Fél éve eladtam az autómat, be is jelentettem

2007. február 11., 19:42 Módosítva: 2007.02.11 19:42

Tisztelt Autójogász!

2006. 07. 07-én eladtam a tulajdonomban lévő gépjárművet, melynek édesapán volt az üzembentartója! A napokban kapott az édesapám (illetve én is mert a megszólítás tulajdonos/üzembentartó volt, de a levél neki jött) egy csekket az autópálya üzemeltetőjétől, hogy matrica nélkül közlekedett. Mivel én már júliusban eladtam, ezért tanácsért fordultam az okmányirodába, ahol még az adásvétel napján leadtam az adásvételi szerződés egy példányát. Ott azt mondták, hogy ők értesítették a vevő lakhelyén működő okmányhivatalt az adásvétellel kapcsolatban, de a vevő azóta sem íratta át az autót. Azt mondták, akkor zárulhat le a dolog, ha egy ellenőrzés során (rendőri) kiderül, hogy a gépkocsi ki lett vonva a forgalomból. Ezek után én mit tudok tenni, vagy milyen irattal fordulhatok az autópálya kezelőhöz, hogy az autó már nem a tulajdonom 2006. július 7-e óta?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Ön az adásvételi szerződéssel igazolhatja, hogy már nem az Önök tulajdonában áll a gépjármű, mellette pedig nyilatkozzon arról, hogy az elidegenítését az adásvétel napján be is jelentette és emiatt most az okmányirodában eljárás folyik az átírás érdekében. A 35/2000. számú BM rendelet szerint amennyiben a jármű jogszerű megszerzője a bejelentési kötelezettségét, annak keletkezésétől számított 15 napon túl, késedelmesen teljesíti a közlekedési igazgatási hatóság (okmányiroda) bejegyzi a tulajdonjogot a nyilvántartásba, és hivatalból vonja ki a járművet a forgalomból. Ilyenkor az az eljárás, hogy az okmányiroda írásban felszólítja a vevőt, hogy a mulasztását haladéktalanul, 3 napon belül pótolja és irassa a nevére az autót. Tájékoztatja, hogy ennek hiányában a járművet kivonják a forgalomból és a vevőnek le kell adnia a rendszámot és a forgalmit, ezt követően a vevő még egy mulasztási bírságot is kap. Az is célravezető lehet, ha Ön telefonál vagy ír levelet a vevőnek ez ügyben.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Regisztrációs adó visszaigénylése

2007. február 11., 19:38 Módosítva: 2007.02.11 19:38

Tisztelt Autójogász!

Nemrég vásároltunk egy használt gépkocsit de nem mi hoztuk be az országba /olaszból hozták be (az előző tulajdonos fizette ki a regisztrációs díjat) kérdésem az lenne, hogy mi vissza igényelhetjük-e a regisztrációs adót? Egyébként a kocsit autókereskedésben vettük előre is köszönöm válaszát.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A törvény szerint regisztrációs adó részleges visszatérítésére jogosult az a személy, aki gépjármű forgalomba helyezése miatt a Regisztrációs adóról szóló törvény 2004. május 1. napja és 2005. december 31. napja között hatályos rendelkezései alapján adót fizetett a vámhatóság részére. A második jogosulti kör az, akire az adót a gépjárművet Magyarországon forgalomba helyező és az adót megfizető személy (gépjárművet importáló kereskedő) regisztrációs adó-ként áthárította (ennek hiányában pedig közvetlenül neki keletkezett volna adófizetési kötelezettsége). Ez utóbbi kör is csak akkor jogosult a részleges visszatérítésre, ha a az adó teljes vagy részleges áthárítását igazoló számlát vagy egyéb számviteli bizonylatot, továbbá az adónak az eladó részére történt megfizetését igazoló bizonylatot tudja csatolni. Ha a járművet a kereskedő hozta volna be az országba és úgy adta volna el Önnek, hogy külön részletezi és elszámolja az általa befizetett regisztrációs adót, erről külön számviteli bizonylatot ad Önnek, akkor jogosult lenne a visszatérítésre. A fentiek alapján Önnél nem ez a helyzet, ezért véleményem szerint nem jogosult a részleges visszatérítésre.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Drága tévedés

2007. január 30., 14:41 Módosítva: 2007.01.30 14:41

Tisztelt Autójogász!

