód, hogy a kivonás költségét a tulajdonos előre elkéri az üzembentartótól.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
700 kg önsúlyú 3500 kg összsúlyú hajószállító pótkocsival rendelkezünk. Mennyi adót kell fizetnünk a törvény szerint 2007-ben.
Köszönettel:
K. Ferenc
Tisztelt K. Ferenc!
A pótkocsi teljesítményadó szempontjából tehergépjármű kategóriába tartozik. Az adó alapja a tehergépjármű hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege (önsúlya) növelve a terhelhetősége (raksúlya) 50%-ával. Az adó konkrét mértéke pedig az így kiszámított adóalap minden megkezdett 100 kilogrammja után 1200 Ft.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2002 vagy 2003-as évjáratú Renault Laguna típusú 1870 cm3 dízel 88kw os 121 le-s gépjármú súlyadójára lennénk kíváncsiak vagy ha lehet egy táblázatot szeretnénk hogy hová lehetne sorolni az autót.
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A törvény szerint az adó éves mértéke személygépkocsinál - gyártási évében és az azt követő 3 naptári évben 300 Ft/kilowatt, - gyártási évet követő 4-7. naptári évben 260 Ft/kilowatt, - gyártási évet követő 8-11. naptári évben 200 Ft/kilowatt, - gyártási évet követő 12-15. naptári évben 160 Ft/kilowatt, - gyártási évet követő 16. naptári évben és az azt követő naptári években 120 Ft/kilowatt. Tehát 4-5 éves járműnél 88 kw 260 Ft/kilowattal számolva 22.880 Ft.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Bevonták a jogosítványomat 6 hónapra és rajta kaptak az engedély nélküli vezetésen. Mit várhatok: eltiltanak megint? Vagy pénzbírság? Vagy mindkettő?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A szabálysértési törvény 156/A. §-a szerint az a bíróság vagy szabálysértési hatóság által a járművezetéstől eltiltott személy, aki a járművezetéstől eltiltás hatálya alatt annak érvényesülési körébe tartozó járművet vezet, elzárással vagy százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A szabálysértés miatt az eljárás a bíróság hatáskörébe tartozik. Tehát vagy elzárás, vagy pénzbírság lesz a vezetés következménye. Az elzárás legrövidebb időtartama egy nap, leghosszabb tartama (ha más elzárással sújtható szabálysértést nem követett el) hatvan nap. Nincs helye elzárásnak, ha az eljárás alá vont személy fiatalkorú, vagy fogyatékos, kórházi fekvőbeteg-ellátásban részesül, illetőleg kórházi kezelése válik szükségessé, vagy a terhesség negyedik hónapját elérő nő, tizenhat éves korát be nem töltő gyermekét egyedül nevelő szülő, vagy fogyatékos, illetőleg folyamatos ápolást igénylő hozzátartozójáról egyedül gondoskodik. A pénzbírság legalacsonyabb összege ezer forint, legmagasabb összege százötvenezer forint.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A napokban vásároltam egy használt Renault Scenic autót az egyik autókereskedésben. Az első autó, amit kinéztem egy 2006-os autó volt, amiről később kiderült, hogy 2004-es!!! Miután egy kis vita után, amit most nem akarok részletezni, választottam egy 2005-ös autót kicsit gyengébb felszereltséggel, de ez valóban 2005-ös gyártású autó volt 56 ezer km-el. Miután hosszas várakozás után egy hétre rá már át is vehettem az autót, bejelentkeztem egy Renault márkaszervizbe, hogy nézzék át és a szükséges szervizeket is végezzék el. Itt ért az első meglepetés!!! 2006-ban már 130 ezer km volt az autóban, ami akárhogyan is számolom mára már 200 ezer körüli futásteljesítmény! Természetesen az autó átvizsgálásakor is ez derült ki, mert a féktárcsák is életveszélyesen elkoptak, valamint a motortartó bak is cserére szorul! Ez most már azonnal egy halom pénzembe kerül és még nem is lehet tudni, hogy a motor milyen állapotban van, mert azért ez egy 1.5-ös DCI motor. Kérdésem a következő lenne: Élhetek e jogilag valamilyen kompenzációval, azaz mit tehetek azért, hogy a 3.3 millió forintért vásárolt 200 ezer km-t futott autót reális áron vásárolhassam meg, hiszen ez a nagy futásteljesítmény lényegesen csökkenti az autó értékét. Van bármilyen jogorvoslati lehetőségem a kereskedővel szemben? Vagy egyszerűen "így jártam"?!
Válaszukat előre is megköszönve üdvözlettel:
S. Ákos
Tisztelt S. Ákos!
