Tisztelt Autójogász!
Ha az Opelem 1996 év végén lett kiadva, és a forgalmiba 2003-at ír első forgalomba helyezésnek, akkor ez mit jelent?????
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A forgalmi engedélybe a magyarországi forgalomba helyezés időpontja kerül, a válasz tehát valószínűleg az, hogy az Opel 2003-ban került be az országba, előtte máshol volt forgalomba helyezve, ez azonban a magyar forgalmi engedélybe nem kerül be.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az lenne a kérdésem, hogy műszaki vizsga nélküli, működésképtelen, de forgalomból ki nem vonatott jármű után kell-e súlyadót fizetni? Válaszát előre is megköszönöm.
Tisztelettel:
Sz. Szilvia
Tisztelt Sz. Szilvia!
Ha nincs kivonva a forgalomból, akkor kell utána fizetni, akkor is, ha nincs érvényes műszakija. Ha az autót nem akarják végleg kivonni a forgalomból és bontóba leadni, akkor érdemes az ideiglenes kivonását kérni az okmányirodában, ez alkalmanként 6 hónap lehet, és erre az időszakra lehet kérni az adófizetési kötelezettség szünetelését.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2004-es, Chevrolet Lacetti, 1,4es benzines kocsimra felszereltettem egy sport hátsó dobot. A katalizátor, és egyéb környezetvédelmi berendezések érintetlenek. Engem az érdekelne, hogy meg van-e határozva, mekkora a megengedett legnagyobb hangerő személygépkocsi esetén a jelenleg hatályos jogszabályok, rendeletek szerint? Mostanában esedékes a műszaki, és környezetvédelmi vizsga, és érdekelne, hogy nem lesz-e probléma belőle!
Köszönöm a segítségét!
D. Gergely
Tisztelt D. Gergely!
Kérdezzen meg mást is, de az én véleményem szerint az átalakításhoz engedélyt kell kérnie a Nemzeti Közlekedési Hatóság területileg illetékes igazgatóságán, azaz a közlekedésfelügyeletnél.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Annyi lenne a problémám, hogy nem találjuk az autónk törzskönyvét. Az autót hitelből vásároltuk, lehet hogy egyáltalán nem is volt?!
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Lehetséges, mert hitelre történő vásárláskor a hitelezőnél marad a törzskönyv, keressék meg a bankot és kérjék, hogy a törzskönyv kiadása iránt intézkedjenek.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Szeretném kérdezni, mi szükséges ahhoz, hogy valaki eredetvizsgáló állomást üzemeltessen. Milyen tanfolyam, helyigény stb. Vagy hol lehet ennek utánanézni.
Köszönöm:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A feltételeket a közúti járművek előzetes eredetiségvizsgálatában közreműködők képzésének, továbbképzésének és a vizsgálóállomások működési feltételeinek részletes szabályairól, valamint az alkalmazható vizsgálati módszerekről szóló 20/2005. (IV. 12.) BM rendelet tartalmazza. Eredetvizsgálatot a központi nyilvántartó hivatal által szervezett tanfolyam elvégzése után lehet végezni, ha a rendeletben leírt feltételeknek megfelelnek. A jogszabály megtekinthető pl. a www.magyarorszag.hu jogszabálykeresője segítségével, de lehet érdeklődni a feltételekről a központi nyilvántartó hivatalnál is. A központi nyilvántartó elérhetőségei: KEKKH 1094 Budapest, Balázs Béla utca 35. 1450 Budapest, Pf.: 81. Tel.: 06(1) 455-6700 Fax.: 06(1) 455-6875 e-mail cím: nyilvantarto.hivatal@mail.ahiv.hu, honlap: www.nyilvantarto.hu.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A "Mikor nem kötelező az eredetvizsgálat?" kérdésre adott válaszával kapcsolatosan meg tudná nekem adni, hogy hányas/melyik paragrafus, vagy jogszabály írja ezt így le? Nagyon megköszönném, mert ez rendszeres vita tárgya az okmányirodában.