Novemberben egy biatorbágyi bevásárló centrumba mentem, addig nem is kell autópálya díjat fizetni. Viszont sajnos későn vettem észre, hogy valószínűleg túlmentem a kijáraton, ami oda vezet. Mivel még sosem jártam ott, nem tudtam pontosan, hol kell lehajtani. Mivel a KRESZ szerint tilos autópályán tolatni, ill. megfordulni, továbbmentem, és az első kijáratnál elhagytam az autópályát. Természetesen rögzítették az autópálya használatomat, amiről megjött a bírság. Kérdésem az lenne, ha én tudom igazolni, hogy ezek után nem sokkal a bevásárlóközpontban vásároltam, segít-e valamit. Nyilván a rendszerük szerint azt is rögzítik, hogy a következő ellenőrző kapuig már nem mentem el. Van esélyem egy panaszlevéllel arra, hogy ne kelljen fizetnem, vagy esetleg enyhítsék a bírságot?

Köszönettel:

L. Andrea

Tisztelt L. Andrea !

A tévedését sajnos biztosan nem fogják figyelembe venni és a leírtak alapján nem számíthat engedményre. A jogszabályban meghatározott fix összeget fogják Öntől továbbra is követelni, méltányosságra nincs lehetősége az autópálya kezelőnek.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gépjármű eladása külföldre

2007. január 30., 14:35 Módosítva: 2007.01.30 14:35
1

Tisztelt Autójogász!

Szeretném megkérdezni, hogy eladhatom-e az autómat román állampolgárnak, s ha igen mi szükséges hozzá, illetve mit kell tennem?

Köszönettel:

Á. A.

Tisztelt Á. A. !

Természetesen eladhatja a járművét román állampolgárnak, a nehezebb elérhetőség miatt ügyeljen arra, hogy a vevő adatai pontosan és hiánytalanul szerepeljenek a szerződésben. Ezzel kapcsolatban annyi tennivalója van, mint a magyar állampolgár részére történő eladás esetén: az eladást 15 napon belül az adásvételi szerződés bemutatásával be kell jelentenie az okmányirodában.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Késik a biztosító kárkifizetése

2007. január 30., 14:24 Módosítva: 2007.01.30 14:24

Tisztelt Autójogász!

November 4-én egy úriember összetörte az autómat, 7-én felmérték a kárt, és annyit mondtak, 15 napon belül fizetnek. Az autót még azon a héten megcsináltattam, kifizettem, de én azóta a biztosítótól egy fillért nem kaptam. Ilyenkor mi a teendő? Már lassan másfél hónap telt el. Akkor minek fizetjük a biztosítást? Hol lehet az ilyet feljelenteni, vagy beperelni? Igaz nem nagy összegről van szó, de az is pénz! Mit tegyek? Várom válaszát.

Tisztelettel:

L.Z.

Tisztelt L.Z. !

Mintaszerű lett volna, ha úgy jár el a biztosító, ahogy ígérte: három napon belüli kárfelmérés, elfogadás esetén 15 napon belüli kárkifizetés. Először és elésősorban a biztosítón kérje számon a kárkifizetés időpontját és tudakolja meg a késedelem okát is. Ha nem fizetnek, nem adnak kielégítő információt, Önnek is azt tudom tanácsolni, hogy panaszával forduljon a felügyeleti szervhez (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete Ügyfélszolgálat 1013 Budapest, Krisztina krt. 39. Levélcím: 1535 Budapest, 114. Pf. 777., Telefon: 06-40-203-776).

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elkaptak jogsi nélkül

2007. január 30., 14:13 Módosítva: 2007.01.30 14:13

Tisztelt Autójogász!

Jogosítvány nélkül vezettem autót, és nem volt bekapcsolva a biztonsági övem sem! A jogosítványból már csak a forgalmi vizsga van hátra! Mire számíthatok? Pénzbüntetésre, vagy az eltiltásra? Vagy mindkettő??? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

Emilio

Tisztelt Emilio !

Mindkettőre, ami elég komoly büntetés lesz, már csak azért is, mert mostanában sok olyan súlyos közlekedési baleset történt, amit a gyakorlatlan vagy jogosítvánnyal nem is rendelkező autósok okoztak, biztos vagyok benne, hogy Önnel szemben a törvény szigorát fogják alkalmazni. Szerintem egy év eltiltásra és 80ezer Ft pénzbírságra biztosan számíthat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Károkozás miatt felmondott a biztosító

2007. január 30., 14:06 Módosítva: 2007.01.30 14:06

Tisztelt Autójogász!

