Részletfizetési kérelem

2008. december 31., 12:42 Módosítva: 2008.12.31 12:42

Tisztelt Autójogász!

Egy olyan kérdéssel fordulnék önhöz, hogy a napokban kaptam egy 40.000 Ft-os bírságot gyorshajtás miatt! Szeretnék a rendőr kapitánysághoz egy részletfizetési kérelmet benyújtani! Hogy kezdjek hozzá, és mit tartalmazzon a kérvény? Előre is köszönöm a válaszát.

Tisztelettel:

Ildila

Tisztelt Ildila!

Azt kell leírnia, miért okozna nagy nehézséget egyben befizetni a közigazgatási bírságot, tehát a szociális, anyagi körülményeit kell ismertetnie, meg kell jelölnie mennyi a bevételük és a kiadásuk, vannak-e eltartottak és bár nem kötelező, de célszerű ezt valamilyen formában igazolni is. Legyen rajta a kérvényen, hogy ez egy részletfizetési kérelem és tartalmazza a bírságot kiszabó határozat számát is.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gyermek Wartburgban

2008. december 31., 12:39 Módosítva: 2008.12.31 12:39

Tisztelt Autójogász!

Wartburg típusú autóhoz, amiben nincsen biztonsági öv hátul szállíthatok-e gyermeket? Azért kérdezem meg ismét, mert az ezzel kapcsolatos bejegyzés elég régi és nem tudom időszerű-e az akkori válasza. Válaszát előre is köszönöm és kellemes ünnepeket kívánok.

Tisztelettel:

Bálintné

Tisztelt Bálintné!

Ha nincs hátul biztonsági öv gyárilag beszerelve, akkor a jelenlegi szabályok szerint szállíthat gyermeket, de csak 3 éves kor felett, ugyanis 3 éven alulit biztonsági öv nélküli autóban egyáltalán nem lehet szállítani. BUÉK.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Motorvásárlás

2008. december 31., 12:36 Módosítva: 2008.12.31 12:36

Tisztelt Autójogász!

Szeretnék egy 125 cm3-s motort vásárolni és az lenne a kérdésem hogy milyen teendőket kell utána ellátnom. Az adásvételi szerződéssel tisztában vagyok, de átírás, biztosítás, hány napon belül kinek kell bejelenteni és pontosan mit kell tegyek válaszát köszönöm.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Ha a motor papírjai rendben vannak, két tanú előtt aláírják az adásvételi szerződést, mely tartalmazza az eladó, a vevő és a motor azonosít adatait is. Az adásvételi szerződést megkötését követően Önnek 15 napja van az átírást elintézni. Első lépésben még az adásvétel napján vagy akár előtte is a motort el kell vinni eredetvizsgálatra. Ennek hatóságilag megállapított díja van, 500 ccm alatt 15.500 Ft. Az eredetvizsga díját megegyezés szerint vagy az eladó vagy a vevő fizeti. Eredetvizsgáló állomást hirdetésekből vagy pl. interneten is talál, illetve az okmányirodában is érdeklődhet, hová menjen. Következő lépés tájékozódni kell a biztosítók ajánlatai közt, célszerű interneten keresztül megkeresni a legkedvezőbb verziót, de vannak olyan eredetvizsgálók, akiknél egyúttal a kötelező biztosítást is meg tudja kötni. Ha már van biztosítási kötvénye vagy erre vonatkozó, a kötvényszámot is tartalmazó ajánlata, akkor mehet az okmányirodába, ahol bemutatja a szerződést, az eredetvizsgán kapott papírokat, a biztosítási kötvényt, az ott kapott eljárási díj és illetékcsekkek befizetése után már mindent el is intézett.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

50%-os adókedvezmény?

2008. december 31., 12:31 Módosítva: 2008.12.31 12:31

Tisztelt Autójogász!