Mivel egyrészt a gépjármű futásteljesítményével kapcsolatban elég rendesen megtévesztették illetőleg a gépjármű állapota is rosszabb, mint amit egy ilyen korú és vételáru járműtől elvárhatunk, egyrészt megtévesztés címén egy éven belül elállhat a szerződéstől, ez esetben a kocsit visszaadja és a vételárat visszaköveteli, vagy a rossz műszaki állapot és valótlan km állás miatt árleszállítást kérhet. Próbáljon velük egyezkedni, ha nem tudnak megállapodni, állításait megfelelően igazoló iratokkal a bírósághoz kell fordulnia. A kereskedő cég nevét levélírónk folyamatban lévő jogvitája érdekében nem közöltük.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Létezik hatályos rendelet, szabály vagy törvény, ami vonatkoztatható a gépjárművek ablaktörlője alá helyezett szóróanyagokra? Lehet ez ellen valamit tenni? Finoman szólva is elegem van belőle, hogy az esőben kiázott fecniket szabályosan vésni kell a szélvédőről, hogy miközben az ablaktörlőm alá helyezik ezeket, összekarcolják az autót, és egyáltalán abból, hogy az én saját tulajdonomhoz más hozzányúl az engedélyem nélkül. Gondolom ezzel számos autóstársam van így. Esetleg szavazatgyűjtéssel lehet ez ellen valamit tenni?
Üdvözlettel:
Sz. Ádám
Tisztelt Sz. Ádám!
Ilyen konkrét jogszabály nincs, de általánosságban a Ptk. szerinti birtokháborítást, károkozást követheti el a szórólapos. Az a gond, hogy Ön nem tudja, ki okozta a kárt a járművében, így gyakorlatilag nincs ki ellen eljárni. Az talán csökkentheti a szélvédőre rakott szórólapok számát, ha belülre kihelyez egy felhívást, hogy nem kér szórólapot a járművére. A szórólaposok, ha nem akarnak rosszhiszeműen eljárni, figyelembe fogják venni a jelzését.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az idei nyáron a cégem parkoló gépkocsijába (VW Passat 1.9 PD TDI) egy másik parkoló autó belegurult. Sajnos a vezető nem húzta be a kéziféket és a kiszállása után kb. 10 perccel az autó megindult. Kitöltöttünk egy kárbejelentőt, a biztosító fel is vette a kárt és 65 000 Ft-ot állapított meg. Majd a biztosító közölte, hogy a kötelezőre ezt nem tudják fizetni, mert a dolog üzemkörön kívüli. Kérdésem, hogy ez a hivatkozás helytálló-e? Lehet-e valamit tenni. Nem akarok bíróságon polgári pert indítani. Várom gyors válaszát.
Tisztelettel:
Sz. Zoltán
Tisztelt Sz. Zoltán!
Sajnos helytálló a tájékoztatás. A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás a gépjármű üzemeltetése során okozott károkra nyújt fedezetet, leállított gépjármű megindulása esetén a biztosító nem fog fizetni. A polgári per előtt megpróbálhatja a károkozót közvetlenül is fizetésre bírni. A kár megfizetésére írásban szólítsa fel, a felszólításban közölheti, hogy nemfizetés esetén bírósághoz fordul, és ez esetben a károkozót terheli a bírósági eljárás költsége is. Ha a károkozó ez alapján nem fizet, sajnos csak a polgári peres út marad.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azt szeretném megkérdezni, ha egy autónak lejárt a műszaki vizsgája és a szerelőnél áll már hosszabb ideje, akkor miért kell a kötelező biztosítását erre az időre is kifizetni. Az autóval nem járunk a közutakon, tehát nem okozhatunk balesetet.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Biztosan Ön is találkozott már lejárt műszakival közlekedő autósokkal, elég jelentős számban fordulnak elő a közutakon és csak töredékük bukik le. Hogy ténylegesen ki használja műszaki nélkül a járművet, a biztosító nem tudja lekövetni, ezért kell megfizetni ilyenkor is a díjat. A megoldás az, ha a kocsit ideiglenesen (legfeljebb hat hónap lehet) kivonatja a forgalomból, ezt az okmányirodában kell intézni, ennek a díja 1500 Ft. Az ideiglenes kivonást bejelenti a biztosítónál és ebben az esetben szünetel a biztosítási díjfizetési kötelezettsége a bejelentés napjától a kivonás időtartamáig, legfeljebb hat hónapig.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
23 hónapos, még kezdő B-s jogosítványom van. Gyorshajtás miatt helyszíni bírsággal, (10000.-Ft) és 3 büntető ponttal sújtott a hatóság. Mit jelent ez a kezdő jogosítvány esetében?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A kezdő vezetői engedély minősítés kétéves időtartama alatt közlekedési szabálysértés vagy bűncselekmény miatt jogerősen kiszabott járművezetéstől eltiltás, illetve a vezetői engedély külön jogszabályban meghatározott visszavonásának leteltét követően újra kezdődik. Ha a jogosítványát nem vonták be, a kezdő minősítés időtartama nem kezdődik újra.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az lenne a kérdésem hogy, van egy autónk, ami a feleségem nevén van. Neki nincs vezetői engedélye, én használom az autót, kell-e nekem üzembentartóit kiállíttatnom?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Az üzembentartói bejegyzés sosem kötelező, csak egy lehetőség. Feltételezve hogy mindketten magyar állampolgárok és egy lakcímen élnek, szerintem nincs erre szükségük, hacsak ehhez valamilyen érdekük nem fűződik (pl. munkavállaláshoz szükséges igazolnia, hogy rendelkezik gépjárművel vagy kedvezőbb lenne a kötelező biztosítási díja).