Köszönettel:
J. András
Tisztelt J. András!
A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 44-44/A. §-a tartalmazza az eredetvizsga igazgatási szabályait, ezen belül a 44.§ (9) bekezdése sorolja fel azokat az eseteket, amikor nem szükséges elvégezni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2008. október 29-én ellopták az irataimat. Forgalmi, zöldkártya. A zöldkártyát kb. 3-4 hónapja csináltattam. Rendőrségi jegyzőkönyv készült. Az új forgalmit még aznap megcsináltattam. Utána elmentem az elveszett igazolólapot kiállító felülvizsgáló helyre, hogy új zöldkártyát kapjak. Közölték hogy ismerik a jogszabályt, de akkor sem adnak ki pótlást. (Álljak be, bevizsgálják és fizessek megint 10000Ft). De miért fizessek? A tanácsát kérem, hogy mit lehet tenni ilyen esetben?
Köszönettel:
N. Zoltán
Tisztelt N. Zoltán!
Az elveszett környezetvédelmi igazolólap helyett fő szabály szerint másolat nem állítható ki, az igazolólap pótlására újabb felülvizsgálatot kell végezni. Ez alól kivétel, ha a gépkocsi hatósági engedélyeinek elveszése miatt a hatóság a gépkocsihoz új forgalmi engedélyt ad ki, ekkor az elveszett igazolólapot kiállító felülvizsgáló hely az adott gépkocsira vonatkozó tanúsítvány alapján az érvényesség dátumának változatlanul hagyásával, vizsgálat nélkül adja ki az új igazolólapot.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Nekem 2 határozatom van, egy rendőrségi és egy önkormányzati. Az önkormányzati ütheti-e a rendőrségit, mert a rendőrség nem küldött utánképzésre és a rendőrség volt az illetékes az ügyben.
Válaszát köszönöm:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Mindkét határozatnak eleget kell tennie. A szabálysértésben a rendőrség járt el, gondolom, legalább hat hónapra bevonták a jogosítványát, ezt csak akkor kaphatja vissza, ha utánképzésen is részt vett, jogszabály alapján ez kötelező, ha újra vezetni akar.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Motorral közlekedtem, amikor egy kerékpáros kisfiú körülnézés nélkül kijött elém, ennek következtében elestem. Személyi sérülés nem történt, szemtanúk voltak a helyszínen. Ha a rendőrségi határozat nem állapítja meg a felelősségemet, fizeti-e a kötelező biztosításom terhére a biztosító a motorom javíttatását, az esetlegesen összetört bukósisak árát?
Válaszát köszönöm:
S.I. Erzsébet
Tisztelt S.I. Erzsébet!
Ilyenkor a károkozónak nincs kötelező biztosítása, a saját biztosítója ezt a kárt nem téríti meg. Elképzelhető ugyanakkor, hogy a kerékpáros gyermek családjának egyéb biztosítása terhére sikerül a kárt rendezni, ezért mindenképpen vegye fel a kapcsolatot velük. A gyermek szülei is kötelesek a kárt megtéríteni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérdésem a következőre vonatkozik: üzembentartó vagyok jelenleg egy gépjárműnél, de szeretném rendezni a tulajdonviszonyokat. Abban az esetben, ha megveszem a gépjárművet a tulajdonostól, kell eredetvizsgálatot végeznem, vagy elég csak az okmányokat és az illetéket kifizetnem?
Válaszát előre is köszönöm:
Zoltán
Tisztelt Zoltán!
