Tisztelt Autójogász!
Június közepén, összetalálkoztam több szabadon az úton legelésző tehénnel! Egy kanyar után voltak, így nem tudtam megállni és beleütköztem az egyikbe. Több szemtanú is volt, így kihívtuk a rendőri helyszínelőket. Időközben megjelent az állatok tulajdonosa is, és még neki állt feljebb. A rendőrök jegyzőkönyvet, fényképet készítettek, megállapították a féknyomból hogy kb. 70-80-nal mentem, ez normális, a helyszín közelében lakó tanúk szerint kiderült, hogy hetek óta nem működött az állattulajdonos villanypásztora, és erről ő tudott is! Sajnos hiába kérdezték meg a rendőrök, semmilyen biztosítása nem volt, sem az állatokra, sem a házra, csak röhögött, mert a tehén simán felállt és elballagott! Ilyenkor mit lehet csinálni, a rendőri jegyzőkönyvet aláírta a tulajdonos elismerte, hogy hibázott kapott is érte 10.000 Ft bírságot. Én meg pofára estem, mert ilyenkor hiába van az embernek kötelezője. Szerencsémre régi autóval voltam, így max. 200.000 Ft a veszteségem. Van még valami lehetőség ezt behajtani a károkozón?
Köszönöm:
Attila
Tisztelt Attila!
Jól tette, hogy rendőrt hívott és jegyzőkönyvbe vették az eset körülményeit. Azt tudja tenni, hogy ajánlott levélben felszólítja az igazolható kára megtérítésére pl. 15 napos fizetési határidő adásával. A felszólító levélben le kell írni azt is, hogy a felszólítás eredménytelensége esetén bírósághoz fordul és ennek költségét, valamint a kamatokat is az állattartó lesz köteles megfizetni. Ha a felszólítás nem lesz sikeres, az állattartó nem fizeti meg a kárát, egy út marad, bíróságra kell mennie, be kell nyújtania egy keresetet az állattartó ellen, és a bíróságot kell kérnie, hogy kötelezze a kár megtérítésére az állat gazdáját. A keresethez mellékelnie kell a rendőrségi jegyzőkönyv és a felszólítás másolatát.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A mai nap igazoltattak a rendőrök. B.Berényben munka közben egy utcában dolgoztunk. Meg kell hagyni, nem néztem ki gyanús személynek, hiszen egy munkagépet kezeltem. Kocsival mellém álltak és megkérdezték, hova tartozom. Feleltem, ehhez a céghez tartozom. Mivel a többi munkatársaim is ott voltak. Ez után megkérdezték, hol lakom. Majd én is megkérdeztem, hogy miért? Flegmán és nagyobb hangnemben válaszoltak. Idézem: "Maga kérdésre kérdéssel felel?" Majd megmondtam, hogy hol lakom, ezután kérték el az igazolványomat, és felírták az adataimat, majd szó nélkül távoztak. Kérdésem az volna, jogszerű az ilyen intézkedés? Nem kell kiszállni az intézkedő rendőrnek a kocsiból? A modortalanság vele járója az intézkedésnek? Kiküldhet-e a rendőr munkaügyi felügyelőt?
Válaszát köszönettel fogadom.
S. József
Tisztelt S. József!
Jómodorral, kivételesen udvarias hangnemmel rendőri igazoltatás közben nem találkozunk túl gyakran, de lehet, hogy egy bűnözőt vagy egy szabálysértőt kerestek és a személyleírás valamennyire illett Önre, vagy a szomszédok bejelentést tettek, hogy biztosan feketemunkások dolgoznak az utcában, vagy valami hasonló. Pl. a rendőrségről szóló törvényben benne van, hogy a rendőrt a jogainak érvényesítése végett bárki felkérheti más személy igazoltatására. Ha az igazoltatást kérő valószínűsíti, hogy az igazoltatáshoz jogos érdeke fűződik, és a személyazonosságát igazolja, a rendőr a kérést teljesíti. Az igazoltatott adatait a rendőrkapitányság adja ki. Egyébként a személyes adatokat akkor lehet felírni a törvény szerint, ha további intézkedéshez, eljáráshoz szükségesek, vagy egyéb körülmények (ebbe bármi belefér, pl. a miniszterelnök látogatása) ezt indokolják. Az adatokat ez esetben 180 napig lehet őrizni. Természetesen a rendőr jelezheti a munkaügyi felügyelőségnek is, ha munkaügyi szabálytalanságra gyanakszik.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Ha valaki most hivatkozik arra, hogy közvetlen hozzátartozója vezette a lefotózott járművét a közigazgatási birság a jármű tulajdonosáé. De szabálysértési eljárást tudnak-e indítani ellene? Vagy ezt most is megúszhatja?
