Tisztelt Autójogász!
Több mint 8 éve rendelkezem B és körülbelül 3 éve C kategóriás jogosítvánnyal, már több mint 1 éve A korlátlan kategóriával is rendelkezem. Szeretném tudni, hogy kezdőjogosítványnak számít-e az én vezetői engedélyem is annak ellenére, hogy semmilyen erre utaló bejegyzést nem találok benne. Vagy nyugodt szívvel szállíthatok motorkerékpáromon utast is, mivel a 2 év kezdőjogosítványra vonatkozó korlátozás engem nem érint.
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A kezdő korlátozás mindenkit érint, ezért ezt dátumszerűen vagy kóddal külön nem jegyzik be, a jogosítvány kiadásának időpontjából lehet tudni már a helyszínen is, illetve a közlekedési nyilvántartásból is könnyen lekérdezhető. Csak a meghosszabbított kezdő minősítés lejártát és kódját (181) kell a vezetői engedélyben feltüntetni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az egész országot megdöbbentette az olaszliszkai gázolás után történt tragikus kimenetelű lincselés. Engem, mint autóvezetőt ennek kapcsán aggaszt egy kérdés, amire szeretnék Öntől választ kapni. Ne adja a sors, de ha az történik velem, hogy elgázolok valakit, és úgy tapasztalom, hogy hasonló körülmények alakulhatnak ki, megtehetem-e, hogy nem szállok ki az autóból, hanem elhajtok 1-2 km-t, majd hívom a rendőrséget, bejelentem az esetet, és közlöm, hogy nem kívánok elmenekülni, itt és itt megtalálnak, tehát feladom magam. Tudom, hogy ezzel elmulasztom a segítségnyújtást, és jogilag ez is cserbenhagyásnak minősül, de hivatkozhatok-e a most történt tragédia után arra, hogy veszélyben forgott az életem? Avagy ilyen helyzetben az a két választásom marad, hogy A./ megölhetnek... B./ a fent leírtaknak megfelelően cselekszem, és x év börtönt kapok cserbenhagyásért? Kérem, adjon megnyugtató választ, szerintem ez most nagyon sok autóst foglalkoztathat túl azon, hogy mindannyiunkat megdöbbentettek a történtek.
Üdvözlettel:
K. A.
Tisztelt K. A.!
A cserbenhagyás megvalósul mindenképpen, ha elhajt a helyszínről. Ha azonban ezt olyan veszélyhelyzetben teszi, ami Önt egyéb szituációkban is felmentené a bíróságon, akkor autózás közben is megteheti. A bíróságon megvizsgálják, hogy az autós ki volt-e téve közvetlen veszélynek, fenyegetésnek, miért hagyta el a helyszínt, együttműködött-e és milyen gyorsan, a hatóságokkal, a cselekménye a jogellenesség vagy a társadalomra veszélyesség hiánya miatt büntethető-e.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérem, adjon felvilágosítást arról, hogy van e jogszabály, mely kimondja, hogy egy kárügyintézés mennyi idő alatt kell, hogy lezajlódjon? Szeptember elején totálkárosra tört az autóm, a kártokozó fél biztosítója (KÖBE) a mai napig semmit nem mond, tudomásom szerint minden várt papír, szakvélemény beérkezett. Belső elbírálás folyik egy ideje. Nekem november 26-át mondták, mint belső szakember által megítélt határidő. Kérdésem, mi alapján ítélik meg a határidőt? Várva válaszát.
Tisztelettel:
H. Gyula
Tisztelt H. Gyula!
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a befogadott kárigény intézése esetén a következő határidők betartását várja el a biztosítóktól: a biztosító három munkanapon belül tegye lehetővé a kár felvételét, a kárigény elfogadásáról szóló döntést következő tíz munkanapon belül a biztosító érdemben vizsgálja meg a kárbejelentés teljes dokumentációját és amennyiben szükséges, ez időn belül hiánypótlásra hívja fel a káresemény valamennyi érintettjét. az általa elfogadott kárösszeget tizenöt munkanapon belül a károsult részére fizesse meg. Ha a KÖBE ezeket a határidőket nem tartja meg, tegyen panaszt a PSZÁF-nál. 1013 Budapest, Krisztina krt. 39. Levélcím: 1535 Budapest, 114. Pf. 777, Telefon: 06-40-203-776.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérdésem: üzemképtelen személygépkocsit trélerrel szállítottak autópályán. A vontató jármű rendelkezett érvényes matricával, de az ÁAK kiküldte a büntetést az üzemképtelen, szállított járműre, hivatkozva arra, hogy a szállított autó áthaladt matrica nélkül a videokontrollon. Jogos-e a büntetés arra a járműre, ami nem "koptatta" az M7-es aszfaltját. Az autót ismerős (szomszéd) szállította, amelynek nincs nyoma számlán. Az ÁAK ügyfélszolgálata jogosan követeli-e a trélerről a számlát, mert ők csak ezt tarják elfogadható bizonyítéknak, hogy az autó szállítva volt. Ha megkérem tőlük a felvételt, fényképet azzal bizonyíthatom-e az igazamat, hogy a kérdéses jármű nem vett részt a forgalomban? Előre is köszönöm válaszukat.
