Tisztelt Gumidoktor!
Az 1,2 literes, 105 lóerős TSI-vel szerelt Skoda Rapidomra alufelnit szeretnék vásárolni. Két felni között hezitálok: 15 colos méretben a Dezent TC Dark és a HRS-346 FP a két kiszemelt. A Dezent vagy a Hijoin HRS minősége a jobb?
A német Dezentből kapható a gyári méretnek teljesen megfelelő felni: 15 colos, 5x100 a lyukosztása, ET38-as és 57,1 milliméteres a középfurata. A HRS 35-ös vagy 40-es ET-vel kapható, illetve ahhoz központosító gyűrűt is használni kell, mert nagyobb a középfurat átmérője. A HRS-en további furatok is vannak 114,3 milliméteres osztókörön.
Mivel mindkettő felni ugyanannyira tetszik, az ár a HRS irányába visz, hiszen 25 százalékkkal olcsóbb, mint a Dezent. Ha a HRS mellett döntök, okozhat bármi problémát, hogy központosító gyűrűt kell alkalmazni? Gyengébb egy ilyen felni, amin más osztókörön is vannak furatok? ET35 vagy ET40-es keréktárcsát kellene vennem és ennek van-e hátránya a gyárival megegyező ET38-cal szemben?
Köszönöm segítségét előre is!
Üdvözlettel: Krisztián
Kedves Gumidoktor!
Hyundai Velosterem van, amin pillanatnyilag a gyári 18 colos könnyűfém felnik vannak. Ezekhez a gyár és a TÜV is 215/40-es gumikat ajánl, viszont sajnos nem találok olyan gumit amilyet szeretnék. Eredetileg Cross Climate-ben gondolkoztam, de mivel nincs ilyen méretben, lemondtam róla. A problémám az, hogy téliben is csak Bridgstone Blizzak és Toyo Snowprox van, illetve no name gumik (utóbbi kizárt!).
Mit tud nekem ajánlani ebben az esetben? Nem gondoltam volna, hogy ilyen nehéz lesz gumit találnom. Mellesleg 225/40-es méretben van minden, csak nem tudom az megfelelő-e az autómra. Az is kérdés, hogy szélesebb illetbe keskenyebb gumit tehetek-e az autóra, és ha igen, akkor mennyivel térhetek el a gyári ajánlástól?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel: Attila
Tisztelt Gumidoki!
Sok évnyi, egyéb méretekkel való próbálkozás után szeretném újra a gyári méretű felnikkel és gumikkal felszerelni az E21-es BMW-met. A gyári méret ennél az autónál 5,5x13 colos, ET18-as felnin 185/70 R13-as gumiabroncs lenne.
A gumihoz kapcsolódna a kérdésem: hogy tudnék előre tájékozódni arról, hogy a kiválasztott gumiabroncs futófelülete milyen széles lesz a valóságban? Azért kérdezek ilyesmit, mert például a W123-as Mercedesemre rendelt 175/80 R14-es Hankook gumikfutófelülete a gyári felnikre felszerelve már csak alig 155 milliméter széles, és sajnos így bénán néz ki az autón. Az oldalfala elég domború, tehát ott mérve biztos bőven megvan a névleges 175 milliméter, de a talajjal már csak 155 milliméter érintkezik. Majdnem úgy néz ki szegény Mercedes, mintha négy mankókeréken járnék.
Szeretném ezt az E21-esnél elkerülni és valóban négy darab, 185 milliméteres szélességű gumival szeretnék tapadni az úthoz. Ezt a méretet már csak rendelésre lehet kapni, arra sajnos nincs lehetőségem, hogy többféle márkát is megpróbáljak - vagy csak nem ismerek ennyire jófej gumisműhelyt. A márkatársak sem tudnak segíteni, mert senki nem jár 13-as kerekeken.
Volna esetleg ötlete, hogy hogyan tudnék a különböző gumimárkáknál az általam keresett jellemzőről, vagyis a tényleges futófelület-szélességről előzetesen adatokat szerezni?
Köszönöm, hogy elolvasta a levelemet, üdvözlettel: Patrik
Tisztelt Gumidoktor!
Van egy 1997-es, ezres Swiftem, amin jelenleg 2022-es, őszi gyártásu Nokian téligumik vannak, nagyjából 60 százalékos állapotban. Van nyárigumim is, ami 2023-as Michelin, és szerintem körülbelül 70 százalékos állapotú. Ezek külön felnin vannak.
