Tisztelt Autójogász!
2005. dec. 28-án levélben szólított fel az Állami Autópálya Kezelő Rt. pótdíj megfizetésére: "Autópálya használat jogosultságának elektronikus ellenőrzésekor, 2005. szept. 8-án megállapítottuk, hogy az M7 autópálya 44. km-nél az erre az időszakra érvényes matrica nélkül közlekedett"... Ennyi idő távlatából nem tudom bemutatni a matricát!!! Meddig vagyok köteles megőrizni? Mennyi időn belül köteles az ellenőrző cég felszólítani?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Sajnos elég kellemetlen információt sikerült találnom a kérdésére, és kérem a T. Jogalkalmazót, javítson ki, ha tévedtem, de a közúti közlekedésről szóló törvény, mely az ÁAK RT-t felhatalmazza díj és pótdíj beszedésére ,azt mondja ki, hogy a közútkezelő a követelés elévüléséig időpontjáig úthasználati díjat és pótdíjat szedhet, valamint kezelheti az ezzel összefüggő személy- és járműazonosító adatokat. A követelés elévülésének időtartama pedig az általános polgári jogi szabályok szerint 5 év.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az alábbi linken található problémához szeretnék egy észrevételt hozzáfűzni. http://totalcar.hu/tanacsok/autojogasz/ki51103/ A Seres Ethylométer által mért légalkohol mértékegysége mg/l. A levélíró által kilélegzett levegő etilalkohol tartalma - írása szerint- 0,58 mg/l (és nem ezrelék-a levélíró tévedett) volt. A Seres által mért értékeket sem a nyomozó hatóság, sem az orvosszakértő, sem a bíróság nem számolja át véralkohol tartalommá (ezrelékké). Az orvosi irodalom szerint egyébként a légalkohol értékét kb. 2,1-gyel szorozva kapjuk meg a véralkohol értéket. A hatályos jogszabályok alapján a Seres Ethylométer által mért légalkohol adatnál 0,5 mg/l a határérték. 0,5 mg/l és ez alatti kilélegzett légalkohol esetén ittas vezetés szabálysértés, 0,51 mg/l felett járművezetés ittas állapotban bűncselekmény.
Tisztelettel:
Jogalkalmazó
Tisztelt Jogalkalmazó!
Köszönöm a figyelmét és tájékoztatását, remélem, az érintett is olvasni fogja. Valóban a szonda nem véralkoholt mér ezrelékben, hanem légalkohol szintet ad meg mg/l-ben, ebből az következik, a 0,58 mg/l érték már valóban nem szabálysértési kategóriába tartozik. Ebből következően egyik kapcsolódó cikkünkben is felesleges volt a két szabálysértési hatóság egymás mellett lehetséges illetékességére kitérni. Mi is elnéztük nem csak a levélíró.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Ismételten jogi tévedést fedeztem fel az alábbi linken: http://totalcar.hu/tanacsok/autojogasz/ki51213/ Az Ön állítása szerint halálos közúti baleset okozása "egyébként 1-tõl 5 évig terjedő szabadságvesztéssel és pénzbüntetéssel sújtható". A Btk. szerint fõbüntetések: szabadságvesztés, pénzbüntetés, közérdekű munka. A bíróság csak egyféle főbüntetést alkalmazhat, azaz ha valakit szabadságvesztésre ítél, azt nem büntetheti főbüntetésként pénzbüntetéssel. Ilyen esetben a pénzbüntetés mellékbüntetésként alkalmazható (de ez vagyon elleni bűncselekményeknél szokásos). A fenti bűncselekmény elkövetésekor a bírósági gyakorlat szerint - büntetlen elõéletű elkövető esetén - felfüggesztett szabadságvesztést alkalmaznak és kötelezik az elítéltet a bűnügyi költségek megfizetésére, továbbá mellékbüntetésként határozott időre eltiltják a közúti járművezetéstől. Kérem, szíveskedjék jogi tévedéseit korrigálni, ellenkező esetben a Szerkesztőséget kényszerülök értesíteni.
