Tisztelt Autójogász!
A kérdésem az, hogy a 2,2 tonnás és az 1,2 tonnás kisteherautókra is ugyanaz a szabály van-e életben, mint a 3,5 tonnásokra, miszerint autópályán csak 80 km/h sebességgel lehet haladni? Válaszát előre is megköszönve.
Üdvözlettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
Személygépkocsival, motorkerékpárral, 2500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival autópályán 130 km/óra, egyéb gépjárművel - kivéve a motoros triciklit - valamint gépjárműből és pótkocsiból álló járműszerelvénnyel autópályán 80 km/óra sebességgel lehet közlekedni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Nemrég vásároltam egy platós Ford Transit teherautót, aminek a forgalmijába valamilyen okból kifolyólag "jármű típusa: szgk." van írva. Erre csak akkor figyeltem fel, amikor szerettem volna egy fuvarozói engedélyt kérelmezni. Ott szólt az ügyintéző, hogy sajnos személyautóra nem adhatnak ilyen engedélyt. Kérdésem az lenne, hogy egy platós ponyvás autót van-e lehetőség valóban személyautónak levizsgáztatni és a másik kérdésem, pedig hogy mit tehetnék az autókereskedő felé, mivel ő tehergépkocsinak hirdette meg az autót?
Köszönettel:
N. E.
Tisztelt N. E. !
A kereskedőt valószínűleg nem lehet megfogni, a hirdetés konkrét szövegétől, az adásvételi szerződésben rögzítettektől függ a dolog, de természetesen reklamálhat náluk. Érdeklődjön a közlekedési felügyeletnél, hogy milyen átalakításokat követően lehetne újra tehergépkocsiként levizsgáztatni a járművet, hogy a fuvarozói engedélyt megszerezhesse hozzá, lehet, hogy ez lenne az egyszerűbb és gyorsabb megoldás.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Szeretnénk a párommal venni egy autót a használatautó kereskedésnél, de állítólag külföldről hozták be és nincs neki törzskönyve. Azt mondták, hogy a párom nevére állítják ki rögtön, ha megveszi. Nem tudom, hogy nem baj-e, hogy nincs törzskönyve. Ha megvesszük a kocsit, akkor rögtön meg is lesz a törzskönyv? Nem akarjuk úgy megvenni, hogy esetleg lopott.
Köszönettel:
R. Szilvia
Tisztelt R. Szilvia !
Törzskönyvet a gépkocsi átíratásakor az okmányirodában fognak kiállítani, ha a jármű okmányaival és származásával minden rendben van. A behozott jármű külföldi okmányával és a vásárlás tényét igazoló okirattal (számla, adásvételi szerződés, stb.) fel kell keresni az okmányirodát, és elindítani a külföldi származás ellenőrzést, ez akár 3-4 hétig is elhúzódhat, írásban kapja meg az eredményt a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivataltól. A külföldi származás ellenőrzés eredményének megérkezéséig a jármű nem helyezhető forgalomba, erre az átmeneti időszakra ideiglenes (E-s) rendszámot lehet kiváltani. A lopott autó rizikója a kereskedést terheli, azonban az ezzel kapcsolatos kellemetlenségeket (időmúlás, vételár visszakövetelése stb.) a vevő kénytelen elszenvedni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Személygépkocsim és egy Fiat Ducato 3 személyes zárt 3.5 t alatti kisteherautóm van. A személygépkocsit, amire nem fizetek súlyadót (mivel lányom súlyos mozgássérült) el fogom adni. Kérdésem hogy a maradó kisteherautóra is megkapom-e a súlyadó mentességet, hiszen ezután ezzel fogom mindenhova szállítani őt.
Tisztelettel:
P. Cs.
Tisztelt P.Cs. !
