Tisztelt Autójogász!
Az a csúfság esett meg velem március 10-én, hogy belefutottam egy trafiba. A helyszínen megállítottak, közölték a rossz hírt: 85 Km/h-val mentem 50-es táblánál. Bűnösségemet elismertem, az életkörülményeimet firtató kérdésekre válaszoltam. Ez több mint 1 hónapja volt és egy kedves jó cimborám megemlítette, hogy esetleg 1 hónap lenne a dolog elévülési ideje. Az esethez hozzá tartozik, hogy Baján lőttek le és pécsi illetőségű vagyok. Kérdésem az lenne, hogy pontosan mitől számítva és mennyi az elévülési idő? Reménykedve várom válaszát.
Köszönettel:
Gábor
Tisztelt Gábor!
Ha feljelentették Önt a rendőrök, az elévülés szabálysértéseknél 6 hónap és az elévülést minden eljárási cselekmény, amit a szabálysértési hatóság az ügyben végez, megszakítja, azaz, ha a rendőrség bármilyen eljárási cselekményt végez az ügyében, az elévülés 6 hónapos időtartama újra kezdődik. Ha a megengedett sebesség több mint a felével ment, ez ugye 75 km/h, maximum 60 ezer Ft lehet a bírság és emellett még járművezetéstől eltiltást is lehet alkalmazni 1 hónaptól egy évig terjedő időtartamra. 75 alatt nincs meg a jelentős túllépés, ezért ez csak a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése, és 30 ezer Ft-ig bírságolható és nincs jogsi elvétel sem. Az is elképzelhető, hogy jószívű rendőrökbe botlott, akik megelégedtek egy szóbeli figyelmeztetéssel. A szabálysértési törvény szerint büntetés helyett figyelmeztetés alkalmazható, ha a szabálysértés az elkövetés körülményeire tekintettel csekély súlyú és az eljárás alá vont személy személyi körülményeire is figyelemmel ettől az intézkedéstől kellő visszatartó hatás várható.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2007. 01. 01-től ugye megszűnt a jogsi megszerzésére befizetett összeg után járó adókedvezmény?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
2007. január 1-től már nincs hatályban, azaz megszűnt ez a kedvezmény. Aki ebben az évben fizet akkreditált felnőttképzési intézménynek képzési díjat és vizsgadíjat, a jövő évi adóbevalláskor már nem veheti igénybe a 30 százalék, de legfeljebb évi 60 ezer forint kedvezményt. A tavaly befizetett tanfolyami díj azonban az idén még elszámolható kedvezményként.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Ha a tehergépkocsim a nevemen van (nem cégautó), kell írni menetlevelet vagy nem? (Skoda pick-up)
Üdvözlettel:
L. Tibor
Tisztelt L. Tibor!
Örök sláger a menetlevél vezetési kötelezettség, időről-időre hitetlenkedve kérdezik a teherautót magáncélra használók, hogy kell-e és miért kell menetlevelet vezetni. Ezt a kötelezettséget egy 1988-as minisztertanácsi rendelet írja elő, mely szerint minden olyan tehergépjármű vonatkozásában, ami nem végez közúti közlekedési szolgáltatást, menetlevelet kell vezetni. Közúti közlekedési szolgáltatást végző tehergépjármű esetén pedig a fuvarlevél vezetése kötelező. Ha a jármű tehergépkocsiként szerepel a forgalmi engedélyben, akkor is kell menetlevél, ha nem cégautó, ha nem szállít árut, ha csak családi célokra szolgál. A menetlevél szigorú számadású okmánynak minősül, azt eseményszerűen kell vezetni. A felhasznált vagy rontott okmányokat sorszám szerint, hiánytalanul, a bizonylatokra vonatkozó szabályok szerint kell megőrizni. A menetlevél tartalmazza a jármű rendszámát, gyártmányát, teherbírását, üzemben tartója nevét, címét, a gépjárművezető nevét dátum szerint valamint azt, hogy a gépjárművel honnan - hová megy, a megállás helyét, a Km-óra állását, az áru tömegét és az áru megnevezését. Ha árut nem szállít, ezt kell bejegyezni a menetlevélbe. A mulasztásért büntetnek a rendőrök.