Üdvözlettel:
Jogalkalmazó
Tisztelt Jogalkalmazó!
Amint a kérdésekből, válaszokból látja nem vádiratok kerülnek fel az oldalra és nem ítéleteket hozunk. Válaszaink nem a jogalkalmazóknak, hanem a jogkeresőknek szólnak, azoknak, akik rövid kérdésükre pár soros választ várnak, mielőtt ügyvédjük teljeskörű tájékoztatást ad a részükre az ügy teljeskörű ismeretében. A Btk. idézésére és a bírói gyakorlat részletes ismertetésére nincs mód, a terminus technicusokat pedig igyekszem kerülni. Nem ismerjük a körülményeket, ezért a leginkább esélyes, legnagyobb horderejű következményekről tájékoztattam a Levélírót. Levélíró több olyan kirívóan súlyos és értékelendő szabályszegést követett el, ami alapján a felfüggesztett és a letöltendő szabadságvesztés büntetés határán ingadozik, én nem zártam ki egyik eshetőséget sem, kérem Ön se tegye, ebben a bírói gyakorlat nem annyira egységes, mint Ön látja. Lehet, hogy a megfordított megfogalmazás lett volna helyes, valóban jóval nagyobb az esélye felfüggesztett szabadságvesztésnek, de erről a bíró dönt. Az elkövető jogosítványát valószínűleg már a helyszínen elvették ezért nem kérdezett rá annak sorsára. A felfüggesztett szabadságvesztés büntetés pedig egy normális életvitelű embernél sokkal kisebb terhet jelenthet mint a pénzbüntetés, lehet, hogy utóbbi nagyobb visszatartó erővel fog bírni, ezért a pénz mellékbüntetés alkalmazása ilyen esetekben is előfordul.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
El szeretném adni az autómat, ami vidéki nagybátyám nevén van. Gondolom, meghatalmazást kell írnunk, amiben engem bíz meg, mint eladót. Azonban az adás-vételi lapon, mint eladó/tulajdonos, az én nevemnek és aláírásnak kell szerepelnie, vagy a nagybátyáménak? Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
P.B.
Tisztelt P.B. !
Természetesen eladóként, tulajdonosként a nagybátyja adatait kell feltüntetnie és meghatalmazást kell írniuk, ami arra terjed ki, hogy Ön a nagybátyja nevében és képviseletében jogosult a gépkocsit eladni, erről szerződést kötni. A meghatalmazásnak szabályosnak kell lennie, mert az okmányiroda nem fogja az átírást lebonyolítani: azaz 2 tanú előtt kell megtenni, a tanúknak is alá kell írniuk, a meghatalmazó és meghatalmazott valamint a 2 tanú adatainak, személyi igazolvány számának és lakcímének is rajta kell lenni a meghatalmazáson. Az adásvételi szerződést így Önnek kell aláírnia mint a tulajdonos meghatalmazása alapján eljáró személynek.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
1970-től van jogosítványom, és soha semmi kárt, balesetet nem okoztam. Kérdésem, hogy milyen bónusz besorolásba tartozom. Kellemes Ünnepeket, és boldog új évet kívánok.
Köszönettel:
István
Tisztelt István!