Nem új téma a teljesítményadó, az egyik barátom szerint a benzin-gáz üzemű autókra 50%-os kedvezmény jár a környezetbarát megoldás miatt. Ellenben én nem találtam sehol ezzel kapcsolatban semmilyen konkrétumot. Ebben a dologban kérem az Ön segítségét. Ha valójában jár ez a kedvezmény spórolna nekem egy keveset! Válaszát előre is köszönöm! Kellemes ünnepeket kívánok!

Tisztelettel:

P. Csaba

Tisztelt P. Csaba!

Kedvezmény autóbuszra és tehergépkocsira vehető igénybe a környezetvédelmi osztályba sorolása alapján. 20 %-os kedvezményt kaphat az 5, 6, 7, 8 (hibrid és EURO-III) osztályba tartozó, 30% kedvezményt kaphat a 9-12 osztályba (EURO-IV) sorolt tehergépjármű és autóbusz. Személyautóra csak a súlyos mozgáskorlátozottak kaphatnak kedvezményt, adómentességet. Boldog Új Évet Önnek is!

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gyorshajtásnál csak bírság van?

2008. december 31., 12:28 Módosítva: 2008.12.31 12:28

Tisztelt Autójogász!

Lenne egy kérdésem a gyorshajtással kapcsolatban, mert mindenütt csak a büntetés összegét lehet olvasni: Ha bemérnek, hogy gyorsan hajtottam a jogosítványt is elvehetik vagy csak a bírságot kell kifizetni? Illetve, ha bevonják a jogosítványt, akkor azt mennyi időre tehetik. Ezt azért kérdezem, mert több ismerős is csak csekket kapott pedig akár jelentősen túllépte a sebesség határt: pl.: 30 km/h helyett 52 km/h.

Köszönettel:

N. Béla

Tisztelt N. Béla!

Elvehetik a jogosítványt is a szabálysértési eljárásban egy hónaptól egy évig terjedő időtartamra. A közlekedési törvény szerint ugyanis a közigazgatási bírság kiszabására irányuló eljárás a szabálysértési eljárás ugyanazon jogsértés miatt történő lefolytatását nem érinti. A szabálysértési eljárásban azzal a személlyel szemben pénzbírság nem szabható ki, akivel szemben a szabálysértési eljárás alapjául szolgáló előírás megsértése miatt közigazgatási bírság kiszabásának van helye. Tehát lefolytatják a szabálysértési eljárást is, de szabálysértési bírságot nem szabhatnak ki, ugyanakkor a járművezetéstől eltiltást alkalmazhatják.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Trabant eladása

2008. december 31., 12:24 Módosítva: 2008.12.31 12:24

Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy 27 éves Trabant átíratható-e egy új tulajdonos nevére, ha el akarjuk adni. Az utóbbi években ugyanis mindig megkérdezik, mikor vizsgáztatni viszi édesanyám, hogy az ő nevén van-e. Milyen lehetőségei vannak egy esetleges eladáskor?

Köszönettel:

K. Anikó

Tisztelt K. Anikó!

A Trabantok kedvezményesen 2020. december 31-ig kaphatnak az időszakos vizsgálatokon zöldkártyát, ha a gyári kibocsátási értékeket tudják produkálni, ennek azonban feltétele, hogy a gépkocsira vonatkozó tulajdonjog (üzemben tartói jog) 2004. július 15-ét megelőzően keletkezett. Ha édesanyja most eladja, az új tulajdonos már nem kap rá zöldkártyát, csak ha katalizátort szereltet bele. Kivételnek számít, ha olyan súlyos mozgáskorlátozott személy veszi meg, aki gépjárműadó mentességet élvez.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Jogosítvány igénylőlap

2008. december 31., 12:16 Módosítva: 2008.12.31 12:16

Tisztelt Autójogász!