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Van egy nagy motorkerékpárom, melyet 2006. október 17-én ideiglenesen kivonattam a forgalomból. Ez gyakori dolog lehet, hiszen a motort szezonálisan használja az ember, s teszi mindezt azért, hogy ez idő alatt, amíg nem használja, ne kelljen adót és biztosítást fizetnie. Most amikor a 6 hónap leteltével visszahelyeződött ismét a forgalomba, a biztosítóm közölte, hogy egy bizonyos kormányrendelet alapján a nagymotorkerékpárt hiába vonattam ki ideiglenesen a forgalomból, a kivonás idejére is kell kötelezetőt fizetni. Ezt abszolút logikátlannak tartom - bár ebben az országban már minden lehetséges - hiszen ha valamit nem használok illetve a kivonás miatt nem is használhatok, akkor miért kell kötelezőt fizetni, a biztosító sem visel kockázatot. Tisztelettel várom szíves válaszát a fentiekre vonatkozólag, melyet előre is köszönök:
Tisztelettel:
Szeni
Tisztelt Szeni!
A 190/2004-es kormányrendelet szabályozza a kötelező biztosítás szabályait. A biztosítás általános szerződési feltételeinek 6. (1) pontja szerint: "A biztosítási szerződés kettőtől hat hónapig terjedő tartamban szünetel, ha a biztosított bemutatja a gépjármű forgalomból történő ideiglenes kivonását igazoló - külön jogszabályban meghatározott - okiratokat. A szünetelés a bejelentést követő hónap első napjától kezdődik és tart az újbóli üzembe helyezés napjáig. Az újbóli üzembe helyezés napját az üzemben tartó köteles a biztosítónak bejelenteni." A 6. (2) pont szerint pedig: "Forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek, valamint a motorkerékpárok esetében az (1) bekezdés rendelkezései nem alkalmazhatók." Tehát ideiglenes kivonás esetén lehet a biztosítást szüneteltetni általában, de motorkerékpárok esetében nem lehet.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Télen lesz esedékes az autóm következő műszaki vizsgája, és betelt a forgalmiban az a rész, ahova az érvényességeket ragasztják. (Az újabb típusú forgalmim van, ami széthajtogatható, valamint törzskönyvvel is rendelkezem). Az okmányirodában (nem ide tartozok, csak gondoltam utánakérdezek), azt mondták, hogy ez kétszer 6000 ft-ba fog kerülni, valamint új törzskönyvet is kell csinálni, ami 18 Ft köbcentinként (1581 köbcm az autó). Létezik, hogy egy forgalmi csere cirka 50e forint lenne? Annak idején az új forgalmihoz kellett ezt megcsináltatni, hogy az eredetét bizonyítani tudjam az autónak, ez hogy járhat le? Létezhet, hogy okmányirodák másképpen járjanak el? Egyáltalán ezek a valós költségek?
Köszönettel:
Nándor
Tisztelt Nándor!
A 18 Ft/ccm díjat (illetéket) csak a tulajdonosváltozás miatti átírás esetén kell megfizetni, Önnek ilyen fizetési kötelezettsége nem lesz, félreérthették egymást az ügyintézővel. Amit fizetnie kell: érvényesítő címke 320 Ft, új típusú forgalmi engedély cseréje 6.000 Ft. A törzskönyv cseréje is 6.000 Ft, de ezt csak akkor kell cserélni, ha a benne szereplő adatokban változás történik (a jármű elidegenítésekor, továbbá a jármű vagy a tulajdonos adatainak, valamint a törzskönyvben feltüntetett bármely más adat változásakor).
