Rossz behajtóra mentem

2009. szeptember 10., 20:48 Módosítva: 2009.09.10 20:48

Tisztelt Autójogász!

Autóval jöttem haza Fót felől és véletlen rossz autópálya behajtóra mentem. Egészen Mogyoródig elmentem, mert máshol nem tudtam visszafordulni. Az lenne a kérdésem hogy az a szakasza fizetős az M3-nak, vagy még nem? Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

T. Dániel


Tisztelt T. Dániel!

Nem kell díjat fizetni az M3-as autópálya Budapest és M0 autóút (2/B jelzés) közötti szakaszán (szelvényszám: 11-13); az M3 autópálya Hatvant elkerülő (21. sz. főút és 32. sz. főút közötti) szakaszán (szelvényszám: 55-59); az M3 autópálya Nyíregyházát elkerülő (4. sz. főút és 4911. j. összekötő út közötti) szakaszán (szelvényszám: 227-234). A díjmentes/fizetős szakaszok listája megtalálható a
http://www.autopalya.hu/engine.aspx?page=dijmentes oldalon.


Autóvásárlás növekvő adóterhekkel

2009. szeptember 10., 20:47 Módosítva: 2009.09.10 20:47

Tisztelt Autójogász!

Egy 2002-es Ford Mondeót szeretnék venni, 125 kilowattos motorral. Azt hallottam, módosul 2010-től a teljesítményadó mértéke. Igaz-e, hogy drágulni fog?

Köszönettel: K. István


Tisztelt K. István!

A hír sajnos igaz. A vagyonadó bevezetése mellett, mely a 125 kilowatt és ennél nagyobb teljesítményű személygépjárművek után lesz fizetendő, a sima gépjárműadó mértéke is jelentősen megemelkedik:

Az adó mértéke 2010. január 1-től a gépjármű

- gyártási évében és az azt követő 3 naptári évben az eddigi 300 Ft helyett 345 Ft lesz kilowattonként,

- gyártási évet követő 4-7. naptári évben 260 helyett 300 Ft/kilowatt,

- gyártási évet követő 8-11. naptári évben 200 helyett 230 Ft/kilowatt,

- gyártási évet követő 12-15. naptári évben 160 helyett 185 Ft/kilowatt,

- gyártási évet követő 16. naptári évben és az azt követő naptári években 120 helyett 140 Ft/kilowatt lesz.

Ha 125 kilowattos gépkocsit vesz még vagyonadót is fog utána fizetni.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


Nem értek rá nyomot rögzíteni

2009. szeptember 10., 20:46 Módosítva: 2009.09.10 20:46

Tisztelt Autójogász!

Segítségét szeretném kérni egy igazán bosszantó ügyben. A mai nap reggelén az autómat téglákra helyezve, kerekek nélkül találtam. Azonnal tárcsáztam a 107-es számot, ahol egy férfi közölte velem, hogy nem jönnek ki helyszínelni, készítsek képet az autóról, és tegyem meg e-mailben a feljelentést, vagy fáradjak be a kapitányságra. Furcsának találtam, hiszen az autó körül szemmel látható nyomokat fedeztem fel (a földön, az autó oldalán).

Ezután lefényképeztem az autót, és Párommal elmentünk a rendőrkapitányságra, ahol a portán egy férfi közölte, írjak egy feljelentést. Adott egy üres A4-es papírlapot, amire saját szavaimmal írtam egy "feljelentést". Majd ezzel a papírlappal elviharzott, kis várakozás után annak egy másolatát, hátoldalán egy pecséttel és egy kiolvashatatlan aláírással a kezembe nyomta. Ezzel, úgy nézett ki, meg is történt a feljelentés, ismeretlen tettes ellen. Hiába mondtuk, hogy nyomok vannak az autón, ami még történetesen a helyszínen áll, ügyet sem vettek rá. Mondtuk, hogy vannak fényképeink, amire azt a választ kaptuk, hogy ha nem kinyomtatott formában hoztuk, akkor ki kellene nyomtatni, és úgy bevinni. (A fényképező memóriakártyáján voltak a képek, amihez adatkábelt is cipeltük magunkkal, nehogy problémát okozzon, ha nem lenne kártyaolvasó). Ezek után szépen hazatértünk, előszedtük a téligumi-garnitúrát, felraktuk, és bevittük a rendőrségre az autót, hátha úgy megnézik. Ja, és persze a kinyomtatott fényképeket. Ekkor közölték velünk, hogy 19:00-kor lesz a váltás (mindez 18:10-kor történt), majd akkor. 19:15-re jöjjünk vissza, akkor foglalkoznak velünk. Ezidő alatt egyetlen rendőrrel sem találkoztunk, csak az előbb említett portással. Kivártuk ezt az időt, amikor is nagy nehezen kijött két helyszínelő, ránézett az autóra, és azt mondta, hogy ez a helyszínelés már nem ér semmit, mivel porozódott az autó, és egyéb kifogások, akkor kellett volna ezt megtenni, amikor az esetet észrevettük. És ezzel mindenki elvonult. Jegyzőkönyvet, semmit nem kaptunk.

Én bosszantónak tartom, szerencsére nem volt még ilyen téren tapasztalatom, de nem érzem úgy, hogy ennek ez lett volna a módja.