Köszönettel:
L. Mihály
Tisztelt L. Mihály!
A szabályozás úgy szól, hogy a szabályszegést követően a szabálysértési eljárás és a közigazgatási bírságra irányuló eljárás párhuzamosan folyik, azonban a szabálysértési eljárásban azzal a személlyel szemben pénzbírság nem szabható ki, akivel szemben a szabálysértési eljárás alapjául szolgáló előírás megsértése miatt közigazgatási bírság kiszabásának van helye. Tehát ha lehetséges, a lényegesen magasabb összegű közigazgatási bírságot kell kiszabni, a párhuzamosan zajló szabálysértési eljárásban az érintett pénzbírsággal már nem sújtható, de egyéb joghátrányok alkalmazhatók vele szemben, pl. a vétkes büntetőpontokat kaphat, és adott esetben a vezetői engedélyét is bevonhatják. Amennyiben nem állapítható meg, ki vezette a kocsit, az üzemben tartó csak a közigazgatási bírságot fizeti meg, büntetőpontot viszont nem kaphat.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Egy hete a zéró tolerancia jegyében elvették jogosítványomat. A szondáztatás hagyományos "melegedő" szondával történt. Érték nem került meghatározásra. Az intézkedő rendőrök következményt nem tudtak mondani. Jelenleg a határozatot várom. Kérdésem, mire számíthatok? Illetve, hogy a fellebbezés jog rendelkezésemre fog-e állni? Az autó munkám velejárója, ez számít-e egy esetleges fellebbezésnél?
Köszönettel:
Tibor
Tisztelt Tibor!
Az ORFK szóvivői irodája adta ki a következő tájékoztatást: Amennyiben felmerült az alkoholfogyasztás gyanúja, de a vezető magatartása nem utal nyilvánvalóan súlyosabb alkoholos befolyásoltságra, az alkoholszonda csak kis mértékben színeződik el, illetve az elektromos alkoholmérő berendezés 0,5 mg/l-t meg nem haladó értéket mutat, az ellenőrzés alá vont személyt az erre a célra rendszeresített nyomtatványon nyilatkoztatni kell az alkoholfogyasztásról. Ha a nyilatkozattételt az elkövető nem tagadja meg, ellene ez alapján a KRESZ 4. § (1) bekezdése c) pontjának megsértése miatt szabálysértési feljelentést kell tenni. A rendőri intézkedés során ebben az esetben a vezetői engedélyt el kell venni. Úgy tűnik, a rendőrök Önnel szemben eszerint jártak el. A fellebbezési jog természetesen rendelkezésére fog állni, a határozat kézhezvételét követő 8 napon belül kifogást lehet ellene benyújtani. A fellebbezés/kifogás indokaként szerintem nem igazán fogadható el méltányolandó szempontként, hogy a munkájához van a jogosítványra szüksége.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
3 héttel ezelőtt vettem át az új céges autómat, néhány napig nem használtam az autót, egy mellékutcában parkoltam. Sajnálattal tapasztaltam, hogy valaki teljesen lekaparta a hátsó rendszámtáblán található mindkét igazoló matricát. Nem értem mi lehetett ezzel a célja... Hogyan lehet ezen címkéket pótolni, vállalati autó esetében, milyen költségekkel jár? Illetve milyen szankciókra számíthatok, ha ezek nélkül közlekedek?
Várom válaszát:
V. Miklós
Tisztelt V. Miklós!