December 22-én megigényeltem a jogosítványom az okmányirodában. Akkor kaptam róla egy fényképes nyomtatványt, amire azt mondta az ügyintéző, hogy ezzel a papírral nem lehet még vezetni, csak esetleg ha nagyon szükséges, de már hallottam olyat is, hogy azzal a papírral lehet vezetni. A kérdésem az lenne, hogy lehet vagy nem azzal a papírral vezetni?

Tisztelettel:

T. Krisztina

Tisztelt T. Krisztina!

Vezetni csak az érvényes vezetői engedéllyel lehet. Ez nem minősül annak. Ha esetleg simán igazoltatják, még lehet, hogy elnézik Önnek, hogy nem várta meg az okmány elkészítését. De ha véletlenül egy baleset részesévé válik, akkor nem lesz mentsége és engedély nélküli vezetésért fogják felelősségre vonni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Lesznek-e új szabályok jövőre?

2008. december 31., 12:10 Módosítva: 2008.12.31 12:10

Tisztelt Autójogász!

Hogyan változnak 2009. 01. 01-től az átírás szabályai, az illeték mértéke? Valahol hallottam, hogy 2009. 01. 01-től nem lesz kötelező az átíráshoz az eredetiség vizsgálat. Várom megtisztelő válaszát.

Üdvözlettel:

T. Árpád

Tisztelt T. Árpád!

A Gazdasági Versenyhivatal vizsgálta az eredetvizsgálat rendszerét és ez a hivatal javasolta, hogy vizsgálják felül ennek a jelenlegi formában való fenntartását, mivel a rendszer túlságosan drága és a lopott autók kiszűrését, az autólopások megelőzését nem igazán szolgálja. Az eredetvizsgálatot szabályozó jogszabály azonban még nem változott meg, így valószínű, hogy egyelőre maradnak a korábbi eredetvizsga szabályok. Az átírás illetéke jövőre is 18 Ft illetve 1890ccm felett 24 Ft köbcentinként. Változás abban lesz, hogy azoknak, akik tulajdonjogot nem, csak üzembentartói jogot szereznek a járművön, a tulajdonost terhelő illeték negyedét kell egységesen megfizetniük illeték címén.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Civil rendőrök, civil autóból integetnek

2008. december 31., 12:06 Módosítva: 2008.12.31 12:06

Tisztelt Autójogász!

Lehet, hogy nem jó helyen kopogtatok, de úgy gondoltam, hogy talán Ön az illetékes a kérdés megválaszolásában. Történt a minap, hogy vezetés közben telefonáltam (tudom hibáztam), egy civil Suzuki Ignisből, civil ruhás emberek rám dudáltak. Az elején nem értettem, hogy mit akarnak aztán mutatták, hogy ne telefonáljak. Valószínű rendőrök voltak, de ezt semmilyen formában nem adták a tudtomra, az igaz, hogy egyikőjük sárga mellényt viselt, de azt bárki viselhet. A kérdésem az, hogy van e joga a rendőrségnek erre és hogy egy civil autóval megállíthatnak-e? Láttam már olyat is, hogy civil autóból tárcsával mutogattak, hogy álljon meg valaki. Lehet ezt? Régebben írtam levelet Önöknek, amire nem válaszoltak semmit. Kérem, hogy legalább annyit tegyenek meg, hogy megírják, nem tudnak foglalkozni a kérdéssel, mert hülyeség, nem érnek rá, stb...

Tisztelettel:

Sz. Levente

Tisztelt Sz. Levente!

A rendőr civil ruhában és civil autóból is intézkedhet, ezt nem tiltja semmi. Természetesen az intézkedés megkezdésekor igazolnia kell rendőr mivoltát. (Persze ha csak dudálnak és integetnek, ez nem minősül intézkedésnek sem, csak jelezték, hogy jelen vannak.) Második felvetésére, hogy korábban nem kapott a kérdésére választ, az a válaszom, hogy a kérdése természetesen nem hülyeség, de rengeteg kérdés érkezik, ezek megválaszolásának pedig terjedelmi, időbeli korlátai vannak, így érdemes a korábbi válaszok közt is keresgélni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elvesztettem a régi zöldkártyámat

2008. december 31., 12:00 Módosítva: 2008.12.31 12:00

Tisztelt Autójogász!