Igen, ebben az esetben kell eredetvizsgát végeztetni. A BM rendelet szerint ugyanis akkor nem kell az átíráshoz eredetiségvizsgálatot végeztetni, ha: a) annak jogalapja öröklés, b) annak jogalapja gazdasági társaságok átalakulásával bekövetkezett vagyonszerzés, feltéve, hogy az újonnan létrejött gazdálkodó szervezet a korábbinak általános jogutódja lesz, c) annak jogalapja a közös tulajdon megszüntetése, amennyiben a jármű valamelyik tulajdonostárs tulajdonába kerül, vagy közös tulajdon létesítése esetén, ha az egyik tulajdonostárs korábban a jármű tulajdonosa volt, d) a jármű nyilvántartott üzemben tartója változatlan marad, feltéve, ha a lízingszerződés teljesülésével a jármű tulajdonjogát megszerzi, e) annak jogalapja állami szerv kezelésében, tulajdonában lévő jármű egymás közötti tulajdonjog-változás, f) annak jogalapja a cégjegyzék vagy a vállalkozói igazolvány alapján az adásvétel időpontjában főtevékenységük szerint gépjármű-kereskedelemre jogosult vállalkozók egymás közötti használt jármű adásvétel, kivéve a rendeltetésszerű használat céljából történő tulajdonszerzést. Nem kell továbbá eredetvizsgálatot végezni a muzeális jellegű járművek tulajdonjog változása esetén.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2008. február 9.-én egy Renault szervizben új Renault Clio gépkocsit vásároltam, ugyanannak a cégnek eladtam a régi szintén Renault Clio márkájú gépkocsimat. Tudomásom szerint a súlyadót az Önkormányzat évente a jan. 1.-i tulajdonosi állapotnak megfelelően veti ki az adót. A Tahitótfalui Önkormányzat azonban mind a régi, mind az új gk-ra adót vetett ki, holott 2008. január 1-én csak egy személygépkocsit birtokoltam. Kérem jogi tanácsát, fizessek e két gépkocsi után - holott csak egy van - vagy jogom van az új autó utáni súlyadót csak jövő januártól befizetni. Kérem mielőbbi válaszát.
Köszönettel:
Dr. Sz. Zsuzsanna
Tisztelt Dr. Sz. Zsuzsanna!
Sajnos azt kell mondjam, hogy jogszerűen jártak el. A régi autóval kapcsolatban a főszabályt alkalmazzák, azaz az fizeti meg az adót, akinek a nevén volt a jármű január 1-jén. Az új autóval kapcsolatban pedig - mivel az nem volt forgalomba helyezve még január 1-jén - a következő szabályt kell alkalmazni: "Év közben újonnan vagy újra forgalomba helyezett gépjármű utáni adó alanya az, aki/amely a forgalomba helyezés hónapjának utolsó napján a hatósági nyilvántartásban tulajdonosként szerepel.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2008. 07. 14-én kelt "határozat közigazgatási bírság kiszabásáról"-ban értesítettek, hogy 40.000 Ft-ra büntetnek meg gyorshajtás miatt. A határozatot 2008. 09. 05-én adták postára, 09. 09-én vettem át. A gyorshajtás 2008. 06. 10-én történt. Több levélben olvastam 60 napos jogvesztő határidőről. Meg kell-e fizetnem a bírságot. Hol találom meg a hivatkozást a 60 napra. Ha mégis kell fizetnem, kérhetek-e részletfizetést?
Köszönettel:
F. István
Tisztelt F. István!
