Tisztelt Hiteldoktor!
A közvetkezőt szeretném Öntől megkérdezni.
A napokban az Erste Leasing Autófinanszírozási Zrt.-től kapott levélben szereplő − Szerződés vételi jog alapítására című − szerződés mit jelent, hogy kell értelmezni?
Milyen hátrányom származhat belőle, ha aláírva visszaküldöm, vagy ha nem küldöm vissza? Ha a hitel lejárta előtt el szeretném adni, vagy új autó vásárlásánál beszámítani, akkor miért kéne a banknak eladni?
Köszönöm válaszát:
D. Zsolt
Kedves Zsolt!
A szerződés vételi jog alapítására című levél tulajdonképpen egy újabb vételi jog alapítására vonatkozik. Magyarországon, amikor elkezdődött a gépjármű-finanszírozás, a jogalkotók az akkori leghosszabb futamidőt alapul véve (amely öt év volt) állapították meg a bejegyezhető vételi és opciós jog hosszát. De mint tudjuk, az ötéves futamidejű szerződés a múlté, és ma már ennél hosszabb szerződéseket kötnek a finanszírozók. Az öt évnél hosszabb szerződéseknél kapják meg az ügyfelek ezt a kiegészítő szerződést a jelenleg ismert jogszabályok szerint.
Az ügyfélnek az aláírás semmilyen hátránnyal nem jár, hiszen ez a vételi jog a szerződés megkötésekor is létrejött. A finanszírozó az opciós joggal abban az esetben él, ha az Adós fizetési kötelezettségének nem tesz eleget. A szerződés kifutásakor vagy idő előtti lezárásakor az ügyfél megkap egy papírt, amivel ezek az opciók törölhetőek.
Ha a kiegészítő szerződés nem kerül aláírásra, a Finanszírozó szerződésszegés miatt felmondhatja a szerződést, mivel az Adós vállalta a fedezet biztosítását a teljes futamidőre.
Üdvözlettel:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
Van egy 2 éves Skoda Fabia Sedanunk, és szeretnénk tartozásátvállalással eladni. Találtunk is vevőt, de a bank elutasította a kérelmét az átvállalásra. Ilyen esetekben van-e valamilyen lehetőség hogy mégis át tudja vállalni?
Tudomásom szerint a jogosult elutasítása után is át lehet vállalni, csak az én nevemen marad a hitel, viszont az átvállalónak biztosítani kell engem, hogy tudjam fizetni a törlesztőt!
A kérdésem az lenne, hogy mennyire kockázatos ez a fajta szerződés, milyen hátulütője van, származhat-e belőle bármiféle károm. Valamint hogy ilyenkor az autó tulajdonjoga is az enyém marad-e. Akkor viszont hogy tudna saját biztosítást kötni az átvállaló? Továbbá ha nem fizeti rendesen a törlesztőt, be tudjuk-e hajtani rajta? Válaszát előre is köszönöm!
Üdv:
József
Kedves József!
A válaszom határozott NEM! Ez hitelcsalásnak számít, a finanszírozó hozzájárulása nélkül eladni, értékesíteni, bérbe adni nem lehet a gépjárművet. Rendkívül kockázatos, mert a hitel és a gépjármű az Ön nevén maradna, és ha nem fizetik a hitelt, az adóson hajtják be.
Üdv:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
Most vásároltam új autót hitelre (tudom, hülye vagyok). Kérdésem: rámehet-e a lakásom arra, ha véletlenül nem tudom fizetni az autóhitelt? Lásd: munkanélküliség, maradandó súlyos egészségkárosodás.
Előre is köszönöm a válaszod!
Üdv:
Törpe
Kedves Törpe!
Nem feltétlenül rossz, hogy most vásárolt autót, főleg ha devizában vette fel a hitelt. Most elég gyenge a forint, és ha a jövőben ez a trend visszafordul, és erősödni kezd a forint, akkor árfolyamnyeresége lesz.
Ha nem tudja fizetni az autóhitelét, több megoldás létezik:
1. Átmeneti gond esetén könnyítést kérhet.
2. Futamidő-hosszabbítást vehet igénybe, ha a szerződés eredeti paraméterei engedik.
3. Gépjárművét értékesítheti készpénzért vagy hitelátvállalással.
4. Legutolsó esetben leadhatja a gépjárművet a finanszírozónak, aki értékesíti, és ha értékesítés után is tartozása áll fenn, akkor erre kérhet részletfizetést. Sajnos ha ezt sem tudja fizetni, a finanszírozó jogi úton próbálja behajtani a fennálló tartozást.