A besorolás szempontjából mellékes, mióta van jogosítványa. A besorolás attól függ, hogy az Ön által gépjárműre kötött felelősségbiztosítási időszakok hány éve teltek el kármentesen. A személygépkocsiknál ezek a megfigyelési időszakok a bonus-malus nyilvántartási rendszer szempontjából 1991-ben kezdődtek. Ha Ön azóta minden évben fizetett kötelező biztosítást és a szerződése nem szűnt meg pl. díj nemfizetése miatt, akkor már a 10-es bónuszfokozatban kell lennie.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A történet a következő: Teherautóval közlekedtem, és integetett egy kolléga, hogy a lerobbant IFA-ját vontassam el, mert akadályozza a forgalmat. Természetesen segítettem. A gond ott kezdődött, hogy vontatás közben az IFA-s egy parkoló gépkocsit meghúzott, tetemes kárt okozva. Megálltunk, kitöltöttük a papírokat, elhúztam az első parkolóig és elváltunk. A meglepetés akkor ért, amikor a biztosító engem értesített, hogy az én kötelezőm terhére fizetik ki a parkoló autó kárát. Álláspontjukat azzal indokolták, hogy én voltam a járműszerelvény vezetője, és ezért én vagyok a felelős a balesetért! Azt is közölték, hogy a bónuszom is ugrik, ami elég kellemetlen, mert jelentősen emelkedik a biztosításom díja. Az a kérdésem, hogy jogosan jár-e el a biztosító ebben az esetben? Válaszát előre is megköszönve: D. István.
Köszönettel:
D. István
Tisztelt D. István!
Elképzelhető, hogy sikeresen vitathatja a biztosító döntését. A leírtak alapján nem feltétlenül állapítható meg, hogy a kár az Ön hibájából következett be, egy alapos vizsgálattal eldönthető, hogy kinek róható fel a kár bekövetkezése. Végső esetben a vontatott jármű vezetőjétől is kérhet kártérítést.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Bevonták a jogsimat ittas vezetésért, ami jogos. Lefolytatták nélkülem a tárgyalást, még ez is oké. De nem vették figyelembe, hogy munkába járáshoz szükségem van a jogsira, megoldottam. Mi az az utánképzés, amit az 1988.évi I. törvény 18.§-ának (4) bekezdésének a.) pontja ír elő? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Azt, hogy a jogosítványára szüksége van a munkába járáshoz a szabálysértési hatóság nem feltétlenül veszi figyelembe, csak nagyon különleges körülmények esetén, ez különösen akkor van így, ha a jogosítvány elvételére ittas vezetés miatt került sor. Az utánképzésre az Ön által említett jogszabály alapján azért kerül sor, mert a törvény előírja, hogy utánképzésen kell részt vennie annak, akinek a jogosítványát legalább 6 hónapra bevonták. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Önnek az utánképzésre kötelező határozattal fel kell keresnie a lakhelye szerinti közlekedésfelügyeletet, ahol először egy feltáró foglalkozáson vesz részt, majd kijelölik Önnek a megfelelő programot, amit díjfizetést követően el kell végeznie ahhoz, hogy a jogosítványát visszakaphassa.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Egyik ismerősöm nemrégiben halálra gázolt egy 45 éves nőt zebrán, Budapesten. Piroson ment át és közben telefonált. A hölgy 3 napra rá meghalt. Eddig komolyabb ügy nem volt a rendőrséggel. Milyen büntetésre számíthat, milyen követeléssekkel élhet a sértett családja?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Ha ismerőse korábbi életvitele rendben volt, nem volt büntetve, akkor nem feltétlenül kap végrehajtandó szabadságvesztést, de ez egyébként 1-től 5évig terjedő szabadságvesztéssel és pénzbüntetéssel sújtható. A sértett családja nagyjából a következő követelésekkel élhet: balesetből eredő költségek és a temetés költségének megtérítése, az elhunyt kiesett bevételének pótlása, eltartására szoruló hozzátartozók tartása járadék formájában és nem vagyoni kár címén további kártérítés az egyedi körülmények ismeretében.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
21 éves főiskolás fiam az utcán követ dobott el, mely eltalált véletlenül egy arra közlekedő üvegtetős Peugeot 307sw szgk-t. A tulaj rendőrt hívott, jegyzőkönyv felvételére került sor a rendőrségen, melyből másolatot nem kaptunk. A tulajdonos állítása szerint a gépjárművet elvitte a szakszervízbe, ahol az üvegtető teljes cseréjét javasolták, melynek összege 200.000 HUF. Hogyan tudhatom meg, hogy mi a valós kár, hogyan lehet független kárszakértőt a kárrendezésbe bevonni? Várom válaszát!