Azon gondolkodom, hogy mivel most még pénzt érhet a két külön szettem, így lehet, hogy ezekt inkább eladnám és vennék egy szett 14 colos lemezfelnit, amire négyévszakos gumikat szereltetnék. Melyik az a gumiméret 14 colban, ami még nem fogja meg az egyliteres motort és nem növeli jelentősen a fogyasztást?
Négyévszakos gumik közül nekem csak a Goodyear vagy a Michelin jöhetne szóba. Melyik a jobb esőben is és némi hóban? Sík terepen lakom, de hóban is használnám az autót. Esetleg felejtsem el a 14 colos méretet és maradjon a gyári 155/70 R13-as méret, ami van most is? Ebből a méretből melyik márkát ajánlaná?
Köszönöm szépen a segítségét és a válaszát!
Minden jót, üdv: Gábor
Üdvözletem!
A kérdésem az lenne, hogy Golf 5 GT-n mekkora lehet a felni átmérője? A tanksapkánál nincs matricám, amikor behozták németből, 18"-al honosították. A GTI felni 18"-os, de ez csak egy 2008-as dízel GT (a GT benne van a forgalmiban és a szervizkönyvében is, 1.9, 105 LE).
Hol lehetne megnézni, hogy rátehető-e a 18-as kerék, amire hivatkozhatnék ha a rendőr kötekedne, vagy a 18"-as már nagy rá? A téli 15" abroncsa ugyanolyan magas mint a nyári 18"-os. Köszönöm előre is a segítségét, ha ezt megtudná válaszolni.
Kedves Levélíró!
Azt tudom a kérdésével kapcsolatban mondani, hogy a Golf V GT-t alapban 17"-os kerekekkel szerelték, ennek mérete: 7Jx17" ET54 5x112x57,1 felni + 225/45 R17 abroncs. De opcionálisan rendelhető volt 18"-al is, amely 7,5Jx18" ET48 felni + 225/40 R18 gumiabroncs méretekkel rendelkezik.
Az alvázszám alapján egy márkakereskedő, vagy -szerviz meg tudja mondani, hogy az öné gyárilag jött 18"-os papuccsal, vagy utólag tették csak rá. Érdemes még megnézni a vezetőoldali B-oszlopot is az autón, hátha ott találja meg a vonatkozó matricát.
Vagy a netről le lehet tölteni user manual-t a típushoz, amiből szintén informálódhat. Én egyébként azt gondolom, mivel ezt a típust szerelték 18"-os kerékkel, így senki nem köthet bele abba, ha az van rajta. Persze ez akkor igaz egyértelműen, ha a felnije is gyári.
Üdv, Gumidoki
Tisztelt Gumidoktor!
Rendszeres olvasójukként fordulok egy kérdéssel önhöz. Járművem gyári gumimérete 205/55R16, ezt szeretném 205/45R16-os méretűre cserélni, a 7 helyett 7,5 coll széles felnire, és ET35-ről ET20-ra.
Karosszérialakatosként tisztában vagyok a dolog előnyeivel és hátrányaival, tudom, hogy csalni fog a sebességmérő stb. A kérdés csak annyi, hogy legális-e ez? Válaszát előre is köszönöm.
László
Kedves László!
Ha valóban tisztában lenne egy ilyen mértékű abroncsméret-váltás következményeivel, nem tenné fel a kérdését. ;o)
A válasz egyértelműen nem!
Se nem legális, sem műszakilag nem javasolt. Még a felnicsere talán működhet(ne) is, de kizárólag a gyári gumimérettel, vagy - a szélesebb felni okán - annak precíz váltójával, ami esetünkben a 225/50R16. Ez sem lenne igazán legális, de műszakilag talán nem okozna komoly problémát.
Üdv, Gumidoki
Üdvözlöm!
225/55R18 Continental AllSeason négyévszakost használok, amit lecserélnék, mert elértem a kopási határt. Az autó egy elsőkerék hajtású Mitsubishi Outlander. Újra négyévszakost szeretnék (bevált, húsz éve minden autómon), viszont szőlőművelés/sár miatt praktikus lenne minél "barázdáltabb" profil.
Nézem a választékot, van bőven szerencsére ebben a méretben, de örömmel fogadnék javaslatot.
Köszönöm!
Tisztelt Gumidoktor!