Üdv:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
Ellopták ICY-874 rendszámú gépkocsimat. A biztósítóval pereskedem. Lízingcégnek fizetem a részletet, de 2 hónapot nem fizettem, mivel azt gondoltam, hogy míg a per folyik, nem kell fizetnem. A lízingcég végrehajtást rendelt el örökölt telkemre! Testvéremnek is van tulajdona és apukámnak haszonélvezete a telken. A perköltség újabb terhet ró rám. Autóm sincs, lassan telkem sem lesz, mit lehet ilyen helyzetben tenni?
Egyáltalán jogos-e ez az egész?
Válaszát várva, köszönettel:
Mészáros Judit
Kedves Judit!
Amennyiben a finanszírozás tárgyát és hitelszerződés esetén egyben a fedezetét is képező járművet ellopják, az Ön fizetési kötelezettsége a biztosító kártérítésétől függetlenül fennáll. A fizetési kötelezettség elmulasztása esetén a finanszírozónak jogában áll minden rendelkezésére álló eszközzel érvényt szerezni követelésének.
A végrehajtás megindítását mindenképpen meg kellett előznie a fizetési meghagyás jogerőre emelkedésének, mindez pedig csak úgy fordulhatott elő, hogy Ön a fizetési meghagyás ellen fellebbezéssel nem élt. Az Ön által leírt szituációban az egyetlen lehetséges megoldás, hogy részletfizetésben megállapodik a végrehajtást kérővel, jelen esetben a lízingcéggel.
Üdv:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
Németországból szeretnék Audi A4 Avant típusú, 8 éves autót behozni. A kérdésem, hogy van-e erre valami praktika, hogyan tudom megoldani a hitelezését.
Egyik ismerősöm úgy magyarázta el, hogy először kérjek egy baráttól kölcsön, hozzam be a kocsit, papírozzam le a magyar papírokra, és utána a kereskedésben elintézik a hiteligénylést. Tényleg így működik ez???
Vagy inkább felejtsem el a külföldi autót, mert nem kapok rá hitelt?
Köszönöm válaszukat előre is!
Kedves Érdeklődő!
Küldföldről behozott gépjármű befinanszírozása kizárólag magyarországi forgalomba helyezés után lehetséges.
A hitelkérelem intézhető a finanszírozóval szerződött kereskedőn keresztül, vagy közvetlenül köthető visszhitel-, visszlízingszerződés is. A felsoroltak közül az első esetben igényelhető meg a gépjármű (EUROTAX-) értékéhez viszonyított legnagyobb arányú hitelösszeg.
A visszhitel és visszlízing termékekről olvashat bővebben is a totalcar.hu oldalon.
Üdv:
Hiteldoki
Tisztelt Hiteldoki!
2007-ben totálkárosra törték a hitelre vásárolt autómat. A biztósító a hitelintézetet kártalanította. Az én káromat viszont csak részben térítette a biztosító. Hova fordulhatok? Van mód arra, hogy a kártérítési igényemet érvényesítsem, vagy a jog nem teszi lehetővé a károsult teljes kártalanítását?
Válaszát várva, tisztelettel:
Pataki József
Kedves József!
Kérdése nem annyira finanszírozási, mint biztosítással kapcsolatos, így csak az általános tapasztalat alapján tudok Önnek válszolni.
A káresemény bekövetkezte után a biztosítótársaságok saját szerződési feltételeik alapján határozzák meg a fizetendő kártérítési összeget. Ez független attól, hogy a kárt szenvedett gépjármű finanszírozás alatt állt-e, valamint attól is, hogy a hitelintézet milyen összegű tartozást tart nyilván.
Amennyiben a tulajdonos nem tartja reálisnak a kártérítés mértékét, lehetősége van a biztosítóval szemben további egyeztetést kezdeményezni, követelését esetleg polgári peres úton érvényesíteni.
Üdv:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
A szóban forgó gépkocsi: Skoda Fabia Combi 1.2, 2006.
Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy mi a teendő, ha egy hónap után a bank felmondja a szerződésemet, és nem is értesítenek róla, csak miután a végrehajtó jelentkezik. Hol 127 000-et kér, hol 96 000-et, és ráadásul olyan telefonszámot adott meg, amin el sem lehet érni. Én ugyanúgy fizetem a törlesztésemet, mint eddig. Ilyenkor mi a teendő???