Ebben kérem szépen segítségét, milyen jogi úton lehet panaszt tenni, hol kell ezt megtenni, és elsősorban: ez volt-e a szakszerű eljárás?

Válaszát előre is köszönöm.

Levélíró


Tisztelt Levélíró!

Érthető, hogy a rendőrök is rangsorolnak az ügyek között, de leírásából az tűnik ki, hogy Ön nem kapott szakszerű tájékoztatást, és a lehetőségekhez képest azonnali intézkedést a nyomok rögzítésére. Az eljárás szakszerűtlensége miatt a rendőrkapitányság vezetőjénél élhet panasszal, leveléhez hasonlóan a panasz is legyen részletes, hogy a felelősök, mulasztók kiléte megállapítható legyen.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


Nagy teljesítményű személygépkocsik adója

2009. szeptember 10., 20:46 Módosítva: 2009.09.10 20:46

Tisztelt Autójogász!

Kérdésem a luxusadóval lenne kapcsolatos. Tervezem egy Octavia RS vásárlását, és ugye, az 125 KW. Erre már kell-e fizetni, és ha igen mennyit?

Előre is köszönöm válaszát.

Üdvözlettel: L.Zs.


Tisztelt L. Zs.!

A 2009. évi 78-as törvény alapján az adó mértéke a gépjárműadó 2-szerese a 125 kilowatt teljesítményt elérő és 175 kilowatt teljesítményt meg nem haladó, 2,5-szerese a 175 kilowatt teljesítményt meghaladó és 200 kilowatt teljesítményt el nem érő, és 3-szorosa a legalább 200 kilowatt teljesítményt elérő személyszállító gépjármű után.

50%-os adókedvezmény illeti meg a kizárólag elektromos meghajtású, valamint a hybrid meghajtású személygépkocsit; annak az adóalanynak a - legfeljebb egy darab - személygépkocsiját, aki szülőként, nevelőszülőként, örökbefogadó szülőként háztartásában 3 vagy annál több gyermeket nevel (tart el).

Az adóalany az adóévben levonhatja a fizetendő adó összegéből a személygépkocsi után a terhére az adóévre kivetett (járó) gépjárműadó összegét.

Tehát Ön a gépjárműadója összegének a kétszeresét köteles fizetni, adókedvezmény illetheti meg, illetve levonhatja a vagyonadóból a gépjárműadó összegét is.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


A kalkulátor szerint nem kell fizetnem

2009. szeptember 8., 18:47 Módosítva: 2009.09.08 18:47

Tisztelt Autójogász!

2008. 07. 14-én a 30-as táblánál 43 km/h sebességgel közlekedtem. Erről az értesítő levelet 2009. július 3-án kaptam meg. A levélben írnak a hitelesített mérőberendezés hibahatáráról, melynek értéke: 100 km/h-ig 3 km/óra, felette 3%. A büntetés kiszabásánál a fenti összeg megállapítása kedvezően lett meghatározva a berendezés hibahatára miatt. A levél aláírásának dátuma 2008. 10. 02., melyben 30 000 Ft közigazgatási bírság megfizetésére köteleztek. Elköltöztem a régi lakhelyemről, a levelet pedig csak most, ennyi idő után kaptam meg.

Kell-e fizetnem ennyi idő után, és jogos-e a 30 000 Ft-os büntetés? A 410/2007. számú kormányrendelet alapján, és különböző internetes kalkulátorok szerint a fizetendő összeg 0 Ft.

Válaszát köszönöm előre is.

Üdvözlettel:

T.


Tisztelt T.!

Az elkövetéskor az a szabály volt érvényben, hogy 50 km/óra sebességig ha a sebességtúllépés mértéke 30%-tól 50%-ig terjed, 30 ezer Ft bírságot kell fizetni. Ebbe a kategóriába Ön is beleesik, ha a hibahatárt figyelembe vesszük, még akkor is. A kalkulátorok szerint azért nem kell fizetnie, mert azok már az új, jelenleg hatályos szabályok alapján vannak beállítva. A mostani szabály szerint ugyanis 50 km/óra alatti sebességkorlát esetében 2009. május 2-től 15 km/óra feletti, de 25 km/óra alatti túllépés esetében kell csak a 30 ezres bírságot megfizetni, tehát most enyhébb a szabályozás, ha most követné el a sebességtúllépést, nem kapna büntetést. Sajnos azonban ezt az Önnek kedvezőbb szabályt csak a május 2-át követően indult eljárásokban lehet alkalmazni, ezt mondja ki a kormányrendeletet módosító 69/2009. (IV. 02.) Kormányrendelet 9. § (5) bekezdése. Arra hivatkozva viszont eredményesen megfellebbezheti a határozatot, hogy a hatóság túllépte a határozathozatalra rendelkezésre álló 60 napot.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


Nem kapjuk vissza a foglalót

2009. szeptember 8., 18:27 Módosítva: 2009.09.08 18:27

Tisztelt Autójogász!

Lefoglalóztunk egy autót, amihez hitelre lett volna szükségünk, az autókereskedő azt mondta, hogy elintézi nekünk. Minden papírt elküldtünk neki, de utólagosan kiderült, hogy egy rendszerhiba miatt BAR listára kerültem, és a bank elutasította a kérelmet – már kétszer. Lejárt a foglaló határideje, mondtuk a kereskedőnek, hogy hagyjuk akkor az egészet, mert ebből nem lesz semmi, egyelőre próbálja meg eladni másnak az autót, de mi szeretnénk visszakapni a foglalót. Ő erre azt válaszolta, hogy nem kapjuk vissza, pedig ami papírt egymás közt irtunk, az nem tartalmazza azt, hogy nem fogjuk visszakapni. Ilyen esetbe mit lehet tenni?