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Én azt szeretném kérdezni, ha veszek egy használt autót 1,6 millió Ft-ért, majd eladom 2 millió Ft-ért, akkor ezután kell-e adóznom, be kell-e vallanom a személyi jövedelemadóba?
Előre is köszönöm választ:
KG
Tisztelt KG!
A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint nem kell bevallani az ingó vagyontárgy (pl. gépjármű) átruházásából származó jövedelmet, ha az adóévben ilyen jogcímen megszerzett összes jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot. Az Ön esetében ha 400 ezer Ft az eladás és a vétel közti különbözet, akkor ezt be kell vallani és adózni kell utána.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Sok más autótulajdonos társamhoz hasonlóan értesítést kaptam az előző napokban állítólagos 2005-ös parkolási díj mulasztásomról. Sajnálatosan már nem igazán emlékszem a mulasztásra, azonban az Ügyvédi iroda hivatkozik a parkolás helyére és egy korábbi ajánlott levélre. Kérdésem lenne az, hogy kérhetem-e a parkolásról készült fényképet (tudomásom szerint minden esetben készül fénykép), valamint az Ügyvédi Iroda által hivatkozott ajánlott feladóvény másolatát a posta által átvéve. Sajnos a munkám az autómhoz kötődik, így minden elképzelhető, de egy biztos, hogy részemről az eddigi mulasztások, már amiről én is tudtam befizetésre kerültek, valamint az ajánlott levelekre, ha megkapom reagálok. Amennyiben ez is jogos természetesen befizetem, de szeretnék tisztán látni. Van még egy kérdésem, ha jól tudom, a parkolási társaság kapott határidőt, a korábbi tartozások behajtására, és ma már csak a 6 hónapon belüli be nem fizetést hajthatja be" ez igaz-e? Ha igen mely előírás, vagy jogszabály tartalmazza ezt. Segítségüket előre is megköszönve.
Tisztelettel:
H. Zoltán
Tisztelt H. Zoltán!
A korábbi szabályozás rákfenéje, hogy a parkolási szolgáltatás igénybevevője nem emlékszik rá öt év távlatából, hogy mikor szegte meg a parkolási szabályokat, illetve a parkolási bizonylatokat sem őrizte meg. A mostani felszólító levelek alapján sokan inkább fizetnek, hogy a további költségeket elkerüljék, mert nem emlékeznek rá, hogy vettek-e át a parkolási társaságtól korábban felszólító levelet. Természetesen mielőtt fizetne egyeztetést kezdeményezhet, ennek során kérheti, hogy a másik fél igazolja az állításait, kérdéses azonban, hogy ez milyen sikerrel jár. Az esetleges bírósági eljárás során is hivatkozhat rá, hogy a parkolási társasággal milyen egyeztetést folytatott, s hogy a társaság méltányolandó kérésének nem tett eleget, együttműködési kötelezettségét megszegte. Második kérdésére az a válasz, hogy 2006. december 22-től kezdődően a közút kezelője a kijelölt várakozóhely jogosulatlan úthasználatának időpontjától számított 60 napos jogvesztő határidőn belül köteles postára adni a díj- vagy pótdíjfizetési felszólítást. A díj- és a pótdíjfizetési kötelezettség egy év alatt évül el. A díj és a pótdíj után késedelmi kamat nem követelhető. Ezek a szabályok az 1988. évi I. törvény 15. §-ában találhatók, de csak a 2006. december 22-t követő parkolásokra alkalmazhatók.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Autónkat rövidesen műszaki vizsgára kell vinnünk, de nem találjuk a törzskönyvét. Időpont kérése során két vizsgáztatónál érdeklődtünk, mindkettő a törzskönyvet is felsorolta a bemutatandó okmányok közt. Vizsgáztatható az autó törzskönyv nélkül? Ha nem találjuk meg a törzskönyvet, mennyi idő alatt és milyen feltételek mellett igényelhetünk másikat? és mindez mennyibe kerül (legalább megközelítően)?