Az érvényesítő címkéért az okmányirodában 450 Ft-ot kell fizetnie. A zöldkártya plakettért ha megvan az igazolólap a felülvizsgáló szervezetnél vagy a közlekedési felügyeletnél állítanak ki másik plakettet 1180 Ft-ért. A jogszabály szerint ezek hatósági igazolásnak minősülnek, ha megsérültek vagy jogosulatlanul eltávolították, a gépkocsi tulajdonosa, illetve üzemben tartója köteles 15 napon belül pótoltatni. Ha ezek nélkül a címkék nélkül közlekedik, a közlekedési igazgatási szabályok megsértése miatt 30ezer Ft-ig terjedő bírság szabható ki.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Korábbi cikkek kapcsán megértettem, hogy amennyiben nincs kivonva a gépjármű a forgalomból, és én az év folyamán értékesítem, nekem kell fizetnem az éves adót utána. Kérdésem az lenne, hogy mi a helyzet, ha míg az én nevemen van, ki van vonva a forgalomból, és az új tulaj helyezi azt vissza? Ebben az esetben is én fizetem az adót?
Tisztelettel:
Sz. Erik
Tisztelt Sz. Erik!
Ha ideiglenesen kivonatja az autót a forgalomból és az erről szóló okmányirodai határozatot az önkormányzati adóirodán bemutatja, az adófizetési kötelezettsége a forgalomból kivonás időtartama alatt szünetel. Ha a járművet eladja, és az új tulajdonos helyezteti vissza a forgalomba, akkor a gépjárműadóról szóló törvény 2. § (2) bekezdése szerinti eset következik be. Eszerint: "Év közben újonnan vagy újra forgalomba helyezett gépjármű utáni adó alanya az, aki/amely a forgalomba helyezés hónapjának utolsó napján a hatósági nyilvántartásban tulajdonosként szerepel." Azaz az adó alanya a vevő lesz, hiszen a forgalomba helyezés során már ő szerepel tulajdonosként a nyilvántartásban.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A kérdésem az, hogy a biztonsági gyermekülés ( 9-18 kg-ig) beszerelhető-e az első ülésre? Ebben a gyermek egy öt pontos biztonsági övvel külön be van kötve, majd ez az egész gyermekülés van az autó biztonsági övével rögzítve. Ezt csak a menetiránnyal szembe lehet bekötni, úgy van kiképezve, ill. a gyártó is ezt tüntette fel az ülésen. De hogy első ülésen használható-e, azt nem. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Illésné Kis Orsolya
Tisztelt Illésné Kis Orsolya!
Első ülésre ez a típus nem szerelhető be. Első ülésen egyrészt a babákat lehet utaztatni a menetiránynak háttal bekötött biztonsági ülésben, ha nincs légzsák, vagy az ki van kapcsolva. Másrészt utazhatnak elöl a 150 cm magasságot elért gyermekek is, ez a 9-18 kg kategória alapján Önöknél, feltételezem, még nem érte el a gyermek.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy megállítottak kisteherautóval és nem volt menetlevelem az autóban. Feljelentett és kaptam a közlekedési felügyelettől egy papírt, hogy eljárás indult ellenem. Voltam bent a hatóságnál és megmutatták egy táblázatból, hogy a menetlevél hiánya 200ezer forinttal büntetendő. Na most én múlt héten hallottam a rádióban, hogy aki saját célra használja a 3,5 t alatti kisteherjét, annak nem kell menetlevelet vezetni. Ezután érdeklődnék hogy létezik-e ilyen jogszabály, ami egy-két héten belül lépett életbe?
Segítségét előre is köszönöm:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Sajnos nincs jelenleg olyan hatályos jogszabály, ami a menetlevél vezetési kötelezettség általánosságát megszüntetné. Ha tehergépkocsiját saját célra használja és nem fuvaroz vele, árut nem szállít, akkor is kell menetlevelet vezetnie. Ha ezt elmulasztja és ellenőrzik, nem tudja elkerülni a bírságot.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Elértem a 18 pontot, mikor előtte jött a figyelmeztető levél, hogy elértem a 15 pontot, azonnal beiratkoztam utánképzésre önkéntesen, közben utolért az újabb pont. Számit-e a megkezdett utánképzés az elvételnél?
Tisztelettel:
N. István
Tisztelt N. István!