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Tegyen a szomszéd írásban nyilatkozatot az üzemképtelen autó szállításáról, annak körülményeiről, időpontjáról és ebben nyilatkozzon arról is, hogy számlát nem adott a szállításról, mert szívességből vontatta el. Az ÁAK Rt-nek joga van eldönteni, mérlegelni, hogy milyen okiratokat, bizonyítékokat fogad el, erre biztosan alkottak valamilyen belső szabályzatot. Ha pert indítanak Ön ellen a pótdíj megfizetése iránt, a bíróságon nagy valószínűséggel figyelembe fogják venni a tanúnyilatkozatot.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Egy ismerősnek elvették a forgalmiját, mivel a hátsó ajtó le lett falazva. Belülről nyitható továbbra is!!! Ez szabályos-e? Kötelező a rendszám előre is, vagy csak hátra (mivel csak a hátsón van érvényesség feltüntetve)? Előre is köszönöm.
Köszönettel:
Csabavtec
Tisztelt Csabavtec!
Az ajtó átalakítása engedélyköteles, még akkor is, ha csak a tolvajok elhárítását szolgálja és belülről nyitható marad. Ha nincs róla engedély, jogosan vette el a rendőr a forgalmi engedélyt, sőt köteles elvenni. A rendszám elöl és hátul is kötelező.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Februárban balesetem volt. A Biztosítóval leszerződött szerelő vállalta el az autó javítását 500.000 Ft-ért. A javítás 4-hónapig tartott. Majd amikor átvettem az autót annyira örültem, hogy észre sem vettem, hogy átvert! Sok kívülről nem látható sérülés nem lett javítva ill. a később biztosító által elküldött számlán csere címszó alatt szereplő alkatrészek 95%-a sem lett kicserélve. Kérésemre a szerelő a javításról szóló számlát azzal az indokkal nem adta át, hogy a könyvelője megtiltotta. Szakszervíz véleménye szerint kb. 80-100 e Ft-ot költött az autóra, munkadíjjal! A biztosító az ő részéről nem vizsgálta az ügyet, nem tudtam elérni az illetékes személyt. Valószínűleg a kárszakértő is benne van a csalásban, ugyanis ő hagyta jóvá az alkatrészek beépítését, ami magunk közt szólva nem történt meg. Mit lehet tenni ilyenkor? Milyen módon élhetnék kártérítési igénnyel a szerelővel vagy a biztosítóval szemben?
Köszönettel:
L. Viktor
Tisztelt L. Viktor!
A rendelkezésére álló iratokat a javításról mutassa meg a kocsijával együtt egy független szakértőnek, a papírok és a valóság összevetéséről kérjen szakvéleményt és a különbség forintösszege iránt nyújtson be kártérítési keresetet a biztosítóval szemben. Előtte írásban célszerű közvetlenül a biztosítóhoz fordulni a kártérítési igényével, nem kizárt, hogy el tudja kerülni a peres utat.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Szeretném megkérdezni, hogy ebben a helyzetben, amibe kerültem, milyen jogorvoslatot kaphatok, és milyen eséllyel indulnék egy lehetséges perben? Autókereskedőtől vettem egy Renault Lagunát 2.650.000 Ft-ért, amibe 50.000 km volt. Véletlenül beszéltem a volt tulajdonossal, aki elmondta, hogy ő már 150.000 km-rel adta el az autót a kereskedőnek, vagyis a kereskedő visszatekert 100000 km-t., és így adta tovább nekem. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:
P. Krisztina
Tisztelt P. Krisztina!
Vételár csökkentési vagy kártérítési igénnyel élhet. Ha a volt tulajdonos tanúként nyilatkozik a kilométeróra állásáról és azt is tudják bizonyítani, hogy Önnek a kereskedő 50.000 km-rel adta el a járművet, sikerrel indulhat egy perben, azt azonban, hogy mennyivel ér kevesebbet így a járműve, szakértőnek kell megbecsülnie és az a különbözet lehet a követelései alapja.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2001. október 24-én, 15 napon belül bejelentettem az önkormányzatnál a gépkocsim eladását, amiről törlési értesítőt kaptam. 2004-től viszont újra kivetették rám az adót, mivel az új tulaj nem íratta át. Írtam a jegyzőnek, mire elhajtott, azzal az indokkal, hogy rossz helyre adtam le a papírokat. Fellebbeztem a Közig. Hivatalnál, mire ő azzal az indokkal utasított el, abban az időben "a változás bejelentési kötelezettségét a régi tulajdonos a forgalmi engedély kitöltött bejelentőlapjának megküldésével 15 napon belül teljesíti".Kérdésem, hogy 2001 októberében még ez volt a rendszer?