Elvesztettem a régi zöldkártyámat, és azt mondták a szervizben, hogy így nem tudnak kiállítani másikat. 120-as Skodáról van szó, azt mondták, hogy a közlekedés felügyelettől kell papírt hoznom, hogy benzinmotoros a gépkocsi, nem katalizátoros. Ezzel a papírral mehetek csak vissza. Azt szeretném kérdezni, jogilag tényleg így van-e és hogy hol kell kérni ilyen papírt?

Köszönöm a segítséget:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Ezt rendelet szabályozza és a szervízben megfelelően tájékoztatták Önt. Az elveszett igazolólap helyett fő szabály szerint másolat nem állítható ki, az igazolólap pótlására újabb felülvizsgálatot kell végezni, ehhez valóban fel kell keresnie a lakóhelye szerinti közlekedésfelügyeletet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Vezetés tiltott átengedése

2008. december 31., 11:56 Módosítva: 2008.12.31 11:56

Tisztelt Autójogász!

Az egyik barátom vezette az autómat és ittas volt (ott ültem mellette). A zsandárok megállítottak, barátomat bevitték az őrsre, engem hazaengedtek. Az lett a végső lezajlása az ügynek, hogy 1,5 év eltiltás és újra vizsga+50 ezer bírság a bíróságnak és 30 ezer a rendőrségnek. Azt halottam kettőnek nem is fizethet az ember. Végső vádpontom: vezetés tiltott átengedése, ittas vezetés. Szerintem ez jogtalan, ittas voltam, csak az anyós ülésen.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

A Btk. szerint aki közúton gépi meghajtású jármű vezetését szeszes italtól befolyásolt állapotban levő vagy a vezetésre egyéb okból alkalmatlan személynek engedi át, vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő. Ha Ön ittas volt és nem akart vezetni, ezért inkább az anyósülésre ült és a vezetést átengedte a szintén ittas barátjának, elkövette ezt a vétséget, jogos a büntetés.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Azt hallottam, nem lehet a nevemen az autó

2008. december 31., 11:52 Módosítva: 2008.12.31 11:52

Tisztelt Autójogász!

Vettem egy autót dec. 29-én, az eredetiség vizsgálatot és a kötelező biztosítást megcsináltattam, de azt hallottam, nem lehet a nevemen autó, mivel jogosítványom nincs. Ez igaz? És ha igen mi ilyenkor a teendő?

Tisztelettel várom válaszát.

K. Roland

Tisztelt K. Roland!

Nincs ilyen korlátozás, tehát nyugodtan intézze január elején a nevére íratást, amire az adásvétel megkötésének napjától számítva 15 napja van. Az okmányirodába vinni kell a biztosítási kötvényt, az eredetvizsgáról kapott papírokat, forgalmit, és ha van, törzskönyvet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elévülés

2008. december 31., 11:48 Módosítva: 2008.12.31 11:48

Tisztelt Autójogász!

Kérdezni szeretném, hogy létezik-e elévülés gyorshajtásnál? Olvastam több ilyen kérdést is, de nálam még csak az adatszolgáltatáshoz küldtek levelet 12. 30-án a gyorshajtás pedig 10. 04-én történt! A szabálysértési eljárást még nem kezdték el! Várom válaszát,

maradok tisztelettel:

M. Antal

Tisztelt M. Antal!

A szabálysértési eljárás elindult, ezért is kapott levelet. A szabálysértési eljárás elévülési ideje 6 hónap, ezt a hat hónapot bármilyen eljárási cselekmény megszakítja. Ha küldtek Önnek adatkérő lapot, ez is olyan eljárási cselekmény, ami az elévülést megszakítja, tehát december 30-án újra indult a hat hónap.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Sebességkorlátok platós kisteherautó esetén

2008. december 31., 11:44 Módosítva: 2008.12.31 11:44

Tisztelt Autójogász!