A gépjárműadóról szóló törvény a mentességet mozgássérültek esetében személyszállító gépjárműre adja meg, és meghatározza ennek fogalmát is, mely szerint személyszállító gépjármű: az autóbusz, a motorkerékpár, valamint a hatósági nyilvántartás szerint személyszállításra szolgáló más gépjármű. Teherautóra a mentességet nem lehet megállapítani.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Mivel mostanában elég sűrűn büntetnek a rendőrök, az lenne a kérdésem, hogy hol lehet megtudni hogy hány büntetőpontnál járok?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatalához lehet fordulni adatszolgáltatási kérelemmel (Cím:1450 Budapest, Pf. 81.), ennek a hivatalnak a feladata a büntetőpontok nyilvántartása. Ha a pontjainak száma a 14-et elérte, a hivatal automatikusan tájékoztatni fogja a pontok csökkentését eredményező önkéntes utánképzés lehetőségéről, melyet a megyei, fővárosi közlekedési felügyeletek szerveznek.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Szeretném megtudni, hogy van-e olyan ország jelenleg Európában, ahol magyar vezetői engedélyemet nem tudom használni? Számomra Norvégia lenne kérdéses.
Üdvözlettel:
Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa !
Norvégia és Magyarország is csatlakozott az ún. Bécsi Közlekedési Egyezményhez, ebben a részes tagállamok vállalták, hogy az egymás hatóságai által kiállított jogosítványokat kölcsönösen elfogadják, ez azt jelenti az Ön számára, hogy vezetői engedélyét használhatja Norvégiában. A Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményben részes további tagállamok: Ausztria, Bahama-szigetek, Bahrein, Beloruszia, Belgium, Brazília, Bulgária, Csehország, Dél-Afrikai Köztársaság, Elefántcsont-part, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Fülöp-szigetek, Görögország, Guayana, Horvátország, Irán, Izrael, Jugoszlávia, Közép-Afrikai Köztársaság, Kuba, Kuvait, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Macedónia, Marokkó, Moldova, Monaco, Niger, Norvégia, Németország, Olaszország, Orosz Föderáció, Pakisztán, Románia, San Marino, Svájc, Seychelle-szigetek, Svédország, Szenegál, Szlovákia, Szlovénia, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Ukrajna, Uruguay, Zaire és Zimbabwe. Természetesen a fel nem sorolt EU tagállamok vonatkozásában is ugyanez a helyzet.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérdésem: az út egyik oldaláról a másikra kanyarodtam át, és lecsúszott a lábam egy kicsit a pedálról, így a kerék kipörgött. A rend bátor őre ezért 10.000,- Ft-ra büntetett, és az 54. §-ra hivatkozott. Jogos volt a büntetés? Mit tartalmaz ez a paragrafus, és biztonsági öv nem használatáért mennyi a büntetés.
Köszönettel:
J-né Ágnes
Tisztelt J-né Ágnes !
Ez a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése szabálysértését foglalja magában, mely szerint aki a közúti közlekedés szabályait - a 42-52. §-ban meghatározott eseteken kívül (pl. ittas vezetés és más konkrétabb elnevezésű szabálysértések) - megszegi, harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, illetve helyszíni bírság szabható ki. A be nem csatolt övért is ez a büntetés jár.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Van egy régi Wartburg személygépkocsi, amiben gyárilag, és persze utólag sincs hátul biztonsági öv. Az lenne a kérdésem, hogy gyerekeket lehet-e szállítani felnőtt felügyelet mellett ebben a gépjárműben.
Üdvözlettel:
Zsolt
Tisztelt Zsolt !
Nem kell a hátsó ülésen biztonsági gyermekülésben elhelyezni a gyermeket, ha erre a személygépkocsi gyári kialakítása miatt nem alkalmas, tehát ha hátul nincs öv, lehet vele biztonsági gyermekülés nélkül is gyermeket szállítani.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Olyan témában szeretném az önök tanácsát kérni, hogy a mozgássérült parkolóban mikor lehet parkolni (ha lehet) nem mozgássérült személynek. Mert nem rég történ velem egy incidens hogy a Tesco magán parkolójában büntettek meg a rendőrök azért, mert este 7 óra körül a mozgássérült parkolóban álltam meg. Nem fogadtam el a bírságot és feljelentést tettek, holott van mozgássérült igazolványom és egy vak személyt szállítottam, akinek szintén volt vaktagsági igazolványa, a saját kisteherautómon ilyen esetben mi a teendő jogilag?