Köszönettel: N. Klára


Tisztelt N. Klára!

A foglaló nem jár vissza, ha az Ön hibájából hiúsult meg az adásvétel. A következő dolgokat kell megvizsgálni: Konkrétan mit tartalmaz az aláírt papír, mert az átadott pénzösszeget vagy más dolgot csak akkor lehet foglalónak tekinteni, ha ez a rendeltetése a szerződésből kétségtelenül kitűnik. A hitelképesség, BAR listára kerülés konkrétumai és időpontja is fontos, mivel, ha Ön alaptalanul bízott abban, hogy hitelt kap, amiből ki tudja fizetni a vételárat, akkor a teljesítés meghiúsulásáért való felelőssége megállapítható, és ezen ok alapján is elveszti a foglalót. Javasolom, hogy az iratokkal keressen fel egy ügyvédet, aki a konkrétumok ismeretében el tudja igazítani. Azt is tudni kell, hogy a túlzott mértékű (általában a vételár 10%-át meghaladó mértékű) foglalót a bíróság mérsékelheti.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


Szakoktatói képzés

2009. szeptember 8., 18:18 Módosítva: 2009.09.08 18:18

Tisztelt Autójogász!

Érdekel, folyik-e szakoktatói képzés, ha igen, hol lehet további információt kérni? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel. Á.B.


Tisztelt Á.B.!

A szakoktatók képzése a Nemzeti Közlekedési Hatóság (közlekedésfelügyelet) által engedélyezett felsőfokú szaktanfolyamon történik. A képzőhelyekre vonatkozó aktuális információkat a megyei, illetve a fővárosi közlekedési hatóságoknál (közlekedésfelügyeletnél) lehet beszerezni. A szakoktatói tanfolyam felvételi követelményei: alsó korhatár: 22 év, középiskolai érettségi, büntetlen előélet. A kizárólag elméleti szakos szakoktatói tanfolyamhoz legalább „B” kategóriás vezetői engedély, gyakorlati szakos oktatási tanfolyamhoz - az oktatni kívánt járműkategóriának megfelelő - érvényes vezetői engedély, valamint PÁV II. (pályaalkalmassági) minősítés.

A felvételi vizsga tárgyai: Közlekedési és vezetéselméleti ismeretek, Szerkezeti és üzemeltetési ismeretek, Járművezetési gyakorlat, Felvételi beszélgetés.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


Jelentős átépítés

2009. szeptember 8., 18:16 Módosítva: 2009.09.08 18:16

Tisztelt Autójogász!

Szeretném autómat átépíteni, mondhatni: hajtásláncilag jelentősen, de napi használatra is alkalmasan. Mivel kevés időm van munka mellett, így legalább ennek hivatalos, bürokratív útvesztőjéhez szeretnék valami eligazítást kapni.

Típusidegen (jóval nagyobb) motor és váltó kerülne az autóba, természetesen szakszerű át/beépítéssel. A cm3 különbség valóban vonz maga után regisztrációs adót?

Mi az egésznek a menete és kb. milyen kiadásokra számíthatok, és hol?

Köszönettel, P. Dávid


Tisztelt P. Dávid!

Közlekedésfelügyelet és okmányiroda, ezeket kell felkeresnie. Ha végiggondolta, mit szeretne, keresse fel a közlekedésfelügyeletet és kérje ki előzetesen a véleményüket a megvalósíthatóságot illetően. A nagyobb motor miatt a különbözetre regisztrációs adót kell fizetni. Javasolom, hogy olvassa el az alábbi tájékoztató anyagot is az NKH honlapján:
www.nkh.hu/images/stories/kozerdeku%20informaciok/Kozerdeku%20informaciok/tuning.pdf.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


2700 kg össztömegre vonatkozó sebességkorlát

2009. szeptember 8., 18:12 Módosítva: 2009.09.08 18:12

Tisztelt Autójogász!

Haladhatok-e 130 km/h-val autópályán, ha tehergépjárművem 1700 kg, össztömege 2700 kg, az esetben, ha nem szállítok semmit.

Levélíró


Tisztelt Levélíró!

Nem számít, hogy szállít-e valamit, a megengedett legnagyobb össztömeg alapján történik a sebességkorlátozás. 2500 kg megengedett legnagyobb össztömeg felett szabályosan csak 80 km/óra sebességgel haladhat.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


Átfestés

2009. szeptember 8., 10:18 Módosítva: 2009.09.08 10:18

Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném megtudni, hogy amennyiben fehér színű autómat átfestetném ezüstre, annak milyen jogi következményei vannak. Legyen szíves, sorolja fel a teendőimet és a hozzávetőleges anyagi költségeket!

Köszönöm szépen!

Tisztelettel: Ny. Botond


Tisztelt Ny. Botond!