Tisztelettel:
M.L.
Tisztelt M.L.!
Az Igazságügyi Minisztérium honlapján a közérdekű információk között megtalálható az igazságügyi szakértők adatbázisa (www.im.netforum.hu), ahol a szakterületek név szerinti rendezett listája menüpontra kattintva ki tudja választani a megfelelő szakértő kódját, ezzel kikeresheti a megfelelő kárszakértőket, megtudhatja nevüket, címüket, elérhetőségeiket.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Tíz napja járt le a műszaki vizsga az autómon, mely rendőri intézkedés során derült ki. A forgalmimat el is vették a helyszínen. Szeretném megtudni, hogy ilyenkor a rendőr szempontjából mi a helyes intézkedés menete? Saját részemről csak annyit szeretnék megtudni, hogy ezek után mi vár rám. Milyen büntetések és hogyan kapom vissza a forgalmimat. Milyen árakkal kell számolnom és mennyi időbe telik ez. Helyszínen a rendőr ezekről nem tudott tájékoztatni, mert szerintem ő maga sem tudta. Előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Ervin
Tisztelt Ervin!
A rendőr köteles a forgalmi engedélyt a helyszínen elvenni, és 3 munkanapon belül a lakóhelye szerinti okmányirodához továbbítani a helyszínem elkészített jelentés, (feljelentés) egy példányával együtt. Önnek a forgalmi engedély elvételéről átvételi elismervényt ad, amely tartalmazza a jármű azonosító adatait, az engedély számát és az elvétel okát. Az átvételi elismervény birtokában a járművel a lakóhelyig lehet közlekedni. Az okmányiroda a járművet 30 napon belül kivonja a forgalomból, a jármű műszaki alkalmasságának igazolásáig Ön a forgalmit nem kaphatja vissza. A költségek: 30 ezer Ft-ig terjedő szabálysértési bírság, 1500 Ft igazgatási szolgáltatási díj a forgalmi visszaadásakor és a műszaki vizsga költségei.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Záróvonalon balról előzés után nem álltam meg, a rendőr üldözés közben elém került. Fékezett, mindketten lassultunk, ekkor a rendőrautónak nekiment egy szemből közlekedő jármű. Ezt látva megálltam, leállítottam a kocsit, addigra odaértek kiszedtek a kocsiból, bilincs, bevittek. Közben helyszínelés. A jegyzőkönyv elvétele után elengedtek. Nem sérült meg senki, nem voltam ittas. Azt mondták szabálysértési ügy lesz. Körülbelül mire számíthatok?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A szabálytalan előzésért 50 ezer Ft-ig terjedő pénzbírságot lehet kiszabni, ha ezzel mást hirtelen irányváltoztatásra vagy fékezésre kényszerített, akkor 100 ezer Ft-ig terjedhet a bírság. Utóbbi esetben a jogosítványt is bevonhatják maximum egy évre. A közúti közlekedés rendjének megzavarásáért szintén 100 ezer Ft-ig terjedő pénzbírság szabható ki és a jogosítvány bevonható egy évre.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Köszönöm, hogy válaszolt előző levelemre, az ittas vezetéssel kapcsolatban, de további kérdések merültek fel: Seres szonda esetén állítólag valamilyen matematikai műveletet kell elvégezni, hogy megkapjuk a tényleges alkoholszintet, legalábbis nekem ezt mondták a rendőrök, mivel én is úgy tudtam, hogy csak szabálysértés. Mint kiderült nem az. Én is azt vártam, hogy együtt kezelik az ittas és az engedély nélküli vezetés ügyet, de két egymástól teljesen független, rendőrség intézi. Mivel tudja magyarázni ezt a jelenséget?