Írtam már, de még nem érkezett válasz a kérdésemre, úgyhogy felteszem még egyszer: Érdeklődni szeretnék, hogy egy 2205kg össztömegű platós!!! kisteherautóra (Mitsubishi L300) milyen sebességhatárok vonatkoznak? Kételyeim merültek fel ezzel kapcsolatban, az okok pedig a következők: Az aktuális KRESZ 26.§ a) pontja szerint: "személygépkocsival, motorkerékpárral, 2500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival" 130/110/90/50 km/h-val lehet haladni. Ezek alapján az általam említett autóval is. Egy rendőr az általam feltett kérdésre, azt válaszolta, hogy így van, de csak zárt!!! teherautó esetén. Ezt viszont nem értem, hogy a KRESZ hol szabályozza. 2,5 t össztömeg feletti személyautóst is megbüntettek. Persze jogtalanul. Egy cikk szerint a pick up-okra 80km/h vonatkozik, és ha 2,5 t alatti? Csak mert láttam már ilyent is. Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Csaba

Tisztelt Csaba!

A hozzám befutó sok kérdés mindegyikére terjedelmi korlátok miatt nem tudok válaszolni, ezért javaslom a korábban feltett, hasonló kérdések és válaszok böngészését. A KRESZ szerint személygépkocsival, motorkerékpárral, 2500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival 130/110/90/50 km/h-val lehet haladni. Tehát a személygépkocsinak vizsgáztatott járműre súlytól függetlenül ez a szabály vonatkozik, tehergépkocsinak vizsgáztatott jármű esetében pedig akkor érvényesek ezek a korlátok, ha a jármű össztömege nem éri el a 2,5 tonnát. Ha a helyszínen ettől eltérően jár el az intézkedő rendőr ne fogadja el az intézkedést és a csekket.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Közigazgatási bírság jogossága

2008. december 31., 11:41 Módosítva: 2008.12.31 11:41

Tisztelt Autójogász!

2008. December 16-án kaptam kézhez egy levelet, melyben értesített a "mélyen tisztelt" Fejér megyei rendőrkapitányság, hogy 2008 szeptember 6-án (a 10-es úton, Komárom-Esztergom megyében) lakott területen belül a maximálisan megengedett 50 helyett sajnos sikerült 70 km/h-val haladnom (vagy édesapámnak, sajnos ezt ennyi idő után már nem tudtuk kiszámolni). Az értesítésben az áll, hogy 2008. 10. 20-án bírálták el az ügyünket, ám mint írtam, sajnos csak december 16-án kaptuk kézhez... Nem szeretnék összeesküvés-elméleteket gyártani, de nem fordulhat elő, hogy valamiféle visszadátumozással van dolgunk? Mivel ugye a rendőrségnek 60 nap áll rendelkezésére a bírság elbírálására, utána már nem vagyok köteles befizetni a bírságot...szeptember 6 pedig már régen volt. A kérdésem talán már egyértelmű: Mindenképpen be kell-e fizetnem a 30.000 Ft bírságot? És ha nem, akkor mi a megoldás esetemben? Válaszát előre is köszönöm!!

Üdvözlettel:

O. Péter

Tisztelt O. Péter!

A törvény úgy fogalmaz, hogy a hatóságnak a szabályszegést követő hatvan napon belül kell kiszabni a bírságot. Ha ezt a határidőt a hatóság elmulasztotta, az Ön fizetési kötelezettsége akkor is fennáll, mivel a jogszabály ebben az esetben nem tartalmaz arra vonatkozó rendelkezést, hogy a bírságot 60 napon túl nem lehet követelni. A hatóság tehát megsérti a rá vonatkozó határidőt, de a bírságot ettől függetlenül be kell fizetnie.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nem működött az ABS

2008. december 31., 11:39 Módosítva: 2008.12.31 11:39

Tisztelt Autójogász!