Tisztelettel:
István
Tisztelt István !
A KRESZ szabályai a bevásárlóközpontok magántulajdonú parkolóiban is érvényesek, ezért járhatnak el a rendőrök a szabálytalankodókkal szemben. Mozgáskorlátozottak részére kijelölt parkolóban szabályosan csak úgy parkolhat, ha kívülről jól látható módon elhelyezi a mozgáskorlátozott igazolványt a szélvédőre úgy, hogy előlapja az érvényesség és a jogosultság ellenőrzése céljából látható legyen. A vak tagsági igazolványnak nincs jelentősége ebben a szituációban. Ha az igazolvány nem volt kirakva, még el is szállíttathatták volna a gépkocsiját a rendőrök, de a helyszíni bírság is jogos lett volna. A feljelentést követő szabálysértési eljárásban a bírság enyhítése érdekében hivatkozhat arra, hogy van igazolványa, és hogy először fordult elő Önnel, valószínűleg méltányolni fogják.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Érdeklődni szeretnék, hogy a parkolási bírság örökölhető a kocsival együtt. Teszem azt a tulajdonos halála előtt bírság keletkezik amelyet halála után rónak ki. Köteles az örökös(ök) ilyenkor fizetni?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A parkolási díj és pótdíj polgári jogi követelés, ezért örökölhető szemben pl. egy szabálysértéssel, amit csak az elkövetőtől lehet számonkérni. Ha a polgári jogi igény még a tulajdonos halála előtt keletkezett és a halálakor még fennálló követelés volt (tehát nem járt le, nem egyenlítették ki stb.) akkor az örökség részét képezi és az örökösök öröklik. Azért érdemes egy kört futni és a parkolási társaságnak beküldeni a halotti anyakönyvi kivonat másolatát, elképzelhető, hogy ez alapján eltekintenek az örökösök felkutatásától.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Úgy tudom, hogy ez év december 31-ig a régi típusú forgalmi engedélyeket ki kell cserélni. A márkaszerviz szerint viszont csak akkor, ha lejár a műszaki. Nekem régi típusú forgalmim van, de csak jövő év közepén jár le a műszaki. Kell cserélnem idén, vagy nem?
Köszönettel:
K. Krisztián
Tisztelt K. Krisztián !
A régi típusú forgalmi engedélyek cseréje folyamatos, illetve fokozatos. A régebbi gépjárművek esetében jelenleg akkor kerül sor az okmánycserére, ha azok adataiban változás állt be, illetve, ha azt az ügyfél kéri. Az 1998. december 31-ig kiadott forgalmi engedélybe 2007. január 1-jétől bejegyzés nem tehető.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Tolatás közben elsodortam egy járókelőt, akit nem vettem észre,és elhagytam a helyszínt,amit többen is láttak, és rendszám alapján másfél óra elteltével megtaláltak. Előállítást követően elvették a jogosítványomat! Szakértői vélemény szerint abban az időpontban közepesen ittas állapotban voltam,viszont a gázolás és az előállítás közötti másfél órában nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztottam!2-3 cent Gintonicot bevallottam,amit a baleset előtt 2-3 órával fogyasztottam el! Kérdésem pedig az lenne, hogy mire számíthatok! Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
Egy lényeges körülményt nem tudunk: akit elgázolt, milyen sérülést szenvedett, 8 napon belül gyógyulót vagy netán súlyosabbat. Abban az esetben ha nem volt súlyos testi sérülés, az ittas vezetésért egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő. Súlyos testi sértés okozása esetén a szabadságvesztés mértéke 3 évig terjedhet. Ez az egyik fele a dolognak, a másik a körülményektől függően cserbenhagyás vagy segítségnyújtás elmulasztása (ez utóbbi a valószínűbb, de ez csak a körülmények részletes ismeretében dönthető el), melyek esetében egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel illetve a segítségnyújtás elmulasztása miatt a három évig terjedő szabadságvesztéssel kell valószínűleg számolnunk. A büntetés kiszabásánál értékelni fogják még az életvitelét, volt-e korábban ittas vezetése, bűncselekményt követett-e el, mivel több bűncselekményt is elkövetett, halmazatban szabják ki a büntetését. Ha sérülést nem okozott megúszhatja még pénzbüntetéssel is, testi sérülés esetén a legvalószínűbb a felfüggesztett szabadságvesztés büntetés. A jogosítványát mindenképpen bevonják legalább egy évre.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A behajtási iránnyal ellentétesen lehet e tolatni (visszafelé) egyirányú utcában?