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Igen, az alkoholvizsgálatnál figyelembe kell venni az alkohol felszívódásának mértékét az eltelt idő függvényében, ezért beszéltek Önnek matematikáról. Ha Önnél nem enyhe, hanem ennél súlyosabb fokú alkoholos befolyásoltságot állapítottak meg, akkor az ittas vezetés nem szabálysértésnek, hanem bűncselekménynek, konkrétan vétségnek minősül. A szabálysértési ügyekben általában a lakóhely szerinti rendőrkapitányság jár el, de ha az eljárás gyorsabb és eredményesebb lefolytatása indokolja, az eljárás alá vont személy tartózkodási helye, munkahelye, szolgálati helye, az elkövetés helye, továbbá a cselekmény felderítésének helye szerint illetékes szabálysértési hatóság is eljárhat. Az ittas vezetés vétsége elkövetése esetén a nyomozás lefolytatására az a nyomozó hatóság illetékes, amelynek területén az elkövető lakóhelye van, kivéve, ha a nyomozás lefolytatása az elkövetés helyén célszerű.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A napokban kaptam egy levelet, ami szerint áprilisban 40 helyett 70-el mentem. Nem késtek el ezzel a rendőrök lévén, hogy november vége van? Vagy a gyorshajtásnak nincsen elévülési ideje?
Köszönettel:
Roland
Tisztelt Roland!
A szabálysértési törvény szerint nincs helye felelősségre vonásnak, ha a cselekmény elkövetése óta hat hónap eltelt, azaz a cselekmény elévül. Az elévülést azonban bármely eljárási cselekmény, amit a rendőrök foganatosítanak, félbeszakítja, a félbeszakítás napjával az elévülési idő újrakezdődik. Ha a cselekmény elkövetésétől számított két év eltelt, már biztosan nem lehet az elkövetőt felelősségre vonni. Elképzelhető, hogy az Ön esetében nem azzal indult az eljárás, hogy Önt értesítették, hanem más eljárási cselekmény előzte meg az Ön értesítését, ami még benne volt a 6 hónapos határidőben. Próbálkozhat az elévülésre hivatkozással, esetleg előtte érdeklődje meg, hogy mikor indult meg konkrétan Ön ellen az eljárás.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Román állampolgár vagyok, már 3 éve hivatalosan Magyarországon tartózkodom, deviza belföldinek számítok, mivel jelenleg letelepedési engedéllyel rendelkezem, és folyamatban van a honosításom. Hamarosan szeretnék új autót vásárolni és érdekelne, hogy ilyen feltételek mellett milyen rendszámot fogok kapni (a szokásos magyarországit: 3 betű 3 szám, vagy CC szám formátumot)? Tudomásom van hasonló helyzetben levő román állampolgárokról, akik szintén Magyarországon vettek autót (az õk esetükben használtat) és nekik a CC szám formátum van. Válaszát előre is köszönöm, a lehető legjobbakat kívánom.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A 35/2000. számú BM rendelet alapján C-s rendszámot az alábbi külföldi tulajdonú járművek kapnak: a tartósan belföldön üzemeltetett - az 52. § (2) bekezdés a) pontba nem tartozó, valamint a bevándorolt, menekült, a letelepedett jogállású, illetve EGT tartózkodási engedéllyel rendelkező természetes személy, vagy a magyar cégbíróság által nyilvántartásba vett jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet tulajdonát képező jármű kivételével. Tehát, ha Ön már letelepedett jogállású, nem kap C-s rendszámot.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Szeretném megkérdezni, hogyha van egy motorkerékpárom, de nincs meg rá a jogosítványom, milyen bírsággal büntethetnek engem a rendőrök, ha "elkapnak" (saját keresetem még nincsen)! Súlyosbítja-e ezt az a helyzetet, ha lejár a műszaki vizsga érvényessége?
Köszönettel:
O. D.
Tisztelt O. D. !