A kötelező biztosításom B10-es kategóriájú. A nyáron volt egy balesetem, amelyben elismertem a felelősségemet. A balesetben az én autómon egy karcolás keletkezett, a másikon is hasonló mértékű sérülés volt. Azóta a biztosítótól semmiféle tájékoztatást nem kaptam, viszont november közepén váratlanul felmondták a biztosításomat. Érdeklődésemre a biztosító kioktatott, hogy 1.5 millió forintos kárt okoztam és jobban tenném ha nem csodálkoznék. A káresetet kezelő ügynökség szerint ők 300.000 Ft kárigényt jeleztek a biztosító felé, de fizetésre még nem került sor, mert még le se zárult az ügy. Kérdésem, hogy jogosan járt-e el a biztosító? Ha igen, milyen módon lehet, érdemes fellebbezni a döntés ellen?

Tisztelettel:

B.J.

Tisztelt B.J. !

Először is forduljon a biztosítóhoz és kérjen iratbetekintésre lehetőséget, így meggyőződhet róla, hogy biztosítását mi alapján mondták fel, ténylegesen mi történt meg és mi nem. Ha nem ért egyet, vagy úgy látja, hogy nem megfelelően intézték az ügyét, a PSZÁF-hoz (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete Ügyfélszolgálat 1013 Budapest, Krisztina krt. 39. Levélcím: 1535 Budapest, 114. Pf. 777., Telefon: 06-40-203-776) is fordulhat. A tőlük kapott tájékoztatás alapján eldöntheti, a továbbiakban milyen lépéseket tegyen.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

H jelű matrica

2007. január 30., 13:54 Módosítva: 2007.01.30 13:54

Tisztelt Autójogász!

Kötelező-e külföldön az autó hátuljára ragasztott "H" betűs matrica? Ha EU-s rendszámtáblám van, akkor is?

Köszönettel:

P.P.

Tisztelt P.P. !

A "H"-s országjelzést a 2004. május 1. előtt kibocsátott rendszámok esetén kötelező felragasztani. A 2004. május 01. után kiadott EU-s rendszámtáblák esetén az EU tagállamokban elfogadják önmagában a rendszámtáblát, külön "H" matrica nélkül.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rendőri igazoltatás

2007. január 30., 13:22 Módosítva: 2007.01.30 13:22

Tisztelt Autójogász!

Köteles-e az engem igazoltató/bírságoló rendőr kérésemre a jelvénye számán felül közölni a nevét és a rangját? Amennyiben igen és megtagadja, élhetek-e panasszal ellene?

Köszönettel:

V. Zoltán

Tisztelt V. Zoltán !

A rendőrségről szóló törvény 20. §-a szerint: "A rendőrt az intézkedés során az egyenruhája és az azonosító jelvénye vagy a szolgálati igazolványa igazolja. Ha a rendőr nem visel egyenruhát, az intézkedés megkezdése előtt köteles a rendőri mivoltát szóban közölni, és - ha az intézkedés eredményességét nem veszélyezteti - magát a szolgálati igazolványával igazolni. A rendőr az intézkedés befejezése után az intézkedés alá vont személy kérésére köteles az azonosító jelvényének számát közölni vagy szolgálati igazolványát felmutatni, a nevét és a szolgálati helyét megjelölni." Ha nem ennek megfelelően jártak el Önnel szemben, panasszal élhet, de erre azért aludjon egyet, lehet, hogy a panasza kivizsgálása után még elégedetlenebb lesz.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mozgáskorlátozottak közlekedése

2007. január 30., 13:13 Módosítva: 2007.01.30 13:13

Tisztelt Autójogász!

A mindkét irányból behajtani tilos jelzőtábla alatt az alábbi kiegészítő felirat szerepel " gépjárműforgalom elöl elzárt természetvédelmi terület " Kérdésem behajthatok-e erre az útszakaszra?

Köszönettel:

IILackó

Tisztelt IILackó !

A KRESZ 14. § (1) bekezdés n) pontja szerint a mindkét irányból behajtani tilos tábla azt jelzi, hogy az útra mindkét irányból tilos behajtani. Ugyanezen paragrafus (13) bekezdése alapján azonban a mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője), a betegszállító gépjármű a tilalom ellenére behajthat, ha úti célja a jelzőtáblával megjelölt úton van vagy csak ezen az úton közelíthető meg. A járművel ilyen esetben legfeljebb 20 km/óra sebességgel szabad közlekedni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kódszám bejegyzéssel kaptam jogosítványt

2007. január 30., 13:04 Módosítva: 2007.01.30 13:04

Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném megkérdezni, hogy mikor megkaptam idén a "B" kategóriájú jogosítványomat akkor láttam rajta az alján egy 181-es számjelölést. És azt szeretném megkérdezni, hogy mit jelent ez?

Köszönettel:

Sándor

Tisztelt Sándor !