Az idén ősszel vettem egy 8 éves használt kocsit, 2 éves téli gumikkal szerelve. A csomagtartóban pótkerékként az autóhoz új korában hozzá adott Conti Premium Contact 2 abroncs és felni, gyártás alapján éppen 9 éves, de soha nem volt használva, felrakva az autóra. Nyári gumi szettet szeretnék, gondolom 4 egyforma gyártási idejű lenne az ideális, de használhatom ezt a gumit állandóan nyári gumiként?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm Lajos
Kedves Lajos!
Én azt a pótkereket nem bolygatnám, maradjon csak ott a helyén készenlétben, vészhelyzet esetére! Ilyen mintázatot már úgysem kap. De ha feltesszük, hogy mégis, akkor nagyon nem lenne szerencsés feltenni négy friss gyártásúval egy autóra. Ide sajnos, vagy nem, de 4 új abroncs vásárlása szükségeltetik.
Üdv, Gumidoki
Tisztelt Gumidoktor!
Egy, a környéken jó hírnek örvendő szervizben végezték gépkocsim karbantartását (Opel Insignia B GS 4x4 260 LE). Ezzel egyidőben kértem, hogy rendeljenek hozzá két új téli gumit (Barum), míg 2 használt (4 éves, 5,5 mm) Michelin gumit vittem. Mivel nekem egyértelműnek tűnt, nem egyeztettük, hogy melyik gumipárt hová szerelik.
A kocsi átvételekor észleltem, hogy várakozásommal ellentétben az új gumikat hátra, a használtakat a kormányzott kerékre, előre szerelték. Sokat autózó, de nem műszaki emberként azt gondoltam, hogy a jobb gumikat érdemesebb a kormányzott kerékre felszerelni összkerekes jármű esetén. Jól gondolom?
Kérjem, hogy cseréljék meg, vagy nem igazán számít? Segítségét előre is köszönöm, üdv, Péter
Kedves Péter!
A gumisműhely helyesen járt el. Ennek oka és magyarázata pedig az, hogy mindig a szűk keresztmetszetre, vagy ha úgy tetszik, a legnagyobb biztonságra kell törekedni az autózásban, így az abroncsok tekintetében is. Márpedig az úrvezetők túlnyomó része, mondjuk ki, zöme, sokkal jobban érzi és tudja lereagálni az első tengely tapadásvesztését, megcsúszását, mint a hátsóét. Ezt pedig azzal érjük el, hogy a jobb állapotú - esetünkben új - abroncsokat hátra tesszük, míg a gyengébbeket előre.
Üdv, Gumidoki
Üdv!
Autóm gyári mérete 195/60 R15. Jelenleg 4 ilyen téligumi van az autón, azonban az első tengelyen lévők gyalázatos állapotban vannak. Van itthon két darab 195/65 R15 szintén téli, ami megfelelő állapotú. Ha felrakom őket úgy, hogy tengelyenként egyezzenek a méretek, át megy-e a vizsgán?
Köszönöm.
Kedves Levélíró!
A helyzet az, hogy a magyar műszaki vizsgarendszer kuszasága és állomásoktól függő, egyedi szempontok szerinti működése miatt erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz.
Ám ha engem kérdez, nekem van rá válaszom:szerintem egyik megoldás sem működőképes. Egyik azért, mert - ahogy írja, abból arra következtetek, hogy - nem megfelelő állapotúak, azaz kopottak az autón lévő abroncsok a műszaki alkalmassághoz.
A másik pedig azért, mert nem gyári méretű abroncsok lennének felszerelve az autóra.
De ha megenged további személyes véleményt gumis szakemberként, én eléggé elszomorítónak tartom, ha az eddig nyugodtan használt, lefütyült - kánikulában hajtott - téligumik cseréjére a közelgő műszaki vizsga "réme" készteti egyedül. Az fel sem merül érvként, hogy esetleg biztonságosan közlekedjen a maga és mások épsége érdekében...?
Csak remélni tudom, hogy nem így van. Üdv, Gumidoki
Üdv!
Tanácsára lenne szükségem!
A gyári lemezfelni 15" 6.5j et20 (BMW e34 525TD), a gumi 195/65R15, ezek helyett szeretnék 16" 7j et20 alufelnit 205/55R16 gumival.
Arra lennék kiváncsi, hogy lesz valami extrém változás fogyasztásban, esetleg úttartás vagy bármiféle dologban?
Válaszát köszönöm! Péter
Kedves Péter!