Ford Fusion típusú autómmal vizes úton vészfékezést hajtottam végre, minek következtében az autó kb. 40 métert csúszott, majd forogni kezdett és az árokban landoltam. A kár kb. 1.5 millió Ft, nem beszélve, hogy majd nem ott maradtam. Az autó 2006-os kiadású, két hónapja járt le a garancia. A Fordot megkerestem, mivel szerintem az ABS, ami nem kikapcsolható, nem működött. Ők elhárították a felelősségüket, mit tegyek?

Üdvözlettel:

K. Géza

Tisztelt K. Géza!

Konzultáljon műszaki szakértővel, hogy mi történt az ABS-szel, működött-e. Ha a szakértő szakvéleménye szerint az ABS nem működött, elképzelhető, hogy ez rejtett hibának minősíthető, ez esetben egy ilyen szakvélemény birtokában igényével újra keresse meg a márkaképviseletet, vagy fontolja meg a bíróság előtti igényérvényesítés lehetőségét.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Adásvétel bejelentése

2008. november 30., 23:20 Módosítva: 2008.11.30 23:20

Tisztelt Autójogász!

Kérdésem az lenne, hogy abban az esetben ha az adásvételi szerződés létrejött, ha a vevő nem íratja át az autót a saját nevére, nekem mint eladónak lehet-e ebből bármilyen gondom? A kötelezőt és a súlyadót ilyenkor külön nekem le kell mondani? Várom válaszát.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Igen, 15 napon belül be kell jelentenie az eladást. Ha elmúlt a 15 nap, akkor is menjen be mindenképpen, emiatt nem fogja hátrány érni, viszonyt megelőzheti, hogy továbbra is Önnek kelljen fizetni a súlyadót. A súlyadót és a kötelezőt Önnek le kell mondani, ehhez be kell mutatnia az adásvételi szerződést.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Üzembentartói jog illetéke

2008. november 30., 23:18 Módosítva: 2008.11.30 23:18

Tisztelt Autójogász!

Ez év februárjában vásároltunk férjemmel egy autót, átírásakor férjemet tulajdonosként, magamat üzembentartóként jegyeztek be a gépjármű-nyilvántartásba. Novemberben kaptam az APEH-től egy fizetési felszólítást, hogy vagyonértékű jog ingyenes megszerzőjeként fizessem meg az illetéket. Házastársi közös vagyon szerzésekor is fennáll ebben az esetben az ajándékozás, tehát jogosan fizettetnek velem illetéket?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

2008. január 1-től illetéket kell fizetni a tulajdonjog szerzés mellett az üzembentartói jog megszerzéséért is. Erre akkor is sor kerül, ha a férjével közösen vásárolna és egyikük tulajdonos, másikuk üzembentartó lesz. Sajnos az okmányirodák nem érzik feladatuknak a tájékoztatás adását a változásról, pedig még az üzembentartói jog bejegyzése előtt el lehetne kerülni az ezzel járó kellemetlen anyagi következményeket.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gyerek szállítása teherautóban

2008. november 30., 23:12 Módosítva: 2008.11.30 23:12

Tisztelt Autójogász!

A kérdésem az, hogy egy tehergépkocsival lehet-e elől 11 éves 150 centiméter magas gyereket szállítani?

Tisztelettel:

Sz. Norbert

Tisztelt Sz. Norbert!

A 150 cm-nél alacsonyabb gyermekekre vonatkoznak a korlátozások, ezért a 150cm már pont elfogadható az első ülésen való utaztatáshoz, az életkor ebben ez esetben nem számít. Tehát lehet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gyorshajtás az M7-esen

2008. november 30., 23:10 Módosítva: 2008.11.30 23:10

Tisztelt Autójogász!