Ezt a bejegyzést azok jogosítványában szerepeltetik, akik vezetői engedélyének a kezdő minősítését meghosszabbították 2 évvel. Ha Önnek pl. szabálysértés elkövetése vagy közlekedési büntetőpontjainak száma miatt bevonták a jogosítványát és a lejárt eltiltást követően kapta vissza, akkor ez a kód jelzi, hogy újra a kezdő kategóriában van, így pótkocsit nem vontathat. Ha Ön ilyesmiben nem érintett, akkor tévedésről van szó, menjen be az okmányirodába és kérje a jogosítvány téves bejegyzésének korrigálását.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Reklámautók újra

2007. január 16., 10:12 Módosítva: 2007.01.16 10:12

Tisztelt Autójogász!

Érdekelne, hogy mi a véleménye a különböző, gépjárművön elhelyezett reklámozási dolgokról. Gondolok itt a hírauto ill. az il ferro ajánlatára, ahol reklámfelhelyezése után havidíjat fizetnek az autósnak, sokszor ez a havi törlesztőrészlet stb. Kérdezném, hogy mivel ezt bármikor felbonthatja a cég, akivel szerződik az autós, jogszerű-e ez, mivel így tulajdonképpen egy új autó vásárlását biztosítja a hirdető, annak fejében, hogy reklámot helyez el a gépjárművön. Ezután mondjuk 4 hónappal felbontja a szerződést, a vevő meg marad és fizetheti a törlesztő részleteket egyedül. Ez megtévesztés, ami nem jogszerű, vagy mégis? Hogyan győződhet meg a szerződő, hogy nem "verik át" ? Kihez fordulhat?

Üdvözlettel:

S. Balázs

Tisztelt S. Balázs !

Nem ismerhetem az említett két cég teljes dokumentációját erről a témáról, az azonban közismert, hogy egyrészt regisztrációs díjat kell fizetni, másrészt a cégek bármikor felmondhatják a szerződést. Ez önmagában még simán legális, mindenki olyan feltételekkel szerződik a polgári jog határain belül, ahogy akar. Hogy ne verjenek át minket, a következőket tehetjük: mindent el kell olvasni, ha az aláírandó egyedi szerződésben másik dokumentumra hivatkoznak, akkor azt is, aztán gondolkodjunk egy napot, mielőtt aláírjuk a papírokat, hogy vajon ebben kinek mi az üzlet. A legfontosabb azt eldönteni, hogy szükségünk van-e most a gépjárműre, és pont olyanra, amit kínálnak (listaáron, kedvezmények, akciók nélkül) tudjuk-e fizetni önállóan is a törlesztést már akár 2-3 hónap múlva is. Kérdezzünk és kérdéseinkre rövid, világos választ várjunk el. Annak is célszerű utánanézni, hogy a felkínált konstrukciónál létezik-e kedvezőbb nem reklámos megoldásban (simán kereskedőnél történő vásárlással) és mekkora az eltérés, ebből is vonhatunk le némi számolgatás után következtetéseket. Ez egyrészt egy jó lehetőség a pangó új autó kereskedelem fellendítésére, ha az il ferro/hírautó szerződést bont az ügyfél vagy fizet, vagy a bank viszi az autót és még esetleg további százezreket követel az értékcsökkenés miatt. Jogos az óvatosság azért is, mert ezekben a konstrukciókban benne lehet az a lehetőség, hogy az új belépők befizetései fedezik a régebbiek törlesztéseit (piramisjáték jelleg) és nem az autókon reklámozott cégek. Hogy ez a tevékenység illegális-e vagy sem majd elválik, rendőrség, ügyészség, bíróság feladata eldönteni, formálisan a polgári jog szabályait figyelembe véve legálisnak tekinthető. Az a cég, aki reklámot szeretne magának vásárolni, ennél sokkal jobb hirdetési lehetőségeket is talál, pl. a fővárosi taxis társaságok vagy a BKV járműveit naponta garantáltan százezrek bámulják. Ha valaki úgy érzi, hogy megtévesztették, becsapták, a rendőrséghez kell fordulnia.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Új autó meghibásodásai

2007. január 16., 09:46 Módosítva: 2007.01.16 09:46

Tisztelt Autójogász!

2004 évben újonnan vásárolt személygépkocsimmal, garanciális problémák merültek fel. A vásárlást követően 2 hónapon belül jeleztem az egyik problémát, amit a mai napig nem orvosolt a gyártó - forgalmazó, egyébként több probléma is előjött azóta, ami szintén hasonló orvoslatot nyert, ill. nem nyert. Ráadásul az illetékesek meglehetősen ellenszenvesen is kezelik a problémákat. Sajnos az autó magyarországi képviseletének ilyen ügyeivel foglalkozó vezetője is ezt a magatartást tanúsítja. Kihez lehet fordulni a problémákkal? Az autó céges tulajdon. Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

S. Gábor

Tisztelt S. Gábor !