A szín megváltoztatása egyéb műszaki adatváltozásnak minősül, ami miatt cserélni kell a forgalmi engedélyt. Az okmányirodai eljáráshoz be kell mutatni a területi közlekedési hatóság által a változás engedélyezéséről kiállított műszaki adatlapot. (A bejelentés előtt az NKH regionális szervezetének vizsgálóállomásán, szemlén be kell mutatni a járművet.) Ez alapján cserélik ki a forgalmi engedélyt, ennek díja hatezer forint. Ha enélkül az eljárás nélkül festi át a járművet, szabálysértési eljárás indulhat Ön ellen.

Tisztelettel: Dr. Koszoru István


Eladott autómmal tilosban parkoltak – engem zaklatnak a bírsággal

2009. augusztus 27., 12:18 Módosítva: 2009.08.28 11:05
Tisztelt Autójogász!

2004. március 5-én eladtam a gépjárművemet. A gépkocsi tilosban való parkolásáról 2006.12.22-én (karácsonyi ajándékként) kaptunk először felszólító levelet. A pótdíjtartozás átvizsgálásakor észrevettük, hogy az első időpont 2004. március 9. 14:29-től 2005. május 27-ig tart, a befizetendő összeg 33.864 Ft. Ezen kissé megnyugodva (hiszen a gk. már nem a mi tulajdonunk volt az adott időszakban) levelet küldtünk a G. Kft.-nek, melyben tudattuk a tényeket, mellékeltük az adásvételi szerződés másolatát, és naivan rendezettnek tekintettük az ügyet saját részünkről!
A következő fizetési felszólítást 2007.12. 20-án (második karácsonyi ajándékként) már az F-M Ügyvédi Iroda postázta. Ismételten, de most már ajánlott levélben válaszoltunk, adásvételi másolatot küldve, és már kissé felháborodva kértünk értesítést az „ügyünk” azonnali megszüntetéséről.
A következő felszólítást B. Sándor ügyvéd küldte 2009.03.20-án. Neki már tértivevényes ajánlott küldeményben csatoltuk az előzmények leírását, kifejeztük felháborodásunkat, felhívtuk a figyelmét, hogy többszöri zaklatást már nem kívánunk elviselni. Válasz természetesen nem érkezett, ellenben a mai napon a Pécs Városi Bíróság Fizetési meghagyása megjött.
Több kérdésem is lenne ezzel kapcsolatban.

Az első nem is kérdés: ugye nem én felelek az eladott gépkocsi parkolásáért?
A második: zaklatásért beperelhetem-e a G Kft-t (két elrontott karácsony, levelezgetés, idegeskedés, posta, fénymásolási költség, gyógyszer, dilidoki stb.)?
A harmadik talán a legfelháborítóbb: egy „ügyvéd” hogyan képviselheti a megbízóját úgy, hogy a neki küldött (tértivevényes, tehát letagadhatatlan) leveleket − és azok tartalmát − semmibe veszi, és zaklatja a szegény, jogban járatlan embert, aztán a tények ellenére bíróságra adja az ügyet?
A negyedik, ugye, már maga a bíróság! Mindenféle meghallgatás nélkül kirója a bírságot. Nekem kell futkosni, ellentmondással élni (fénymásolás, idegeskedés, posta, dilidoki…, de ez már volt).
Mit tanácsol, mit kell tennem, meddig fog ez így menni?

Tisztelettel várom a válaszát:
H. Árpád
 
Tisztelt H. Árpád!

A fizetési meghagyásos eljárás segítséget jelent annak, aki valamilyen követeléshez szeretne gyorsan, per nélkül hozzájutni. Ha normálisan működik a rendszer, ezt senki nem érzi fölösleges zaklatásnak, hanem inkább segítségnek, gyors, pénzkímélő eljárásnak. Na de kis hazánkban néha másképp alakulnak a dolgok. Ha eddig még nem tisztázta, akkor javasolom, hogy menjen be az okmányirodába az adásvételi szerződésével, és kérdezze meg, a vevő a nevére íratta-e már a gépkocsit. Az is lehet ugyanis, hogy ez még nem történt meg, sőt, arra is van példa, hogy a vevő nem létező személy adataival, hamis papírokkal igazolta magát. Ha még nem történt meg az átírás, akkor kezdeményezze, hogy a járművet írják át a vevő nevére.
Feltételezem, azért Önt keresik meg a mai napig, mert még mindig az Ön nevén van a gépkocsi, ezért nincs más választása, mint a bíróság előtt bizonyítani, hogy a parkolásidíj-fizetési kötelezettség elmulasztásakor a járművet nem Ön használta. Erre alkalmas az adásvételi szerződés, ami alapján Ön ellentmondást tudott benyújtani. Ellentmondás alapján a meghagyásos eljárás perré alakul, ha a társaság folytatni akarja az ügyet.
Természetesen, ha az ügy az Ön javára fordul, kérheti a költségei és kára megtérítését. Azt azonban tudnia kell, ha a gépjármű még az Ön nevén van, a parkolási társaság formálisan jogszerűen jár el, ugyanis csak attól követelheti a bírságot, aki üzemben tartónak, tulajdonosnak be van jegyezve a nyilvántartásba. Ebben az esetben, aki Önnek valójában kellemetlenséget okoz, az az átírást elmulasztó vevő.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

H betűs matrica miatt problémázott a határőr

2009. augusztus 24., 18:08 Módosítva: 2009.08.24 18:08
2
Tisztelt Autójogász!