Valóban 60 nap a határozat meghozatalának határideje, de ez nem jogvesztő, ráadásul a bírságot 34 nappal a gyorshajtást követően kelt határozatban szabták ki. A bírságokkal kapcsolatban lehetőség van arra, hogy halasztott-, vagy részletfizetést kérjen, a kérelmet a megyei főkapitánysághoz kell benyújtani, a döntést az Országos Rendőr-főkapitányságon hozzák meg. Az eljárás illetékköteles, ötezer forint illetéket kell megfizetni, ami természetesen nem garancia a kedvező döntésre, azaz előfordulhat, hogy a kérelmet elutasítják.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérdésem, hogy vonatkozik-e valamilyen korlátozás a korábban szerzési támogatással vásárolt személygépkocsi eladására vonatkozóan?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A szerzési támogatásban részesített személy a személygépkocsit a vásárlás, vagy a vámigazgatási eljárás befejező napjától számított három éven belül csak a területileg illetékes szociális és gyámhivatal előzetes engedélyével idegenítheti el. Erről a szerzési támogatás kielégítését megállapító határozatban is rendelkezni kell. A három év leteltével szabadon rendelkezik a járműve felett.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Gépjárművet vásároltam 2008. február 12-én. Megkaptam a járművemre a gépjárműadó fizetési kötelezettségről szóló csekket. Nagy felháborodásomra azt a választ kaptam, hogy azért kell az idén adót fizetnem, mert nálam helyezték ismét forgalomba. Felhívtam az autókereskedőt, hogy miért volt kivonva a jármű év elején forgalomból, és miért nálam helyezték üzembe? Azt válaszolta, hogy törvény írja elő, hogy neki ki kell vonatni forgalomból, amikor hozzá kerül egy jármű, valóban nálam helyezték üzembe. Ezért kell az adót fizetni Igaz, hogy törvény szabályozza az autókereskedőt, hogy ki kell vonatnia forgalomból? Ha igaz, akkor melyik?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Törvény ezt nem írja elő, de a gazdasági érdeke ezt diktálja minden kereskedésnek, hiszen egy a kereskedésben álló autóra nem akarnak biztosítást és adót fizetni, ha nem muszáj. A törvény csak lehetőséget biztosít rá, hogy addig, amíg a jármű nincs forgalomban, maximum 6 hónapig kérelemre ki lehet vonni a forgalomból. Ha az ismételt forgalomba helyezés hónapjának utolsó napján már Ön volt a bejegyzett tulajdonos, akkor Önnek kell a díjat megfizetni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a júliusban ellopott autómra milyen alapon fizetteti ki a biztosító jövő májusig a díjat (Casco), hivatkozván arra, hogy akkor van évforduló. Ez egyrészt nem korrekt, másrészt szerintem nem is lehet törvényes, hiszen az autót már ellopták, tehát szolgáltatást a biztosító nem nyújt ezért a pénzért, vagyis törvénytelenül vonja le a díjat.
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Nem tudom, melyik biztosítónál kötötte a cascót, de általában azt megtalálhatjuk a biztosítási feltételek között, hogy a biztosítási időszak 365 nap, mely a szerződéskötés napjával kezdődik, valamint azt is, hogy ha a biztosítási esemény bekövetkezik, a biztosító az egész biztosítási időszakra járó díj megfizetését követelheti. Ha ezeket a szerződési feltételeket megtalálja szerződésében, akkor a biztosító nem törvénytelenül vonja le a díjat, hanem szerződés alapján, amit Ön kénytelen tudomásul venni. Persze nem korrekt, de Ön a szerződéskötéskor ezt feltehetőleg elfogadta.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Szeretném eladni az autóm, de a törzskönyvet elhagytam. Mi a teendő ebben az esetben? Mennyi ideig tart elintézni? Mennyibe kerül?
Köszönettel:
D. Kinga
Tisztelt D. Kinga!
Be kell mennie az okmányirodába, bejelenti, hogy elveszett a törzskönyv, erről jegyzőkönyvet vesznek fel, továbbítják a központi nyilvántartó hivatalnak, aki a törzskönyv sorszámát a Magyar Közlönyben közzéteszi. A közzétételt követő 15 nappal lehet új törzskönyv kiállítása iránt intézkedni, az új törzskönyv kiállítása 6000 Ft-ba kerül. Nem kell azonban pótolni a törzskönyvet, ha annak elvesztése, megsemmisülése, megrongálódása a tulajdonjog változásának nyilvántartásba vételére irányuló hatósági eljárás megindítását megelőzően történt, és a jármű tulajdonjogának jogszerű megszerzését az ügyfél az eljárásban hitelt érdemlően igazolja. Ilyenkor ugyanis már az új tulajdonos nevére lesz kiállítva a törzskönyv a közlönyben való közzétételt követő 15. nap után.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Egy rokonomnak odaadtam az autóm üzembentartói engedéllyel. A rokon állítólag eladta az autót. Hogy tudom visszakapni az autót, ha valóban eladta? Hogy tudta eladni? Ha nem adta el, akkor hogy tudom visszakapni? Hogy tudom megszüntetni az üzemben tartóit? Előre is köszönöm segítségét!