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Volt egy összeakadásom a rendőrökkel. A piros lámpa alatt/mellett állt egy rendőr kezébe a forgalomirányító botjával. A lámpa jelzése piros volt, de a rendőr jelzése szabadot mutatott. Én mentem is mintha zöld lett volna, erre pár méterrel arrébb megállított az egyik kollégája. Megkérdezte, hogy miért hajtottam át a piroson, erre mondtam, hogy a kollégája szabad jelzést mutatott. Morgott egyet az orra alatt, aztán elkérte a papírjaimat. Valami helyszíni bírságot magyarázott erre mondtam, hogy nappali tagozatos tanuló vagyok, aztán megint morgott egyet és elengedett. Kérdésem az lenne, hogy a rendőr vagy a lámpa jelzése a felsőbbrendű, mert én úgy tudom, hogy a rendőré. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Máté
Tisztelt Máté!
A KRESZ a közúti jelzések fejezetben legelőször ismerteti a rendőr jelzéseit, ezt követően a jelzőőr, fényjelző, jelzőtáblák jelzései, útburkolati jelek stb. jönnek. A KRESZ 6. § (3) bekezdése szerint: "A rendeletben meghatározott egyéb közúti jelzések és a forgalmi szabályok csak annyiban irányadók, amennyiben a rendőr jelzésével nem ellentétesek." Ez azt jelenti, hogy Önnek a rendőr jelzését kellett figyelembe vennie, a bírság nem lett volna jogos.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Élettársam súlyosan mozgáskorlátozott, a gépkocsi az ő nevén szerepel, és én vagyok üzembentartóként bejegyezve, a bónusz miatt. Mégis az önkormányzat gépjárműadót állapított meg részemre, mivel üzembentartóként, úgymond velem áll jogviszonyban és ugye én nem vagyok mozgássérült. A törvényre hivatkozva, melyet Ön is idéz többször, megkíséreltem reklamálni, de mutattak egy jogszabályt, ami 1999-ben kelt és tényleg valami üzembentartói blabla volt. Elnézést, idegességemben nem olvastam el az ominózus cikkelyt. - Kérdésem: jól értelmezem-e, hogy az önkormányzat nem tartja be a törvényt, vagy súlyosan félreértettem valamit?
Tisztelettel:
L. Károly
Tisztelt L. Károly!
Továbbra is a 1991. évi LXXXII. Törvény van hatályban, ez szabályozza a gépjárműadó fizetési kötelezettséget és a mentesség eseteit. Az idén január 1-től a mentességre vonatkozó jogszabályszöveget úgy módosították, hogy a súlyos mozgáskorlátozottak esetében egyéb feltételek mellett csak akkor jár mentesség, ha a tulajdonos és az üzembentartó személye ugyanaz. Nagyon sok mozgáskorlátozott, aki korábban jogosult volt a mentességre, most ezt Önökhöz hasonló okok miatt nem kapta meg. Tudomásom szerint a mozgáskorlátozottak érdekvédelmi szervezetei próbáltak egyeztetni erről a kérdésről, szerették volna elérni, hogy visszaálljon a korábbi rendszer, azonban nem jártak eredménnyel. Az önkormányzat helyesen alkalmazta a törvényt, sajnos maga a törvény 2007. január 1-től hatályba lépett rendelkezése méltánytalan a mozgássérültekkel szemben.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azt szeretném megtudni, hogy a legfrissebb rendszer szerint miért, mennyi pont adható. Sehol nem találtam olyan egyértelmű táblázatot ami ezt összegyűjtötte volna. Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel:
K.L.
Tisztelt K.L.!