Sajnos elég gyakran lehet találkozni az Ön által leírt problémával szinte bármely márka esetén. Ki nem elégített követeléseivel fordulhat a bírósághoz, polgári peres keresetben kérheti, hogy a bíróság kötelezze a magyarországi képviseletet pl. kijavításra, kicserélésre vagy esetleg árleszállításra, kártérítésre. A perben Önnek bizonyítania kell, hogy a meghibásodásokat, problémákat a forgalmazó nem orvosolta, csatolnia kell a hibákat feltáró szervizlapokat és a peren kívüli rendezés érdekében folytatott levelezést (érdemi nyilatkozatokat) és egyéb bizonyítékokat is. Panasszal fordulhat továbbá a fogyasztóvédelmi felügyelőséghez is.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Ittas vezetés miatt el (nem) vett jogosítvány

2007. január 16., 09:33 Módosítva: 2007.01.16 09:33

Tisztelt Autójogász!

2001-ben ittas vezetésért 36 hónapra elvették a jogosítványomat. A bírósági jogerős határozat nem kötelezett arra, hogy bárhol is leadjam, vagy a büntetés letelte után átképzésen kell részt vennem. Az eltiltás lejárt, a határozat jogerőssége után ebben az évben eltelt az öt év. Természetesen nem vezettem, most ha meg akarom hosszabbítani, mire számítsak?

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Menjen az okmányirodába és nyugodtan adja be a meghosszabbítás iránti igényét. Ha a bejelentett lakóhelyén tartózkodott, azaz a hatóságok számára levélben elérhető volt, átvett minden hivatalos küldeményt, nincs min aggódnia.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Bonusz átvitel cégtől magánszemélyhez

2007. január 16., 09:17 Módosítva: 2007.01.16 09:17

Tisztelt Autójogász!

Egy KFT-nek voltam tulajdonosa és egyben ügyvezetője. A KFT rendelkezett egy gépjárművel melyet kizárólagos joggal én mint ügyvezető és tulajdonos használtam. A gépjárműre annak idején személyesen én kötöttem meg a kötelező felelősség biztosítást is, a balesetmentes vezetésemnek köszönhetően B8 bonuszom volt. A KFT-től a gépkocsit megvásároltam és a saját nevemre átírtam, ezáltal érdekmúlás miatt a gépkocsi kötelezője megszűnt. Ugyan annál a biztosítónál az eladás napján megkötöttem az új felelősség biztosítást. Most már a saját nevemre, ugyanarra a kocsira. A megkötéskor azt mondták, hogy a B8 besorolásom megtartható. Majd később mindenféle igazolásokat kértek arról hogy ki az ügyvezető, ki vezette a kocsit stb. Minden amit kértem megadtam nekik. 2 hónappal később közölték, hogy B0-ba raknak vagyis nem tarthatom meg a B8-at. Kérdésem: jogos ez? Ki élhet az igazolhatóan általam megszerzett B8 besorolással? Vagy az elveszett mindenki számára? Vagy talán az azóta átalakult KFT jogutódja élhetne vele? Érthetetlen, hogy ha a KFT a jogosult erre akkor ezek szerint 2 napos jogsival mehet tovább a B8 a KFT-n belül talán? És ha a KFT lemond erről a jogáról? Várom válaszát.

Köszönettel:

Gy. Károly

Tisztelt Gy. Károly !

A Kft. a vezetőjétől, tulajdonosától, képviselőjétől elkülönülten létező önálló jogi személy. Ha a jármű tulajdonosa vagy bejegyzett üzembentartója a Kft. volt, akkor - hiába kötötte Ön a cég nevében a szerződéseket és képviselte a céget a biztosító előtt - nem jogosult igénybe venni a cég által megszerzett bónusz kedvezményt. A kedvezményt a cég vagy jogutódja érvényesítheti, jogutód nélküli megszűnés esetén pedig elvész a kedvezmény. A bónuszra való jogosultságot nem lehet más javára átadni, az kizárólag a bejegyzett tulajdonos/üzembentartó személyéhez kapcsolódik.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nyelvi nehézségek a járművezetői vizsgán

2007. január 16., 09:10 Módosítva: 2007.01.16 09:10

Tisztelt Autójogász!

Egy barátom szeretne jogosítványt szerezni, de van egy olyan különleges hátránya, hogy bár magyarul kifogástalanul beszél, de olvasni csak igen lassan, és kicsit bizonytalanul tud (sosem járhatott magyar tannyelvű iskolába). Az időkorlátos, olvasás alapú elméleti vizsga emiatt problémás számára. Milyen lehetőség van ennek a problémának a megoldására, pl. szóbeli vizsga útján (vagy más módon)?