Köszönettel:
H. István
Tisztelt H. István!
2001. január 1-től több évig az a szabály volt érvényben, hogy " 96. § (2) A gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változás bejelentési kötelezettségét a régi tulajdonos a forgalmi engedély kitöltött bejelentőlapjának megküldésével 15 napon belül teljesíti. (3) A (2) bekezdésben meghatározott bejelentési kötelezettség alapján kitöltött bejelentőlapot a közlekedési igazgatási hatóság ( azaz okmányiroda) negyedévenként eljuttatja az illetékes önkormányzat adóhatóságának." (35/2000. BM rendelet) Ha 2001-ben Önt tévesen tájékoztatták a bejelentési kötelezettségéről és ezt igazolni is tudja, államigazgatási jogkörben okozott kár miatt pert indíthat a polgármesteri hivatal (adóhatósága) ellen.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kinéztem magamnak egy Renault 5-t, a jelenlegi gazdája erdélyi állampolgár, magyar állampolgársága nincs, de Magyarországon dolgozik. Ő vette a kocsit Magyarországon,de neki állítólag C-s rendszámot kellett igényelni,hogy használhassa. Ez így teljesen ok? Ha meg akarom venni, milyen plussz költéseim vannak? Állítólag talán ABP-XXX volt a rendszáma anno. Válaszát előre is köszönöm.
Köszönettel:
Balázs
Tisztelt Balázs!
Leegyszerűsítve Ő külföldinek minősül, ezért a tartósan belföldön üzemeltetett járművére C kezdő betűjelű különleges rendszámtáblát kell kiadni. Ezt Ön - ha magyar állampolgár - nem tarthatja meg, rendszámtáblát kell igényelnie. Egy pár rendszámtábla díja 5500 Ft, az érvényesítő címke 320 Ft-ba kerül.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Le kellett cserélnem régi jogosítványomat az új műanyag kártyára. A lapocska hátoldalán a 9. oszlopban szerepel egy T és egy M,K jel, a 12. oszlopban (ez a korlátozások kódja) szerepelnek a 101, 182, 185, 186 számok. Mit jelentenek ezek? Előre is köszönöm válaszát!
Köszönettel:
UB
Tisztelt UB!
A kódok a következők: T kategória - mezőgazdasági vontató és két nehéz pótkocsi - lassú jármű és pótkocsi - kerti traktor - állati erővel vont jármű hajtására, M kategória - segédmotoros kerékpár - állati erővel vont jármű hajtására - kerti traktor (16. életév betöltése után), K kategória - kerti traktor - állati erővel vont jármű 101 I. egészségügyi csoportban alkalmas, 182 A korlátozott kategória (legfeljebb 25 kW teljesítményű és 0,16 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányt meg nem haladó motorkerékpár), 185 T kategóriába tartozó mezőgazdasági vontató könnyű pótkocsival, 186 K kategóriában meghatározott járműveken kívül lassú járművet és pótkocsiját is vezetheti
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Sajnos igen kellemetlen helyzetbe kerültem-önhibámon kívül. 2006. szeptemberében vásároltam egy 5 éves, használt gépkocsit részletre. Ez az első autóm. A szalon üzletkötője nagyon rendes volt, mindent elintézett helyettem: kötelező+casco megkötése, hitel ügyintézése, átíratás; nekem csupán a kulcsért és a forgalmiért kellett mennem. A probléma ott kezdődött, amikor a Nagykörúton valaki vonóhoroggal megnyomta a kocsim elejét és távozott - betétlap hagyása nélkül persze. A sérülés csak komolyabb megvizsgálás után volt fellelhető, nem tűnt komolynak. Jelentkeztem is a szalonban rendesen (ugyanis bank, biztosításközvetítés, márkaszervíz, karosszéria, újautó szalon és még sok minden egyéb mással foglalkoznak egy helyen...) Ekkor kiderült, hogy nekem nem a teljeskörű, hanem egy "olcsó" cascom van - Tempo névre keresztelve - így nem 50.000 Ft-omba fog kerülni a 353.000 forintos kár kijavítása, hanem 190 ezer forint körül. Ekkor én elhoztam tőlük, mert irreálisnak tartottam az egészet - a kár összegét és azt, hogy én nem ilyen fajta cascot szerettem volna köttetni. Elvittem egy ismerős vidéki karosszériáshoz, aki szintén szerződésben áll a biztosítóval. Ekkor jött a biztosító visszaigazolása: 33.000 (!!!) forintot hajlandó fizetni a biztosító. Kérdésem: Ha a szalonnál csináltatom kb. 160.ezer forintot utal a biztosító, ha egy vidéki karosszéria lakatosnál akkor csak 33.ezret? Hogy lehetséges ez? Milyen alkatrészárakkal számolnak??? Ha a szalonban csináltattam volna meg akkor még a 190ezer mellé le kellett volna tennem még 130ezret utólag? Kinél lehet panaszt tenni ilyen esetben? A biztosító főigazgatóságánál, vagy egyből a fogyasztóvédelmi felügyeletnél? Nagyon nagy csalást sejtek valahol. Mit gondol, ki szeretne rajtam gazdagodni? Lehetséges ekkora ellentét? Válaszát előre is köszönöm!