Ez nem számít, csak az eredményesen elvégzett utánképzés igazolását tudta volna bemutatni az okmányirodában még a jogosítvány elvételét megelőzően. Viszont így legalább időt nyer, he végez az utánképzéssel, visszakapja a jogosítványát.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Ajak községében, esőzés után egy kb.60cm átmérőjű kátyuba hajtottam, a megengedett sebességet betartva. Bal hátsó felnim és a gumim szétment. Kérdésem az lenne, hogy kihez fordulhatok a kár igényével.
Köszönettel:
P. Csaba
Tisztelt P. Csaba!
Az út fenntartójához, ami valószínűleg a helyi önkormányzatot jelenti, ha mégsem, akkor tájékoztatást fog kapni arról, kinek a fenntartásában van az út. Ne lepődjön meg, ha esetleg igényét vitatni fogják pl. arra hivatkozással, hogy nem az útviszonyoknak megfelelően vezetett, ebben az esetben bíróság előtt kell érvényesítenie az igényét. A kár bekövetkeztekor célszerű rendőrt hívni, jegyzőkönyvben rögzíteni a kátyubalesetet, és/vagy tanúkkal, fényképpel igazolni azt.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az a kérdésem, hogy az autóm eladásakor nekem be kell-e jelentenem valahol az eladást vagy ez automatikusan megtörténik akkor, amikor az új tulajdonos átíratja a nevére az autót? Gondolok itt a biztosítóra, önkormányzatra. Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
M. Máté
Tisztelt M. Máté!
Igen, be kell jelentenie az eladást az okmányirodában is, a biztosítónál is és az önkormányzatnál is, mégpedig az eladást követő 15 napon belül, ez jogszabályi kötelezettség, de egyébként is ajánlott. Ha ezt nem teszi meg és a vevő is elmulasztja a bejelentést, akkor az ön nevén maradhat évekig a jármű úgy, hogy esetleg nem is tud róla, és csak akkor értesül erről, amikor kiküldik a több évre szóló gépjárműadó befizetési csekket. Évekkel később jó eséllyel már az adásvételi szerződést sem tudja előkeresni, pl. kidobta és bizonyítani sem tudja, hogy a járművet eladta.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az év elején összetört az autóm. Anyagi okokból kifolyólag nem álltunk neki azonnal javítani. A műszaki vizsga a járműről 2008. szeptemberében jár le, és a kérdésem ezzel kapcsolatos lenne: jár-e valami következménnyel, ha csak 2009-ben viszem újra műszaki vizsgára az autót? Természetesen a járművet nem vontuk ki a forgalomból.
Köszönettel:
P. Zoltán
Tisztelt P. Zoltán!
Ha nem vonták ki, még mindig érdemes megtenni, azaz az okmányirodában a jármű ideiglenes kivonását kérni, hiszen viszonylag alacsony eljárási díj ellenében mentesül a kötelező biztosítás és a gépjárműadó fizetési kötelezettség alól is a kivonás időtartama alatt. Az ideiglenes kivonást legfeljebb 6 hónapra kérheti. A kivonásról szóló határozatot természetesen be kell mutatni a biztosítónak és az önkormányzati adóirodának is. Ha a kivonást nem intézi el, ezeket a költségeket fizetnie kell. A lejárt forgalmi engedélyű járművel a műszaki vizsgára menetelhez útvonalengedélyt kell kérnie, más hátránnyal nem jár, ha nem vizsgáztatja le időben, csak közlekedni addig nem szabad vele.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Egyik szomszédom meggyanúsított, hogy a garázskapuját autónkkal megrongáltuk. A károkozást nem ismertük el. Autónk a kérdéses időben szervízben volt. Kb. egy hét múlva felkeresett egy rendőr, mert bejelentés érkezett hozzájuk ezügyben. Fenti állításunkat jegyzőkönyvbe vette. Fél év elteltével kaptunk a rendőrségtől egy 12000 forintos bírságot. Egyébként a garázskapu egy kapukkal lezárt belső udvarra nyílik. Milyen alapon büntettek, ha sem tanú, sem beismerés nincs. És az eset nem közúton történt?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Hát a leírtak alapján nem nagyon értem, milyen szabálysértésről lehet szó és mi köze ehhez a rendőrségnek, de abból a határozatból, amit kapott, mindennek ki kell derülnie, mivel a határozatnak és indokolásának tartalmaznia kell, milyen szabálysértést követett el és azt milyen bizonyítékok alapján bírálták el.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Édesapám elhunyt, még nem volt meg a hagyatéki tárgyalás, de volt egy autója. Az lenne a kérdésem, hogy én mint örökös a tárgyalásig üzembentartóival odaadhatom-e az autót bárkinek?