Köszönettel:
H. József
Tisztelt H. József !
A KRESZ szerint egyirányú forgalmú úton, körforgalmú úton, vasúti átjáróban, autópályán és autóúton - egyirányú forgalmú úton az úttest széléhez, illetőleg a várakozóhelyre történő beálláshoz szükséges hátramenetet kivéve - hátramenetet végezni tilos. Tehát lehet, de csak a parkoláshoz, beálláshoz szükséges mértékben lehet tolatni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Elnézést, ha Ön nem illetékes ez ügyben: beletartoznak-e a jogosítvány megszerzése során az első sikertelen vizsgáig vett pótórák az adókedvezménybe? Egyik autósiskolánál igen, a másiknál azt mondják, hogy nem számít bele.
Köszönettel:
G. Mária
Tisztelt G. Mária !
A kérdésére választ az APEH 2005/74. számú, a felnőttképzés díjához kapcsolódó adókedvezmény érvényesítésével összefüggő egyes kérdésekről szóló Adózási kérdésben találunk. Eszerint: "1. Az adókedvezmény érvényesítésének alapjaként mindazon - az adóévben megfizetett - összegek figyelembe vehetők, amelyeket a képzést végző intézmény és a tanuló között megkötött, a felnőttképzésről szóló 2001. évi CI. törvénynek megfelelő felnőttképzési szerződés tartalmaz, ideértve a tankönyvek, segédanyagok, kiegészítő tanfolyamok díját, a képzettség megszerzéséhez a tanuló képességei függvényében szükséges esetleges pótórák díját, valamint a képző intézmény valamilyen közreműködésével megfizetett vizsgadíjakat is. Semmiképpen sem sorolható ide az ismételt vizsgák díja, illetve az azt megelőző további órák díja."
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Négy éve eladtam az autóm, és most kaptam egy 8000 Ft-os csekket, hogy az új tulajdonos úgy ünnepelte meg a vételt, hogy már másnap tilosban parkolt. A kérdésem, az hogy az adásvételi megírásától számítva nekem elvileg megszűnik minden felelősségem az autó után? Vagy most ezt a csekket nekem kell befizetnem?
Tisztelettel:
Béla
Tisztelt Béla !
Nem, ez már nem az Ön tartozása, mutassa be a társaságnál az adásvételi szerződést, mellyel igazolja, hogy nem Ön követte el a szabálytalan parkolást, aztán sürgősen keresse fel a lakóhelye szerinti okmányirodát, mert elképzelhető, hogy a vevő még mindig nem íratta a nevére a járművet, mivel a parkolási társaság is Önt találta meg tulajdonosként (üzembentartóként).
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Simson segédmotor-kerékpáromra eddig más biztosítónál mindig kaptam matricát ("forgalmi engedélyre nem kötelezett járművek biztosításának igazolása"). Ebben az évben a MÁV biztosítónál nem kaptam, többszöri kérdésemre azt mondták, hogy nem is kell, csak rendszámos motorra. Más Simsonos ismerõseim viszont más biztosítónál kaptak. Mi az igazság? Esetleges igazoltatásnál elfogadják a kötvényt is?