2000. évi CXXVIII. törvény 1. számú melléklete szerint: segítségnyújtás elmulasztása (közúti közlekedés körében), közúti veszélyeztetés, közúti baleset okozása járművezetés ittas vagy bódult állapotban, járművezetés tiltott átengedése valamint cserbenhagyás bűncselekmények elkövetése esetén 7 büntetőpont jár. A 236/2000. (XII. 23.) Korm. rendelet 1. számú melléklete alapján a következő szabálysértésekért három pont jár: járművezetés az eltiltás tartama alatt, ittas vezetés, sebességkorlátozás jelentős túllépése, elsőbbség és az előzés szabályainak megsértése, vasúti átjárón áthaladás szabályainak megsértése, a közúti közlekedés rendjének megzavarása könnyű testi sértés okozása esetén, engedély nélküli vezetés , biztonságos közlekedésre alkalmatlan jármű vezetése üzemképtelen fék, kormányberendezés esetén. A közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése közül, amennyiben a jogsértés más helyen meghatározott körbe nem sorolható, az alábbi szabálysértések három pontosak: megfordulás, hátramenet szabályainak megszegése autópályán, autóúton; megállás kijelölt gyalogos-átkelőhelyen, valamint a gyalogos-átkelőhely előtt; a forgalomirányító fényjelző készülék tilos jelzésén való áthaladás; a rendőr jelzésének figyelmen kívül hagyása; megállás vasúti átjáróban, valamint a vasúti átjáró előtt; gyalogosok elsőbbségére vonatkozó szabályok megsértése kijelölt gyalogos-átkelőhelyen; egyes tilalmi jelzőtáblák utasításainak megszegése. Két büntetőpont jár a megengedett sebességhatár legalább negyedével történő túllépése esetén. Egy büntetőpont jár a biztonsági öv, a bukósisak, valamint a biztonsági gyermekülés használatának elmulasztása miatt; a kézben tartott mobil rádiótelefon menet közbeni használata miatt és a nem megfelelő sebesség alkalmazása (relatív sebességtúllépés) - csak halmazatként alkalmazható - miatt.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Tíz éves jogosítványom van, de autót még csak most vettem. Eddig még nem vezettem. Azt szeretném megtudni, hogy használhatom-e a T betűt, és ha igen be kell jelentenem valahol, vagy csak kiteszem a kocsira? Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:
Julianna
Tisztelt Julianna!
Nem kell sehol bejelentést tennie, a többi autós figyelmének felkeltésére természetesen használhatja a T matricát, tehát csak ki kell tennie a járműre.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Sehol sem tudom elérni a gyermekülésre vonatkozó idei módosítás teljes tartalmát. 4 tíz éven aluli gyermekünket idáig nyugodtan vihettük a hátsó ülésen, részben mert ennyi gyermekülés nem fért volna el, másrészt mert az autó konstrukciós okok miatt kizárólag két pontos hátsó övekkel van ellátva. Az eddigi szabályozás szerint mindkettő kizáró ok volt a gyermekülés beszerelésére. Idáig biztonsági X hámot alkalmaztunk, ami a kétpontos övvel összefűzve biztosította gyermekeinket. Kérem, segítsen, sem hétszemélyes, sem második autó vételére nincsen pénzünk.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A KRESZ április 1-i módosulása szerint a gépkocsiban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket - a testsúlyához igazodó kialakítású - gyermekbiztonsági rendszerben kell rögzíteni. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gépkocsi első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be - a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban - ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták. A gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni, ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható). A gyermeket akkor sem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni, ha gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, legalább 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető. A teljes szöveget (KRESZ 48. §) megtalálja a www.magyarorszag.hu portál jogszabálykeresőjében.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Autómról sajnos elhagytam (ellopták?) a hátsó rendszámtáblát. Hogyan lehet ezt pótolni? További gond, hogy a műszaki és a zöldkártya érvényességét igazoló matrica is a hátsó rendszámtáblán van. Emiatt újra kell műszakizni, vagy a forgalmi és zöldkártya alapján kapok új matricákat?
Köszönettel:
Gábor
Tisztelt Gábor!
