Tisztelt Autójogász!
Autóval jöttem haza Fót felől és véletlen rossz autópálya behajtóra mentem. Egészen Mogyoródig elmentem, mert máshol nem tudtam visszafordulni. Az lenne a kérdésem hogy az a szakasza fizetős az M3-nak, vagy még nem? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
T. Dániel
Tisztelt T. Dániel!
Nem kell díjat fizetni az M3-as autópálya Budapest és M0 autóút (2/B jelzés) közötti szakaszán (szelvényszám: 11-13); az M3 autópálya Hatvant elkerülő (21. sz. főút és 32. sz. főút közötti) szakaszán (szelvényszám: 55-59); az M3 autópálya Nyíregyházát elkerülő (4. sz. főút és 4911. j. összekötő út közötti) szakaszán (szelvényszám: 227-234). A díjmentes/fizetős szakaszok listája megtalálható a
http://www.autopalya.hu/engine.aspx?page=dijmentes oldalon.
Tisztelt Autójogász!
Egy 2002-es Ford Mondeót szeretnék venni, 125 kilowattos motorral. Azt hallottam, módosul 2010-től a teljesítményadó mértéke. Igaz-e, hogy drágulni fog?
Köszönettel: K. István
Tisztelt K. István!
A hír sajnos igaz. A vagyonadó bevezetése mellett, mely a 125 kilowatt és ennél nagyobb teljesítményű személygépjárművek után lesz fizetendő, a sima gépjárműadó mértéke is jelentősen megemelkedik:
Az adó mértéke 2010. január 1-től a gépjármű
- gyártási évében és az azt követő 3 naptári évben az eddigi 300 Ft helyett 345 Ft lesz kilowattonként,
- gyártási évet követő 4-7. naptári évben 260 helyett 300 Ft/kilowatt,
- gyártási évet követő 8-11. naptári évben 200 helyett 230 Ft/kilowatt,
- gyártási évet követő 12-15. naptári évben 160 helyett 185 Ft/kilowatt,
- gyártási évet követő 16. naptári évben és az azt követő naptári években 120 helyett 140 Ft/kilowatt lesz.
Ha 125 kilowattos gépkocsit vesz még vagyonadót is fog utána fizetni.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Segítségét szeretném kérni egy igazán bosszantó ügyben. A mai nap reggelén az autómat téglákra helyezve, kerekek nélkül találtam. Azonnal tárcsáztam a 107-es számot, ahol egy férfi közölte velem, hogy nem jönnek ki helyszínelni, készítsek képet az autóról, és tegyem meg e-mailben a feljelentést, vagy fáradjak be a kapitányságra. Furcsának találtam, hiszen az autó körül szemmel látható nyomokat fedeztem fel (a földön, az autó oldalán).
Ezután lefényképeztem az autót, és Párommal elmentünk a rendőrkapitányságra, ahol a portán egy férfi közölte, írjak egy feljelentést. Adott egy üres A4-es papírlapot, amire saját szavaimmal írtam egy "feljelentést". Majd ezzel a papírlappal elviharzott, kis várakozás után annak egy másolatát, hátoldalán egy pecséttel és egy kiolvashatatlan aláírással a kezembe nyomta. Ezzel, úgy nézett ki, meg is történt a feljelentés, ismeretlen tettes ellen. Hiába mondtuk, hogy nyomok vannak az autón, ami még történetesen a helyszínen áll, ügyet sem vettek rá. Mondtuk, hogy vannak fényképeink, amire azt a választ kaptuk, hogy ha nem kinyomtatott formában hoztuk, akkor ki kellene nyomtatni, és úgy bevinni. (A fényképező memóriakártyáján voltak a képek, amihez adatkábelt is cipeltük magunkkal, nehogy problémát okozzon, ha nem lenne kártyaolvasó). Ezek után szépen hazatértünk, előszedtük a téligumi-garnitúrát, felraktuk, és bevittük a rendőrségre az autót, hátha úgy megnézik. Ja, és persze a kinyomtatott fényképeket. Ekkor közölték velünk, hogy 19:00-kor lesz a váltás (mindez 18:10-kor történt), majd akkor. 19:15-re jöjjünk vissza, akkor foglalkoznak velünk. Ezidő alatt egyetlen rendőrrel sem találkoztunk, csak az előbb említett portással. Kivártuk ezt az időt, amikor is nagy nehezen kijött két helyszínelő, ránézett az autóra, és azt mondta, hogy ez a helyszínelés már nem ér semmit, mivel porozódott az autó, és egyéb kifogások, akkor kellett volna ezt megtenni, amikor az esetet észrevettük. És ezzel mindenki elvonult. Jegyzőkönyvet, semmit nem kaptunk.