Köszönettel:
Bt
Tisztelt Bt!
Ha panaszt kíván tenni, az adott biztosító központi ügyfélszolgálatán, a biztosítókat felügyelő PSZÁF-nál (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete Ügyfélszolgálat 1013 Budapest, Krisztina krt. 39. Levélcím: 1535 Budapest, 114. Pf. 777.) és a fogyasztóvédelemmel foglalkozó szervezeteknél is megteheti. Ha a panaszt a biztosító elutasítja, köteles indokolással ellátva írásba foglalni és Önnek megküldeni. Ha a PSZÁFhoz fordul, bejelentését tizenöt napon belül megvizsgálják, és - amennyiben a bejelentés alapján közvetlen intézkedésünk nem szükséges - a biztosítónak észrevételezésre és kivizsgálásra továbbítják. A biztosító észrevétele és a PSZÁF vizsgálata alapján tájékoztatják Önt a panasza elbírálásáról, de tudnia kell, hogy a a PSZÁF egyedi jogvitákba nem avatkozhat be. További panaszbenyújtási lehetőségek: Budapest Főváros Fogyasztóvédelmi Felügyelőség 1074 Budapest, Rákóczi út 54. 1364 Budapest, Pf. 234., Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület 1012 Budapest, Logodi u. 22-24., Ugyanezen a címen működik az INDRA Biztosítottak Országos Érdekvédő Egyesülete is. Végső soron, pedig még ott a bírói út, de véleményem szerint a fogyasztóvédelmi szervezetek a megfelelő iránymutatással el fogják Önt látni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az lenne a kérdésem, hogy számomra nem egyértelmű a kötelező biztosítási szabályok hisz több biztosító közül is mindenki mást mondott! Nos, Édesapám rendelkezett egy Wartburggal, majd azt nekem adta, ami maradt az ő nevén, majd ők vettek egy Daewoo Kalos-t, amire ők nem tudták átvinni a bonus pontjaikat és így az ő biztosításuk sokkal magasabb lett. Tehát csak akkor lenne nekik olcsóbb a biztosítás, ha én átíratom a nevemre a Wartburgot, nem lehet két autó egy néven ugyanolyan kedvezménnyel?
Köszönettel:
N. Eszter
Tisztelt N. Eszter!
A jogszabály szerint ha az üzemben tartó egy adott gépjárműre már rendelkezik szerződéssel és annak hatálya alatt másik, azonos járműkategóriába tartozó gépjárműre is szerződést köt, az új szerződést A00-ba kell sorolni. Ha a kedvezőbb besorolású gépjármű szerződése érdekmúlás miatt megszűnik, akkor a megszűnt szerződésen megszerzett bónusz osztályba sorolás a szerződés megszűnését követő nappal bármely, ugyanazon gépjármű-kategóriába tartozó gépjárműre az adott üzemben tartó által kötött, hatályban lévő szerződésre érvényesíthető. Érdekmúlással történő megszűnés a tulajdonjog átszállásával vagy a gépjármű forgalomból kivonásával következhet be. Tehát édesapját helyesen tájékoztatták, a bónuszt akkor viheti át az új autóra, ha az előzőt kivonatja a forgalomból vagy eladja.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kuvaitban szereztem jogosítványt és honosítani szeretném. Lehet e ? Köszönöm.
Üdvözlettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Nemzetközi szerződés eltérő rendelkezése hiányában a külföldi állampolgár külföldi vezetői engedélye a Magyarország területén tartózkodás időpontjától számított 1 évig, míg a magyar állampolgár külföldi hatóság által kiadott vezetői engedélye a hazatérését követő 6 hónapig jogosít járművezetésre. A jogosítvány honosítása iránti kérelem bármely Okmányirodában benyújtható. A kérelmet személyesen kell előterjesztenie, Önről fénykép készül, vinnie kell a személyazonosító okmányait és a jogosítványát annak hiteles magyar nyelvű fordításával együtt (Országos Fordító- és Hitelesítő Iroda által). tanfolyammentes vizsga letételének engedélyezéséről az Okmányiroda határozattal dönt. Ha a külföldi vezetői engedélyből az egészségi alkalmasság időtartama nem állapítható meg, vagy az a magyar jogszabályban meghatározott időtartamtól eltér, az egészségi alkalmassági igazolást is be kell mutatni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy friss jogosítvánnyal szükséges-e, és ha igen, meddig a "T" betű (Kék matrica) használata a járművön? Ezzel kapcsolatosan minden hasznos információ érdekelne. Köszönöm a válaszát! Egy friss "jogsis"
Üdvözlettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Nem szükséges az oktatást végző járműveken látható vagy ahhoz hasonló tanulóvezető matricát a saját autóra is kiragasztani. Aki akarja, elővigyázatosságból vagy figyelem felkeltési szándékkal (vagy akár viccből) kiragaszthatja, de nincs olyan szabály, ami ezt kötelezővé tenné.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Érdi lakosként egyre több "ingyen reklámautót" látok az utakon. A Hírautó Kft. honlapján (http://www.hirauto.hu/) nagyon csábító az ajánlat, hogy tulajdonképpen csak az üzemeltetési költségek fizetése mellett ingyen új autóm lehetne, cserébe annyit kellene elviselnem, hogy az autó 3 felülete reklámhordozóvá válna. Elolvastam a szerződéstervezetet, és a legfőbb félelmem az a kitétel, mely szerint a cég 30 napos felmondási idővel felmondhatja a szerződést, és akkor persze a boldog újautó tulajdonosból hirtelen palimadár válik, aki a 120 havi részletfizetés esetén évekig a hitelező bank rabjává válik (ha nem akarja, hogy visszavegyék a kocsiját). Arra szeretném kérni, hogy ügyvédként olvassa el a szerződést, és esetleges hasonló tapasztalatára hagyatkozva mondjon véleményt, hogy vajon mennyire érezhetném magam biztonságban egy ilyen szerződéssel. Nem lehet, hogy ez egy jól megrendezett "átverés" egy bank, egy adott kereskedői kör (merthogy az autó vétele és szervizelése márkánként meghatározott kereskedőnél történhet) és a cég között? Igazából gondolkodom azon, hogy az Érd-Bp. közötti bejárást (ami ideális lenne a havi 660 km-es minimumhoz) ne tömegközlekedéssel, hanem autóval oldjam meg (a családi autót a feleségem és a gyerekek használják), viszont csak ezért nem vennék magamnak autót a küszöbön álló építkezésre tekintettel. Mit javasol?
Üdvözlettel:
Egy óvatos duhaj
Tisztelt Uram!
Igen, az ilyen hihetetlen ajánlatok meghozzák az emberek kedvét a gépkocsivásárláshoz, de nem lehet tudni, hogy végződik a közös vállalkozás a hirdetőcéggel, hiszen a szerződést bármikor indokolás nélkül felmondhatják. Ekkor az ügyfél fizetheti tovább az új, 0 Ft előleges autójának tetemes részleteit és kamatát, vagy a használt gépkocsi tulajdonosa esetleg elbukja a befizetett regisztrációs díj egy részét. Látva, hogy milyen kevés hirdetőpartnere van a cégnek, nekem úgy tűnik, emögött (még) nincs komoly hirdetői igény, tehát ez csak kevés kiválasztottnak jelenthet kedvező lehetőséget. Kérdés, hogy miért jobb egy cégnek egy kis köbcentis, kisfogyasztású munkábajárós autón hirdetni, mint pl. egy BKV buszon, újságban, tévében. Kérdés, hogy használt autó esetén több százezer forintos regisztrációs díj megfizetése és a szerződés megkötése között hol van az összefüggés. A díj megfizetésével egyidejűleg szerződnek, vagy az autós egy "várólistára" kerül a megfelelő hirdető felbukkanásáig? Új autó vásárlása esetén csak egyféleképpen, és csak adott kereskedőnél lehet gépkocsit venni, és csak a megjelölt szervízbe vinni a járművet. Ezért nyilván jutalékot is kapnak, ha jól tudom, a cég bejelentett fő tevékenysége nem is a reklámok közvetítése, hanem a gépjármű-kereskedelem. Az új gépjárműre vonatkozó szerződéstervezetben az áll, a reklámozó arra vállal kötelezettséget, hogy megfelelő üzleti ajánlat és ún. reklámozó partner megléte esetén hasznosítja a járművet reklámhordozóként. A közzétett szerződés-tervezetekben (az ügyfelek elé nem feltétlenül ez kerül) a lényegtelen elemek (autó tisztántartása, fényképfelvétel