Köszönöm
Tisztelt Érdeklődő!
Az eltérő havi törlesztőrészletek a devizaalapú finanszírozási konstrukciók esetében nem ritkák. Az árfolyam ingadozása az Ön havi díjaiban jelenik meg, illetve ha nem egyenletes fizetési konstrukciót választott.
Minden finanszírozó cég más feltételekkel mondja fel a szerződését, de általánosan bevett szokás szerint 2 fizetési felszólítás előzi meg a behajtási folyamat megkezdését. Ajánlom figyelmébe a totalcar.hu oldalon a Hiteldoktor Gyakran Ismételt Kérdései között a következőt:
„A behajtó elvette a járművet, de nagyon hozzám nőtt, rájöttem, hogy mégis szeretném tovább fizetni a hitelt. Mi a teendő?”
Amennyiben a behajtási eljárást követően anyagi helyzete mégis lehetővé tenné, hogy tovább folytassa a szerződést és újra birtokba vegye a járművet, írásban forduljon finanszírozóhoz, aki kérelmének elbírálását követően közli Önnel a szerződés visszaállításához szükséges összeget, és annak befizetési határidejét.
Hitelszerződés esetén, eszközelvételt követően a járművet a finanszírozó nevére átíratja. Amennyiben kérelme beérkezésekor az átírás már megtörtént, abban az esetben az eredeti hitelszerződés nem folytatható, a lejárt tartozások, valamint egyéb költségek megfizetését (intervenciós költség, szerződés-visszaállítási díj) követően új pénzügyi lízingszerződést kell kötni.
Mindenképpen tanácsolom, hogy vegye fel a kapcsolatot finanszírozója ügyfélszolgálatával, illetve ismerje meg a behajtási eljárásra vonatkozó részt finanszírozójának Általános Szerződési Feltételeiben (ÁSZF).
Amennyiben az eljárásuk nem felelt meg az ÁSZF-ben leírtaknak, és ez bizonyítható, úgy feltétlenül érdemes lépéseket tenni.
Üdv:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
Vásárolhat-e gépjárművet hitelre olyan személy, aki nem rendelkezik vezetői engedéllyel? Ha igen, akkor milyen nyilatkozatot kell tennie, hogy másvalaki vezeti majd az autót? Vagy ez a hitelintézet döntésén múlik? Én már találkoztam mindkét esettel.
Köszönöm
Kedves Érdeklődő!
Amennyiben a vevő nem rendelkezik a hitelre megvásárolni kívánt járműre érvényes vezetői engedéllyel, úgy a szerződés megkötéséhez olyan társadós vagy kezes szükséges, akinek van az adott járműkategóriára érvényes jogosítványa. A vezetői engedély számát meg kell adni a hitelkérelmen.
Üdv:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
Nekem annyi problémám lenne, hogy mi 5 éve vettünk egy Fiestát 6 éves részletre , utána 3 évig használtuk, havi 50 ezer forint volt a részlet, beadtuk, és mondták, hogy 1 500 000 Ft-ot fizettünk már ki belőle, de az autót 1 400 000 -ért számolják be, vagyis 100 000 Ft pluszban voltunk, amit bele is raktunk, és kihoztunk egy 3 000 000 forintos autót! És nem tudom pontosan, hogy most új autóba hogy tudnánk megint beszállni? Hogy menne a hitelátszámolás? Mennyi jönne ki nekünk ebből a mostaniból, ha beszámíttatnánk egy újba megint 10 évre? Ja, amúgy a mostanit 10 évre vettük fel 2 éve, és havi 30 ezer Ft a részlet!!
Köszönöm
Kedves Levélíró!
A finanszírozó társaságoknál nem lehetséges a meglévő hitel fedezeteként szolgáló gépjármű cseréje, ezért a jelenlegi szerződés lezárása szükséges. Az erre vonatkozó, finanszírozó által készített kalkuláció tartalmazza a fizetési kötelezettséget, melynek nagyságát a megadott információk birtokában megbecsülni sem lehetséges. Ennek rendezését követően van mód a gépjármű beszámítására. A beszámítás során a tartozással szemben a gépjármű piaci értéke áll, melynek megállapítására szakszerviz vagy márkakereskedés segítségét lehet kérni.
Üdv:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
Autóhitelünk utolsó részlete most esedékes. Eddig bankunktól nem érkezett információ arról, melyek a következő lépések. Mikor küldik ki a törzskönyvet? Kell-e ezenfelül másra figyelnünk?