Ennek az autónak nem 205/65 R15 a gyári 15"-os mérete? Mert ha igen, akkor a 225/55 R16 a helyes gyári 16"-os váltóméret. Ha mégis olyan kivitelről van szó, ami gyárilag 195/65 R15-ön futott, akkor viszont valóban a 205/55 R16 jön szóba felfelé váltás esetén. Mindkét esetben működőképes és kivitelezhető a dolog bármiféle negatív hozomány és következmény nélkül. De kérem a saját és mindenki megnyugtatása érdekében nézzen pontosan utána, hogy mi a kiinduló abroncsméret, köszönöm!
Üdv, Gumidoki
Kedves Gumidoki!
Korábban megjelent tanácsában ezt írja: " ... be kell szerezni egy komplett pótkereket (esetleg mankókereket, ha lehetséges) és berakni a csomagtartóba,..."
Szívesen megfogadnám a tanácsot, de vajon hogyan válasszam ki a megfelelő mankókereket? Esetemben (2013-as KIA Sportage gyárilag kerékjavítóval szállítva) 5/114.3/67 16x6.5 ET31.5 felnire szerelt 215/70R16-os gumiról van szó.
Az 5 furatnak, osztókörnek nyilván stimmelni kell, de hogyan tovább? Gondolom a mankókerék "külső átmérője" azonos kell, hogy legyen a másik 3 sértetlen gumiéval, hogy minden kerék az úton fusson.
Tanácsát előre is köszönöm, remélem nem az lesz a válasz, hogy gyári mankókereket keressek, mert az gyakorlatilag reménytelen.
Üdv. Viktor
Kedves Viktor!
Jól látja: olyan felni kell, amelynek osztóköre és egyéb méretei alkalmassá teszik az adott autóra való felszerelését, valamint a teljes kerék átmérőjének közelítenie kell a gyári kerékéhez.
Ha nem akar használt, vagy bontott kerekekre vadászni, akkor jó hírem van: szerencsére van itthon, aki felismerte ezt a piaci rést, egy Google kereséssel elsőre meglesz a weboldal.
Üdv, Gumidoki
Kedves Gumidoktor,
kérdésem a következő:
Van egy szett motorgumi, ami passzolna a motoromra, de 8 éves. Mivel a legjobb barátomé a motorbolt, ezért tőle garantáltan tudom, hogy motoron nem volt, napfényt még soha nem látott, a salgó polcok mélyén tárolták, letakarva minden mögött. "Mint azt tudjuk", a gumi legnagyobb ellensége az UV fény, ami ezt a szettet nem roncsolta soha. Mit javasol, feltehetem a motoromra, vagy pedig az idő vasfoga okozott benne egyéb kárt? Fő a biztonság.
Köszönöm válaszát, Péter.
Kedves Péter!
Jó a kérdés! :) Elvileg a leírt körülmények között nagy baja nem történhetett ezeknek a gumiknak.
Nyilván azt nem tudjuk, mivel nem írta, hogy egy 160 lóerős sportmotor, egy 20 lóerős nagyrobogó, esetleg egy decens chopper az alany, mert azért ez sem mindegy.
De szerintem ha megnyomkodva rugalmasnak mutatkozik mind a keverékük, mind a szerkezetük, nem látható rajtuk semmiféle kirepedezés, akkor meg lehet próbálkozni velük óvatosan. Nyilván, ha beválnak, sem javasolt 2-3 évnél tovább motorozni velük, a motorabroncsoknál is 10 év a prognosztizált élettartam, amikor kopástól függetlenül illik lecserélni őket.
Üdv, Gumidoki
Kedves Gumidoktor!
Ismét egy érdekes dilemmával találkoztam, de most nem saját autón. Két meglévő téli gumi (Nexen winguard snow g3 wh21, 175/65R15 2021-es gyártás ) mellé kéne másik kettőt venni. Használtban nem találtam pont ilyet hasonló korban, viszont még kapható újonnan. Vegyek használtan valami korban hozzáillő, hasonlóan kopott, hasonló mintázatú abroncsot, vagy vegyek két újat, mert simán lehet hogy az sem friss gyártás és 3 év eltérés még nem számít olyan sokat a guminak?
Válaszát előre is köszönöm, Üdv.: Marcell
Kedves Marcell!
Én mindenképpen arra buzdítom, hogy - ha a pénztárcája engedi - vásároljon inkább két új Nexent a meglévők mellé. Az a legjobb felállás, ha négy egyforma mintázat van az autón, még ha korban és kopottságban van is különbség közöttük. Persze a másik út is járható, sőt legális is, de nyilván nem azt lépte meg automatikusan, tehát önben is van nyitottság az első megoldást választani.