Engedély nélküli vezetésért 100 ezer Ft szabálysértési bírságot lehet kiszabni, ilyen esetben nincs jelentősége annak, hogy van-e saját keresete. Ha a műszaki vizsga érvényessége is lejár, akkor további szabálysértést követ el, melyért 30 ezer Ft-ig terjedő összegben bírságolható.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A kérdésem a következő: Költözés miatt megváltozott a lakcímem, melyet az okmányirodában be is jelentettem, megkaptam az új címre szóló lakcímkártyát. Ezzel együtt a személyi igazolványomban érvénytelenítették az előző címemet. Az autóm forgalmi engedélyében viszont még az előző cím szerepel. Át kell-e feltétlenül íratnom a címet a forgalmiban is, vállalva az ezzel járó költséget (új forgalmi engedély fognak ugye kiállítani, ha jól tudom 5000 Ft-ért), vagy, mivel a személyimben még szerepel a régi, a forgalmiban is feltüntetett címem, ez így elegendő. Megbüntethet-e a rendőr a két különböző cím miatt?
Köszönettel:
F.Gábor
Tisztelt F. Gábor !
Előírás, hogy a forgalmi engedély üzemben tartójának személyében, illetve személyi adataiban, valamint a jármű azonosító adataiban bekövetkezett változáskor új forgalmi engedélyt kell kiállítani és a járműnyilvántartásba is be kell jegyezni. Ennek be nem tartása esetén a közúti igazgatási szabályok megsértésére hivatkozva 30 ezer Ft-ig terjedő bírságot lehet kiszabni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2005. október 17-én eladtam autómat szabályos adásvételi szerződéssel, melyben megtalálható az alábbi sor: A vevő a gépjárművet megtekintett és kipróbált állapotban megvásárolja, az eladó a vevőt a gépkocsi esetleges hibáiról tájékoztatta, a továbbiakban az eladóval szemben garanciális valamint szavatossági igénye nincs és nem is lehet. 2005. november 20-án az autó motorja összeszakadt a vevő pedig most perrel fenyegetőzik, mert szerinte én vagyok a hibás ezért. Szerintem pedig a vevő, mivel már több mint egy hónapja használja az autót ami egy nagy teljesítményű sportos jármű, ezért a hibáért már ő tehető felelőssé, és az adásvételi szerint is nekem van igazam. A vevő most arra hivatkozik hogy rejtett hibája volt az autónak, amit én eltitkoltam, de ez nem igaz és szerintem erre nem hivatkozhat. Kérem mielőbbi állásfoglalását ez ügyben. Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
A vevő által indítandó per sikeressége egyrészt azon múlik, hogy milyen korú, állapotú járművet mekkora vételárért vásárolt meg és konkrétan milyen jellegű és értékű meghibásodás történt vele. Ha a jármű korából, árából, állapotából az állapítható meg, hogy az feltehetőleg csak egy komoly felújítás után alkalmas csak a normál közlekedésre, akkor az Ön által idézett mondat rendben van. Egyébként a használatra való alkalmasságot az eladónak biztosítania kell, ő ezért szavatol, a vevő jogszabályokban meghatározott garanciális jogait szerződéssel korlátozni nem lehet, és szerencsésebb, ha a szerződés konkrétabban tartalmaz arra vonatkozóan adatokat, hogy a járműnek milyen műszaki problémái vannak.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérdezem, hogy milyen kártérítést kérhetek a következő esetben: május 25-én jobbkéz-szabály meg nem adásából összetörték kocsinkat. Az elkövető minden határozatot megfellebbez, nem ad a rendőrség az ügy lezárásáig igazolást, így nem fogad a biztosító. Hat hónapja áll a kocsi az udvarban /más/ok hibájából eredően/ Ha megkapjuk a papírt, hogy nem mi vagyunk a hibásak, az ért károkért milyen kártérítésért folyamodhatok, az autó megcsináltatásán kívül? Az igazságérzetem szerint: törött lett az új autóm, állt 6 hónapig, ami technikailag káros, buszoznom kellett, fél éven át korábban keltem, később értem haza, megváltozott a magánéletem, néha taxival kellett utaznom (vidéken dolgozom).