Tisztelettel:
Csörgő József
Kedves Csörgő József!
A finanszírozó társaságok általában nem küldenek külön értesítést a futamidő lejárta előtt. Az ügyfeleknek ezzel kapcsolatosan nincs teendőjük, amennyiben a fizetési kötelezettség (beleértve a törlesztőrészleteken felüli egyéb számlákat, például késedelmi kamat) maradéktalan kiegyenlítése megtörténik, a finanszírozott gépjármű törzskönyve és a záródokumentáció a kifutást követő 30 napon belül postázásra kerül. A záródokumentációnak tartalmaznia kell a nyilatkozatot a tartozás rendezéséről, az okmányirodának szóló kérelmet és CASCO-köteles szerződés esetén a biztosító társaság felé továbbítandó kedvezményezetti törlési engedélyt. A fenti dokumentumok mindegyikét a megfelelő címzetthez kell eljuttatni, az okmányirodában személyesen, a forgalmi engedély birtokában lehet eljárni.
Üdv:
Hiteldoki
Kedves Hiteldoki!
Segítségét kérném, közeljövõben vásárolnék gépkocsit készpénzre mely hitellel van terhelve, mi az adásvétel menete, kinek és milyen módon fizetek?
Köszönöm!
Kedves Levélíró!
Az adásvétel ügymenetében nincsen különbség a tehermentes gépjárművásárláshoz képest, azonban az eladó és a vevő közötti megállapodáskor fontos figyelembe venni, hogy a finanszírozó addig nem adja ki a gépjármű törzskönyvét, illetve az elidegenítési és terhelési tilalom törlésére vonatkozó nyilatkozatot, amíg a teljes tartozást a szerződő nem egyenlítette ki. A finanszírozó számára mindegy, hogy a szerződésre vonatkozóan kitől érkezik a befizetés, tehát a vevő is befizetheti az összeget, ha előzetesen így állapodott meg az eladóval.
Üdv:
Hiteldoki
Mi történne ha ellopnák az autóm?
Kedves Hiteldoki!
Nekem az lenne a kérdésem, h kinéztünk egy autót,már le lett foglalózva. Egy autószalon használtautóját vennénk meg. A tulaj lecseréli mert újat vesz. Még nem fizette ki teljesen, részletre vette az autót. Nekem azt mondták h a teljes összeg kifizetése után ők rendezik az autón lévő hátralékot. Mert nekem az lenne a lényeg, h nem szeretném ha megvétel után kapnám még a havi törlesztő csekket. Ott azt mondták erről szó sem lesz, mert ők rendezik a hiányzó részt. Milyen papírt kell kérnem ill. hogyan győződhetek meg arról, h nem varrják a nyakamba az előző tulaj ki nem fizetett részleteit.
A választ előre is köszönöm,
István
Kedves István!
Amíg hitel van az Ön által megvásárolni kívánt gépjárművön, addig - a hitelátvállalás kivételével - nem lehetséges a gépjármű tulajdonosának átírása, ezért Ön amennyiben nem hitelátvállalással vásárolja meg az autót, biztosan nem fog csekket kapni a finanszírozótól. Azonban csak akkor tudja Ön a nevére átíratni a gépjárművet, ha az eladó rendezte a teljes tartozását a finanszírozó felé. Hiszen, amíg az autón hitel van, addig annak törzskönyvét a finanszírozó magánál tartja, és elidegenítési tilalmat vezet rá. Csak akkor törlik a tilalmat, és adják ki az autó értékesítéséhez szükséges törzskönyvet, ha a tartozás megszűnik. Javaslom, hogy az adásvételi szerződésben legyenek pontosan meghatározva, rögzítve a szereplők kötelezettségei.
Üdv:
Hiteldoki
2 hónapig nem fizettem a részleteket
Mennyi ideje van az adósnak?
Mik a költségek?
A rendszám is svájci, közös bt.-nk van
Adnak rá?
Rugalmasabbnak tűnnek a feltételek
Nem érti? Keresse ki, megmagyarázzuk.
Amit mások már tudni akartak a gépjárműhitelről.
Kedves Olvasók! Elindult a Hiteldoki szolgáltatás, amihez ezzel a kiskátéval szeretnénk hozzájárulni. Doktorunk közérthetően és a napnál is világosabban szeret fogalmazni, de ez már csak egy ilyen szakma.
Van ilyen?
Milyen feltételekkel tehetem meg?
Melyik éri meg jobban?