Kötelező-e külföldön az autó hátuljára ragasztott H betűs matrica, ha új EU-s rendszámtáblám van, és hol tudom megtalálni erről a szabályzatot? Horvátországban voltam, és visszafelé a magyar határon problémáztak, mert nem volt H betűs matricám. Mondtam, hogy nem kell, mivel van új EU-s rendszámtáblám, ahol ott van a H betű. Erre az volt a válasz, álljak félre és mutassam meg neki a KRESZ szabályzatot, hol van az. Természetesen nem tudtam neki megmutatni, és ott vártam fél órán keresztül, hogy elengedjen… Minden héten utazok Horvátországba, és eddig soha senki nem problémázott, csak ez az egy határőr. Ha nincs igaza, szeretném neki kinyomtatni a szabályzatot. Egyébként felragasztottam a matricát, hogy ne tudjon kellemetlen helyzetbe hozni legközelebb.

Köszönettel:
A. S.
Tisztelt A. S.!

Az Európai Unió tagországában kiadott azon forgalmi rendszámtáblák esetében, amelyek a bal oldalukon vagy a bal felső sarokban függőleges kék mezőben a körben elhelyezkedő 12 sárga csillagot és alatta a kiadó állam jelzését tartalmazza, az Európai Unió területén nem kell további külön országjelzéssel (H matrica) ellátni. Más országok azonban az 1968. évi Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményen alapuló belső szabályozásukra tekintettel az előző bekezdésben említett külön országjelzést ezen rendszámtáblák esetében is megkövetelik.
Ez a gyakorlat a nemzetközi rendszám-egyezményen alapul, amit megtalál pl. a MABISZ honlapján, ennek a tájékoztatónak a 3. pontját ajánlom a figyelmébe.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Családtagom kárt okozott az én autómmal

2009. augusztus 23., 17:55 Módosítva: 2009.08.23 17:56
Tisztelt Autójogász!

Volt egy közlekedési baleset, ahol a rendőrségi határozat szerint a nevemen lévő (autó+biztosítás) gépjárművel kárt okoztak egy másik autóban. Az autót nem én vezettem, hanem az egyik családtagom. Ebben az esetben is nekem kell a következményeket viselnem? Úgymond a károkozás az én nevemhez fog kerülni? A bónuszomat is el fogják venni?

Üdvözlettel:
Gábor
Tisztelt Gábor!

A jogszabály szerint az érintett kgfb-szerződés vonatkozásában a bonus-malus rendszerrel járó előnyök és hátrányok a szerződő üzemben tartó személyéhez fűződnek, függetlenül attól, hogy az üzemben tartó gépjárművét ki vezette. Ha azonban az adott gépjárművet idegen személy jogtalanul használatba veszi, és ennek ténye a rendőrhatóságnál bejelentésre kerül, úgy a gépjármű jogellenes vezetője által okozott kár a szerződés osztályba sorolását nem érinti. Az üzemben tartó jogosult arra, hogy a biztosítónak a teljes kárkifizetés összegéről szóló írásbeli értesítését követő hat héten belül a teljes kárösszeget a biztosítónak megfizesse, és így a bonus-malus osztályba sorolását ne rontsa. Magyarán: ha az Ön hozzátartozója balesetet okozott az Ön autójával, azt bizony az Ön bónuszbesorolását érinti. Ez alól csak akkor mentesül, ha az autót idegen személy ellopta, és ezt követően okozott balesetet, és Ön ezt bejelentette a rendőrségen, vagy ha Ön megtéríti a biztosítónak a károsultnak fizetett összeget.    

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Hol üljön a gyermek a Wartburgban?

2009. augusztus 23., 17:51 Módosítva: 2009.08.23 17:51
Tisztelt Autójogász!

Apósomnak négyütemű Wartburgja van, amiben hátul nincs biztonsági öv! Arra lennék kíváncsi, hogy 3 év alatti gyerekemet viheti-e az autóval? A gyerekülést előre nem lehet menetiránynak háttal bekötni. Ilyenkor mit mond a KRESZ, mert nekem nem egyértelmű. Apósom szerint viheti elöl a gyerekülésben, de az én értelmezésem szerint sehogy sem viheti az autójában! Várom mielőbbi válaszát, mert sajnos ezzel kapcsolatban konkrétumot sehol nem találtam!

Köszönettel:
Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Ezt a KRESZ egyértelműen tartalmazza: A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. Ha a gyermekbiztonsági rendszer beszerelésére a gépkocsi a gyári kialakítása alapján nem alkalmas, a gépkocsiban a 3 évnél fiatalabb gyermek nem szállítható, illetve a 3. életévét már betöltött, és 150 cm-nél kisebb testmagasságú gyermek az első ülésen nem szállítható. Az Ön esetében tehát 3 éves korig sehol sem utazhat a nagyapa járművében, 3 éves kortól a 150 cm-es magasság eléréséig hátsó ülésen utazhat, 150 cm felett pedig már elöl is utazhat.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Elfelejtették feltüntetni, hogy este 8-ig fizetős a parkolás

2009. augusztus 23., 17:48 Módosítva: 2009.08.23 17:48
Tisztelt Autójogász!