Köszönettel:
Horváth A.
Tisztelt Horváth A. !
Kártérítés megállapítása iránti polgári perben érvényesítheti a baleset okozójával szemben azokat a károkat, amelyeket a járműve használhatatlansága miatt ténylegesen elszenvedett. Természetesen követelheti a busz- és taxiköltség megtérítését, valamint a gépkocsiban bekövetkezett értékcsökkenés megtérítését, és minden további a balesettel összefüggésben adódott indokolt költsége, kára megtérítését. Nem vagyoni kárként a korán kelés, későbbi hazaérkezés csak nagyon extra esetben érvényesíthető.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérdésem az lenne, hogy hol lehet annak utánanézni, hogy törvényesek-e az autó papírjai. Konkrétan a forgalmi engedélyen szereplő autó adatai valósak-e, tényleg az az autó szerepel-e a nyilvántartásban, ami a forgalmiban van.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
Hivatalos tájékoztatást a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal Közlekedési Igazgatási és Nyilvántartó Főosztályától kérhet csekély mértékű igazgatási szolgáltatási díj ellenében, a hivatal különböző elérhetőségeit a www.nyilvantarto.hu oldalon megtalálja.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2005. 08. 15.-én jogerősen 35e Ft pénzbírsággal és 2 hónap járművezetéstől való eltiltással büntettek, jelentős sebességtúllépés miatt. A büntetés összegét befizettem, az eltiltásból még kb. 2 hét lenne hátra, és most kaptam egy felszólító levelet az Okmányirodától, hogy 3 napon belül le kell adnom a jogosítványomat. Ez sem az I. fokú, sem a Bírósági határozatban nem szerepelt. Mivel más kategóriára is érvényes a jogosítványom, továbbá csaknem letelt a büntetés, furcsa ez az eljárás. Mi történik, amennyiben nem adom le a jogosítványom? Fellebbezni 5000 Ft ellenében lehetne, az utánajárás szintén további költségekkel járna.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró !
Ha a vezetői engedély helyszíni elvételére nem került sor, az okmányiroda határozatban kötelezi az ügyfelet a vezetői engedély leadására. A határozat meghozatalával egyidejűleg a vezetői engedély visszavonását, bevonását és a vezetési jogosultság szünetelését nyilvántartásba veszi. Ha a járművezetéstől eltiltás csak meghatározott kategóriára vagy járműfajtára terjed ki, az okmányiroda a jogosítványt kérelemre kicseréli, és ennek során az eltiltással nem érintett kategóriára, járműfajtára érvényesített okmányt ad ki.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Használt autót vennénk. A tulajdonos, akinek a nevén van a gépjármű meghalt, a fia értékesíti, akinek hagyatéki végzés van a kezében, miszerint a gépjármű kizárólagos örököse. Ebben az esetben a forgalmi és a hagyatéki végzés alapján átírják-e a gépjárművet gond nélkül a nevünkre, vagy előtte neki kell a nevére íratni? Köszönöm előre is válaszát.
Tisztelettel:
K. Gábor
Tisztelt K. Gábor !
Az örökösnek előbb a nevére kell íratnia a járművet, Ön így vásárolhatja csak meg, hogy az okmányirodában is rendben legyen a nyilvántartásba vétel. Az örökösnek a hagyatéki végzéssel be kell mennie az okmányirodába a nevére íratni, eztán jöhet az adásvételi szerződés megkötése.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Vasúti átjáróban 49-cel hajtottunk át, a rendőr azt mondta, hogy a helyszínen csak 46 km/óráig lehet elintézni. A kérdésem az, hogy milyen büntetésre számíthatunk. Igaz-e, hogy a jogosítványt is elvehetik 3 hónapra? Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel:
Nemecsek13
Tisztelt Nemecsek13 !