Üdv:
János
Tisztelt János!
Az autót az üzembentartó nem tudja eladni, pénzt kérhet érte és továbbadhatja, de a tulajdonos továbbra is Ön marad, ha csak nem történt szerződés hamisítás. Az üzembentartói jog visszavonását az okmányirodában kell intézni. Ha az autót vissza akarja kapni, az okmányirodai eljárás után a rendőrséghez kell fordulnia.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Ez év május 22-én vásároltam egy személygépkocsit. A tulajdonos, mivel nem használta, kivonatta a forgalomból. Miután megtekintettem az autót, s kijelentettem komoly vételi szándékomat, megbeszéltük, hogy az adás-vétel csak azután jöhet létre, ha a jármű vissza lesz helyezve a forgalomba. (Éppen a súlyadó miatt is...) Ez meg is történt: az autó tulajdonosa visszahelyeztette a forgalomba a személygépkocsit, fizette a visszahelyezés díját, a forgalmijába ez be is lett jegyezve, stb.) A járművet ezek után még aznap este - rendes adás-vételi szerződés megírásával - megvásároltam tőle. Miután az átírás megtörtént, egy vadonatúj forgalmit kaptam - mivel régi típusú volt az előző - , amiben szó sincs "forgalomból való kivonásról" ill. "visszahelyezésről". (A régi forgalmiról szerencsére készült fénymásolat, amiben ezek egyértelműen be vannak jegyezve...) Kérdésem: kinek kell fizetnie a II. félévi kötelező súlyadót?
Köszönettel és tisztelettel:
K. András
Tisztelt K. András!
A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény 2. § (2) bekezdése szerint: "Év közben újonnan vagy újra forgalomba helyezett gépjármű utáni adó alanya az, aki/amely a forgalomba helyezés hónapjának utolsó napján a hatósági nyilvántartásban tulajdonosként szerepel. Ha jól értem, májusban sor került a forgalomba helyezésre és az átírásra is, tehát május végén már Ön volt a bejegyzett tulajdonos. Ebben az esetben Önnek kell fizetnie a súlyadót. Ha megállapodtak, hogy ezt az eladó fizeti még az idei évben, szerintem keresse fel, miután megkapta a csekket és beszéljék meg, hogy azt az eladó miképpen tudja kompenzálni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2007. december hónapban férjem rábeszélésére belementem a biztosító váltásba, mert egy ismerőse, kedvezőbb díjat ígért. Aláírtam a szerződéseket, amiket kaptam, és mondta az ismerős, aki egy alkusznál dolgozik, hogy a többit bízzuk rá, Ő intézi majd. A régi biztosítómnál (K&H) B10-ben voltam, és 4.161 forint volt a negyedéves biztosítási díjam. Először nagyon meglepődtem, mikor Groupama biztosító (akihez mentem volna) kiküldött egy 8.311 forintos csekket. Felvettem a kapcsolatot az ismerősünkkel, aki azt a tájékoztatást adta, hogy fizessem be a csekket, a többletet pedig majd jóváírják. Közben kaptam régi biztosítómtól (K&H) egy levelet, hogy díj nem fizetés miatt meg fogják szüntetni a szerződésemet. Emiatt újból egyeztettem az ismerősünkkel, hogy mit kell tennem. A válasza az volt, hogy ne fizessek semmit K&H felé, minden rendben van, minden el van intézve. Nemsokára a fenti esetre kaptam egy levelet K&H-tól, melyben közlik, hogy a szerződésemet felbontották díj nemfizetés jogcímén, ami miatt a Bonusz 10 kedvezményemet elvesztettem! Ismételten felhívtam ismerősünket, hogy kaptam egy ilyen levelet, mit tegyek. Erre azt válaszolta, hogy fizessem be K&H részére a 4.161 forintos csekket, és menjek vissza a régi biztosítómhoz, mert