Ha ellopták, a rendőrségen be kell jelentenie, ha csak elveszett, az okmányirodában kell erről nyilatkoznia. Az okmányirodában kérelmezheti a rendszám pótlását, utángyártását, az utángyártás megtörténtéig. Ellenőrzéskor a kérelemmel tudja a rendszámtábla hiányát kimenteni. Ha a forgalmi engedély megvan, nem kell újra műszakiztatnia a járművet. Az eljárásért és a tábláért 8000 Ft-ot, az érvényesítő cimkéért 320 Ft-ot kell fizetnie. Nem kérhet utángyártást, ha már másodszor veszett el a rendszám (vagy másodszor lopták el). Az utángyártás helyett átrendszámozást is kérhet, ez azonban több költséggel és macerával jár. A zöldkártya plakett elvesztése esetén az igazolólap adatai alapján 15 napon belül a felülvizsgáló szervezetnél vagy a közlekedési felügyeletnél állítanak ki másik plakettet 1640 Ft-ért, ha nincs meg az igazolólap, csak újabb környezetvédelmi felülvizsgálat után kaphat újabb zöldkártya plakettet.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az lenne a kérdésem, ha a rendőrök jogosítvány nélkül autóvezetésen kapnak rajta, akkor abból az eltiltás 2 év, vagy az lehet több vagy kevesebb is? A pénzbírság mettől meddig terjed?
Tisztelettel:
Ny. Zsolt
Tisztelt Ny. Zsolt!
Ha más szabálysértést, vagy bűncselekményt nem követ el az engedély nélküli vezetés során, akkor a büntetések a következőképpen alakulnak: Az engedély nélküli vezetés 100 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, emellett a szabálysértési hatóság járművezetéstől eltiltást alkalmazhat, mely egy hónaptól egy évig terjedhet, vagy helyszíni bírságot szabnak ki: ez maximum 10 ezer Ft lehet. Ha azért nincs Önnél a jogosítványa, mert azt már korábban bevonták, a büntetés 150 ezer forintig terjedhet és max. 60 napig terjedő elzárással is büntethető.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Vásároltam egy autót, melyet a tulajdonos azért adott el, mert egy új autót vett, és a biztosítónál csak úgy kapja meg a BONUST, ha csak egy autóra van biztosítása. Mi üzembentartói szerződéssel próbáltuk megoldani, hogy nekem se kelljen átíratni az autót, erre a biztosító azt mondta, hiába, nem ő fizeti ezentúl a biztosítást, a tulajdonos ő maradt, ezért nem adja ki a BONUS igazolást! Lehetséges ez?
Tisztelettel:
Nándor
Tisztelt Nándor!
Lehetséges, korábbi válaszaimban én is többször felhívtam már rá a figyelmet, hogy a bónuszt csak tulajdonosváltozás esetén lehet átvinni másik gépjárműre. A kötelező biztosítást szabályozó kormányrendelet szerint ha a szerződés érdekmúlás (tulajdonosváltozás) miatt megszűnik, a szerződés megszűnését követő két éven belül ugyanazon gépjármű-kategóriába tartozó gépjárműre új szerződés kötése esetén akár ugyanazon, akár másik biztosítónál a bónusz átvihető az új autóra.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az a kérdésem, hogy B kategóriás jogosítvánnyal vezethetek-e olyan gépjárművet, ami a forgalmi szerint tehergépkocsi, de nem haladja meg az össztömege a 3500 kg-ot.
Üdvözlettel:
K. K.
Tisztelt K. K. !