Érdeklődnék, hogy a 2009.06.01-jén hatályba lépett parkolási jogszabályra nincs-e türelmi idő. 06.15-én 19 óra 47 perckor büntettek meg a Paulay Ede utcában, mert nem tudtam, hogy már este 8-ig kell fizetni. Kitáblázva persze még a 18 óra volt, a parkolóórán sem volt jelzés a változtatásra vonatkozóan. Ha jól tudom, minden jogszabály-módosításra van türelmi idő, nem? Ha megreklamálom, van esélyem?

Levélíró
Tisztelt Levélíró!

Van türelmi idő, de másról szól: A türelmi idő − a start-stop rendszerű mobiltelefonos díjfizetés kivételével − egy óránál rövidebb időre történő díjfizetés esetén 5 perc, egy órára vagy annál hosszabb időre történő díjfizetés esetén 15 perc. Az új rendelet 4. § (1) bekezdése szerint: „A várakozási övezeteknél elhelyezett jelzőtábla alatti kiegészítő táblán a díjfizetési kötelezettség mellett utalni kell a kötelezettség időbeli hatályára és a megengedett maximális várakozási időtartamra.” Mivel a tábla és az óra is rosszul tartalmazta a fizetési kötelezettség időbeli hatályát, szerintem érdemes volna reklamálnia.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Szén, tűzifa szállítása menetlevél nélkül

2009. augusztus 18., 10:52 Módosítva: 2009.08.18 10:52
Tisztelt Autójogász!

A feleségem nevén lévő 1 tonnás kisteherautóval szenet, tűzifát, egyebet szállítanék apámnak. Kell-e menetlevelet kitöltenem? A saját tulajdonú kertembe (kisházhoz) szenet vagy egyebet szállítok. Kell-e menetlevelet kitöltenem? A barátom megkér, hogy szállítsak valamit neki (térítésmentesen, hiszen a barátom). Kell-e menetlevelet kitöltenem?

Válaszát előre is köszönöm!
Js
 
Tisztelt Js!

Ha természetes személy (magyarul magánember) nevén van a teherautó, akkor 2008. július 1-től egyik esetben sem kell menetlevelet kitöltenie. A menetlevél és fuvarlevél használatáról szóló rendelet hatálya ugyanis már csak a gazdálkodó szervezetekre (pl. egy kft-re vagy egyesületre) és azok áruszállítására terjed ki.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Több kategóriában szeretnék jogosítványt

2009. augusztus 18., 10:47 Módosítva: 2009.08.18 10:47
Tisztelt Autójogász!

Előre is elnézést kérek, ha esetleg valaki feltette volna már ezt a kérdést, de én nem találtam.

Mivel még a 17. életévemet sem töltöttem be, nincs még B kategóriás jogosítványom sem, de miután megszerzem azt, szeretnék később C, illetve E kategóriás jogosítványt is szerezni. Ezzel kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy ez hány éves kortól lehetséges. Ahány oldalon nézelődtem, annyiféle korhatárt láttam, így nem tudom, most mi hogy van.

Olvastam olyat, hogy C, C1, C+E, illetve C1+E kategóriás jogosítványt 18. életévet betöltve lehet szerezni, és olyat is olvastam, hogy C, illetve C1 18 év, az E pedig 21.

Akkor ez most hogy is van? Előre is köszönöm szépen.

Üdvözlettel:
K. Krisztián
 
Tisztelt K. Krisztián!

A 18. életév a korhatára az A korlátozott, a C, C1, B+E, C+E és a C1+E kategóriába (al-, kombinált kategóriába) tartozó gépjármű vezetésének. A 21. életév a D+E, D1+E kategóriába (al-, kombinált kategóriába) tartozó gépjármű vezetésénél van meghatározva.

A C kategóriába, a C1, D1 alkategóriába tartozó gépjármű vezetésére jogosító bejegyzést annak a személynek lehet érvényesíteni, aki B kategóriába tartozó járművek vezetésére érvényesített bejegyzéssel már rendelkezik.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Hozzátartozóm autóját használnám

2009. augusztus 17., 10:09 Módosítva: 2009.08.17 10:09
Tisztelt Autójogász!

A családomon belül előállt egy olyan lehetőség, hogy egy közvetlen hozzátartozóm autóját tudnám használni. Azt szeretném megkérdezni, hogy mi ennek az anyagilag legkedvezőbb módja. Például van-e valami következménye annak, ha a rendőr egy családtagom nevét olvassa az autó forgalmijában, kell-e ilyenkor valamiféle szerződést (kölcsönadás, megbízás) kötni, van-e ennek valami díja? És ezek esetén kell-e például új biztosítást kötnöm a nevemre?

Segítségét előre is köszönöm.

Tisztelettel:
R. István
 
Tisztelt R. István!

Ha rövid időszakról és olyan hozzátartozóról van szó, akivel teljes és kölcsönös a bizalom, akkor nem kell semmilyen papír, de ha hosszabb távra gondolkodnak, és fel akarnak készülni esetleg bekövetkező kellemetlenségekre, akkor jó, ha van egy kölcsönadási szerződés. Ebben leírják adataikat (kölcsönadó, kölcsönvevő, gépjármű), a kölcsönadás időtartamát és a díjak, terhek, adók stb. megfizetésének módját is.  Kölcsönadás esetén nem kell saját névre szóló biztosítást kötnie, ez csak üzemben tartói szerződés esetében lehetséges, az viszont már költségekkel is jár.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Ittas vezetés jogosítvány nélkül

2009. augusztus 13., 16:49 Módosítva: 2009.08.13 17:09
1
Tisztelt Autójogász!