Én bosszantónak tartom, szerencsére nem volt még ilyen téren tapasztalatom, de nem érzem úgy, hogy ennek ez lett volna a módja.
Ebben kérem szépen segítségét, milyen jogi úton lehet panaszt tenni, hol kell ezt megtenni, és elsősorban: ez volt-e a szakszerű eljárás?
Válaszát előre is köszönöm.
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Érthető, hogy a rendőrök is rangsorolnak az ügyek között, de leírásából az tűnik ki, hogy Ön nem kapott szakszerű tájékoztatást, és a lehetőségekhez képest azonnali intézkedést a nyomok rögzítésére. Az eljárás szakszerűtlensége miatt a rendőrkapitányság vezetőjénél élhet panasszal, leveléhez hasonlóan a panasz is legyen részletes, hogy a felelősök, mulasztók kiléte megállapítható legyen.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Kérdésem a luxusadóval lenne kapcsolatos. Tervezem egy Octavia RS vásárlását, és ugye, az 125 KW. Erre már kell-e fizetni, és ha igen mennyit?
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel: L.Zs.
Tisztelt L. Zs.!
A 2009. évi 78-as törvény alapján az adó mértéke a gépjárműadó 2-szerese a 125 kilowatt teljesítményt elérő és 175 kilowatt teljesítményt meg nem haladó, 2,5-szerese a 175 kilowatt teljesítményt meghaladó és 200 kilowatt teljesítményt el nem érő, és 3-szorosa a legalább 200 kilowatt teljesítményt elérő személyszállító gépjármű után.
50%-os adókedvezmény illeti meg a kizárólag elektromos meghajtású, valamint a hybrid meghajtású személygépkocsit; annak az adóalanynak a - legfeljebb egy darab - személygépkocsiját, aki szülőként, nevelőszülőként, örökbefogadó szülőként háztartásában 3 vagy annál több gyermeket nevel (tart el).
Az adóalany az adóévben levonhatja a fizetendő adó összegéből a személygépkocsi után a terhére az adóévre kivetett (járó) gépjárműadó összegét.
Tehát Ön a gépjárműadója összegének a kétszeresét köteles fizetni, adókedvezmény illetheti meg, illetve levonhatja a vagyonadóból a gépjárműadó összegét is.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
2008. 07. 14-én a 30-as táblánál 43 km/h sebességgel közlekedtem. Erről az értesítő levelet 2009. július 3-án kaptam meg. A levélben írnak a hitelesített mérőberendezés hibahatáráról, melynek értéke: 100 km/h-ig 3 km/óra, felette 3%. A büntetés kiszabásánál a fenti összeg megállapítása kedvezően lett meghatározva a berendezés hibahatára miatt. A levél aláírásának dátuma 2008. 10. 02., melyben 30 000 Ft közigazgatási bírság megfizetésére köteleztek. Elköltöztem a régi lakhelyemről, a levelet pedig csak most, ennyi idő után kaptam meg.
Kell-e fizetnem ennyi idő után, és jogos-e a 30 000 Ft-os büntetés? A 410/2007. számú kormányrendelet alapján, és különböző internetes kalkulátorok szerint a fizetendő összeg 0 Ft.
Válaszát köszönöm előre is.
Üdvözlettel:
T.
Tisztelt T.!