Köszönettel:
Csaba
Tisztelt Csaba!
Odaadhatja a járművet, de az üzembentartói jogot nem tudják bejegyeztetni, azaz nem tehető hivatalossá az üzembentartó személye addig, amíg Önt mint örököst az okmányiroda be nem jegyzi tulajdonosnak.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A kérdésem a következő lenne: záróvonal átlépéséért elvehetik-e a jogosítványt? És ha nem, akkor azért hány pont jár?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Ha előzés közben lépte át a záróvonalat, azaz az előzés, elsőbbség szabályait sértette meg, melyért alapesetben maximum 50ezer Ft szabálysértési bírság szabható ki, és ez esetben a jogosítványt is elvehetik egy hónaptól egy évig terjedő időtartamra. Ha csak szimplán átlépte a záróvonalat, a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése szabálysértését követte el, amiért maximum 30ezer Ft bírság szabható ki és a jogsi nem vehető el. Az első esetben 4 pont jár, a második esetben 1 büntetőpont.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Én jelenleg B10-es besorolásban vagyok, az éves biztosítási díjam 25.080 Ft. Okoztam egy kisebb értékű kárt, aminek következtében B8-ba leszek besorolva. Azt szeretném tudni, hogy ez esetben mennyivel fog emelkedni a biztosítási díjam a következő évben?
Köszönettel:
Hajduné Ferenczi Mária
Tisztelt Hajduné Ferenczi Mária!
Ezt még előre nem lehet tudni, de alapul veheti az idei díjakra vonatkozó tájékoztatókat. Ezek biztosítónként eltérőek, így konkrét összeget nem tudok mondani, de az Ön által választott biztosító honlapján megtalálhatja az aktuális díjtáblázatot és az egyes kategóriákhoz tartozó szorzószámokat, amiből ki tudja számolni a várható különbséget. Ha tájékoztatást mégsem találna, telefonon is tájékoztatást kérhet a biztosítója ügyfélszolgálatától. Az általam választott biztosítónál pl. az A00-ás alapösszeget B10-nél 0,5-tel kell megszorozni, B8-nál 0,6-tal.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az lenne a kérdésem a cégem a bérautóját kölcsönadja egy másik cég számára és gyorshajtás történik, akkor ha a másik cég el ismeri, és én a kölcsönadási papírokkal is bizonyítani tudom, hogy bérbe volt adva az autó akkor is engem büntetnek meg? (Ha a kölcsönvevő nem fizeti be a bírságot!)
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Ha a gépjárművet az üzemben tartó a szabályszegést megelőzően más személy használatába adta, és ezt a használatba vevő személy teljes bizonyító erejű magánokiratba (két tanú előtt) foglalt nyilatkozatával igazolja, a közigazgatási bírságot a használatba vevő személlyel szemben kell kiszabni. A nyilatkozatot a hatóság azonban csak abban az esetben fogadja el, ha az tartalmazza a gépjármű hatósági jelzését, az üzemben tartó és a használatba vevő személy nevét, születési idejét, helyét, lakcímét, a használatba vevő személynek a gépjármű vezetésére jogosító engedélye számát, azon időszak megjelölését, amelyre a gépjármű használatát a használatba vevő az üzemben tartótól átvette. Ezt az üzembentartó a közigazgatási bírságot kiszabó határozat kézbesítését követő 8 munkanapon belül igazolhatja a bírság alóli mentesülés érdekében. Ha ilyen igazolást nem nyújt be, a bírságot automatikusan neki kell megfizetni. Ellenkező esetben a bírság a megjelölt személyre száll, de ha nem tudják behajtani rajta, azt mégis a gépjármű üzemben tartójának kell fizetni, aki aztán egyéb úton pl. bíróság előtt követelheti a bírság megtérítését.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kinek jár a büntetőpont ha az autó tulajdonosa jogi személy (pl. egy KFT) vagy a tulajdonosnak nincs jogosítványa? (Elnézést ha már volt hasonló kérdés.)