Pár napja megállítottak, jogosítvány nélkül vezettem, ittasan. Sajnos már nem először sértem meg a törvényt, mert kaptam 2 év felfüggesztett büntetést (ami nem tudom, milyen büntetés, nem hinném, hogy börtön, vagy az?) lopásért, ami 100 ezer Ft-os volt, a kárt térítettem. Tulajdonképpen még egy piroson is áthajtottam, 50-es táblánál 110 körül. Nem álltam meg rögtön a rendőröknek. Nagyon sokat ittam, de egy lábon meg tudtam állni. Szóval számíthatok akár börtönre is? A rendőrök azt mondták, dehogy, ez csak kihágás. A gyomrom a torkomban van, kérek szépen tájékoztatást.

Üdvözlettel:           
Dávid
Tisztelt Dávid!

A pénzbüntetés próbaideje egy év, a vétség miatt kiszabott szabadságvesztés egy évtől három évig, a bűntett miatt kiszabott szabadságvesztés két évtől öt évig terjedő próbaidőre függeszthető fel, tehát az Ön esetében vétség vagy bűntett miatt kiszabott szabadságvesztés büntetés van felfüggesztve. Szabályértés elkövetése a felfüggesztett büntetést nem érinti, emiatt nyugodtam alhat, de kemény bírságra, és ha van jogosítványa, csak otthon hagyta, több hónapos jogosítvány-bevonásra számíthat. Ha nincs jogosítványa, akkor pedig max. egy évre eltilthatják a vezetéstől.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

 

Miért én fizessem a súlyadót?

2009. augusztus 12., 12:32 Módosítva: 2009.08.12 12:32
Tisztelt Autójogász!

2009. március 25-én vettem egy használt autót egy márkakereskedéstől, ami a márkakereskedés tulajdonát képezte, vagyis a forgalmi engedélyen is a kereskedés szerepelt tulajdonosként, én magánszemélyként vettem az autót. A lényeg, hogy tőlem követeli a 22. kerületi önkormányzat az ez évi súlyadót. Tudomásom szerint akinek a nevén van az autó január 1-jén, azt terheli a 2009-es súlyadó. Vagy ha cégtől veszem, máshogy van ez!?
Előre is köszönöm a választ!!

Levélíró
 
Tisztelt Levélíró!

Arról lehet szó, hogy a kereskedés nevén volt az autó, de ideiglenesen kivonatták a forgalomból éppen azért, hogy a költségeiket csökkentsék. Valószínűleg akkor helyezték vissza a forgalomba az autót, amikor Ön átíratta (ezt könnyen megtudhatja az okmányirodában), és ebben az esetben a következő szabályt (gépjárműadóról szóló törvény rendelkezését) kell alkalmazni: Év közben újonnan vagy újra forgalomba helyezett gépjármű utáni adó alanya az, aki/amely a forgalomba helyezés hónapjának utolsó napján a hatósági nyilvántartásban tulajdonosként szerepel.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Kgfb-besorolás

2009. augusztus 9., 16:23 Módosítva: 2009.08.12 12:33
Tisztelt Autójogász!

A kgfb-ben jelenleg B5-ben vagyok. Ha most veszek egy második autót, akkor arra A0-ban köthetek kgfb-t, ugye? De mi fog akkor történni, ha az első autómat − mivel lejár a műszakija − jövőre elvitetem bontóba, és véglegesen kivonatom a forgalomból? A második autó átkerül B6-ba? Vagy ha a kivonás után veszek egy harmadik autót, azzal folytathatom B6-ban? Vagy bukok mindent, és az is A0-ba kerül?

Válaszát köszönöm:
T. Imre
Tisztelt T. Imre!

Ha most van egy B5 besorolása, és autója mellé vesz egy másodikat, az csak A 0-ba kerülhet. Ha viszont az elsőt bontóba adja vagy eladja, a biztosítása érdekmúlással megszűnik, ezt követően átviheti a fokozatát a már tulajdonában lévő második autójára, vagy választása szerint egy később, de 2 éven belül megvásárolandó harmadik autóra is.

Tisztelettel:
Dr. Koszoru István

Motorcserével kapcsolatos hatósági eljárások

2009. július 29., 16:31 Módosítva: 2009.08.13 17:19
33

Tisztelt Autójogász!

Én most estem át kis hazánkban egy típusazonos motorcserén (motorkód azonos), és segítenék leendő sorstársaimnak. A következőkben leírtak a közlekedési hatóság és főleg egy okmányiroda gyakorlatát tükrözik.

A motorcseréről csak akkor kell a szakszerviz igazolása, ha az autó új. Ebben az esetben ez elég is az átíráshoz, nem kell a közlekedési hatósághoz menni, kezdhetjük tehát az okmányirodával. Ellenben egy használt, akár pár éves autó esetében a szerelő kicseréli a motort, és nincs szükség a szakszerviz igazolására. Innentől három lépcső, sorrendben, tehát használt autóra vonatkoztatva:

1. Nemzeti Közlekedési Hatóság: megvizsgálják, hogy tényleg típusazonos motor van-e beépítve, és kiadják a műszaki adatlapot (ez kell az okmányirodai átíráshoz − díja: 2380 Ft).