havonta) nagyobb hangsúlyt kapnak, mint maga az a pénzmozgás, ami miatt az ügyfelek aláírják a szerződést. Elgondolkodtató, hogy a legtöbb autón a reklámautós cégek reklámját látni és nem más hirdetőkét, tehát egyelőre saját magukat reklámozzák, ugye ennek is több oka lehet. Említést érdemel még, hogy a reklámmatrica sérülését csak a reklámozó javíthatja ki és a javítás költsége az ügyfelet terheli esetenként és felületenként legfeljebb bruttó harmincezer forint összegben, ez is egy bevételi forrás a jutalék és az új belépők regisztrációs díja mellett a reklámdíjak (törlesztőrészletek) fedezésére. Tavaly megbukott egy cég, bizonyos H__. Kft., akinek vezetői pilótajáték miatt előzetes letartóztatásba kerültek. Mára a büntetőbíróság előtt van a 145 oldalas vádirat a cég vezetői ellen. Ők reklámfelületért havonta több tízezret fizettek, regisztrációs díjat szedtek, de nem volt valós üzleti tevékenység mögötte, csak addig tudták működtetni a rendszert, amíg az új belépők befizetései fedezték. Az óvatosság nem árt, bár vannak évek óta működő cégek, akik autókra helyeznek ki reklámot (persze nem ennyiért) és nem gondoljuk csalóknak őket. Itt szerintem nem reklámügynökökkel, hanem gépkocsi ügynökökkel van dolgunk, akik főleg Skodákat, de más típusú gépjárműveket is kínálnak megvételre. Ezzel a megoldással csak az éljen, aki mindenképpen akar új gépjárművet venni és nulla Ft befizetéssel, hosszú futamidővel akarja megvenni, és elfogadhatónak tartja az adott kereskedő ajánlatát és maga is ki tudja fizetni a részleteket, ha cég felbontja a szerződést. Használt autóknál cég a kettő és négy éves szerződést is felmondhatja 30 nap felmondási idővel bármikor indokolás nélkül és a befizetett regisztrációs díj nem jár vissza.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Jön az év vége, a kötelező biztosítással szeretnék biztosítót váltani. Tavaly nem sikerült időben foglalkoznom a kérdéssel, ezért most nem szeretném elrontani. Kérdésem, hogyan válthatok biztosítót szabályosan, hogy élni tudjak egy kedvezőbb ajánlattal.
Köszönettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A kötelező biztosítási szerződés félmondása esetén az egyik fő szabály, hogy a felmondásnak december 1-jén éjfélig meg kell érkeznie a "régi" biztosítóhoz. A szerződés felmondását akár december 1-én este faxon is el lehet küldeni a biztosítónak, de ez elég kockázatos, mert állítólag ilyenkor ezrek mondanak fel faxon, és ki is kapcsolhatják a faxot, elromolhat, vagy kifogy belőle a papír. Ezért ha biztosra akarunk menni írásban és ajánlott levélként már november 20-án is feladhatjuk (a postai kézbesítésnél tapasztalhattunk már jelentős késéseket). Az is jó megoldás - ha van erre időnk - hogy személyesen két példányban bevisszük a régi biztosítónkhoz a felmondást, egyet átadunk az ügyintézőnek, a másikon pedig bélyegzővel és aláírással igazoltatjuk a felmondás átvételét. Ha a felmondást elintéztük, az új szerződés megkötése mellett várhatjuk a kártörténeti (bonus-malus) igazolást. Ha az új szerződéshez ilyet nem csatolnak, az új szerződést átmenetileg A00 osztályba kell sorolni. Az igazolás bemutatását követően a szerződés osztályba sorolását az igazolás adattartalmának alapján kell visszamenőleges hatállyal módosítani. Ha azonban a szerződés megkötését követő 90 napon belül sem nyújtjuk be a kártörténeti igazolást, akkor visszamenőleges hatállyal (azaz 2007. január 1-re visszamenőleg) a szerződést M04-es osztályba sorolni. Fontos tudnivaló, hogy a biztosítók által kiállított igazolás a kiállítás napjától számított 30 napig használható fel. A biztosítók végigjárása helyett érdemes az internetes összehasonlító oldalakat meglátogatni és ezeken keresztül megtalálni a legkedvezőbb díjat ígérő szerződést. Online szerződéskötés esetén jelentős kedvezményeket nyújtanak, valamint átvállalják a meglévő szerződés felmondását, igazolás kérését és az új kötvény megvásárlását is az ügyfél helyett, az utolsó héten azonban a felmondólevelek biztosítókhoz történő eljuttatását az online biztosítási alkuszok már nem vállalják magukra. Az új szerződést legkésőbb december 31-ig kell megkötnünk és az esedékes díjat - 30 napon belül - akkor is be kell fizetnünk, ha a választott biztosítónk még nem küldött csekket. Hasznos meglátogatni még a www.pszaf.hu oldalt, ahol további hasznos információkat találunk, és egy sor online biztosításkötési lehetőségről is kapunk tájékoztatást.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azt szeretném kérdezni, ha igazoltat a rendőr és nincs nálam se jogosítvány, se személyi (otthon hagytam őket), csak egy diákigazolvány, akkor mi fog történni, illetve mit mond a rendőr?