Köszönettel:
T. Imre
Tisztelt T. Imre !
A gépjármű üzemben tartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló 190/2004. (VI. 8.) Korm. rendelet 5. § (4) bekezdése egyértelmű választ ad a kérdésére: "Ha a gépjármű üzemben tartásához forgalmi engedélyre nincs szükség (nem forgalmi engedélyre köteles gépjármű), a gépjármű a közúti forgalomban kizárólag akkor vehet részt, ha a gépjárművön a biztosítási szerződés fennállását tanúsító jelzés van. A biztosító a biztosítási szerződés fennállását tanúsító jelzést és a biztosítási kötvényt a biztosítási díj megfizetése ellenében szolgáltatja ki."
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A mai postával érkezett egy 2000. 07. 28-i állítólagos szabálytalan parkolásra vonatkozó fizetési felszólítás. A kérdésem, hogy nem évült-e még el a követelésük így majdnem 6 év után?
Tisztelettel:
S. Ilona
Tisztelt S. Ilona !
A Polgári Törvénykönyv szerint a követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás, a követelés bírósági úton való érvényesítése, továbbá megegyezéssel való módosítása - ideértve az egyezséget is -, végül a tartozásnak a kötelezett részéről való elismerése megszakítja az egyébként 5 éves elévülési időt, ami aztán újra kezdődik. Lehet, hogy az Ön esetében is történt olyan esemény, cselekmény, ami megszakította az elévülést? Érdeklődjön erről a parkolási társaságnál.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az utánképzés helyéről érdeklődnék. Meg tudná mondani, hol kell jelentkezni?
Tisztelettel:
H. Anikó
Tisztelt H. Anikó !
A járművezetők utánképzését a megyei, fővárosi közlekedési felügyeletek szervezik. Az utánképzésre kötelezett az utánképzésre a kötelezés okát tartalmazó hatósági értesítéssel bármelyik területi közlekedési felügyeletnél jelentkezhet, ahol az utánképzés programjának egyéniesített meghatározása céljából feltáró foglalkozáson vesz részt. A fővárosban a Fővárosi Közlekedési Felügyelet telephelyén, III. ker. Mozaik utca 5. szám alatt lehet jelentkezni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Mi a jogi helyzet a személygépkocsi első szélvédőjére szerelhető radarjelző készülékkel, és annak hatékonyságáról is szeretnék többet tudni?
Tisztelettel:
K. József
Tisztelt K. József !
Gépjármű sebességmérő készüléket jelző vagy zavaró eszköz 2003. november 26-ig számított a közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek 124/1993-as számú kormányrendelet alapján, eddig az időpontig nem lehetett jogszerűen birtokolni, gépkocsiban tartani. A radarjelző és zavaró/blokkoló berendezést ma már a 175/2003. számú kormányrendelet alapján szabadon lehet forgalmazni, birtokolni, használni, kocsiban tartani. Ár és minőség szerint sokfélét lehet találni, ezek hatékonysága is nagyon különböző. Hogy melyiket érdemes választania, arról érdeklődjön szakkereskedőtől, vagy talál erről egy összehasonlító tesztet pl. a traffipax.hu weboldalon.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Már 20 éve van B jogsim de szeretnék nagymotor vizsgát tenni. De ha nem sikerül a KRESZ vizsga akkor mi történik? A jogsi ugrik?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