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A pontrendszer alapján - a jogszabályban meghatározott - olyan szabályszegésre állapítható meg pont, amely miatt az elkövetőt a bíróság, a szabálysértési hatóság, a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény 30. §-ában meghatározott fegyelmi hatóság a jogerős határozatával - ide nem értve a megrovás, figyelmeztetés, feddés alkalmazását - elmarasztalta, vagy az elkövető a helyszíni bírság kiszabását a jogkövetkezményekről szóló tájékoztatás után tudomásul vette. Leegyszerűsítve az kapja a pontot, aki a szabálysértési bírságot, ehhez ugye nyilatkozni kell, hogy a járművet ki vezette.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2008. április 5-én sebességtúllépést követtem el, 60km/h helyett 75km/h-val haladtam, lefényképeztek. A mai napon (2008. 05. 26) kaptam egy levelet a BUDAPESTI RENDŐRFŐKAPITÁNYSÁG KÖZLEKEDÉSRENDÉSZETI FŐOSZTÁLY FORGALOMBIZTOSÍTÁSI OSZTÁLY TECHNIKAI CSOPORT (önálló) részéről, hogy 30ezer Ft bírságot kell befizetnem. A 2008 május 1-étől törvénybe lépő közlekedésbiztonsági szabályokra hivatkozva. A kérdésem, hogy jogos-e ez az eljárás, mivel a szabálysértés időpontjában az új szabályok még nem voltak érvényben! (Tudomásom szerint.)
Segítségét előre is köszönöm!
S. Tamás
Tisztelt S. Tamás!
A jogszabály szerint: "A Kkt. e törvény 5. és 6. §-a által megállapított rendelkezései alapján bírságot 2008. május 1-jét követően elkövetett szabályszegések tekintetében lehet kiszabni. A bírság kiszabására jogosult hatóság a Kkt. e törvény által megállapított 22. §-ának hatálya alá eső, a 2008. május 1-jét megelőzően, ám e törvény hatálybalépését követően elkövetett szabályszegések esetén az üzemben tartót tájékoztatja a szabályszegés tényéről és arról, hogy ha bírságot szabott volna ki, annak összege mekkora lenne." Nem lehet, hogy az volt a levélben, mennyit kellene befizetnie?
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Sógorom 2007. májusában eladott egy gépjárművet. A vevő nem íratta át saját nevére az autót. Most kapott egy felszólítást az önkormányzattól, hogy fizesse meg a teljesítményadót erre a gépjárműre. Az önkormányzat arra hivatkozik, hogy neki bejelentési kötelezettsége lett volna, és ezért az idei adót is neki kell fizetni, Egy internetes oldalon azt írták, hogy az adót annak kell fizetni aki a hatósági igazolványban az üzembentartó. Eszerint mindegy, hogy bejelentette-e vagy nem, amíg nincs átírva addig ő fizet? Az ügyintéző azt mondta, hogy az illetőt meg fogják büntetni késedelmes átíratás miatt. Akkor miért nem tőle hajtják be a teljesítményadót? Mi az igazság?
Válaszát köszönöm!
S. Zoltán
Tisztelt S. Zoltán!
Az a főszabály, hogy az éves teljesítményadót az köteles megfizetni, akinek a nevén van a jármű január 1-jén. Ehhez képest ha eladás történik és az eladó bejelenti az eladás tényét, akkor a következő év január 1-től már az új tulajdonostól követelik az adót. Ha az eladó az adásvételt 2007-ben elmulasztja bejelenteni, és csak 2008-ban teszi meg a bejelentést, akkor még a 2008-as évre járó adót is tőle követelik, az új tulajdonostól pedig majd 2009-ben fogják kérni a befizetést. Az átíratás elmulasztása miatt a vevőt valóban meg fogják büntetni, de ez a sógorát nem mentesíti az adófizetési kötelezettsége alól.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Lakott területen belül 30 km/h sebességkorlátozásnál 50-60 km/h közötti sebességgel mértek be. Várhatóan mennyi büntetést kell fizetnem, illetve hány pontot kapok a v étségért?