2008. júliusában lefényképeztek gyorshajtásért az M7-es autópályán. Céges Ford Transittal mentem, amit ugye B-s jogosítvánnyal vezethetek. A büntetést cégemnek küldték és akkor derült ki, hogy autópályán csak 80 km/ó sebességgel mehettem volna a 130 km helyett. A szabálynak utána néztem és azt írja, hogy 2500 kg összsúlyig autópályán 130, e felett 80 km/ó a megengedett sebesség. Kérdésem az lenne, ha tele az autóm 3300 kg az összsúly, így 80-nal kell mennem, de ha üres akkor csak 1880 kg, honnan tudja a rendőrség, ha nem állít meg, hogy tele, vagy üres az autóm, mert a súlyhatár szerint, akkor mehetek autópályán akár 130 km-es sebességgel is. Jogos volt-e a büntetésem?

Tisztelettel:

M. Gyula

Tisztelt M. Gyula!

Jogos a büntetés, mivel nem a ténylegesen szállított súlyt veszik figyelembe, hanem a forgalmiba bejegyzett legnagyobb összsúlyt, ha ez 2500 kg fölött van, autópályán 80 km/óra, lakott területen kívül egyéb úton 70 km/óra, lakott területen 50 km/óra sebességgel közlekedhet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Menetlevél 2008. július 1.

2008. november 30., 23:03 Módosítva: 2008.11.30 23:03

Tisztelt Autójogász!

Örökzöld téma már a menetlevél, nemrég Ön is olyan választ írt, hogy magánhasználatra is kell, de egy kormányszóvivői tájékoztatás szerint júl. 1-jétől még a fuvarozóknak sem kell könnyítésként kitölteniük, ha az autójukat éppen magáncélra használják. Az én autóm egy 5 személyes, körablakos, mint magánember bruttón vásárolt, fenntartott stb. bár az akkori szabályok szerint csak tgk.-nak vizsgáztatható Vito, amire minden emberi értelmet meghaladó lenne beszámolni magánútjaimról, ami az adatvédelmi törvénnyel is ütközne. Ezt évekkel ezelőtt egy bírósági határozat is megerősítette, miután egy rendőr szerette volna tudni hova megyek. Minden menetlevélben feltüntethető adat szerepel a forgalmiban, a személyiben és miután közérdekű áruszállítás nincs, egyetlen hatóság számára sem kell nyilvántartanom egy ilyen szigorú számadásúként számon tartott nyomtatványt, mert nem kérik, mert nincs funkciója. Elég szomorú, hogy mindenki tisztában van ezzel a kirívó ostobasággal / tudom, mert már az adatvédelmi biztossal is leveleztem / mégsem úgy egyértelműsítik, hogy az egyszerű rendőr is értse adott esetben. Remélem a szóvivő által idézett rendeletmódosítás már segít az ügyön. Legalábbis azóta nem volt az igazoltatásokkor problémám, nem kellett a bíróságra hivatkoznom. Gondolom már Önhöz is eljutott az erről szóló információ.

Tisztelettel:

HI

Tisztelt HI!

Igen, 2008. július 1-jén hatályba lépett a menetlevél és fuvarlevél szabályokat tartalmazó MT rendelet módosítása, ez alapján a természetes személyek kikerültek a rendelet hatálya alól, tehát ettől az időponttól az a magánszemély, aki magáncélra használja teherautóját, már nem köteles menetlevelet vezetni. Valóban nekem is korrigálnom kell, mert egyik novemberi olvasói levélre én is rossz választ adtam, tehát július 1-től megszűnt a magánszemélyeknek ez a kötelezettsége.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Igénylőlappal lehet-e vezetni

2008. november 30., 22:59 Módosítva: 2008.11.30 22:59
1

Tisztelt Autójogász!

A barátnőm a napokban tette le a jogosítvány megszerzéséhez szükséges utolsó vizsgát (forgalmi:)). A kérdésem az lenne, hogy az okmányirodában az igényléskor kapott igénylőlap feljogosítja-e vezetésre, vagy ezzel meg kell várnia a hivatalos igazolvány megérkeztét!