Nem, emiatt nem lehet bevonni a jogosítványt. A vezetési jogosultság szüneteltetésének és a vezetői engedély bevonásának rendeletben vannak meghatározva az esetei, a sikertelen "A" kategóriás vizsga azonban nem tartozik ebbe a körbe, sokkal súlyosabb esetekben ugrik a jogsi: pl. közlekedésbiztonsági szempontból való alkalmatlanság, kényszergyógykezelés, gondnokság alá helyezés stb. Ha éppen nem nyújtja a legjobb formáját a vizsgán emiatt nem kell aggódnia, a meglévő jogsija megmarad.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Érdeklődnék, hogy abban az esetben, ha az édesanyám velem egy háztartásban él, és mozgássérült, milyen súlyadó kedvezményben részesülhetek, ha én vagyok a tulajdonos és én szállítom? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A gépjárműadóról szóló törvény szerint mentes az adó alól bejelentésre a súlyos mozgáskorlátozott személy szállítására szolgáló egy személyszállító gépjármű. A súlyos mozgáskorlátozottságot meghatározott orvosi szakvélemény alapján a polgármesteri hivatal jegyzője állapítja meg. Ha ez megtörtént, a súlyos mozgáskorlátozott személy szállítására elsősorban az a személyszállító gépjármű szolgál, amely a súlyos mozgáskorlátozott adóalany tulajdonában van. Ha a súlyos mozgáskorlátozott tulajdonában nincs gépjármű, akkor a súlyos mozgáskorlátozott személyt - írásbeli nyilatkozata alapján - rendszeresen szállító, vele ugyanazon önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkező közeli hozzátartozójának, élettársának vagy szerződés alapján tartásra kötelezett személynek mint adóalanynak a tulajdonában álló gépjárművet lehet ilyennek tekinteni és az adómentesség érdekében bejelenteni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A 2006. 06. 08-án vásárolt (teljesen új) autómat 2006.06.22-én nagy valószínűséggel totálkárosra törték! 21:15-kor a Soroksári úton egy piros lámpánál előttem megállt egy Volvo, én is megálltam (nem kellett vészfékeznem, vagy ilyesmi) viszont a mögöttem érkező (mint később kiderült, a telefonját nézte) fékezés nélkül belém rohant, kb. 60km/h-val, és nekirepített az előttem állónak. Az autóm valószínűleg totálkáros, még nincs végleges döntés ez ügyben! A károkozó teljes mértékben el is ismerte a felelősségét! Kevés utánajárással kiderült számomra, hogy a "kötelezõ mindent fizet" kijelentés nem teljesen igaz. Csak remélhetem, hogy mint új autóra számítja majd ki a káromat, a forgalomba helyezési díjat és az egyéb illetékeket /90.000,-/, továbbá az ilyenkor szokásos szerződésmódosítási díjat /137.000,-/ és a hitelkonstrukció lezárásakor mivel CHF-alapú hitelem van, az árfolyam ingadozást /183.000,-/ sem hajlandó megtéríteni számomra, ill. a bank számára! Kérdem én, ha egyértelmű, hogy mindezek a költségek abból adódnak, hogy valaki totálkárosra törte az autómat /amely felelősségét el is ismerte/, akkor a Ptk-ban is megfogalmazottak szerint, nem kellene engem neki, ill. az őt biztosító biztosítónak számomra az összes káromat és költségemet megtéríteni! Ráadásul szerintem az üzembehelyezési díj is megillet engem, ha új autót veszek, azt ugyanis megint ki kell fizetnem! Arról nem is beszélve, hogy hónapokig nem lesz autóm! Bérautó meg csak munkahelyi igazolással, csak a megszabott "optimális javíttatás időre" jár! Vajon tényleg helyén van ez, hogy két hét alatt több mint 400 ezer forintot bukom, mert önhibámon kívül összetörték az autómat, tényleg nem védenek meg a magyar törvények? Nincs erre valami megoldás, vagy mások, akik szintén így jártak vagy járhatnak, ezt a kicsinek nem nevezhető békát simán lenyelik? Mivel igen sokan vesznek manapság új autót hitelből, így gondolom nem csak engem érint e téma!