valami baj van, valamit elrontott. Vissza is mentem a biztosító kirendeltségébe, azonban ez sajnos késő volt, a befizetett csekket nem fogadták már el, és sajnos a Bonusz 10 kedvezményt sem kaptam vissza. Egy teljesen új biztosítást kellett kötnöm, A0-s szintről indulva, amikor is 12.000 forintot kellett kifizetnem! Eközben ismerősöm odatelefonált ahhoz a biztosítási alkuszhoz, akinél anno a K&H biztosítást is kötöttük, hogy oldja meg az ottani ügyintéző és K&H ezt az ügyet, mert Ő már nem tud semmit tenni. Az ottani hölgy maximális segítségével megírtunk egy kérelmet, hogy visszakaphassam Bonusz 10 kiemeltségemet, azonban ezt Társaság elutasította. Hölgy tájékoztatott, hogy az a baj, hogy K&H biztosítóhoz nem érkezett meg Groupama-tól semmilyen felmondó nyilatkozat, így, gyakorlatilag K&H biztosító bontotta a szerződést, mert hozzájuk a díj nem érkezett meg. Mivel nem vagyok nagypénzű ember, igenis fontos számomra, hogy visszakapjam a Bonusz 10 kiemeltségemet, így újra a régi díjat fizethessem a jelenlegi 9.246 forint helyett! Nem az én hibám volt, hogy nem minden dokumentumot töltettek ki velem. A váltáshoz nem értek, de nem is kell, hiszen ezért vannak az illetékes kollégák, hogy megfelelően tájékoztassanak! Ez nem történt meg. Nem érzem magam hibásnak azért sem, mert folyamatosan eleget tettem az ismerős kéréseinek, miszerint fizessem be a 8.311 forintot, aztán a 4.161 forintot! A végén pedig köthettem egy új biztosítást, ahol kifizettem még 12.000 forintot! MABISZ sajnos ezen dolgokba nem szól bele, mit tehetek? Nagyon köszönöm!
Tisztelettel:
T. Tamásné
Tisztelt T. Tamásné!
Ha hiányosan töltötték ki a papírokat és emiatt a korábbi biztosító nem fogadta el az átszerződést és ezt Ön a rendelkezésére álló papírokkal tudja igazolni, terjesszen elő kárigényt az alkusz cégnél. Írja le mi történt, ebből mekkora kára keletkezett, igazolja a rendelkezésére álló iratokkal. Ha nem kap kielégítő választ és intézkedést, akkor panaszt tehet a PSZÁF-nál, a fogyasztóvédelmi hatóságnál és/vagy kártérítési pert indíthat az alkusz ellen. Újra közeledik a biztosítóváltás időszaka, ezért fontos, hogy ennek során körültekintően járjanak el. Ez a történet pedig jól példázza, hogy az elhagyott, leváltott biztosító mennyire lesz méltányos velünk egy baki esetén - semennyire.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Volkswagen Caddy 1.9D /1896 CM3.47 KW .DIESEL . Gyártás éve 2000. Az lenne a kérdésem, hogy 2008-ban hány forint súlyadót kell utána fizetni?/Kisteherautó/ Előre is köszönöm!
Tisztelettel:
K. Eszter
Tisztelt K. Eszter!
A törvény szerint az adó alapja a tehergépjármű hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege (önsúlya) növelve a terhelhetősége (raksúlya) 50%-ával. Az adó mértéke az adóalap minden megkezdett 100 kilogrammja után 1200 Ft. Ezeket az adatokat Ön pont nem adta meg, így az alábbi körülbelüli adatokkal számoltam: önsúly 2400 kg, raksúly 800 kg. Adó: 33.600 Ft. A teljesítmény és gyártási év adatoknak a személygépkocsiként bejegyzett járművek esetében van jelentősége.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Házastársak vagyunk, most tervezünk autót vásárolni, mindkettőnk előző házasságából vannak gyerekei, mi a helyzet, ha valamelyikünket valami éri, kié lesz a kocsi?
Tisztelettel:
Ibolya
Tisztelt Ibolya!