2. Okmányiroda: kell tehát a műszaki adatlap, törzskönyv, forgalmi, kötelezőt igazolni, személyi igazolvány és a beépített motor tulajdonjogát igazolni (pl. adásvételi) − utóbbi fontos!

Az okmányirodában fizetendő: 6000 Ft/forgalmi; 6000 Ft/törzskönyv és a műszaki címke csak akkor kell, ha lejárt a műszaki. Esetemben még érvényes volt, így a 450 Ft-ot nem kellett befizetni.

3. Zöldkártya: ugyanis azon is rajta van a motorszám (ha csak motorkódos az autó, akkor ez némileg értelmét veszti, legalábbis az autós szemszögéből). A zöldkártya díja pedig autóként eltérő.

A fentiekben leírtakkal kapcsolatban még annyit megjegyeznék, hogy az okmányirodában ülő hölgyek finoman szólva sem voltak a helyzet magaslatán, ahol tudtak, belekötöttek mindenbe, így engem meggyőztek a teljes hozzá nem értésükről. Ezúttal is gratulálok nekik! Viszont a törzskönyv − ami nem az ő feladatuk − egy hét alatt megérkezett.

Remélem, ha hosszan is, de tudtam segíteni.

Tisztelettel:

Szabolcs

Tisztelt Szabolcs!

Információkban bővelkedő levelét megköszönve közzé tesszük. Annyival egészíteném ki a leírtakat, hogy ha a járműbe a gyári motor helyett egy másik, nagyobb teljesítményű motort építünk be, az nem típusazonos (a motor kódja nem egyezik az eredetivel), a motor cseréje csak a motorcserét engedélyező, a közlekedési hatóság által kiadott átalakítási engedély megléte esetén végezhető el. Típusazonosnak − és ezért engedélyezési eljárás nélkül cserélhetőnek − csak az a motor minősül, amely az eredetivel gyártmány, hengerűrtartalom és típusjelzés tekintetében maradéktalanul egyezik.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Hová köthetem be a gyermekemet?

2009. július 24., 13:02 Módosítva: 2009.07.24 13:02

Tisztelt Autójogász!

Bébihordozóval kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy a pár hónapos kisfiamat hova köthetem be az autóba? Melyik biztonságosabb: előre ültetve vagy hátra?

Tisztelettel és köszönettel:

N. Andrásné

Tisztelt N. Andrásné!

Általában hátul és középen biztonságosabb, bár az autó kialakítása és egy esetleges baleset jellege alapján néha szerencsésebb volna előre ültetni a gyermeket. Első ülésen csak menetiránynak háttal lehet ültetni a csecsemőt (ez KRESZ-szabály), a hozzáértők azt javasolják, hogy a hátsó ülésen is menetiránynak háttal legyen bekötve, így ütközéskor kisebb lesz a gerincet és a nyakat érő életveszélyes terhelés.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Bemértek

2009. július 23., 10:34 Módosítva: 2009.07.23 10:34

Tisztelt Autójogász!

Nemrég bemérték az autómat a 90-es úton 110-zel. Nem én vezettem az autót, mit kaphatok? Van-e lehetőség részletfizetésre kamat nélkül?

Előre is köszönöm.

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Harmincezer Ft-os közigazgatási bírságot fog kapni, akkor is, ha nem Ön vezetett, de nincs olyan papírja, amivel igazolná, hogy kinek adta át a járművet. Részletfizetésre van lehetőség, azt kérni kell, és indokolni a jövedelmi vagyoni helyzetével.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Méltányosság a más rendszámra rendelt matricáért?

2009. július 21., 16:46 Módosítva: 2009.08.27 13:01

Tisztelt Autójogász!

Ma kaptam kézhez három számlát az Autópálya Kezelő Zrt.-től, miszerint matrica nélkül közlekedtem három alkalommal. Balatonra indultunk három hete, és véletlenül a barátom kocsijának rendszámát írtuk az sms-ben az én rendszámom helyett. Reklamációt fogok írni, de ha kifutok a 15 napból, akkor 190 ezerre növekszik a büntetés.

Kérdésem a következő: mi történik, ha nem fizetem be a csekket? Érdemes-e megvárnom, hogy kapok-e méltányosságit, vagy fizessem be a jelenlegi 45-50 ezer körüli büntetést? Ha tudnánk bizonyítani, hogy az autó nem járt az autópályán abban az időszakban, bármilyen előnyt jelentene-e? Milyen összeg esetén szoktak pert indítani?

Köszönettel:

M. Alexandra

Tisztelt M. Alexandra!

Jogszabály alapján a rendszámban csak a maximum 2 karakternyi eltérést fogadják el tévedésként, ilyenkor lehetőség van a helyes rendszám rögzítésére az ÁAK Zrt. ügyfélszolgálatán ezer forint ellenében. Ha egy másik autó rendszámát adták meg, nincs esélyük méltányosságot kérni, és bizonyításra sincs lehetőség. Viszont az óra ketyeg, 15 napon túli fizetés esetén át fognak esni a magasabb pótdíj-kategóriába. Tehát ha vitatni akarják a büntetést, tegyék meg, de a pótdíjat ettől függetlenül jobb, ha 15 napon belül befizetik.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István