Üdv, Gumidoki
Tisztelt szakértő!
Új Hankook W462 gumit vásároltam autómra. Igaz-e, hogy az első 50-100 Km-t kisebb sebességgel szabad csak megtenni a gumi bejáródása címén? A formaleválasztó anyag ismeretes előttem, amíg az le nem kopik, úgy tudom nem számíthatok a maximális tapadásra, de vajon az új guminak nem árt, ha autópályán 120-130 körüli tempóval közlekedek vele egészen újkorától?
Köszönöm válaszát!
Szia Gumidoki!
Szabad-e az alufelni központi furatát nagyobbítatni 63,4-ról 65,1 mm-re? Autec Clubracing 7,5x17 5x108 az alany.
Köszönöm! Zsolt
Kedves Zsolt!
Nem legális módszer ez, én egyáltalán nem javaslom. Tudom, hogy sok esetben bevett gyakorlat ez. Csak azt tudom mondani ezzel kapcsolatban, hogy szívük, lelkük, de legfőképpen felelősségük rajta azoknak, akik így módon "átalakított" felnikkel köztünk járnak. Én nem tenném és önt is erre buzdítom!
Üdv, Gumidoki
Üdvözlöm!
Egy 215/55R17-es gyári méretű gumit, lehet-e 235/50R17-re cserélni. A kalkulátor szerint 0%-os az eltérés, ami a teljesség igénye szerint, csak 1 mm. Az árban szinte eltérés sincs. Illetve, fel lehet-e szerelni a gyári alufelnire, vagy már abban is szélesebbre kellene váltanom? Gyári méret:6,5x17 KO:5x114,3 KF:60,1 ET:50 A kérdéses autó 2017 suzuki s-cross 1.4T. A gyártó csak 2 méretet ad meg. Egyet a 17"-ban nyárra, és egy 16"-ban a téli szettre.
Köszönöm!
Kedves Levélíró!
Ilyenkor mindig azon gondolkodom, mi lehet az ilyen méretváltásos ötlet mögött, mi a motiváció? Miért nem bíznak emberek a mérnökök hadában, akik tesztkilométerek millióin és munkaórák ezrein át tartó fejlesztés nyomán eljutnak egy gumimérethez, amellyel az autó hajtáslánca, felfüggesztése tökéletesen együtt dolgozik; nem sok az autóra és nem kevés. Miért és mitől lenne jobb, ha eggyel szélesebb és eggyel peresebb méretet tennénk rá...? Amit persze műszaki szempontból megtehetünk, mert, ahogy ön is írta, váltómérete a gyárinak, sőt ebben a konkrét esetben a gyári felnire is felmegy.
Ér-e, nyújt-e annyival többet, hogy műszaki vizsgán cidrizzünk, hogy nehogy kiszúrja a nem gyári méretet a barnaköpenyes bácsi? Vagy csak az a lényeg, hogy nehogymá' olyan gumival járjak, mint a többi Vitarás?
Ha jobb a lomhább, többet fogyasztó autó én bizony nem beszélem le róla, mert a lehetőség adott, de még egyszer kérdezem, minek?
Üdv, Gumidoki
Tisztelt Gumidoki!
Egy Jaguar XF SV8 alapvetően elég boldog tulaja vagyok, az autón kétszéles abroncs szett van, a hátsók 285/30R20-asok. Az autón jelenleg a XK Senta felnik vannak, a hátsó felnik ET-ben kissé nagyobbak a kelleténél, de ez eddig nem okozott gondot.
A kissé koros Bridgestone Potenzákat a közelmúltban lecseréltem újabb Potenzákra, és azt vettem észre, hogy dacára annak, hogy a gyártó, a típus és a méret is ugyanaz, az új abroncsok oldalfala kissé pufibbra sikerült, mint az első szett volt, így nagyobb döccenőknél sajnos beleér a sárvédőbe. A felniket nagyon szeretem, szerintem bitang jól néznek ki az autón, úgyhogy inkább az abroncsokat cserélném le olyanra, amik kevésbé lógnak el a felni síkjától, van ilyen?
Megvan az autó eredeti Volan szettje is, legvégső esetben visszarakom azokat, de ha van olyan abroncs, ami ismét befér a hátsó sárvédőívbe, akkor inkább abból vennék egy párat, melyiket válasszam?
Köszönöm: Péter
Kedves Péter!