B kategóriával az alábbi vezetési jogosultságok járnak: a) A 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezetőülésen kívül legfeljebb nyolc állandó ülőhely van. b) Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó (könnyű) pótkocsiból álló járműszerelvény. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg. c) Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (nehéz) pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 3500 kg lehet.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2006-ban gyorshajtás miatt megállítottak (traffipax) és a helyszínen bírságot fizettem. Az intézkedő rendőr azt mondta, hogy ezért a cselekményért 2 büntető pontot fogok kapni. Ettől kezdve - annak ellenére, hogy adataimat felírta - a továbbiakban semmiféle tájékoztatást nem kaptam. Szeretném tudni, hogy a "mondott" büntetőpontot ezek szerint megkaptam-e vagy sem. Egyáltalán a büntető pontok léte után hol lehet érdeklődni?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A jogszabály szerint a szabálysértési ügyben eljáró hatóság határozatban, helyszíni bírság esetén az elismervényben tájékoztatni kell az elkövetőt az elbírált cselekményhez - a jogszabályban - rendelt pontok számáról. Ön tehát a helyszíni bírság kiszabásakor kapott tájékoztatást a büntetőpontokról. A BM központi nyilvántartó hivatala veszi a büntetőpontszámot nyilvántartásba, az Ön esetében erről értesítést csak akkor küld, ha pontjainak száma a 14-et elérte. Adatszolgáltatást az okmányirodában vagy az alábbi címen igényelhet: Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala 1094 Budapest, Balázs Béla utca 35. 1450 Budapest, Pf.: 81.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Nemrégiben lakott területen belül gyorshajtásért megállítottak (50 helyett 82 km/h). Közlekedési szabálysértést utoljára több mint 2 éve követtem el, ami szintén gyorshajtás volt, de azt helyszíni bírsággal megúsztam. Az lenne a kérdésem, hogy milyen büntetésre számíthatok? A büntetés kiszabásánál a jövedelmet, hogy veszik figyelembe? Amennyiben a jogosítványt bevonják mekkora időtartam után kell közlekedési tanfolyamot elvégezni?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A kiszabható szabálysértés maximális összege 60 ezer Ft lehet, egy hónaptól egy évig terjedő eltiltást lehet mellette alkalmazni. Legalább hat hónapos eltiltás esetén kell utánképzésre mennie. Jövedelmi viszonyokat általában nem veszik figyelembe a bírság összegének meghatározásakor.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Érdeklődni szeretnék, milyen jogszabály van arra, hogy ha valakinél véletlenül nincs a forgalmi igazolvány, zöldkártya és biztosítási igazolás? (jelen esetben nálam maradt, mivel előző este én vezettem az autót) Lekérdezték a rendőrök az autó adatait, majd megbüntették a férjem 20.000 Ft-ra. Valóban ilyen magas összegre lehet valakit büntetni? Az iratok megvannak, minden befizetve.
Üdvözlettel:
Sz.-né
Tisztelt Sz.-né !
A 35/2000 számú BM rendelet előírja, hogy ezeket az iratokat a vezetőnek magánál kell tartania és ellenőrzéskor be kell tudni mutatnia. Az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. számú kormányrendelet egyik rendelkezése szerint, aki a külön jogszabályban meghatározott közúti közlekedési igazgatási szabályokat megsérti, harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A szabálysértés miatt a rendőrség helyszíni bírságot szabhat ki, melynek összege ötszáz és tízezer forint között lehet, melyet postai csekken kell befizetni. Hiába voltak rendben a papírok, ha nem álltak rendelkezésre igazoltatáskor, jogos a büntetés helyszíni bírság esetén 10 ezer szabálysértési eljárás esetén 30 ezer Ft-ig.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Meg szeretném kérdezni, hogy a KRESZ 54 §. 4.bek. c) pontja a lakott területen belülre is vonatkozik-e, vagyis a gyalogosnak le kell-e szállnia a kerékpárjáról, hogy a főútvonalon áthaladhasson, vagy ha az elsőbbséget megadja a védett útvonalon haladónak a kerékpárjára felülve is áthaladhat a főúton?
Üdvözlettel:
K. L.
Tisztelt K. L. !
A szabály szerint kerékpárral a kerékpársávról (kivéve, ha jelzőtábla erre utasítást ad, továbbá ha a kerékpársávot a balra bekanyarodás céljából az úttest felező vonalának közelében helyezték el) balra bekanyarodni vagy megfordulni nem szabad. Lakott területen kívül a főútvonalról balra bekanyarodni vagy megfordulni nem szabad. Kerékpárútról a vele párhuzamos útra balra bekanyarodni nem szabad. Ez utóbbi szabály lakott területre és azon kívülre is vonatkozik. A kerékpárosnak ezekben az esetekben a kerékpárról le kell szállnia és azt tolva - a gyalogosok közlekedésére vonatkozó szabályok szerint - kell az úttesten áthaladnia.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az lenne a kérdésem, hogy 50 ccm-es segédmotoros kerékpárommal használhatom-e a buszsávot közlekedésre? Elolvastam a KRESZ "Kerékpárok és segédmotoros kerékpárok"-ra vonatkozó 54. §-át, de abban nem találtam ezt kifejezetten tiltó mondatot. A minap mégis megbírságolt két motoros rendőr. Van-e ennek jogalapja?