Az elkövetéskor az a szabály volt érvényben, hogy 50 km/óra sebességig ha a sebességtúllépés mértéke 30%-tól 50%-ig terjed, 30 ezer Ft bírságot kell fizetni. Ebbe a kategóriába Ön is beleesik, ha a hibahatárt figyelembe vesszük, még akkor is. A kalkulátorok szerint azért nem kell fizetnie, mert azok már az új, jelenleg hatályos szabályok alapján vannak beállítva. A mostani szabály szerint ugyanis 50 km/óra alatti sebességkorlát esetében 2009. május 2-től 15 km/óra feletti, de 25 km/óra alatti túllépés esetében kell csak a 30 ezres bírságot megfizetni, tehát most enyhébb a szabályozás, ha most követné el a sebességtúllépést, nem kapna büntetést. Sajnos azonban ezt az Önnek kedvezőbb szabályt csak a május 2-át követően indult eljárásokban lehet alkalmazni, ezt mondja ki a kormányrendeletet módosító 69/2009. (IV. 02.) Kormányrendelet 9. § (5) bekezdése. Arra hivatkozva viszont eredményesen megfellebbezheti a határozatot, hogy a hatóság túllépte a határozathozatalra rendelkezésre álló 60 napot.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Lefoglalóztunk egy autót, amihez hitelre lett volna szükségünk, az autókereskedő azt mondta, hogy elintézi nekünk. Minden papírt elküldtünk neki, de utólagosan kiderült, hogy egy rendszerhiba miatt BAR listára kerültem, és a bank elutasította a kérelmet – már kétszer. Lejárt a foglaló határideje, mondtuk a kereskedőnek, hogy hagyjuk akkor az egészet, mert ebből nem lesz semmi, egyelőre próbálja meg eladni másnak az autót, de mi szeretnénk visszakapni a foglalót. Ő erre azt válaszolta, hogy nem kapjuk vissza, pedig ami papírt egymás közt irtunk, az nem tartalmazza azt, hogy nem fogjuk visszakapni. Ilyen esetbe mit lehet tenni?
Köszönettel: N. Klára
Tisztelt N. Klára!
A foglaló nem jár vissza, ha az Ön hibájából hiúsult meg az adásvétel. A következő dolgokat kell megvizsgálni: Konkrétan mit tartalmaz az aláírt papír, mert az átadott pénzösszeget vagy más dolgot csak akkor lehet foglalónak tekinteni, ha ez a rendeltetése a szerződésből kétségtelenül kitűnik. A hitelképesség, BAR listára kerülés konkrétumai és időpontja is fontos, mivel, ha Ön alaptalanul bízott abban, hogy hitelt kap, amiből ki tudja fizetni a vételárat, akkor a teljesítés meghiúsulásáért való felelőssége megállapítható, és ezen ok alapján is elveszti a foglalót. Javasolom, hogy az iratokkal keressen fel egy ügyvédet, aki a konkrétumok ismeretében el tudja igazítani. Azt is tudni kell, hogy a túlzott mértékű (általában a vételár 10%-át meghaladó mértékű) foglalót a bíróság mérsékelheti.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Érdekel, folyik-e szakoktatói képzés, ha igen, hol lehet további információt kérni? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel. Á.B.
Tisztelt Á.B.!
A szakoktatók képzése a Nemzeti Közlekedési Hatóság (közlekedésfelügyelet) által engedélyezett felsőfokú szaktanfolyamon történik. A képzőhelyekre vonatkozó aktuális információkat a megyei, illetve a fővárosi közlekedési hatóságoknál (közlekedésfelügyeletnél) lehet beszerezni. A szakoktatói tanfolyam felvételi követelményei: alsó korhatár: 22 év, középiskolai érettségi, büntetlen előélet. A kizárólag elméleti szakos szakoktatói tanfolyamhoz legalább „B” kategóriás vezetői engedély, gyakorlati szakos oktatási tanfolyamhoz - az oktatni kívánt járműkategóriának megfelelő - érvényes vezetői engedély, valamint PÁV II. (pályaalkalmassági) minősítés.
A felvételi vizsga tárgyai: Közlekedési és vezetéselméleti ismeretek, Szerkezeti és üzemeltetési ismeretek, Járművezetési gyakorlat, Felvételi beszélgetés.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Szeretném autómat átépíteni, mondhatni: hajtásláncilag jelentősen, de napi használatra is alkalmasan. Mivel kevés időm van munka mellett, így legalább ennek hivatalos, bürokratív útvesztőjéhez szeretnék valami eligazítást kapni.