Köszönettel:

K. A.

Tisztelt K. A. !

Bár nem igazán testre szabott megoldás, de talán valamit segít: A 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet szerint az elméleti vizsga számítógép igénybevételével vagy írásban tehető le. Szóban - indokolt esetben tolmács közreműködésével - vizsgázhat az, aki hiányos magyar nyelvi ismeretei miatt a magyar nyelvet nem érti, illetve az egészségi állapotából következően írásra képtelen, és erre a felügyelettől, kérelemre engedélyt kapott. Más lehetőség tudomásom szerint nincs. További részletekről a vizsgáztató területi közlekedési felügyeletnél tudnak érdeklődni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Közlekedési balesetből származó kárigény

2007. január 16., 08:57 Módosítva: 2007.01.16 08:57

Tisztelt Autójogász!

Szerencsésen túléltem egy közlekedési balesetet, most értem haza, miután elhelyeztettem trélerrel a rommá tört 2 éves Citroen Picassomat a szervízben. Történt, hogy Pesterzsébeten a Virág Benedek utcában szabályosan 50 km/h-ás sebességgel haladva kijöttek elém stoptáblás utcából 20 m-es távolságon belül egy régi 100-as Audival. Az utca szűk volt, menekülési lehetőség 0, satu fék, kormány diszkréten balra el, helyem nem volt különben villanyoszlop, a kollégát a középső oszlop előtt telibe trafáltam, a lábát le sem véve a gázpedálról felugratott a járdára, be a sarki ház kertjébe a kerítésen keresztül. A kocsim eleje eltűnt, de a légzsákjaim már nem robbantak be, mert 50 km/h alatti volt az ütközési sebességem. Kolléga barátnője fejjel kivitte a szélvédőt, nálam mindenki bekötve, csak nyakmeghúzódás és térdbeverés a műszerfalba. A kolléga erőlködött, hogy a papírokat intézzük gyorsan el és menjünk, mondom én, hogy sehova, anyukám a fejét nem tudja mozdítani és mondom, hogy a barátnődnek meg klasszul állnak ki az üvegszilánkok a fejéből, úgyhogy telefonáltam a rendőröknek és kértem, hogy mentőt is hozzanak. Kb. 5 perc és kint voltak. Kiderült, hogy fiatal "barátomnak" nincs jogsija, kötelezőt viszont kötött az autóra, amelynek ő volt az üzembentartója, hogy jogsi nélkül hogyan, azt az okmányirodától kellene megkérdezni. Kérdésem, hogy fizet-e ilyenkor a károkozó biztosítója? Hogyan lehet kötelező felelősségbiztosítást kötni jogosítvány nélkül? Vagy próbáljam a kárigényemet más formában behajtani? A károm előzetesen mintegy 800 eFt - 1 MFt.

Tisztelettel:

Zs. János

Tisztelt Zs. János !

Az üzembentartónak nem kell feltétlenül jogosítvánnyal rendelkeznie, ezt csak a jármű vezetéséhez követeli meg a jogalkotó. Ha volt kötelezője a károkozó félnek, akkor a biztosítója meg fogja téríteni a kárát, természetesen a kapott kártérítésen felül Ön bírósági útin követelheti annak a keletkezett kárnak a megtérítését, amit esetleg a biztosító nem fizetett ki.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Új autó súlyadója

2007. január 16., 08:42 Módosítva: 2007.01.16 08:42

Tisztelt Autójogász!

Az új autó súlyadójával kapcsolatban az a kérdésem lenne, hogy a forgalomba helyezés után a tulajdonosnak van -e bejelentési kötelezettsége az adóiroda felé, vagy a helyi önkormányzatot értesítik a forgalomba helyezésről és ez alapján küldik majd a súlyadó fizetési kötelezettségről az értesítést?

Üdvözlettel:

B-né V. Mónika

Tisztelt B-né V. Mónika !

Új autó vásárlása esetén a tulajdonosnak nem kell külön bejelentést tennie az adóirodában, az adó kivetése havonta lebonyolított hatósági adatszolgáltatás alapján történik. Az adózónak abban az esetben kell közvetlenül az önkormányzati adóhatósághoz bejelentést tenni, a változás bekövetkeztétől számított 15 napon belül: ha az adófizetési kötelezettsége szünetel, vagy ha adómentesség illeti meg illetve, ha olyan gépjármű tulajdonjogát szerezte meg, amelynek a korábbi tulajdonosa adómentes volt.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mi is a helyzet most a regisztrációs adóval?