Gyerekeik ugyanolyan arányban öröklik a gépjárművet, mint amilyen tulajdoni arányt egymás között Önök szereznek benne. Ha tehát pl. 50-50% arányban lesznek a tulajdonosai, azaz közösen veszik meg, akkor a férj halála esetén 50%-ot a férj gyerekei, a feleség halála esetén 50%-ot a feleség gyerekei örökölnek. Ha a férj szerez pl. 80%-os tulajdont és a feleség 20%-ot, akkor a férj halála esetén a gyerekeié lesz ez a 80%-os tulajdonrész stb. Ha csak az egyikük lesz tulajdonosa a járműnek, pl. a feleség, akkor halála esetén házastársának haszonélvezeti joga lesz rajta és a feleség gyerekei öröklik a tulajdonjogot.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
B kategóriás jogosítványt csináltam meg, az összes vizsgám sikeres de különböző okokból nem tudok az okmányirodába menni a kártyáért. A vizsgaigazolással, ha megállítanak, akkor a: szabálysértés, 6 hónap eltiltás szankciók lépnek érvénybe, feltéve hogy vezetés közben nem követem szabálysértést, csak rutin ellenőrzés. Esetleg kérhetek-e valamilyen ideiglenes jogosítványt??
Tisztelettel:
F. Máté
Tisztelt F. Máté!
Ideiglenes jogosítvány erre az esetre nincs, tehát meg kell várnia, amíg a jogosítványa elkészül, ez az igénylés után néhány hetet jelent. A vizsgaigazolással elvileg nem vezethet, lehet, hogy egy jóindulatú rendőr elfogadja, de erre biztosan nem számíthat. Tehát a vizsgaigazolás birtokában simán fel is jelenthetik engedély nélküli vezetésért, a bírság felső határa 100ezer Ft lehet, az eltiltás felső határa pedig 12 hónap lehet.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2007. októberben elvették a jogosítványomat enyhe ittas vezetésért 12 hónapra. Kell-e újra vizsgáznom?
Köszönettel:
K- Gábor
Tisztelt K. Gábor!
Ha hat hónapnál hosszabb időre vonják be a jogosítványt, akkor utánképzésen kell részt vennie. A jogosítvány bevonást elrendelő határozattal kell megkeresnie az illetékes közlekedési hatóságot (közlekedésfelügyeletet), ott részt vesz egy feltáró foglalkozáson, ahol eldöntik, milyen jellegű képzésen, foglalkozáson kell részt vennie és hogy kell-e vizsgát tennie.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az szeretném öntől kérdezni, hogy az autó vásárlásához milyen dokumentumok szükségesek legfőképp jogosítvány nélkül lehet-e autót vásárolni, mert én most kezdem a jogosítványt, viszont a kiszemelt autó már megvan és megvenném, nehogy elvigyék, és addig édesanyám használná.
Válaszát előre is köszönöm:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Az autó vásárlásához a pénzen kívül csak a személyi igazolványa (lakcímkártya) szükséges, jogosítvány nem kell hozzá. Felhívom a figyelmét, hogy a járművet eredetvizsgára kell vinni, át kell íratni az okmányirodában és kötelező biztosítást kell rá kötni, akkor is, ha nem használja.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Ma kaptam egy levelet adatszolgáltatásra történő felhívásról. Valaki gyorshajtott az én autómmal. Tudom, hogy édesapám vezetett, de köteles vagyok-e ellene nyilatkozni az adatlapon? A közigazgatási eljárásról később fogok értesítést kapni? Jelenleg azt sem tudom mekkora a sebességtúllépés.
Válaszát köszönöm:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Családtagja ellen nem köteles tanúvallomást tenni, tehát ennek megfelelően kell kitöltenie az adatlapot. A közigazgatási bírságot azonban ki fogják szabni, ezt Ön lesz köteles megfizetni, ha eléri a sebességtúllépés közigazgatási bírságolásának szintjét. A közigazgatási bírságot a szabályszegést követő hatvan napon belül kell kiszabni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István