A bírság 60.000 Ft-ig terjedhet, és 1 hónaptól egy évig terjedő időszakra lehet bevonni a jogosítványát, a beígért 3 hónapos bevonás nagyon is reálisnak tűnik.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy múlt hónapban a másik fél hibájából súlyos balesetet szenvedtem. Eltört a bokám, amit műteni kellett és platinát raktak bele. Két hónapig ki sem mozdulhatok itthonról és azt még nem tudom, hogy utána mennyi ideig fogok sántikálni. A kérdésem az, hogy a kártérítési igényemet kinél érvényesíthetem? A hibázó félen vagy a biztosítóján? Mekkora összeget lehet igényelni és, hogy tudnak-e ajánlani egy jó ügyvédet ez ügyben?
Tisztelettel:
R. András
Tisztelt R. András!
Ha a balesetet okozóval szemben büntetőeljárás indul, az eljárásban Ön mint sértett is részt fog venni. Az egészségi állapotára, egészségromlására tekintettel a büntetőeljárás során igényelheti a bíróság előtt polgári jogi igényként kártérítés megállapítását, de ezt megteheti külön polgári peres keresetben is, melyben a károkozót kell perelnie. Konkrétumok nélkül néhány százezer Ft-os kártérítést igényelhet.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Érdekelne a véleménye a szeptembertől érvényben levő szabályozásról, amely szerint autót forgalomból kivonni csak hivatalos bontó által kiadott igazolással lehet. Megszűnt tehát az a lehetőség, hogy régi autót - forgalomból kivonva - saját magánterületemen tároljak, alkatrészeit felhasználjam. Véleményem szerint ez sérti a magántulajdonnal való rendelkezési jogomat, hiszen kénytelen vagyok tulajdonomat meghatározott helyen áruba bocsátani egy általam nem reálisnak ítélt árért. Amennyiben ezt nem teszem meg, olyan költségek terhelnek (súlyadó, bizt. bónuszfokozat átvihetetlensége), amelyek egy működésképtelen, vizsga nélküli autónál nem jogosak. Sérti-e ez a szabályozás a magántulajdonhoz fűződő alkotmányos jogokat?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Igen, a szabályozás sajnos olyanra sikerült, hogy a gépjármű tulajdonosok méltányos érdekeire nincs tekintettel és még a bontóknak is lehetőséget adhat a visszaélésekre. Nem csodálkoznék, ha a közeljövőben többen az Alkotmánybírósághoz fordulnának az alkotmánysértés megállapításáért.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Elöljáróban azt szeretném elmondani, hogy egy Lada Szamara típusú személygépkocsi van a családom tulajdonában, ami 1993. novemberében lett forgalomba állítva. Ez év elején valami olyat hallottam, hogy minden autónak kell rendelkezni törzskönyvvel 2006. január 1-től de olyan nekünk nincsen és nem is tudom, hogy ez a papír mire szolgál. Az lenne a kérdésem, hogy ez a törzskönyv mire szolgál és tényleg 2006. január 1-től mindenkinek kötelező? Ha igen, akkor ezt hol adják vagy kitõl kell beszerezni? Az autót nem tervezzük eladni. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
P. Gábor
Tisztelt P. Gábor!
A törzskönyv igazolja a jármű tulajdonjogát, ez azonban a jármű közúti forgalomban való részvételének nem feltétele. Azokat a járműveket, amelyeket 1999. január 1-jéig helyeztek forgalomba, külön kérelemre vagy a járművel kapcsolatos közlekedési igazgatási ügyintézés alkalmával (pl. eladás során) kell törzskönyvvel és új típusú forgalmi engedéllyel ellátni, azaz az okmányirodákhoz lehet fordulni ilyen kérelemmel. Újságcikkben már én is olvastam, hogy 2006. január 1-ig lehet nélkülözni ezt az okmányt, azonban a kérdésről rendelkező jogszabály nem tartalmaz ilyen határidőt a kiváltásra.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István