2007. január 10., 23:06 Módosítva: 2007.01.10 23:06

Tisztelt Autójogász!

Napjainkban egyre többet hallani, hogy fizetik vissza a regisztrációs adót. A kérdésem az lenne, hogy ha most hoznék be külföldről autót, akkor ezt még mindig be kellene fizetni, vagy ezt most megszüntették? Továbbá azt is megkérdezném, hogy ha megszűnt a regisztrációs adó, akkor az is elévült-e, hogy nem lehet 96 előtti kocsit behozni?

Köszönettel:

Petyke

Tisztelt Petyke !

Továbbra is van regisztrációs adó, csak a 2004. május 1. és 2005. december 31. közti időszakban behozott használt autók esetében lehet az adó egy részét visszaigényelni, mivel a korábbi szabályozás nem vette figyelembe a járművek értékcsökkenését, így hátrányosan megkülönböztette az import használt autókat a belföldi használt autók javára. Az Európai Bíróság döntése szerint a közösségi joggal ellentétesen kivetett adókat vissza kell téríteni. A regisztrációs adó megfizetésével mostanáig csak uniós típusjóváhagyással rendelkező, az Euro-2-es motor követelményeit teljesítő jármű kaphatott Magyarországon forgalmi engedélyt. Ez kizárta az 1996 előtt gyártott, katalizátor nélküli járművek behozatalát. 2007. január 1-től azonban megszűnik a tíz évnél idősebb autók importjának tilalma. Az új előírások alapján minden olyan jármű kaphat magyar rendszámot, amelynek van az uniós tagországokban érvényes forgalmi engedélye, és megfelel a kötelező magyarországi vizsgán.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

EU-s jogosítvány itthon

2007. január 10., 22:59 Módosítva: 2007.01.10 22:59

Tisztelt Autójogász!

Érdeklődnék, hogy EU-s tagállamban szerzett jogosítványra is vonatkozik-e a 6 hónapos használatra jogosító szabály, vagy használhatom honosítás nélkül határozatlan ideig?

Üdvözlettel:

P. Gábor

Tisztelt P. Gábor !

Az EU tagállamaiban kiállított jogosítvány az abban meghatározott érvényességi időn belül jogosít vezetésre, azaz nem kell honosítani.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Bírósági döntés a járművezetéstől eltiltásról

2007. január 10., 22:53 Módosítva: 2007.01.10 22:53

Tisztelt Autójogász!

A következő problémával fordulok Önhöz: 2006. jan. 15-én ittas vezetés miatt bevonták a jogsimat (B kat.). A helyszínen elvették. Jött az elsőfokú-, majd végül a másodfokú bíróság. Az 1 év bevonást nem akartam elfogadni, mert ebből éltem. Első fokon: 1 év+100ezer Ft. Másodfokon már fogadtam ügyvédet, az ügyvéd azt mondta maradt minden, sajnálja. Viszont megjött a bírói végzés, amivel bementem az önkormányzathoz, és hosszas tanakodás után visszaadták. A bírói végzésben ez van: az elsőfokú ítéletet helybenhagyja azzal, hogy a büntetést halmazati büntetésnek tekinti és az eltiltás tartama 2006. ápr. 28. napjáig tart. (ekkor volt az elsőfokú tárgyalás) A megyei bíróság a járművezetéstől eltiltás tartamába beszámítani rendeli még a 2006. ápr. 28-tól aug. 29. napjáig eltelt időt is. (ekkor volt a másodfokú tárgyalás) A pénzbírságot kifizettem. Elkezdtem gondolkodni a végzésen. Lehet, hogy az ifjú ügyvéd valamit félreértett? Bementem a papírral, majd félóra elteltével odaadták. Nem nagyon tudták értelmezni a fent leírtakat. Azt mondták az átvételről majd egy hónapon belül kiküldik a papírt. Eltelt két hónap és semmit se küldtek. Jogsi nálam. Ezzel akkor vezethetek? Most a melómhoz kellene. Ha tévesen adták vissza, lesz valami következménye, ha jóhiszeműen használni kezdem? A végzésben nem írtak utóképzésről sem. Ha mégis bevonták egy évre, akkor utána nem kell utóképzésen részt vennem? (ezt sehol nem említik) Válaszát köszönöm!

Üdvözlettel:

Balázs

Tisztelt Balázs !