Igen, még egyazon gyártó ugyanazon mintázatai között is akár lehet és van profilalak-beli különbség, mint ahogy azt ön is tapasztalta és leírta. Az sem mindegy, hogy peremvédős, vagy anélküli kivitelről van szó.
A 285/30 R20 elég "peres" méret, nem sok oldalfala van, de ezek szerint mégis eltér az új abroncs alakja a régebbihez képest annyira, hogy gondot okozzon. Nincs konkrét javaslatom, hogy melyik gyártó terméke lesz ide megfelelő, tekintve, hogy a felnije sem gyári méretű.
Ahol van polcon ilyen méret, ott kell összehasonlítani őket az alakjuk szempontjából. A Porsche-homológ gumik válla szokott pl. nagyon szögletes lenni, de ezt a méretet nem "hordja" egyik Porsche sem.... Nincs sajnos jó válaszom tehát, próbálkoznia kell. Ugyanakkor a gyári felnin biztos, hogy nem lenne gondja ugyanezzel a gumival...
Üdv, Gumidoki
Üdvözlöm Gumidoki.
A nyári kerekek cseréjekor nem jelöltem meg, hogy az autón hol használtam a kerekeket. Kumho Ecowing ES01 185/65R15 88H típusú abroncsokról van. Nem találok rajta forgásirány jelzést. Felcserélhetem a kerekeket? Előre is köszönöm.
Tisztelettel: Török András.
Kedves András!
A Kumho KH27 egy nem forgásirányos, hanem aszimmetrikus kialakítású mintázat. Azaz van külső és belső oldala, de nincs megkötés abban, hogy merre guruljon.
Így a válasz igen, azaz nyugodtam felcserélheti őket, vagy ha úgy tetszik nincs probléma abból, ha megváltozik az eddigi forgásirányuk.
Üdv: Gumidoki
Tisztelt Gumidoktor!
Nemrég tetettem fel az újonnan vásárolt téligumi szettet. Németországba járok dolgozni, tehát gyakori az autópályatempó. 120 km/h-tól viszont, öblös búgó, huppogó hang jelentkezik. Alatta semmi. A kormány nem remeg, az autó nem húz félre, jól fekszi az utat. Nem csapágyhang, mert az is szól, épp cserés lenne a jobb hátsó. Annak kicsit másmilyen a hangja. Lehet, hogy csak a gumi ilyen, fogadjam el, vagy van értelme megnézetni? Néhány adat: az autó VW Touran (1t1) 2005, 2.0 pd tdi (BKD)
A vásárolt gumi: Dunlop Winter Sport 5 205/55 R16 91H
Érdekes adalék a dologhoz, hogy ez a gumi az ADAC 2023-as téligumi tesztjén, a 205-ös szélességben tesztgyőztes lett, ezért választottam. A vásárlás után egy héttel jött ki a 2024-es téligumi teszt. Ezen már csak az ötödik lett abban a méretben, amit én is vettem. A zajra is rosszabb pontokat kapott. Nem tudom, hogy mennyire vegyem komolyan ezeket a teszteket. Évente változik a gumi keveréke vagy mi lehet a magyarázat?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel István
Kedves István!
Nem változtatják a gyártók állandóan a keverékeket, újakat általában az új mintázatok megjelenésével együtt hoznak ki, különben eléggé problémás lenne a már futó abroncsok darabonkénti - pl. defekt esetén - pótlása. A tesztek sem kőbe vésett szentírások; mérettől, autótípustól, helyszíntől és még sok egyéb tényezőtől függően alakulhat a vizsgált mintázatok sorrendje. Maximum irányadónak vehetők tehát figyelembe. Megnyugtatom, remek mintázatot választott, azzal nincs baj. Ha úgy érzi, egyértelműen az abroncsok okozzák a leírt jelenséget, a vásárlás helyén, vagy akár közvetlenül a gyártónál jelenthet be minőségi kifogást és kérhet egy műszaki bevizsgálást. Ez megerősítheti, vagy éppen cáfolhatja a gyanúját. De mindenek előtt csináltassa meg a csapágy-cserét és ha az után is fennáll a huppogás, akkor indítsa el a folyamatot!
Ugyanakkor megjegyzem, a Touran-nál nem ritka jelenség a vibráció, a finom rázkódás, ami akár hanghatásokban jelentkezik. Ez sajnos a típus sajátossága, a futómű kialakításából, az egész autó felépítéséből adódik és nem a gumik hibája. Az viszont tény, hogy bizonyos mintázatok erősítik mindezt, mások jobban tolerálják.