Köszönettel:
Sz. Z.
Tisztelt Sz. Z. !
A KRESZ 54. § (1) bekezdése szerint kerékpárral a kerékpárúton, a kerékpársávon vagy erre utaló jelzés (117/c. ábra) esetében az autóbusz forgalmi sávon, ahol ilyen nincs, a leállósávon vagy a kerékpározásra alkalmas útpadkán, illetőleg - ha az út és forgalmi viszonyok ezt lehetővé teszik - szorosan az úttest jobb szélén kell közlekedni, ezt a szabályt a segédmotoros kerékpárok közlekedésére is alkalmazni kell. Tehát tiltó mondat nincs, hanem az van, hogy akkor lehet a buszsávot használni, ha ezt közlekedési tábla kifejezetten megengedi.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a két gyermekemnek, akik: 11 éves és 90 kg, 170cm, 9 éves és 60 kg, 150cm adatokkal bírnak, kell-e beszereznem valamilyen gyerekülést - feltéve, ha lehet ilyet kapni - az új szabályozás mellett. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A KRESZ módosítás szerint: A gépkocsiban utazó 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket - a testsúlyához igazodó kialakítású - gyermekbiztonsági rendszerben kell rögzíteni. A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gépkocsi első üléséhez a gyermekbiztonsági rendszer csak akkor szerelhető be - a jármű szokásos haladási irányával ellentétes irányban - ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel vagy a légzsák működésbe lépését előzetesen megakadályozták. A gyermeket nem kell gyermekbiztonsági rendszerben rögzíteni (többek között): a) ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas (az ilyen kialakítású M1, N1, N2 és N3 kategóriájú gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható); b) ha gépkocsi hátsó ülésén utazik, 3. életévét már betöltötte, legalább 135 cm magas és az üléshez beszerelt biztonsági övvel - testméretéhez igazodóan - biztonságosan rögzíthető. Önöknél mindkét gyermek meghaladta a 150 cm-t és feltételezem, hogy az üléshez tartozó biztonsági övvel biztonságosan rögzíthetőek is, tehát nem muszáj a megfelelő biztonsági ülés után kutatnia.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Súlyosan mozgáskorlátozott személy vagyok (rendelkezem a 7 pontos igazolással, állapotom végleges). Ebben az évben szerettem volna igényelni autóvásárláshoz utalványt, valamint a benzinpénzt, de elutasítottak, mondván, hogy a szüleim, akik velem egy háztartásban élnek nem közeli hozzátartozók. Ezért a jövedelmem meghaladja a támogatás igénybevételéhez szükséges mértéket. Kérem szíves válaszát, hogy ez mióta változott meg, mert tavaly még kaptam támogatást.
Tisztelettel:
F. Erzsébet
Tisztelt F. Erzsébet !
A rendeletnek ez a része nem változott az idén, most is ugyanazokat a személyeket kell egy családnak tekinteni, mint tavaly. Eszerint család: a súlyos mozgáskorlátozott személlyel közös háztartásban élő házastárs, élettárs, egyenes ágbeli rokon, örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermek, örökbe fogadó, mostoha és nevelőszülő és testvér. Jövedelmi oldalról a támogatás feltétele, hogy a mozgáskorlátozott családjában az egy főre jutó, a tárgyévet megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a tárgyév január 1. napján érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének kettő és félszeresét nem haladja meg. Szerintem menjen be a polgármesteri hivatalba és próbálja tisztázni, mi az elutasítás oka.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Tudna nekem abban segíteni, hogy decemberben azt hallottam, meg fog változni néhány dolog a KRESZ szabályokban. Én már decemberben túl voltam minden vizsgámmal de akkor elhatároztam, ha újból megjelenik, megveszem, így is tettem. Mikor megvettem néztem hogy van-e valami figyelemfelhívás, hogy változott-e valami, de nem találtam ilyet. Mikor tovább néztem, nagyon jó dolgokat találtam, de szabályváltozást nem igazán. A kérdésem az volna változott-e a szabályokban valami, hol tudok utánanézni, vagy mi is az, ha tudna segíteni ebben. Mert a neten csak a fényvisszaverő mellényekről és a gyermekülésekről találtam információt.