Tisztelettel:
E. Judit
Tisztelt E. Judit!
Ha integrált vizsgára kötelezettek, akkor kell a törzskönyv is. Az integrált vizsgálat mellőzésével - a járműazonosítók szemrevételes ellenőrzése mellett - végezhető az időszakos vizsgálat, ha a vizsgált járművön már végeztek előzetes eredetiségvizsgálatot, illetőleg integrált vizsgálatot. Az előzetes eredetiségvizsgálat megtörténte a következő módokon igazolható: a) a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatala által kiállított, az előzetes eredetiségvizsgálat megtörténtét igazoló határozattal vagy hatósági bizonyítvánnyal, b) a járműhöz kiállított - az előzetes eredetiségvizsgálat mellőzésével történt kiadásra vonatkozó záradékot nem tartalmazó - törzskönyvvel, c) a forgalmi engedélybe bejegyzett 1998. január 1. napját követő forgalomba helyezési időpont bejegyzéssel, illetőleg d) a forgalmi engedélybe bejegyzett 1999. július 12. napját követően tulajdonjog megszerzési időponttal. Ha otthon nem találják a törzskönyvet, az elvesztést be kell jelenteni az okmányirodában, ezt követően a törzskönyv sorszámát a Magyar Közlönyben közzéteszik, a közzétételt követő 15. nap eltelte után a törzskönyv pótolható, ezért 6.000 Ft illetéket kell fizetni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Vásároltam egy használt Suzuki Katana robogót 25 havi részletre és most fog lejárni a törlesztő részlet. Felhívott a volt tulajdonos, hogy küld nekem még egy évre szóló csekket, hogy azt is fizessem be, mert a szerződésbe ez szerepel, és ha nem fizetek, akkor rám küld valakit, hogy eltöreti kezem, lábam. De mikor megvásároltam tőle az egyezségünk arról szólt, hogy amennyiért ő vette a motort, annyiért adja el nekem, de kb. egy hónap múlva elkérte tőlem az adásvételi szerződést, hogy valamiért kell neki, de én azóta sem láttam vissza azt. Most jön azzal, hogy még nem telt le, hanem küldi továbbra a csekkeket, eddig kifizettem a motorért 205000 Ft-ot, ami ezért a 10 éves motorért reális. Ilyen esetben tudok valamit tenni?
Válaszát előre is köszönöm!
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Első kérdés, hogy átíratta-e, amikor az adásvételi szerződés még a kezében volt, ez lett volna a szabályos, és akkor most nem lenne bajban. Ha a motor nincs a nevén, azt kell átgondolnia, hogy mivel tudja bizonyítani, hogy miben állapodtak meg (van-e fénymásolata a szerződésről, csekkek feladóvevénye megvan-e, a szerződés tanúi mit mondanak, tudja-e bizonyítani a fenyegetés megtörténtét). A fenyegetés kockázatát Önnek kell felmérnie, elvileg a következőket teheti: ajánlott levélben megtagadja a további részletfizetést és felszólítja az eladót, hogy adja át az adásvételi szerződést, ha ezt az eladó nem teszi meg csak a bírósághoz fordulhat.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen szabály lesz a kétütemű autókra 2008-tól?
Válaszát előre is köszönöm!
Szemhapkins
Tisztelt Szemhapkins!
A gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló rendelet szerint amennyiben a kétütemű motorral ellátott gépkocsira vonatkozó tulajdonjog (üzemben tartói jog) 2004. július 15-ét megelőzően keletkezett, a környezetvédelmi felülvizsgálat során a 2005. július 1-je előtti követelményeket kell alkalmazni a legfeljebb 5 személy szállítására alkalmas személygépkocsi esetében 2008. január 1-jéig, illetve időhatárra tekintet nélkül minden, a fogyatékossággal élő személy szállítására szolgáló, a gépjárműadó alól mentes személygépkocsi esetén. 2008. január 1-jét követő felülvizsgálat során tehát - a súlyos mozgáskorlátozottak járműve kivételével - teljesíteni kell az újabb környezetvédelmi előírásokat, ami kétütemű járművek esetén csak katalizátor beszerelésével lehetséges.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István