Köszönettel:
S. Bence
Tisztelt S. Bence!
A diákigazolványt nem fogadhatja el a rendőr, mivel az nem azonosításra alkalmas okmány, mint az útlevél és a vezetői engedély lakcímkártyával. Ez önmagában 100 ezer Ft-ig terjedő szabálysértési bírsággal vagy helyszíni bírsággal büntetendő. A jogosítvány meglétét a rendőr lekérdezheti, ha kiderül, hogy van, akkor közlekedési igazgatási szabályok megsértése miatt maximum 30ezer Ft bírságot szabhatnak ki, vagy helyszíni bírság kiszabására is sor kerülhet.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Az üzembentartót terhelik a gépjármű használatából adódó adók és kiadások, de mi alapján számolják ki a kötelező biztosítás díját? Vidéki tulajdonos esetén vidéki "tarifával" kell megfizetni vagy ez is az üzembentartó lakcímétől függ?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
A biztosítás kötésekor nyilatkozni kell arról, hogy ki a szerződő fél: tulajdonos vagy üzembentartó, illetve egyezik-e a személyük. Ha a tulajdonos és az üzembentartó különböző személy, az üzembentartó személye és körülményei határozzák meg a díjtételeket. A kedvezmények számításánál figyelembe veszik a szerződő fél lakcímét, emellett figyelembe vehetik még a szerződő korát, nemét, azt, hogy van-e gyermeke, mióta van jogosítványa, van-e az adott társaságnál másik biztosítása, közszolgálati dolgozó-e, mozgáskorlátozott vagy nyugdíjas-e stb.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A kérdésem a következő: Hány éves kortól lehet segédmotoros kerékpárra jogosítványt szerezni?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Segédmotoros kerékpárra a vezetői igazolvány megszerzésére a tanfolyamot legkorábban 13 és fél évesen lehet megkezdeni, 14. évesen szerezhető meg az engedély.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Tanulmányozva a gépjármű üzemben tartójának kötelező felelősségbiztosításáról szóló jogszabály (a 190/2004. (VI. 8.) Korm. rendelet) 1/e pontját nem egyértelmű számomra, hogy van-e lehetőség EU-ban működő (tehát nem hazai) biztosítónál megkötni a KFB-t. (Kárrendezés szempontjából nem látok különbséget a között, hogy Mo-i gépkocsi kárát pl osztrák biztosító téríti, vagy ausztriai kocsi itthon okozott kárát szintén ugyanez a biztosító rendezi.)
Köszönettel:
Attila
Tisztelt Attila!
Olyan külföldi székhelyű biztosítónál lehet, melynek magyarországi tevékenységét a biztosítás felügyelet (PSZÁF) engedélyezte. A Magyarországon kötelező biztosítással foglalkozó társaságok zöme nem hazai, hanem holland, német, francia stb. társaság magyarországi leányvállalata. Igazából nem látom, miért lenne ez Önnek jó, hiszen Ön volna a biztosított, de a kötelező biztosítás nem az Ön, hanem a vétlen károsult járművében keletkezett kárt téríti meg.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Eladtam a kocsimat, és nem adtam hozzá a törzskönyvet, jelenleg nem találom, hogy tudom pótolni, és mennyi díjért?
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Törzskönyv elvesztése esetén írásban kell nyilatkoznia a lakóhelye szerinti okmányirodában, vagy jegyzőkönyvet vesznek fel az elvesztés körülményeiről. A pótlás illetéke 6000 Ft. Az elveszett, megsemmisült törzskönyv pótlására csak az okmány számának a Magyar Közlönyben történt megjelenésétől számított 15 nap elteltével kerülhet sor. Ez úgy történik, hogy a törzskönyv elvesztéséről az okmányiroda értesíti a központi nyilvántartó hivatalt és ez intézkedik a Magyar Közlönyben való közzététel iránt. Nem kell azonban pótolni a törzskönyvet, ha annak elvesztése, megsemmisülése, megrongálódása a tulajdonjog változásának nyilvántartásba vételére irányuló hatósági eljárás megindítását megelőzően történt, és a jármű tulajdonjogának jogszerű megszerzését az ügyfél az eljárásban hitelt érdemlően igazolja. Ilyenkor ugyanis már az új tulajdonos nevére lesz kiállítva a törzskönyv a közlönyben való közzétételt követő 15. nap után.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A kötelező biztosítás bónusz az autóm, vagy az én károkozás mentességemhez kötődik? Ha autót váltok, átvihetem, tehát hozzám kötődik. Ha második autót veszek, újra indul, tehát az autóhoz kötődik. Mi történik a bónuszommal, ha pl. családtagom vezeti az autómat, és kárt okoz vele?