Köszönettel:
K. Tünde
Tisztelt K. Tünde !
Ha minden változásra kíváncsi, a www.magyarorszag.hu oldalon az állampolgár rovatban a szolgáltatások menüpontra kattintva bejön egy hosszú lista abc rendben, ott legörgethet a KRESZ-ig, és olvashatja a hatályos szöveget. A szövegben az érintett sorok elején sárga kinyújtott mutatóujjal jelölik a megváltozott szövegrészeket. A változások január 1-től és április 1-től léptek életbe, tankönyv formájában szerintem a nyáron már kapható lesz a hatályos KRESZ.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az lenne a kérdésem, hogy le szeretném tenni "A. korl." jogosítványt. Sajnos most vettem észre, hogy van 1 olyan kitétel, miszerint nem vihetek 2 évig utast, mert kezdő jogosítványom van. Van "B" kategóriás jogosítványom, de már több mint 2 éve. Így sem vihetek utast?
Tisztelettel:
M. László
Tisztelt M. László !
Az A korlátozott kategóriára érvényesíteni fogják a kezdő bejegyzést, ezért két évig nem szállíthat vele utast, az nem számít, hogy B kategóriás jogsija már régebb óta van, meg kell szerezni a jártasságot motorral is, utána szállíthat csak utast.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Nem tudom, kihez lehetne fordulni a problémámmal. Az elmúlt hónapban frontálisan ütköztünk, városban 50 km/h-val közlekedtünk és a Dacia Logan típusú autónkban nem nyílt ki a légzsákunk, az autó most lesz két éves. Ez egy biztonsági berendezés, ha jól tudom, ami minket védene. Előre is köszönöm segítségüket.
Üdvözlettel:
K. László
Tisztelt K. László !
Ha jól tudom, erre a márkára három év általános garancia jár. Forduljanak panaszukkal a márka magyarországi képviseletéhez, a Renault Hungária Kft-hez (1134 Bp., Róbert Károly krt. 96-98.) és a történtek miatt kérjenek árleszállítást vagy kártérítést. Ha elégedetlenek az ügyük intézésével, panasszal fordulhatnak a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséghez vagy az önökhöz legközelebbi területi felügyelőségéhez (Címek, telefonszámok a www.fvf.hu oldalon).Ha a márkaképviselet nem orvosolja megfelelően problémájukat, ellene polgári pert indíthatnak a követelésük érvényesítése iránt.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2006. szeptemberében elvették a jogosítványomat, mert balesetet okoztam személyautóval. Jogerős bírósági ítélet is született 1 évre eltiltottak a járművezetéstől. Azonban miért vették el az A kategóriás jogosítványomat is? Van-e ennek valami módja, hogy azt visszakapjam, ugyanis a balesetet személyautóval okoztam, nem pedig motorral. Válaszát várom.
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A bíróság dönthet így is, úgy is, a baleset és az elkövető körülményeit mérlegelve. Pl. ha tehergépkocsivezető nem munkája során, hanem más alkalommal okoz balesetet személyautóval, vagy motorral, akkor dönthet úgy a bíróság, hogy a tehergépkocsi vezetéshez szükséges kategóriát nem vonja be, mivel az a munkavégzéséhez szükséges. Vagy pl. ilyen méltányolható ok lehet, ha a szülő mozgássérült gyermekét szállítja személygépkocsival. Mivel van egy fél éves jogerős ítélete erről, a legcélszerűbb, ha kivárja, amíg letelik az eltiltás.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István