Típusidegen (jóval nagyobb) motor és váltó kerülne az autóba, természetesen szakszerű át/beépítéssel. A cm3 különbség valóban vonz maga után regisztrációs adót?
Mi az egésznek a menete és kb. milyen kiadásokra számíthatok, és hol?
Köszönettel, P. Dávid
Tisztelt P. Dávid!
Közlekedésfelügyelet és okmányiroda, ezeket kell felkeresnie. Ha végiggondolta, mit szeretne, keresse fel a közlekedésfelügyeletet és kérje ki előzetesen a véleményüket a megvalósíthatóságot illetően. A nagyobb motor miatt a különbözetre regisztrációs adót kell fizetni. Javasolom, hogy olvassa el az alábbi tájékoztató anyagot is az NKH honlapján:
www.nkh.hu/images/stories/kozerdeku%20informaciok/Kozerdeku%20informaciok/tuning.pdf.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Haladhatok-e 130 km/h-val autópályán, ha tehergépjárművem 1700 kg, össztömege 2700 kg, az esetben, ha nem szállítok semmit.
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Nem számít, hogy szállít-e valamit, a megengedett legnagyobb össztömeg alapján történik a sebességkorlátozás. 2500 kg megengedett legnagyobb össztömeg felett szabályosan csak 80 km/óra sebességgel haladhat.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Azt szeretném megtudni, hogy amennyiben fehér színű autómat átfestetném ezüstre, annak milyen jogi következményei vannak. Legyen szíves, sorolja fel a teendőimet és a hozzávetőleges anyagi költségeket!
Köszönöm szépen!
Tisztelettel: Ny. Botond
Tisztelt Ny. Botond!
A szín megváltoztatása egyéb műszaki adatváltozásnak minősül, ami miatt cserélni kell a forgalmi engedélyt. Az okmányirodai eljáráshoz be kell mutatni a területi közlekedési hatóság által a változás engedélyezéséről kiállított műszaki adatlapot. (A bejelentés előtt az NKH regionális szervezetének vizsgálóállomásán, szemlén be kell mutatni a járművet.) Ez alapján cserélik ki a forgalmi engedélyt, ennek díja hatezer forint. Ha enélkül az eljárás nélkül festi át a járművet, szabálysértési eljárás indulhat Ön ellen.
Tisztelettel: Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Én most estem át kis hazánkban egy típusazonos motorcserén (motorkód azonos), és segítenék leendő sorstársaimnak. A következőkben leírtak a közlekedési hatóság és főleg egy okmányiroda gyakorlatát tükrözik.
A motorcseréről csak akkor kell a szakszerviz igazolása, ha az autó új. Ebben az esetben ez elég is az átíráshoz, nem kell a közlekedési hatósághoz menni, kezdhetjük tehát az okmányirodával. Ellenben egy használt, akár pár éves autó esetében a szerelő kicseréli a motort, és nincs szükség a szakszerviz igazolására. Innentől három lépcső, sorrendben, tehát használt autóra vonatkoztatva:
1. Nemzeti Közlekedési Hatóság: megvizsgálják, hogy tényleg típusazonos motor van-e beépítve, és kiadják a műszaki adatlapot (ez kell az okmányirodai átíráshoz − díja: 2380 Ft).
2. Okmányiroda: kell tehát a műszaki adatlap, törzskönyv, forgalmi, kötelezőt igazolni, személyi igazolvány és a beépített motor tulajdonjogát igazolni (pl. adásvételi) − utóbbi fontos!
Az okmányirodában fizetendő: 6000 Ft/forgalmi; 6000 Ft/törzskönyv és a műszaki címke csak akkor kell, ha lejárt a műszaki. Esetemben még érvényes volt, így a 450 Ft-ot nem kellett befizetni.
3. Zöldkártya: ugyanis azon is rajta van a motorszám (ha csak motorkódos az autó, akkor ez némileg értelmét veszti, legalábbis az autós szemszögéből). A zöldkártya díja pedig autóként eltérő.