Válaszát előre is köszönöm:

Tamás

Tisztelt Tamás!

Az igazolólap nem minősül vezetői engedélynek, azzal nem lehet vezetni, ha szabályosak akarnak eljárni, meg kell várni a valódi jogosítvány megérkezését. Ha csak ez a papiros van kéznél egy rendőri ellenőrzésnél, akár engedély nélküli vezetés szabálysértést is fabrikálhatnak belőle a rendőrök, amiért eltiltás és pénzbírság a büntetés.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Átíratni még nem tudtam, de eladnám

2008. november 30., 22:55 Módosítva: 2008.11.30 22:55

Tisztelt Autójogász!

Vásároltam egy szgk-t, lejárt forgalmival. Átírni még nem tudtam, de szeretném értékesíteni. Hogyan tudom ezt megtenni, ha a jelenlegi forgalmiban az előző tulajdonos neve szerepel? Magánszemély vagyok, nem kereskedő.

Tisztelettel:

D. Alajos

Tisztelt D. Alajos!

Sehogy, a nevére kell íratnia, a tulajdonosváltozást az adásvétel napjától számított 15 napon belül a vevőnek és az eladónak is be kell jelentenie. Ha már a tulajdonszerzést bejelentette, el is adhatja. Ez a követendő eljárás akkor is, ha Ön nem kereskedő. Ha ez az adásvétel a napokban történt és az eladó még nem adta le a szerződést az okmányirodában, akkor megpróbálhatják az előző szerződést megszüntetni és újat írni, melyben az eredeti eladó a gépkocsit eladja az Ön által kiszemelt vevőnek.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Lakóautóm teherutónak van minősítve

2008. november 30., 22:51 Módosítva: 2008.11.30 22:51

Tisztelt Autójogász!

A segítségüket kérem az ügyben, hogy van egy 5t-ás 32 éves lakóautóm és teherautónak van minősítve. Útjaim során találkoztam ennél nehezebb autóval ami személynek volt minősítve. Az autóm eredete óta lakóautó felépítéséből adódóan másra nem is használható. Ezzel szemben évente vizsga kb.60E, súlyadó 60E, biztosítás, zöldkártya, stb. stb. Hogyan vagy mi módon tudnám enyhíteni a terheket esetleg az autót átminősíteni?

Tisztelettel:

S. Róbert

Tisztelt S. Róbert!

Forduljon a lakóhelye szerint illetékes közlekedésfelügyelethez, új nevén nemzeti közlekedési hatósághoz. Ott tudják a lehetőségekről és a szükséges tennivalókról szóló tájékoztatást megadni a lakóautó pontos műszaki tulajdonságai ismeretében.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Tulajdonosváltás családon belül

2008. november 30., 22:42 Módosítva: 2008.11.30 22:42

Tisztelt Autójogász!

Szeretném a tulajdonomban, nevemen lévő autó átkerülne férjem tulajdonába, nevére lenne átíratva, ellenérték fizetésére nem kerülne sor kettőnk között. Mit kell tennem ez esetben? Siessek-e a kötelező biztosítás 11. 30-i határideje miatt?

Üdvözlettel:

Gy-né

Tisztelt Gy-né!

Adásvételi szerződést vagy ajándékozási szerződést kell kötnie, ezt az okmányirodába be kell vinni, eredetvizsgálatról szóló igazolást is fognak kérni, a biztosítónál is be kell jelenteni a változást és új szerződést kötni. Ha tulajdonosváltás történik, a november 30-i határidőtől függetlenül a tulajdonosváltozásra tekintettel a szerződés érdekmúlással megszűnik, az új tulajdonos-üzembentartó köthet rá bármely biztosítónál biztosítást. A férje illetéket lesz köteles fizetni az okmánycsere és az eredetvizsga díjai mellett.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István