Ha visszakapta a jogosítványát, használja csak bátran, biztosan nem félreértésről van szó, hanem arról, hogy a járművezetéstől eltiltás időtartama csökkentésre tekintettel letelt. Utánképzésre akkor kellene mennie, ha ezt a bíróság elrendeli, vagy ha az eltiltás időtartama a 6 hónapot meghaladta. Erre viszont a jogosítvány visszaadása előtt kellett volna sort keríteni, tehát Önnek nincs utánképzési kötelezettsége.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kezdő jogosítvány lejárata

2007. január 10., 22:41 Módosítva: 2007.01.10 22:41

Tisztelt Autójogász!

A kérdésem az volna, hogy a kezdő jogosítvány lejáratát kell-e valahol módosítani a jogosítványon? 2003-ban vizsgáztam le, de csak idén jutottam autóhoz. Ettől függetlenül már tavaly óta nem minősül kezdőnek a jogsim. Balesetet nem okoztam. Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

Zoltán

Tisztelt Zoltán !

Alapesetben nem kell módosítani, a kiállítás dátumából látszik, mikor járt le a jogosítvány két éves kezdő minősítése. Ha pl. szabálysértés miatt újra indult volna a két éves kezdő időtartam, akkor azt külön kódszámmal jelölik a jogosítványban.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gyorshajtás és büntetése

2007. január 10., 22:36 Módosítva: 2007.01.10 22:36

Tisztelt Autójogász!

Érdeklődni szeretnék, hogy az 50-es táblánál 87 km/órás gyorshajtás mekkora pénzbüntetéssel jár? Jogosítvány elvétel lehetséges? Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A sebességkorlátozás jelentős túllépése szabálysértés elkövetése miatt kiszabható maximális pénzbírság 60 ezer Ft, és emellett a jogosítványt is be lehet vonni egy hónaptól egy évig terjedő időszakra.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Hamis szervizfüzet

2006. december 31., 14:31 Módosítva: 2006.12.31 14:31

Tisztelt Autójogász!

Márkakereskedőnél vásároltam egy beszámított Suzuki Swift 2002-es kiadású gépkocsit. Vásárlásnál fontos szempont volt a vezetett szervizkönyv, ami hivatott alátámasztani a kilométeróra állását és a tulajdonosi gondoskodást. Sajnos csak otthon vettem észre, hogy a szervizfüzetet a nyomda 2006 márciusában nyomtatta, következésképpen az összes bejegyzés hamis. Gyanúmat alátámasztja az is, hogy a légszűrő koromfekete, az olajszint nem éri el a pálcát (a kereskedő 10 ezer Ft átvizsgálási díjat kért) és az olaj sűrű fekete ragacsos. Bejegyzés szerint 7 ezer kilométerrel korábban volt szervizelve. Kérdésem, hogy kérhetek-e kártérítést, vagy tekinthető-e semmisnek az adásvételi szerződés megtévesztés okán.

Köszönettel:

K. Ferenc

Tisztelt K. Ferenc !

A szerződés semmisségéről valószínűleg nem lehet szó, azonban a megtévesztésre hivatkozva érvénytelenség megállapítása iránt pert indíthat a bíróságon, a keresetében előterjesztheti, hogy a vásárlás során fontos szempont volt a vezetett szervizkönyv és ennek hiányában nem vette volna meg vagy nem ennyiért a gépkocsit. Előbb azonban nézzen utána a szervizkönyvben megjelölt szerviznél, hogy valójában voltak-e és milyen szervizelései voltak az autónak. Ennek ismeretében választása szerint kártérítést is követelhet vagy árleszállítást kérhet a kereskedőtől.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mire nem jó az internet

2006. december 31., 14:16 Módosítva: 2006.12.31 14:16

Tisztelt Autójogász!

Nem találtam sehol precedenst az esetemre. Ha a fizetési felszólításban (parkolás) megjelölik, hogy az adott nap is be lehet fizetni a pótdíjat és én azt balga módon nem postán csekken, vagy bankfiókban teszem meg, hanem este otthon internetes banki átutalással, akkor bizony az átutalás teljesítésének dátuma már a következő banki munkanap lesz. A parkolási társaság szerint nem a megbízás megadásának, hanem annak teljesülésének ideje a mérvadó. Igazuk van? Ha igen, honnan kellene nekem tudni, hogy a "befizetés" valójában teljesülést jelent? Nem kellene erre a felszólításban kitérni? Nyerhetek én egyáltalán egy ilyen ügyben?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A bankok üzletszabályzata tartalmaz arra vonatkozó tájékoztatást, hogy az egyes tranzakciókat milyen határidővel bonyolítják le, mikor tudják fogadni a megbízását, mikor utalnak, mikor könyvelnek. Ezt elvileg Önnek ismernie kell, így a másik fél joggal feltételezi, hogy ennek tudatában intézkedett az átutalásról, ezért szerintem nem érdemes pereskednie.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István