Üdvözlettel:
István
Tisztelt István!
A kötelező biztosításról szóló rendelet szerint "Az érintett szerződés vonatkozásában a bonus-malus rendszerrel járó előnyök és hátrányok az üzemben tartó személyéhez fűződnek, függetlenül attól, hogy az üzemben tartó gépjárművét ki vezette. Ha az adott gépjárművet idegen személy jogtalanul használatba veszi, és ennek ténye a rendőrhatóságnál bejelentésre kerül, úgy a gépjármű jogellenes vezetője által okozott kár a szerződés osztályba sorolását nem érinti."
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Édesanyám súlyos mozgáskorlátozott, velünk egy településen él. Én és a férjem szállítjuk vizsgálatokra, és megigényeltük az Önkormányzattól a súlyadó mentességet. Az autónk a férjem nevén van. Először megkaptuk a mentességet, majd visszavonták és utólag megfizettették, mondván csak közeli hozzátartozónak jár. Kérdésem ebben az esetben ki számít közeli hozzátartozónak? Jár-e nekünk a mentesség?
Tisztelettel:
F. Lászlóné
Tisztelt F. Lászlóné!
A törvény szerint súlyos mozgáskorlátozott személy szállítására elsősorban az a személyszállító gépjármű szolgál, amely a súlyos mozgáskorlátozott adóalany tulajdonában van. Ha a súlyos mozgáskorlátozott tulajdonában nincs gépjármű, akkor a súlyos mozgáskorlátozott személyt - írásbeli nyilatkozata alapján - rendszeresen szállító, vele ugyanazon önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkező, a Ptk. 685. §-ának b) pontja szerinti közeli hozzátartozójának, élettársának vagy szerződés alapján tartásra kötelezett személynek mint adóalanynak a tulajdonában álló gépjárművet lehet ilyennek tekinteni.. A Ptk. 685. § b) pont szerint b) közeli hozzátartozók: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és neveltgyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér. A két rendelkezést egybevetve és leegyszerűsítve tehát a mentességet igényelheti a gyermek, a szülő, a testvér, a házastárs, az élettárs és a tartásra kötelezett személy. Az Ön férje sajnos nem tartozik ebbe a körbe, ha az Ön nevén lenne a gépjármű, járna a mentesség.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Gyorshajtásért 1 hónapos eltiltást rendeltek el (előtte persze kifogást emeltem, mert 3 hónap volt). Erre kaptam egy határozatot 09. 29-én ami 08. 22-én kelt, és azt írja hogy fellebbezésnek helye nincs. Akkor mikortól él az eltiltás? Mert ha a bíróság határozatának kelte óta, akkor már le is járt. És ha mégsem és leadom a jogosítványt mikor és hogyan kapom vissza, azonnal vagy kicsit még ülnek rajta? Sajnos vezetnem kell, mert üzletkötőként dolgozom. Válaszát köszönöm!
Tisztelettel:
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Nem ilyen jó a helyzet, egy hónapig biztosan nem lesz Önnél a jogosítványa. A vezetési jogosultság szünetelésének elrendelésére okot adó körülményről az eljáró hatóság - Önnél ez a bíróság - értesíti az Ön lakóhelye szerint illetékes közlekedési igazgatási hatóságot (okmányirodát). Az okmányiroda határozatban kötelezi az ügyfelet a vezetői engedély leadására és ott is kell majd visszakérnie az egy hónap letelte után, ha egyéb feltétel teljesítésére nem kötelezték (pl. utánképzés), akkor azonnal vissza fogja kapni.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
A múlt hónapban tettem sikeres forgalmi vizsgát. Az okmányirodában a kezembe nyomtak egy papírt, hogy ez van, míg meg nem érkezik a jogosítvány. Ezen a nyomtatványon rajta vannak az adataim, fényképem, vizsgaigazolások, szóval minden, ami fontos lehet. Erre a papírra azt mondta a hölgy az irodán, és az oktatóm is, hogy azt a rendőr elfogadja. De biztos, ami biztos, felhívtam egy rendőr ismerősömet, aki viszont azt mondta, hogy azzal a rendőr elküld melegebb éghajlatra. A vizsgáim megvannak csak az adminisztrációra várok. Ebben az ügyben kérném segítségét, amit előre is köszönök:
Tisztelettel:
Roland
Tisztelt Roland!
Vezetni a forgalomban szabályosan nem vizsgaigazolással, átvételi elismervénnyel, hanem jogosítvánnyal lehet. Elképzelhető, hogy az intézkedő rendőr jóindulatú és elfogadja, de a rendőr ismerősének van igaza, amíg Ön nem kapja meg postán a vezetői engedélyét, addig ez engedély nélküli vezetés szabálysértése volna. Ha valamilyen balesetnek lesz részese, akkor pedig biztosan nem ússza meg.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István