Ezt se hagyja figyelmen kívül...;) Üdv, Gumidoki
Kedves Gumdoki!
7 hónapja vagyok boldog tulajdonosa egy BMW 435i xDrive típusú autónak. Az autót “kétszéles” gumiabroncsokkal vásároltam jelenleg elöl 225/40/R19, hátul pedig 255/35/R19 méretű defekttűrő gumik vannak rajta. Már a vásárlás előtt is tudtam, hogy ez a konfiguráció valószínűleg nem lesz teljesen kompatibilis a magyar úthálózat felületeinek minőségével, és sajnos használat során ez be is bizonyosodott. Szívem szakad meg egy-egy nagyobb repedés, ne adj isten kátyúba hajtáskor.
Jelenleg téli gumi vásárlás előtt állok és ha már az utakat nem tudom egymagam felújítani, szeretném legalább egy kicsit növelni a menetkomfortot lehetőleg magasabb oldalfalú és nem defekttűrő gumiabroncsok vásárlásával. Sok helyen kerestem az interneten, de sajnos nem találtam egyértelmű információt, hogy milyen lehetőleg legmagasabb oldalfalú gumiabroncsokat tehetnék az autóra a menetkomfort növelése érdekében. Megköszönném ha tudna ebben az irányban tanácsot adni. Előre is köszönöm a segítségét!
Balázs (BMW 435i XDrive, N55 motor, 2014-ből)
Kedves Gumidoki!
Adva van egy 2021-es évjáratú, 35e km-t futott VW Touran, első tulajdonos, törésmentes. A jelenség az, hogy 130 km körül elkezd rázni, 150 km-nél már nagyon rázni az autó középkonzolja. Nem lehet aprót tartani benne. Első centír megvolt, változatlan a helyzet. Elvittem a komolyabb, Hunteres centrírozásra is, a helyzet talán minimálisat, de tényleg minimálisat javult.
Ilyenkor hogyan tovább? Merre induljak? Köszönöm, Gergő
Kedves Gergő!
Ha a hunteres vizsgálat nem mutatott hibát a kerekeken, akkor a rázkódás oka másban keresendő. Nagyon sok dolog van még, ami menet közben vibrációt okozhat; a fékek, csapágyak, szilentek, de akár a hajtáslánc elemei (pl. kardán, féltengely stb.) is.
De amúgy a Hunter sem mindenható, azt sem szűri ki, ha pl. a kelleténél nagyobb középfuratú felni van az autón, ami nem központosul, így nagyobb tempónál berázza az autót. Márpedig a tehermentesítő hiánya nagyon sok autónál okoz ilyen jellegű gondot.
Tovább kell keresni a rázkódás eredetét! Üdv, Gumidoki
Kedves Gumidoki!
A történet folytatódik. Miután a szakszerviz kétszer átnézte az autót, az a meglátása, hogy a gumi a bajságos, az autónak nincs baja Következésképpen lecseréltem mind a négy gumit.
Az újak: Uniroyal rainexpert 5 205/60 r16 96w XL 2 db 3823 DOT számú, 2 db 0324 DOT számú.
Tudtommal ezek mind minőségileg mind teljesítményileg jók a Touranra. Márciusban lettek felrakva, centrírozva ahogy kell. Augusztusban már újra kellett centrírozni őket, de még mindig van rázás. A szerelő szerint nem futnak szépen a gumik, olyan mintha nem teljesen kör alakúak lennének. Ilyenkor mi van? Van olyan technika mely el tudja dönteni, hogy mivel és mit csináljak? A felgyújtás még nem tűnik időszerűnek. Az is lehet gond, hogy az azonos DOT számok nem egy tengelyen vannak?
Köszönöm, Gergő
Kedves Gergő!
A hunteres vizsgálat kimutatta volna, ha a gumi okozza a rázkódást. A hiba tehát másban keresendő. Az, hogy egy vadiúj, az autóra tökéletesen passzoló abroncsszettel is tapasztalható a jelenség, csak megerősíti ezt. Leírtam korábban, hogy rengeteg forrása lehet az ilyen jellegű hibának.
Adja oda a márkaszerviznek garanciális vizsgálatra, és kösse ki, hogy csak akkor adják vissza az autót, ha már rendben van. Én ezt tenném...
A nagy kérdés még az, hogy az első kilométerektől kezdve tapasztalható a vibráció, vagy folyamatosan alakult ki; erről nem írt... Mert az előző mondatom csak akkor igaz, ha erre a válasz az, hogy igen.