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A gépjármű-felelősségbiztosítás általános feltételei közt a 8. pontban megtalálja felsorolva azokat a károkat, amelyeket a biztosító nem köteles megtéríteni. Ha saját papírjai közt nem találja, akkor a biztosító irodájában vagy honlapján is elolvashatja, vagy a 190/2004. számú kormányrendeletben megtalálhatja. Amit tehet: a biztosító által meg nem térített károk megfizetésére felszólítja közvetlenül a károkozót, próbál vele megegyezni, ha nem sikerül elfogadható kompromisszumot kötni, igényét kártérítési perben érvényesítheti.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Holnap sürgősen el kell utaznunk, és nem tudom, mit kockáztatok, ha hátul az öt személyes autómban - a helyhiány miatt, (4 felnőtt 1 gyerek)- 2 éves gyermekem nem gyermekülésben utazik. Kérem szíves állásfoglalását.
Tisztelettel:
Sz. I.
Tisztelt Sz. I. !
Elsősorban azt a biztonságot kockáztatja, amit a biztonsági gyermekülés használata jelentene. A KRESZ szerint a gyermeket többek között nem kell biztonsági gyermekülésben rögzíteni a következő esetekben: a biztonsági gyermekülés beszerelésére a személygépkocsi gyári kialakítása alapján nem alkalmas vagy a gyermek az üléshez beszerelt biztonsági övvel megfelelően, biztonságosan rögzíthető, vagy a szállított személyek számából következően egy ülőhelyen két gyermek foglal helyet, vagy az egyidőben szállítani kívánt gyermekek száma miatt a biztonsági gyermekülésben történő rögzítés nem oldható meg. Önöknek ezen esetek valamelyikére kellene hivatkozni. Nem kényelmes, de elméletileg be lehet nyomorítani két felnőtt mellé/közé egy gyermekülést, ha ezt mégsem tudják megoldani, hivatkozzanak a gépjármű gyári kialakítására. Közúti ellenőrzés során - ha a rendőr nem fogadja el az érveiket és feljelentést tesz, - 30.000 Ft-ig terjedő bírságot szabhat ki a szabálysértési hatóság. Ha a rendőr feljelentés helyett helyszíni bírság kiszabása mellett dönt az 10.000 Ft-ig terjedő összeg lehet.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Megrongálódott a forgalmi engedélyem, ugyanakkor elidegenítést kell végeztetnem és a személyi adataimban is változás történt! Kérdésem az, hogy igényelhető-e ilyenkor új forgalmi engedély, és ha igen, akkor az milyen költségekkel jár?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A forgalmi engedély megrongálódása vagy a benne feltüntetett adatok változása esetén is új forgalmi engedélyt kell kiállítani, az okmányirodában kell az ügyet indítani, leadja a megrongálódott okmányt, az adatváltozásokat a megfelelő okiratokkal igazolja, valamint igazolja az eljárás illetékének befizetését. A cserére kerülő okmány illetéke 6000 Ft. Ha az adatváltozás a gépjármű törzskönyvének adatait is érinti, akkor ennek is 6.000 Ft az illetéke. Az új forgalmi elkészültéig ideiglenes forgalmi engedélyt kérhet, ennek illetéke további 2.500 Ft.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Salgótarján belterületén a megyei rendőrkapitányság mellett kanyarodtam be egy mellékútra, ahol az elkerítő szalagok szerint az áramszolgáltató végzett munkálatokat, nagy gödrökkel. Az út nem volt lezárva, de a lekerítést ki lehetett kerülni. Ezt csak úgy tudtam megtenni, hogy rá kellett hajtanom egy szerelőakna fedélre, ami az autó alatt elfordult és leszakította a hátsó spojlert. Úgy vélem a szerelőakna szintén az áramszolgáltatóé mivel nem kör alakú, hanem négyzet. Kártérítési igénnyel kihez kell forduljak? A helyszínről és az autóról fényképek készültek.
Köszönettel:
J. P.
Tisztelt J. P. !
Érdeklődjön a helyszínen ill. az áramszolgáltatónál, hogy kinek a tulajdonában áll a szerelőakna. Ha sikerült tisztázni a szerelőakna tulajdonosának kilétét, hozzá fordulhat igényével, őt terheli a kártérítési felelősség. Ha kárigénye megtérítésétől elzárkóznak, csak a bírósági jogérvényesítés lehetősége (polgári per) marad.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István