Köszönöm a választ!
Heni
Tisztelt Heni!
Ha ez május 1. előtt volt, akkor sebességkorlátozás jelentős túllépése szabálysértés miatt 60 ezer Ft a kiszabható maximális büntetés, ha május 1-et követően történt, akkor a konkrét sebességtúllépés függvényében kb. 54 km/óráig 60 ezer vagy efölötti sebesség esetén 90ezer Ft fix összegre számíthat. A május 1-i dátumtól függetlenül 5 büntetőpont jár a sebességkorlátozás jelentős túllépéséért.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Elvesztettem az - egyébként nem egészen egy hete vásárolt és átíratott - autóm forgalmiját. Bejelentsem az okmányirodán és igényeljek újat? Ha igen, mennyibe kerül és mikorra kapok újat? Továbbá ha addig is használom az autót "megvarrhat-e" az intézkedő rendőr?
Köszönettel:
Era
Tisztelt Era!
Az okmányirodában 6000 Ft-os illeték csekk befizetését követően azonnal kap újat, ha bejelenti az elvesztést, addig viszont okmány nélkül nem közlekedhet, illetve a rendőr meg fogja büntetni, ha közúti ellenőrzésen találkoznak.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Vásároltam egy vadiúj 127/750kg ön/összsúlyú utánfutót, aminek motorja híján kereken 0 kW a teljesítménye. Érdeklődnék, hogy számíthatok-e az önkormányzattól "súlyadóra"?
Köszönettel:
F. Vilmos
Tisztelt F. Vilmos!
Ó, ne aggódjon, a teljesítmény nélküli utánfutóknak is van teljesítményadója, csak ezt más paraméterek alapján számolják ki. Utánfutó esetében az adó alapja az utánfutó hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege (önsúlya) növelve a terhelhetősége (raksúlya) 50%-ával. Az így kapott adóalapot minden megkezdett 100 kg után 1200 Ft-tal megszorozva kapjuk meg a súlyadó/teljesítményadó éves összegét. Az Ön által megadott számokkal számolva tehát 6025 Ft-ot kell fizetnie ebben az évben.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Ezúton szeretnék érdeklődni, hogy mozgáskorlátozott személy a forgalomtól elzárt terület /sávos útburkolati jel/ területén megállhat-e?
Köszönettel:
K. Tamás
Tisztelt K. Tamás!
Nem, a járműforgalom elől elzárt területre ráhajtani tilos, ez a tilalom a mozgáskorlátozottakra is vonatkozik. Ehelyett a mozgáskorlátozottak a várakozni tilos jelzőtáblánál várakozhatnak, a gyalogos övezetben - amennyiben ennek feltételei adottak - közlekedhetnek és várakozhatnak, az egyes behajtani tilos tábláknál behajthatnak.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Apósom tegnap elhunyt, az általunk használt autó viszont az ő tulajdonát képezte. Az illeték összegét mi alapján határozzák meg? Befolyásolja-e az összeg mértékét, hogy hitellel terhelt a gépjármű? El tudjuk-e adni, vagy lecserélni az illeték fizetése után, de még az átíratás előtt? Mi van, ha nem tudjuk kifizetni az illetéket, mert nincs rá pénzünk, vagy nincs szükségünk az autóra? Ha nincs rá szükségünk, akkor mért kell olyanért fizetni, ami nem kell nekünk?
Válaszát előre is köszönöm:
András
Tisztelt András!
Az illetéket a gépjármű motor hengerűrtartalma alapján állapítják meg, nem számít a jármű értéke, kora, hitellel terheltsége sem. Eladni az örökösök csak akkor tudják, ha az illetéket megfizették és a járművet a nevükre íratták. Ha nem fizetik be az illetéket, mulasztási bírságra számíthatnak és a jármű forgalomból való kivonására is, ha esetleg több hónapig késnének a befizetéssel. Az illeték mértéke öröklés esetén a hajtómotor hengerűrtartalmának minden megkezdett cm3-e után 36 forint, az 1890 cm3-t meghaladó hengerűrtartalmú személygépkocsi esetén minden megkezdett cm3-e után 48 forint.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István