Üdv, Gumidoki
Tisztelt Gumidoktor?
Vásároltam négy új Hankook téli gumit (205/60R16 92H W320 MO Winter i cept), amin nem találok forgási irányt. Ezt jól látom? Azt jelenti, hogy ennek a gumin nincs ilyen, azaz oda teszem ahova akarom, nem számít a forgás irány? (Eddigi téli gumjaim mind meghatározott forgásirányúak voltak).
Válaszát köszönöm. Tisztelettel: Manninger Sándor
Kedves Sándor!
Így van, jól gondolja! A Hankook W320 Winter I'cept Evo2 mintázata nem forgásirányos, viszont aszimmetrikus kialakítású mintázat. Ez azt jelenti, hogy ennek az abroncsnak van - az oldalfalán megjelölt - külső és belső oldala. Ennek megfelelően kell felkerüljön a felnire. Ha pedig már fel van szerelve felnire, mindegy, hogy bal, vagy éppen jobb pozícióba kerül.
Üdv, Gumidoki
Kedves Gumidoktor,
Tanácsot szeretnék kérni, kicsit elvesztem a keresgélésben…
Adott egy Toyota Hilux 2.8D 2.5T platós tehergépjármű, erre keresek téligumit. De a helyzet nem ilyen egyszerű (vagy csak én érzem úgy, hogy nem az), mert hegy tetején lakunk, ahol van hó (tavaly 30 cm hó volt, 2 hétig csak gyalog lehetett kimenni) és sár is előfordul, az utat nem tisztítják, egy földútról kell emelkedőn kimenni az aszfaltos útra, ha megyünk valahova.
Azt gondoltam, veszek egy szett A/T gumit 3pmsf jelöléssel, hóra jó lehetne, de ezek négy évszakosak, jégre/ónos utakra állítólag nem annyira jók és sajnos február-màrcius környékén a jégpáncél sem ritka. Egy “sima” téligumi meg beragad a hóba…
A kocsit családdal is használjuk (gyerek most megy bölcsibe), szóval a biztonság fontos szempont. Ön szerint mi lenne a megfelelő választás? A “best 4x4 all terrain winter snow tyre” Google keresés és olvasgatás után ezeket az ajánlásokat találtam:
BFGoodrich All Terrain T/A KO2
Goodyear Wrangler Duratrac
BRIDGESTONE BLIZZAK DM-V3
Michelin X-Ice Snow SUV
Gumi méret 265/65R18
Válaszát előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel, Dani
Kedves Dani!
Nem egyszerű feladvány, főleg ebben a méretben! A Michelin és Bridgestone említett mintázatait én nem javasolnám a leírt körülményekre. Talán a DuraTrack lenne legalkalmasabb a célra, de nekem egy ismerősöm hasonló felhasználási körülmények között a Cooper WeatherMaster WSC mellett kötött ki.
Ez és a GY is gazdagon lamellázott, téli mintázat, de mégis elég nyitott a havas, saras-latyakos körülmények leküzdésére. Ráadásul igen mély profilmélységgel bír, főleg a Cooper. Ezektől jobb ötletem nekem sincs, vagy kerékméretet kell váltani ballonosabb, kisebb peremátmérőre...
Üdv, Gumidoki
Tisztelt Gumidoki!
Kérdésem az lenne, hogy mennyire gond ha a gumi a bordázatban repedések találhatók? Nem nagyok, viszont a gumi Hankook, valamint csak 4 éves (2020-as). Mélysége még elég jó, így sajnálnám eldobni. Ön mégis, mit tanácsolna, mindenképp cseréljem le?
Kedves Levélíró!
Amennyiben felszíni repedések láthatóak rajta, amik nem nyílnak ki, azok esztétikai hibának tekinthetők és nem befolyásolnak semmit, sem az abroncs tudását, sem biztonságát. Ha erről van szó és nem tapasztal tapadásbeli hiányosságokat, akkor nincs miért aggódnia. Ugyanakkor meg kell nézni az oldalfalukat is, hogy ott láthatóak-e hasonló hibák!
A gumiabroncs egyik legnagyobb ellensége az UV-sugárzás, leginkább ez felel a töredezett-repedezett gumifelületért. Persze lehet oka a rossz-keverék, vagy vulkanizálási hiba is, azaz gyártási eredetű is lehet végső soron. Az oldalfalat tudja kezelni és ápolni glicerines szerekkel, de a futófelületet nem.
Üdv, Gumidoki