A fentiekben leírtakkal kapcsolatban még annyit megjegyeznék, hogy az okmányirodában ülő hölgyek finoman szólva sem voltak a helyzet magaslatán, ahol tudtak, belekötöttek mindenbe, így engem meggyőztek a teljes hozzá nem értésükről. Ezúttal is gratulálok nekik! Viszont a törzskönyv − ami nem az ő feladatuk − egy hét alatt megérkezett.
Remélem, ha hosszan is, de tudtam segíteni.
Tisztelettel:
Szabolcs
Tisztelt Szabolcs!
Információkban bővelkedő levelét megköszönve közzé tesszük. Annyival egészíteném ki a leírtakat, hogy ha a járműbe a gyári motor helyett egy másik, nagyobb teljesítményű motort építünk be, az nem típusazonos (a motor kódja nem egyezik az eredetivel), a motor cseréje csak a motorcserét engedélyező, a közlekedési hatóság által kiadott átalakítási engedély megléte esetén végezhető el. Típusazonosnak − és ezért engedélyezési eljárás nélkül cserélhetőnek − csak az a motor minősül, amely az eredetivel gyártmány, hengerűrtartalom és típusjelzés tekintetében maradéktalanul egyezik.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Bébihordozóval kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy a pár hónapos kisfiamat hova köthetem be az autóba? Melyik biztonságosabb: előre ültetve vagy hátra?
Tisztelettel és köszönettel:
N. Andrásné
Tisztelt N. Andrásné!
Általában hátul és középen biztonságosabb, bár az autó kialakítása és egy esetleges baleset jellege alapján néha szerencsésebb volna előre ültetni a gyermeket. Első ülésen csak menetiránynak háttal lehet ültetni a csecsemőt (ez KRESZ-szabály), a hozzáértők azt javasolják, hogy a hátsó ülésen is menetiránynak háttal legyen bekötve, így ütközéskor kisebb lesz a gerincet és a nyakat érő életveszélyes terhelés.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Nemrég bemérték az autómat a 90-es úton 110-zel. Nem én vezettem az autót, mit kaphatok? Van-e lehetőség részletfizetésre kamat nélkül?
Előre is köszönöm.
Levélíró
Tisztelt Levélíró!
Harmincezer Ft-os közigazgatási bírságot fog kapni, akkor is, ha nem Ön vezetett, de nincs olyan papírja, amivel igazolná, hogy kinek adta át a járművet. Részletfizetésre van lehetőség, azt kérni kell, és indokolni a jövedelmi vagyoni helyzetével.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István
Tisztelt Autójogász!
Ma kaptam kézhez három számlát az Autópálya Kezelő Zrt.-től, miszerint matrica nélkül közlekedtem három alkalommal. Balatonra indultunk három hete, és véletlenül a barátom kocsijának rendszámát írtuk az sms-ben az én rendszámom helyett. Reklamációt fogok írni, de ha kifutok a 15 napból, akkor 190 ezerre növekszik a büntetés.
Kérdésem a következő: mi történik, ha nem fizetem be a csekket? Érdemes-e megvárnom, hogy kapok-e méltányosságit, vagy fizessem be a jelenlegi 45-50 ezer körüli büntetést? Ha tudnánk bizonyítani, hogy az autó nem járt az autópályán abban az időszakban, bármilyen előnyt jelentene-e? Milyen összeg esetén szoktak pert indítani?
Köszönettel:
M. Alexandra
Tisztelt M. Alexandra!
Jogszabály alapján a rendszámban csak a maximum 2 karakternyi eltérést fogadják el tévedésként, ilyenkor lehetőség van a helyes rendszám rögzítésére az ÁAK Zrt. ügyfélszolgálatán ezer forint ellenében. Ha egy másik autó rendszámát adták meg, nincs esélyük méltányosságot kérni, és bizonyításra sincs lehetőség. Viszont az óra ketyeg, 15 napon túli fizetés esetén át fognak esni a magasabb pótdíj-kategóriába. Tehát ha vitatni akarják a büntetést, tegyék meg, de a pótdíjat ettől függetlenül jobb, ha 15 napon belül befizetik.
Tisztelettel:
Dr. Koszoru István